ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت ترشحات سفید واژن چیست؟ | انواع عفونت با توجه به رنگ ترشحات


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با علت ترشحات سفید واژن پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


علت ترشحات سفید واژن می تواند مختلف باشد. ترشحات واژن به عنوان روندی طبیعی و سالم، نمایانگر سلامت واژن است. نوع ترشحات واژن ممکن است در طول چرخه قاعدگی تغییر کند اما تقریباً در همه موارد، نشانه این است که همه چیز به خوبی کار می کند. گاهی اوقات، وجود ترشحات سفید می تواند نشانه یک مشکل زمینه ای هم باشد. در این مقاله به بررسی اشکال مختلف ترشحات واژن پرداخته می شود. در صورتی که با مشکل خاصی در این زمینه مواجه هستید مشاوره جنسی می تواند بسیار کمک کننده باشد. برای اطلاع از مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

ترشحات واژن چیست؟

ترشحات واژن را مایعات آزاد شده از غدد واژن و دهانه رحم توصیف می کنند. این مایعات سلول های مرده و باکتری ها را از بدن خارج کرده و به تمیز نگه داشتن واژن و جلوگیری از عفــونت واژن کمک می کند. ترشحات از نظر میزان تولید شده در طول ماه، متفاوت است و رنگ آن ها از ترشحات شفاف تا شیری سفید متغیر است. همچنین ترشحات می تواند بوی کم و ملایمی داشته باشند که طبیعی است اما بوی تند و ناخوشایند شبیه بوی ماهی نشانه عفونت است.
مواقعی وجود دارد که میزان دفع ترشحات می تواند تغییر کند. بلافاصله پس از یک دوره، تقریبا هیچ ترشحی وجود ندارد. دو تا سه روز پس از پایان دوره، ترشح غلیظ و سفید رنگی وجود دارد. چند روز بعد، قوام ترشــحات واژن می کند و بیشتر شبیه مخاط می شود. قبل از تخمک گذاری، ترشحات شفاف و چسبناک می شوند و قبل از دوره بعدی، ترشحات غلیظ و سفید هستند.

اینفوگرافیک علت ترشحات سفید واژن

اینفوگرافیک علت ترشحات سفید واژن

کاربرد ترشحات سفید واژن

ترشحات واژن برای کمک به مرطوب نگه داشتن بافت های واژن و روانکاری آن تولید می شود.  تحت تأثیر هورمون های تولید مثل قرار می گیرد، به همین دلیل در طول چرخه قاعدگی و در دوران بارداری تغییر می کند. از طرفی دیگر ترشحات واژن ترفند بدن برای حفظ تعادل پی اچ واژن است. مایعات به عنوان یک روان کننده طبیعی عمل می کنند تا باکتری ها، آلودگی های محیط و میکروب ها را از حفره واژن شما خارج کنند.
تا زمانی که ترشحات بوی بدی نداشته باشند و علائم دیگری را تجربه نکنید، این نوع ترشحات طبیعی و سالم هستند. در حقیقت، اکثر زنان روزانه حدود یک قاشق چای خوری ترشح تولید می کنند. پس از تخمک گذاری، این مقدار می تواند تا ۳۰ برابر افزایش یابد. این حجم از مایع اضافی شاید شما را ملزم به پوشیدن یا تعویض لباس زیر کند اما نیازی به مراجعه به پزشک ندارد. برای آشنایی با نشــانه های واژن سالم کلیک کنید.
علت ترشحات سفید واژن

انواع ترشحات واژن

چندین نوع مختلف ترشحات واژن وجود دارد. این انواع بر اساس رنگ و قوام آن ها طبقه بندی می شوند. برخی از انواع ترشحات طبیعی هستند. برخی دیگر ممکن است یک بیماری زمینه ای را نشان دهند که نیاز به درمان دارد.

1-ترشحات سفید

کمی ترشحات سفید، به ویژه در آغاز یا پایان سیکــل قاعدگی طبیعی است. با این حال، اگر ترشحات با خارش همراه باشد و قوام یا ظاهر ضخیم و شبیه پنیر داشته باشد، طبیعی نیست و نیاز به درمان دارد. این نوع ترشحات ممکن است نشانه عفونت قارچی باشد.

