ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می‌شوند ؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با چه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می‌شوند پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


چه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می‌شوند ؟ نفخ مشکلی است که عموما در بسیاری از نوزادان به وجود می‌آید و اصلی‌ترین علت این موضوع غذاهای مصرفی مادر است که می‌تواند بر شیر او تاثیرگذار باشد و ایجاد نفخ کند. باید این مواد غذایی را شناخت و در استفاده از آن‌ها پرهیز کرد. در مقابل غذاهایی که مانع از ایجاد نفخ می‌شوند هم باید شناخته شوند تا با استفاده از آن‌ها بخشی از این مشکل برطرف شود. در صورت مشاهده بعضی از علائم باید به پزشک مراجعه کرد تا به اتفاقاتی حاد منجر نشود. در ادامه مقاله به بررسی کامل این موضوع خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاع در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاور

چه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می‌شوند |نفخ نوزاد و تشخیص آن

به عنوان والدین جدید، دیدن و شنیدن گریه کودک می تواند استرس زا و ناراحت کننده باشد. این به ویژه در صورتی صادق است که همه علل معمولی منجر به بی تابی کودک را بررسی کرده باشید. مانند پوشک کثیف، شکم خالی، ناراحتی یا خستگی بیش از حد. اما به نظر می رسد هنوز نمی توانید کودک خود را آرام کنید. یکی از عوامل می تواند وجود نفخ شکم در کودک باشد. گاز چیزی است که بسیاری از نوزادان تازه متولد شده تجربه می کنند و می تواند برای آن ها دردناک باشد. اما همیشه اولین چیزی نیست که والدین به یاد بیاورند و در پی درمان آن باشند. زیرا معضلی نیست که به راحتی قابل مشاهده باشد.

نفخ، گازی است که با دل‌پیچه و قلنج در نوزاد همراه می‌شود. این درد برای نوزاد بسیار دردآور است و می‌تواند موجب بی‌قراری‌های شبانه روزی‌اش بشود. وقتی که نفخ در او به وجود می‌آید شکم‌اش تا حدودی باد می‌کند و متورم می‌شود. در این حالت او پاهایش را به سمت سینه‌اش جمع می‌کند و دست‌وپا می‌زند. سپس کمرش را خم می‌کند و ممکن است با گریه کردن هوای بیشتری را وارد معده خود بکند. برای آگاهی بیشتر در زمینه نفخ نوزاد کلیک کنید.

نشانه های قابل تشخیص نفخ نوزاد

اگر مشکوک هستید که گاز بیش از حد ممکن است مقصر بی تاب شدن کودک شما باشد، چندین نشانه وجود دارد که تشخیص را برای شما آسان می کند:

آروغ زدن: این امکان وجود دارد که کودک شما هنگام شیر دادن یا گریه برای مدت طولانی هوای زیادی را بلعیده باشد.
تف کردن: در حالی که تف کردن کاملا طبیعی است، گازی که در معده گیر کرده است می تواند شیر مادر را به سمت بالا فشار دهد و باعث شود کودک شما تف کند.
شکم پف کرده: می تواند نشانه ای از تجمع گاز در معده کودک شما باشد.
نفخ شکم: اگر بیش از حد تخلیه باد معده را انجام دهند، می تواند به این معنی باشد که گاز اضافی دارند.
پشت قوس دار: پاها به سمت شکم کشیده شده است. ناراحتی ناشی از درد گاز باعث می شود کودک سعی کند بدن خود را برای کاهش درد آن تنظیم کند.

اینفوگرافیک چه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می‌شوند ؟


اینفوگرافیک چه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می‌شوند ؟

چه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می‌شوند ؟

در دوران شیردهی ممکن است بعضی از غذاها در بو و مزه شیر مادر تاثیراتی ایجاد کنند و اگر این موادغذایی نفخ داشته باشند می‌توانند موجب نفخ نوزاد شوند. ممکن است بعضی از غذاها برای مادر نفاخ نباشند اما در نوزاد ایجاد نفخ کنند.

