ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ام پارتی چیست؟ | عوارض ناشی از مصرف قرص های ام

ام پارتی چیست؟ در سال های اخیر نوجوانان و جوانان در مهمانی ها و پارتی های دوستانه خود برای تجربه هیجان بیشتر از برخی مواد مخدر یا روانگردان ها استفاده می کنند که اغلب به صورت قرص در دسترس است. یکی از پر مصرف ترین قرص های پارتی قرص ام یا همان MDMA است و به پارتی هایی که از این دارو در آن استفاده می شود ام پارتی گفته می شود. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید.

تماس با مشاور                                              

ام پارتی چیست؟

امروزه جوانان و نوجوانان برای تجربه احساسات و هیجانات شدیدتر از مواد مخدر استفاده می کنند. این حالات در اثر تغییراتی در مغز و بدن فرد ایجاد می‌شوند و اغلب خطرناک و گاهی کشنده هستند. بسیاری از داروهای مهمانی نیز به شدت اعتیادآور هستند. مصرف این مواد، از بزرگ ترین خطرات تهدید کننده زندگی است. مواد پارتی های گروهی شامل داروهای روانگردان است. آن ها بر روی سیستم عصبی مرکزی اثر می گذارند و می توانند باعث تغییر در خلق و خو، آگاهی و رفتار شوند. این داروها اغلب توسط جوانان در کافه ها، کنسرت ها، کلوپ های شبانه و مهمانی ها استفاده می شوند. مواد افیونی پارتی ها مانند اکثر داروها دارای نام مستعاری هستند که در طول زمان تغییر می کنند یا در مناطق مختلف کشور متفاوت هستند. 

وقتی در یک مهمانی، جشن یا کنسرت هستید، ممکن است با این وعده که اوقات بهتری داشته باشید، به شما مواد مخدر پیشنهاد کنند. اگرچه مصرف داروهای مهمانی یا تفریحی ممکن است سرگرم کننده به نظر برسد، اما مصرف آن ها خطرات و معایب زیادی دارد و معمولا غیرقانونی هستند. اگر قصد دارید یک دارو برای مهمانی مصرف کنید، باید بدانید که چه چیزی مصرف می کنید و آن دارو چه خطراتی را در پی خواهد داشت. برای درک بهتر مقاله مصرف تفریحی مواد پیشنهاد می شود.

1-مواد مورد استفاده در ام پارتی چیست؟

داروهای مهمانی و داروهای باشگاهی عواقب خطرناکی را در پی دارند. در اینجا سه مورد از خطرناک ترین داروهای مهمانی و مشکلاتی که آن ها ایجاد می کنند آورده شده است:

 • اکستازی یا قرص ام دی ام ای که با نام "MDMA" یا نام خیابان مولی نیز شناخته می شود، یک ترکیب مصنوعی با اثرات توهم زا و تحریک کننده است. فردی که در خلسه است احساس می کند در بالای دنیا قرار دارد. پرانرژی، شاد و دلسوز به نظر می رسد. قرص اکس می تواند باعث افزایش دمای بدن شود.
 • کتامین، همچنین به عنوان K ویژه یا کیت کت شناخته می شود، دارویی است که به عنوان بی حس کننده در معالجه حیوانات استفاده می شود. کتامین می تواند باعث پارانویا، توهم و دوره های هذیان یا تفکر خودکشی شود.
 • آمفتامین و متامفتامین یا متا که به آن Speed یا Ice یا سوخت موشک نیز می گویند، یک محرک شدید است. همچنین بسیار اعتیاد آور است. متا منجر به احساس پرش، هیجان، خشم و ترس می شود. سایر اثرات فیزیکی شامل مشکلات شدید دندانی و خارش می شود.

مواد مخدر در مهمانی ها اغلب برای افزایش لذت از تجمعات استفاده می شود. آن ها با توجه به مواد تشکیل دهنده در ساختار خود، تأثیرات متفاوتی دارند. می توانند انرژی را حفظ کنند و هیجانات را افزایش دهند.  

