ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

افسردگی روز تولد چیست؟ | از روز تولدم بدم میاد !


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با افسردگی روز تولد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


در طول زندگی بشر بر روی این کره ی خاکی، تولد به معنای جشن گرفتن و شادی کردن بوده است و مردم برای گذراندن اوقات خوش در این روز به مهمانی گرفتن و هدیه دادن پرداخته اند، اما در برخورد با روز تولد، افراد به دو دسته تقسیم می شوند: دسته ی اول آن هایی که خوشحال هستند و طبق تصور دیگران در حال جشن و پایکوبی اند. دسته دوم اما برخلاف دسته ی اول خوشحال که نیستند هیچ، حتی ناخودآگاه غم و اندوه خاصی را تجربه می کنند. در واقع افراد دسته ی دوم در روز تولد خود دچار افسردگی روز تولد می شوند. اما مگر تولد یک اتفاق قشنگ در زندگی انسان ها نیست پس چرا این افراد در روز تولدشان غمگین می شوند؟  بررسی این پدیده نیازمند اطلاعات روانشناختی و روانی افراد است. پیشنهاد می شود که در چنین شرایطی برای ارزیابی سلامت روان و رفع مشکلات احتمالی از مشاوره روانشناسی و مشخصا از مشاوره افسردگی بهره مند شوید.

تماس با مشاور


افسردگی چیست؟

افــسردگی به عنوان یک حالت خلقی شامل بی حوصلگی و بی علاقگی و گریز از فعالیت تعریف شده است که بر حسب شدت و نوع می تواند بر افکار، احساسات، رفتار و تندرستی فرد تأثیر بگذارد. در واقع غمگین بودن به مدت طولانی، بی علاقگی نسبت به فعالیت هایی که فرد قبلا به آن ها علاقه داشته است، کاهش مــهارت تمرکز و خستگی بیش از حد می تواند نشانه های افسردگی باشد.
مواد شیمیایی خاصی در مغز انسان وجود دارند که به هم خوردن تعادل برخی از آن ها می تواند منجر به افسردگی گردد. افسردگی می تواند به صورت ارثی و یا در اثر عوامل محیطی مانند فقر، مورد خشونت خانگی یا تجاوز قرار گرفتن و... اتفاق بیافتد، البته در بیشتر مواقع هم زمانی دو عامل ژنتیک و محیط باعث ایجاد افسردگی می شود. برای اطلاع از عــلائم افسردگی کلیک کنید.  

اینفوگرافیک افسردگی روز تولد چیست؟

اینفوگرافیک افسردگی روز تولد چیست؟

نشانه های افسردگی

برخی از نشانه های مهم افسردگی به شرح زیر است:
 • داشتن احساسات، غم، نا امیدی یا احــساس پوچی .
 • بی علاقگی و عدم تمایل به کارهای مورد علاقه در گذشته.
 • اضطــراب و بی قراری و نگرانی های بی علت.
 • زود رنج بودن و رنجش از مسائل جزئی و بی اهمیت.
 • احساس خستگی شدید بدون علت.
 • داشتن احــساس گناه برای مسائل کوچک یا حتی مواردی که واقعا فرد تقصیری در آن نداشته است.
 • چاقی یا لاغری ناگهانی به علت کم و زیاد شدن اشتها بدون وجود دلیل مشخص.
 • کم شدن تمرکز و قدرت تصمیم گیری و کاهش مــهارت حل مسئله.
 • بروز درد های جسمانی بدون دلیل مشخص.
 • فکر کردن درباره ی مرگ و خودکشی.
 • اخــتلالات خواب که به صورت بی خوابی و یا پر خوابی ممکن است بروز کند.
برای درمــان افسردگی روش های دارویی و غیر دارویی وجود دارد که متخصصین با توجه به نوع و شدت افسردگی در فرد، روش مناسب برای درمان فرد دچار افسردگی را اتخاذ می کنند. باید توجه داشت که افسردگی مانند سرماخوردگی نیست که با استراحت و خوردن غذا های مقوی درمان شود. بلکه برای درمان آن باید به یک متخصص مراجعه کرد تا اقدام فوری صورت گیرد.  
افسردگی-روز-تولد-چیست