چه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می‌شوند | میوه‌ها 

تعدادی از میوه‌ها توسط مادر یا دادن آن به کودک به عنوان غذای کمکی می‌تواند ایجاد نفخ کند.

1.خوردن موز به دلیل این که باعث سردی مزاج می‌شود در کودک ایجاد نفخ می‌کند.

خیار به این دلیل که به سرعت فاسد می‌شود می‌تواند موجب نفخ شود مخصوصا اگر با پوست خورده شود.

گوجه سبز جز میوه‌هایی است که مصرف به اندازه آن توسط مادر نمی‌تواند تا حد زیادی در فرزندش ایجاد نفخ کند اما اگر زیاد مصرف شود می‌تواند گازهایی در روده او ایجاد کند.

انار جزء میوه‌هایی است که تب سرد دارد و به طبع می‌تواند ایجاد نفخ کند، مصرف انار می‌تواند باعث ایجاد یبوست شود که یکی از دلایل ایجاد نفخ در نوزاد است.

زردآلو به طور کلی در افراد ایجاد نفخ می‌کند و به هیچ وجه به مادرانی که شیر می‌دهند توصیه نمی‌شود از این میوه استفاده کنند.

شاه توت هم جزء میوه‌هایی است که بر سیستم گوارشی تاثیر می‌گذارد و موجب بروز نفخ در نوزاد می‌شود.

انگور به دلیل پوستی که روی آن قرار دارد می‌تواند ایجاد نفخ کند. پوست انگور دیرهضم است و به طور کلی باعث دل‌درد و نفخ می‌شود.

گیلاس نیز جزء میوه‌هایی است که خوردن آن باعث نفخ در نوزاد می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه غذای کودک زیر یک سال کلیک کنید.

سبزیجات

بروکلی، تره، ترب، پیاز، کاهو، کلم و هویج دارای نوعی قند به نام رافینوز هستند که فقط بر اثر باکتری‎های موجود در معده و روده تجزیه و هضم می‌شوند. نوزاد نیز مقداری کافی از این باکتری‌‌ها را در بدنش ندارد که بتواند به خوبی آن‌ها را هضم کند پس دچار نفخ می‌شود.

چه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می‌شوند | حبوبات

همه حبوبات مثل نخود، لوبیا، عدس به دلیل وجود نوعی قند در آن‌‌ها که هضم نمی‌شوند و بعد از وارد شدن به روده تجزیه نمی‌شوند کودک را دچار نفخ می‌کنند.

لبنیات

لبنیاتی مثل شیر و کشک دارای مقداری لاکتوز است. مادر نوزاد اگر از لبنیات استفاده کند لاکتوز موجود در آن به شیر او منتقل می‌شود و از این راه به بدن کودک می‌رسد و آنزیم‌های هضم لاکتوز در بدن نوزاد به درستی وجود ندارد و ممکن است باعث نفخ او شود.

خشکبار

زیاده روی در خوردن بعضی از خشکبار و آجیل‌ها مثل فندق و پسته و بادام می‌تواند باعث نفخ در نوزاد شود. مخصوصا اگر این خشکبار به صورت خام مصرف شود. 

چه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می‌شوند | مواد غذایی دیگر

زرشک: زرشک هم جزء مواردی است که تب سرد دارد و استفاده از آن می‌تواند ایجاد نفخ کند.

تخم مرغ: در تخم‌مرغ مقداری گوگرد وجود دارد که این گوگرد می‌تواند ایجاد نفخ کند.

خاکشیر: تصور بسیاری از افراد این است که خوردن خاکشیر باعث از بین رفتن یبوست می‌شود اما باید بدانید که مصرف زیاد از حد آن باعث شدت یافتن یبوست می‌شود و اگر بر شیر مادر تاثیر بگذارد باعث ایجاد یبوست در نوزاد و در نهایت نفخ می‌شود. برای آگاهی بیشتر در زمینه تغذیه نوزاد تا شش ماهگی کلیک کنید.