2-شفاف و آبکی

ترشح شفاف و آبکی کاملاً طبیعی است. در هر زمانی از طول ماه رخ می دهد. به عنوان مثال بعد از ورزش به خصوص اگر سنگین باشد.

3-شفاف و کشدار

وقتی ترشحات شفاف اما کشدار و مخاطی هستند و نه آبکی، نشان می دهد به دوره تخمک گذاری نزدیک می شوید و وارد فازی با احــتمال حاملگی  خواهید شد. این نوع ترشح نیز طبیعی است.

4-قهوه ای یا خونی

ترشحات قهوه ای یا خونی معمولاً طبیعی هستند؛ به ویژه هنگامی که در طول یا بلافاصله بعد از قاعدگی رخ می دهد. ترشح دیرهنگام در پایان پریود می تواند به جای قرمز، با رنگ قهوه ای به نظر برسد. همچنین طبیعی است که بین پریودها مقدار کمی ترشح خونین را تجربه کنید. به زبان ساده به این پدیده لکه بینی گفته می شود.
اگر لکه بینی در زمان طبیعی قاعدگی شما اتفاق می افتد و اخیراً رابــطه جنسی محافظت نشده داشته اید، امکان اینکه باردار باشید وجود دارد. از طرفی لکه بینی در مراحل اولیه بارداری معمولا نشانه سقط جنین است. در موارد نادر، ترشحات قهوه ای یا خونی می تواند نشانه سرطان آندومتر یا دهانه رحم باشد.
مشکلات دیگری مانند فیبروم یا رشد غیر طبیعی رحم نیز از عوامل دیگر لکه بینی هستند. به همین دلیل است که معاینه سالانه لگن و تست پاپ اسمیر بسیار مهم است و به زنان پیشنهاد به شکل دوره ای انجام شود. متخصص زنان در طی این معاینات، ناهنجاری های دهانه رحم را بررسی و در صورت بروز مشکل، آن به موقع تشخیص می دهند.
ترشحات قهوه ای غالبا ناشی از چرخه های نامنظم پریود است. اگر ترشحات قهوه ای مداوم ظاهر می شوند، بیمار باید برای ارزیابی با پزشک مشورت کند.

5-ترشحات زرد یا سبز

ترشحات زرد یا سبز به ویژه هنگامی که غلیظ، ضخیم یا همراه با بوی نامطبوع باشد طبیعی نیست. این نوع ترشحات نشان دهنده عفونت تریکومونیازیس است که معمولاً از طریق رابطه جنسی منتقل می شود. ترشحات زرد ترشحات غیرطبیعی هستند زیرا نشانه عفونت باکتریایی یا بیماری های مقاربتی است.
معمولا همراه با تغییر ظاهر ترشحات، بوی غیرمعمول ناخوشایندی هم در ارتباط با آن وجود دارد. داشتن ترشحات سبز نیز طبیعی نیست و این هم نشانه عفونت باکتریایی یا عفونت مقاربتی مانند تریکومونیازیس است. هرکسی که ترشحات سبز رنگ را تجربه می کند باید به پزشک مراجعه کند. در صورت تشخیص تریکومونیازیس، تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار می گیرید.  

علت ترشحات سفید واژن

ترشحات سفیدی که قبل از پریود مشاهده کنید، به عنوان لوکوره شناخته می شود. مملو از مایع و سلول هایی است که از مهبل شما خارج می شود و حتی ممکن است گاهی کمی زرد به نظر برسد. این قسمت از چرخه قاعدگی مرحله لوتئال نامیده می شود. زمانی است که هورمون پروژسترون در بدن به اوج خود می رسد. وقتی استروژن هورمون غالب است، ترشحات معمولاً شفاف، کشیده یا آبکی هستند.
پروژسترون، مخاط را کدر یا سفید می کند. مخاط نازک و کشدار بارور در نظر گرفته می شود زیرا در زمان رهاسازی تخمک شما اتفاق می افتد.. صرف نظر از رنگ یا بافت، ترشحات، بافت های واژن شما را سالم و روان می کند. تا زمانی که این ترشح با علائمی مانند درد، خارش واژن یا قرمزی همراه نباشد، طبیعی تلقی می شود.