افسردگی روز تولد به چه معناست؟

افسردگی انواع مختلفی دارد که یکی از آن ها افسردگی روز تولد است. برخی افراد با نزدیک شدن تاریخ تولدشان رفتارشان تغییر می کند و بدون دلیل دچار احــساس غم می شوند. حتی گاهی رفتار های عصبی از خود نشان می دهند. این نوع احــساسات معمولا از زمان شروع جوانی آغاز می شود و احتمالا بسیاری از افراد علت آن را بالا رفتن سن می دانند. اما باید گفت که این تنها دلیل این اتفاق نیست و دلایل می تواند با گذشت زمان تغییر کند.
از دیدگاه های مختلفی می توان به این افسردگی پرداخت. اما رویکردی که بهتر از بقیه این غم را تببین می کند رویکرد روانشناسی وجود و درمــان وجـودی است.
این رویکرد بیان می کند که همه ی انسان ها از اضطراب های طبیعی مانند اضطراب تنهایی و تــرس از مرگ رنج می برند. زمانی که یک سال از عمر فرد سپری می شود آن فرد خود را به مرگ نزدیک تر می یابد. بنابراین اتفاقاتی که یادآور گذر عمر است مانند تولد یا عید سال نو می تواند در فرد ایجاد غم و ناراحتی کند. می توان گفت که بروز این غم و ناراحتی در افراد طبیعی است. اما اگر این غم به اندوهی عمیق تبدیل شود به ایجاد افسردگی خواهد انجامید.
اضطراب مرگ با این که حسی منفی به نظر می رسد اما یک اتفاق سالم و حتی ضروری در زندگی افراد است. زیرا باعث می شود که افراد بدانند وقتشان محدود است. بنابراین باید به کارهایی که می خواهند انجام دهند بپردازند. در واقع می توان اضطراب مرگ را به نوعی نیروی محرکه و یکی از راه های حفظ انــگیزه زندگی دانست. اما اگر این اضطراب به حدی شدید باشد که فرد را به پوچی برساند، به افسردگی منجر خواهد شد. پیشنهاد می کنیم در همین رابطه مقاله غلبه بر تــرس از مرگ را مطالعه فرمایید. 

غم روز تولد در چه افرادی بیشتر دیده می شود؟

غم روز تولد به عنوان افسردگی روز تولد ممکن است در همه ی افراد اتفاق بیافتد اما این نوع افسردگی مانند دیگر انواع افسردگی ها با احتمال بیشتری در برخی افراد ممکن است بروز کند:
 • وجود سابقه ی افسردگی: اگر فرد دچار افسردگی باشد یا در گذشته افسردگی را تجربه کرده باشد، همچنین اگر در خانواده ی فرد سابقه ی افسردگی وجود داشته باشد. آن فرد با احتمال بیشتری ممکن است به افسردگی روز تولد دچار شود.
 • سابقه ی اختلال های روانی : وجود سایر اخــتلالات روانی در فرد نیز ممکن است بر بروز افسردگی تولد تأثیر گذار باشد.
 • درون گرایی: افرادی که تیپ شخصیتی درونــگرایی دارند به این دلیل که نسبت به دیگران بیشتر به تنهایی و سکوت نیازمند هستند و جشن های تولد نیز معمولا نیازمند معاشرت بیشتر با دیگران و حضور در اجتماع است به احتمال بیشتری در روز تولد خود غم و افسردگی را تجربه خواهند کرد.
 • اضطراب: اضطراب از هر نوعی که باشد می تواند به افسردگی بیانجامد. این اضطراب اگر شدید باشد می تواند با محرک های مثبتی همچون کیک تولد و حتی هدیه نیز در فرد ایجاد گردد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمــان اضطراب کلیک کنید.
 