غذاهایی که مانع نفخ نوزاد می‌شود

همان‌طور که مصرف بعضی از مواد غذایی نفاخ توسط مادر می‌تواند روی طعم و بوی شیر تاثیر بگذارد و باعث نفخ نوزاد بشود، بعضی از موادغذایی هم می‌توانند از شدت این نفخ بکاهند.

خوردن سبزیجاتی مثل شلغم پخته،، چغندر، شوید، گشنیز، جعفری، کنگر فرنگی می‌تواند از شدت نفخ کم کند و آن را از بین ببرد.

دمنوش‌های آویشن‌کوهی، چای سبز،ریحان می‌تواند به از بین بردن نفخ کمک کند.

استفاده از ادویه‌جات و دانه‌هایی مثل فلفل، رازیانه و زیره سیاه از بین برنده نفخ است.

در میان حبوبات تنها ماش است که ایجاد نفخ نمی‌کند.

هلو جزء میوه‌هایی است که برای از بین بردن نفخ هیچ تاثیری ندارد اما به خودی خود ایجاد نفخ نمی‌کند.

عرق نعنای خالص می‌تواند نفخ را به خوبی از بین ببرد اما به دلیل تاثیری که بر بو و مزه شیرمادر می‌گذارد باعث می‌شود طعمش را برای نوزاد ناخوشایند کند و از خوردن شیر دوری کند.

چه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می‌شوند | نفخ در شیردهی

گاهی ممکن است همه نکات رعایت شود اما کودک بازهم دچار نفخ شود. در اینجا ممکن است علت نفخ در خود شیر مادر و نحوه شیردهی باشد. اگر مادر در هنگام شیردهی وضعیت مناسبی نداشته باشد و کودک را در موقعیتی مناسب در آغوش نگیرد باعث می‌شود او بخشی از هوا را ببلعد و دچار نفخ شود و اگر بعد از شیرخوردن آروغ او گرفته نشود مطمئنا نوزاد نفخ می‌کند. استرس مادر هم بر شیر او تاثیر می‌گذارد و موجب نفخ می‌شود.

برای آشنایی کامل در زمینه آروغ گرفتن نوزاد کلیک کنید.

همچنین اگر در زمانی که کودک گرسنه نیست بخواهید به علت ساکت کردنش به او شیر دهید به احتمال زیاد دچار نفخ می‌شود. دادن شیرخشک به کودک می‎تواند باعث حساسیت روده او شود و در کودک ایجاد نفخ کند. 

چه غذاهایی باعث نفخ نوزاد می‌شوند | چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

اگر با رعایت کردن رژیم غذایی و خوردن مواد ضد نفخ و رعایت نحوه صحیح شیردادن هنوز کودکتان نفخ داشت و این نفخ با علائمی مثل تب، مدفوع خونی، اسهال، استفراغ، کاهش‌اشتها، ناتوانی در شیرخوردن، سخت نفس کشیدن و یا ناراحت شدن هنگام دست زدن به او همراه شد، باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید یا این که به اورژانس زنگ بزنید.

سوالات متداول

برای کم کردن نفخ حبوبات برای نوزاد چه کاری میشه کرد؟

برای کم‌ کردن نفخ حبوبات می‌توان آن را از چندروز قبل از پخت خیس کرد و چند بار آبش را تعویض کرد. در آخر آب آن را دور بریزید و بپزید.

‎نوزاد من بعد از چهار ماه هنوز نفخ داره چیکار باید بکنم؟

دوره نفخ کردن در کودکان متفاوت است و ممکن است این مدت برای بعضی از نوزادان بیشتر باشد که جای نگرانی نیست. فقط با رعایت کردن موارد گفته شده می‌توان به شدت نیافتن آن کمک کرد. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*