1-علت ترشحات سفید واژن | تخمک گذاری

ترشح سفید و غلیظ در طول چرخه قاعدگی(لوکوره) کاملاً طبیعی است. ترشحات ممکن است در روزهای منتهی به تخمک گذاری یا هنگام آزاد شدن تخمک نازک تر شود. در طول تخمک گذاری، ترشحات بسیار غلیظ و شبیه مخاط گونه نشانه تخمک گذاری شما است و برخی از زنان از آن . به عنوان یک استراتژی تنظیم خانواده طبیعی یا روش آگاهی از باروری (فم)شناخته می شود استفاده می کنند. اگر در حال تلاش برای بــاردار شدن باشید، دیدن این ترشحات غلیظ سفید به شما نشان می دهد که زمان مقاربت جنسی فرا رسیده است.
ترشحات سفید و غلیظ به عنوان مخاط دهانه رحم نابارور در نظر گرفته می شود چرا که اغلب این نوع مخاط را در زمانی که دیگر بارور نیستید مشاهده می کنید؛ بین تخمک گذاری و شروع قاعدگی. اگر ترشحات غلیظ و سفید همراه با سایر علائم مانند خارش و سوزش باشد، احتمالاً به دلیل عفونت قارچی است. در غیر اینصورت، طبیعی است. همچنین ممکن است قبل و بعد از قاعدگی متوجه افزایش ترشحات غلیظ و سفید رنگ شوید.

2-علت ترشحات سفید واژن | بارداری

در اولین روزهای چرخه قاعدگی ممکن است ترشحات نازک و سفید شیری رنگ واژن را تجربه کنید. برخی از افراد این ترشح را به عنوان قوام سفیده تخم مرغ توصیف می کنند. این ترشحات نازک تر نشان می دهد در زمــان تخمک گذاری بعد از پریود قرار دارید. کاملا طبیعی است با نزدیک شدن به قاعدگی، ترشحات ضخیم تر و مات تر بشوند. ترشحات سفید شیری همچنین می تواند نشانه بارداری باشد. در مراحل اولیه بارداری، برخی از افراد ترشح نازک و سفید شیری رنگ ایجاد می کنند. این ترشحات ناشی از تغییرات هورمونی است که بدن را برای نه ماه بارداری آماده می کند.
ترشحات به تشکیل پلاک مخاطی در دهانه رحم کمک می کند که دهانه رحم را سالم نگه دارد و از گسترش باکتری ها به داخل رحم در دوران بارداری جلوگیری کند. تا زمانی که ترشحات سفید شیری بویی ندارند، به احتمال زیاد نشانه ای از سلامت معمولی واژن است. با این حال اگر رنگ ترشحات دارای سایه سفید-خاکستری و بوی قوی ماهی باشد، نشانه نوعی از عفونت خواهد بود. از جمله واژینوز باکتریایی که یکی از علائم شایع آن ترشحات سفید شیری و خاکستری با بوی قوی و تند ماهی است. برای کسب آگاهی درباره علت بــوی بد واژن کلیک کنید.

3- علت ترشحات سفید واژن | عفونت قارچی

اگر ترشح غلیظ و سفید رنگی دارید که به شکل کلوخه یا لخته دیه می شود، ترشحات ناشی از عفونت قارچی را تجربه می کنید. واژن شما در حفظ تعادل پی اچ برای مقابله با طیف وسیعی از باکتری ها و قارچ های موجود در آن کار فوق العاده ای انجام می دهد. هر از گاهی این تعادل به هم می خورد و برخی از باکتری ها یا قارچ های مضر، اجازه رشد پیدا می کنند. این مورد به عفونت قارچی منجر می شود. قارچی به نام کاندیدا آلبیکنس می تواند به سرعت رشد و تکثیر کند و به عفونت تبدیل شود. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله درمــان عفونت قارچی واژن را مطالعه فرمایید.

4-علت ترشحات سفید واژن| جلوگیری از عفونت

وقتی تخمک گذاری ندارید بدن شما مایع واژینال غلیظ و چسبناکی تولید می کند. این نوع از ترشحات در نقش مانع و محافظ برای جلوگیری از ورود اسپرم به دهانه رحم عمل می کند. دفاع طبیعی بدن توسط ترشحات همچنین می تواند از نفوذ میکروب ها و باکتری ها به دهانه رحم جلوگیری کند که در پیشگیری از بروز عفونت ها در روزهای بعد از پریود یا زمانی که واژن مایعات کمتری نسبت به سایر مراحل چرخه تولید می کند، موثر واقع می شود. افزایش ترشحات به از بین بردن هر گونه باکتری یا میکروبی که می تواند سلامت و تعادل کلی واژن را تهدید کند، نقش مهمی ایفا می کنند.  