علت های افسردگی روز تولد

می توان علت های افسردگی روز تولد را به دو گروه عوامل درونی و بیرونی تقسیم کرد.

عوامل درونی افسردگی روز تولد

عوامل درونی آن هایی است که از احساسات درونی خود فرد ناشی می شود. گاهی افراد با رسیدن به روز تولد به دلیل این که احساس می کنند سال هایی که گذشت را زنده بوده اند اما زندگی نکرده اند یا به چیز هایی که می خواسته اند نرسیده اند و یا اینکه در حال پیر شدن و نزدیک شدن به مرگ هستند، غرق در دنیــای افسردگی می شوند.
از دیگر عوامل درونی ایجاد افسردگی در روز تولد می توان به این مورد اشاره کرد که افرادی که به دنبال رسیدن به معنای زندگی هستند و هنوز بحــران هـویت خود را حل نکرده اند هر بار که به روز تولد خود نزدیک می شوند نا امیدی از اینکه یک سال گذشت و آن ها هنوز نتوانسته اند به هدف زندگیشان برسند یا حتی هنوز نتوانسته اند این هدف را بیابند به سراغ آن ها خواهد آمد.

عوامل بیرونی افسردگی روز تولد

عوامل بیرونی آن هایی است که ناشی از تأثیر اجتماع بر فرد است. افراد برای حضور در اجتماع درگیر کلیشه ها و مناسباتی خواهند شد که جامعه برای آن ها تعیین کرده است. برای مثال فرد در سن مشخصی باید به مدرسه برود و در سن مشخصی کنکور دهد. یا مثلا در سنین مشخصی از وی انتظار می رود که ازدواج کند و فرزندی داشته باشد و... همه این انتظارات اجتماعی اگر در زمان تعیین شده توسط جامعه، برآورده نشود. می تواند فرد را با گذر زمان دچار اخــتلالات اضطرابی و نگرانی و غم کند و تولد مصداق همین گذر عمر است.
وجود خانواده ای که فرد دوست ندارد. خانواده ای که دارای مشکلات زیاد است و رابطه ی اعضای آن با هم به هیچ عنوان خوب نیست و صمیمیت در خانواده آنها دیده نمیشود . می تواند از دیگر دلایل افسردگی روز تولد باشد. زیرا روز تولد یادآور ورود به این خانواده است که عامل بسیاری از تنش ها و استرس ها و غم و اندوه فرد است. در چنین شرایطی ایجاد جــریان انرژی مثبت در خانه و ترمیم روابط خانوادگی آسیب دیده بهترین راهکار است.
وجود شبکه های اجتماعی و رسانه نیز گاهی انتظارات فرد از جشن تولد و کادو هایی که قرار است بگیرد را بالا می برد. زیرا فرد می بیند که تولد برخی افراد بسیار بزرگ و باشکوه بوده یا دیگران کادو های گران یا خاصی دریافت کرده اند. اما می داند که چنین چیز هایی برای او غیر قابل دسترس است. در این زمان فرد احساس می کند به اندازه ی دیگران خاص، مهم یا دوست داشتنی نیست. این احساس به تدریج ممکن است به افسردگی ختم گردد.  
افسردگی روز تولد

درمان افسردگی روز تولد

افسردگی روز تولد با اینکه فقط یکبار در سال ممکن است اتفاق بیافتد. اما باید جدی گرفته شود زیرا غم و رنج ناشی از آن نشان دهنده ی این مورد است که مشکلی وجود دارد که یا منبع آن درونی و یا بیرونی است. بنابراین برای رفع آن مشکل باید اقدامی صورت گیرد. وقتی فرد علت غم خود را بشناسد می تواند برای از بین بردن آن نیز تلاش کند.  جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جـدیدترین روش درمان افسردگی ماژور کلیک کنید.
راهکارهایی در ذیل ارائه گردیده است که برای کاهش این غم می تواند کمک کننده باشد:

مهم ترین راهکار

 • اولین و مهمترین نکته این است. فرد باید دوست داشتن خود را یاد بگیرد و با خود مهربان تر باشد. دیدن نیمه ی پر لیوان خیلی مهم است. اگر فردی از این ناراحت است که به هدفش نرسیده است. باید خوشحال باشد که حداقل هدفی برای خودش دارد. زیرا ممکن بود به آن روز برسد و حتی هدفی هم نداشته باشد. باید در نظر داشت که نرسیدن به برخی از اهداف به این معنا نیست که شایستگی لازم برای رسیدن به آن اهداف در فرد وجود ندارد. بلکه به این معنا است که فرد باید تلاش و ممارست خود را بیشتر کند و برای جبــران اشتباهات گذشته یا کم کاری های خود، علت های آن ها را شناسایی کند.

دیگر راهکارها

 • اگر فرد از آن دسته ای است که به دلیل نداشتن هدف برای زندگی اش دچار غم شده است، بهتر است برای سال جدید زندگی اش شروع به برنامه ریزی و خــودسـازی کند. کارهایی که می خواهد انجام دهد و خواسته ها و انتظاراتی که از خود دارد را مشخص کند. با برنامه ریزی درست و منظم راحت تر می توان به معنای زندگی دست یافت و برای رسیدن به اهداف تلاش نمود.
 • با افزایش سن توقع افراد از جشن تولد ها تغییر خواهد کرد. افراد انتظارات متفاوتی از جشن تولد خود خواهند داشت. بهتر است افراد تولد خود را همان گونه که دوست دارند جشن بگیرند و همان کارهایی را که می خواهند انجام دهند. زیرا روز تولد هر فرد متعلق به خود آن فرد است. این گونه نیست که صرفا جشن هایی خوب است که بزرگ و مجلل باشد. بلکه برای برخی افراد فقط حضور در کنار خانواده یا سپری کردن زمان همراه دوستان نزدیک یا دوسـت صمیمی می تواند بسیار دوست داشتنی تر و لذت بخش تر از یک جشن بزرگ باشد.
 • حسرت ها همیشه وجود خواهند داشت و همیشه زمانی پیش خواهد آمد که فرد نتواند طبق زمان بندی به اهداف تعیین شده اش برسد. پس بهتر است در روز تولد نکاتی از زندگی را که فرد بابت آن ها خوشحال و سپاس گذار است یا مواردی در زندگی که فرد بابت آن ها به خود افتخار می کند را برای خود یادآوری و مرور کند.
اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که اگر غم و افسردگی در روز تولد عمیق تر از آن است که با راهکار های ساده از بین برود، ضروری است که از طریق روان درمــانی و با مشورت با متخصص صورت گیرد.  

سخن آخر

همانطور که بیان گردید افسردگی روز تولد مانند هر نوع افسردگی دیگر باید جدی گرفته شود. همچنین لازم است بــاورهای غلط در مورد افسردگی را کنار گذاشت و برای رفع آن اقدام صورت گیرد. افسردگی در روز تولد به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. که اگر فرد به شناخت از ریشه ی این غم دست یابد می تواند با راهکار هایی به راحتی آن غم و رنج را بر طرف کند. برای شناخت درست و دقیق این مسئله می توان با مراجعه به یک مشاور متخصص به حل آن اقدام نمود. زیرا شناخت و بینش نسبت به مشکل، خود نیمی از مسیر درمان است.

در این مورد می توان تهدید را به یک فرصت تبدیل کرد! اندوهی که افراد در روز تولد تجربه می کنند گاهی می تواند بزرگ و جدی باشد. اما می توان آن را به فرصتی تبدیل کرد که فرد بتواند به کمک آن سال های بعدی زندگی اش را به شکل بهتر و مفید تری بگذراند. این کار با مشورت با یک مشاور به راحتی قابل انجام است. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید برای مشاوره در زمینه افسردگی روز تولد از مشاوران و روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*