شکل ترشحات با توجه به زمان های مختلف

ترشحات هنگام بارداری: ترشحات واژن در دوران بارداری باریک، سفید، شیری و دارای بوی ملایم است. میزان ترشحات در دوران بارداری نیز افزایش می یابد. با این حال در دوران منوپوز(پساقاعدگی)، ترشحات به دلیل سطح پایین استروژن کاهش می یابد. از جمله مواردی که می تواند باعث کاهش سطح استروژن و منجر به تولید ترشح کم از واژن می شود عبارتند از:
  • داروها یا هورمون های مورد استفاده در درمان سرطان پستان
  • اندومتریوز، فیبروم یا ناباروری
  • جراحی برای برداشتن تخمدان ها، درمان با اشعه در ناحیه لگن
  • شیمی درمانی، استرس شدید، افــسردگی یا ورزش شدید

ترشح هنگام عفونت مخمر

ترشح عفونت قارچی ناشی از رشد بیش از حد قارچ در واژن است. علائم ترشح عفونت قارچی شامل ترشحات غلیظ، سفید رنگ مانند پنیر، همراه با خارش، قرمزی و سوزش است. تقریباً ۹۰ درصد از زنان در برهه ای از زندگی خود دچار عفونت قارچی می شوند. عفونت های قارچی مسری نیستند و استفاده از کرم های ضد قارچ بدون نسخه برای درمان این عفونت ها در اختیار بیمار قرار می گیرد. اما اگر علائم فرد با درمان تجویز شده، بهبود نیافت یا بیش از چهارعفونت قارچی در سال را تجربه کرد، باید به پزشک مراجعه کند. برای مطالعه در زمینه درمــان خارش واژن خانگی کلیک کنید.

شکل ترشحات و عفونت قارچی

 علت ترشحات سفید واژن

زمان مراجعه به پزشک

تقریباً در هر موردی از انواع ترشحات سفید رنگ واژینال، نشانه سلامت اندام جنسی است. گاهی اوقات که ترشح می تواند نشانه ای از یک مشکل اساسی در سلامت باشد علائمی بروز می کند. در صورت مشاهده هر یک از علائم همراه با ترشحات غیر معمول واژینال، مراجعه به پزشک بسیار مهم و ضروری است:
  • درد، خارش و ناراحتی، خون ریزی، پریودی معوق
  • بثورات یا زخم همراه با ناراحتی واژن
  • احساس سوزش هنگام ادرار کردن یا مقاربت
  • احساس ناخوشایند به علت بوی بد واژن بعد از پریودی
 

علت ترشحات سفید واژن | سخن آخر

تا زمانی که ترشحاتی که تجربه می کنید با این علایم همراه نباشد، ترشحات شدید که از مهبل خارج می شود نشانه سلامت کلی اندام است. به عبارت دیگر، نه تنها نگران کننده نیست بلکه اسباب خوشحالی است. با حذف صابون در شسـتن واژن، دوش واژینال یا هر روش دیگری که رطوبت طبیعی واژن و دفاع داخلی بدن را از بین می برد، از برهم خوردن تعادل پی اچ در واژن خودداری کنید. چرا که در واقع ترشحات واژینال را از بین می برید و واژن را در برابر آلودگی ها بی دفاع می کنید.
ساختار واژن به خوبی برای مراقبت از خود و جلوگیری از عفونت های آینده طراحی شده است. ترشحات طبیعی و سالم واژینال نقش مهمی در این زمینه ایفا می کنند. ترشحات واژن اغلب یک اتفاق عادی و منظم است. با این حال، انواع خاصی از ترشحات وجود دارد که می تواند نشان دهنده عفونت باشد. ترشحات غیر طبیعی معمولا زرد یا سبز با قوام ضخیم یا بوی بد هستند. مخمر یا عفونت باکتریایی معمولاً باعث ترشح غیر طبیعی می شود. در صورت مشاهده ترشحات غیرعادی یا بوی بد، برای تشخیص و درمان به پزشک خود مراجعه کنید. در این رابطه برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*