قرص ام

قرص ام چیست؟

همانطور که گفته شد در پارتی های خاص از قرص های روان گردان استفاده می شود. یکی از این دارو ها، قرص ام یک داروی غیرقانونی است که می تواند پس از بلعیدن، حالت های خاصی را در مصرف کنندگان ایجاد کند. یک محرک سیستم عصبی مرکزی به شمار می رود که باعث آزاد شدن سطوح بالایی از دوپامین می شود. افزایش دوپامین یک ماده شیمیایی مغز است که با لذت و پاداش همراه است. قرص ام ماده اصلی فرض شده در یک داروی غیرقانونی به نام اکستازی نیز است.

اکستازی به عنوان یک قرص در رنگ های مختلف، اغلب با مهرها یا آرم های مختلف بر روی آن ها عرضه می شود. این قرص‌ها ممکن است حاوی مقداری MDMA یا بدون آن باشند. حتی 2 قرص که ظاهر یکسانی دارند ممکن است از منابع مختلفی تهیه شده و حاوی ترکیبات متفاوتی باشند. این قرص همچنین می تواند به صورت پودر یا کریستال باشد. همه داروهای فروخته شده به عنوان اکستازی حاوی MDMA نیستند. آنها ممکن است حاوی چیزهایی مانند محصولات پاک کننده خانگی باشند که با مصرف بیش از حد، واکنش های شدید یا مسمومیت را در پی خواهند داشت. داروهایی که به‌عنوان اکستازی فروخته می‌شوند ممکن است حاوی ترکیبی از آمفتامین، پارامتوکسی آمفتامین، کتامین و کاتیونون‌های مصنوعی یا سایر داروها باشند.

1-ام پارتی چیست؟ | عوارض مصرف قرص ام

قرص ام حدود 20 دقیقه پس از مصرف شروع به تاثیرگذاری می کند و اثرات آن معمولاً 3 تا 4 ساعت باقی می ماند. می تواند باعث شود افراد احساس سرخوشی، انرژی مضاعف، افزایش اعتماد به نفس و محبت زیاد نسبت به دیگران داشته باشند. افرادی که مقدار زیادی قرص ام مصرف می کنند یا نوعی قوی از این دارو را استفاده می کنند، ممکن است احساس کنند که شناور هستند یا دچار توهم شده اند. قرص ام بر اساس مقدار مصرف، دوز مصرفی، قد، وزن، تعداد دفعات مصرف و مصرف داروهای دیگر به صورت همزمان می تواند نشانه های مختلفی در فرد ایجاد کند. همچنین می تواند عوارض جانبی ناخواسته ای داشته باشد.

 • مردمک های بزرگ
 • دندان قروچه
 • حواس تقویت شده
 • تعریق، حالت تهوع یا استفراغ
 • درد عضلات
 • فشار خون بالا و ضربان قلب بالا
 • کاهش اشتها

2-ام پارتی چیست؟ | عوارض جسمی

در دوزهای بالا، اکستازی می تواند در توانایی بدن برای تنظیم دما اختلال ایجاد کند. همچنین ممکن است باعث کم آبی شود. در موارد نادر، اکستازی می تواند منجر به افزایش شدید دمای بدن (هیپرترمی) شود که منجر به نارسایی کبد، کلیه و سیستم قلبی عروقی، سکته قلبی و مرگ می شود. از آنجایی که می تواند با متابولیسم خود (تجزیه در بدن) تداخل داشته باشد، با مصرف مکرر دارو در فواصل زمانی کوتاه، ضرر آن افزایش خواهد داشت. مصرف کنندگان اکستازی مانند مصرف کنندگان سایر محرک ها مانند کوکائین و آمفتامین ها با خطرات مشابهی مواجه هستند. این خطرات شامل افزایش ضربان قلب و فشار خون، خطرات جدی برای افراد مبتلا به مشکلات گردش خون یا بیماری قلبی و سایر علائم مانند تنش یا گرفتگی عضلات، فشردن غیر ارادی دندان ها، لرزش، حالت تهوع، تاری دید، غش و تعریق است.

3-ام پارتی چیست؟ | عوارض روانی

مصرف کنندگان مزمن اکستازی در بعضی وظایف شناختی یا در عملکرد حافظه ضعیف تر از افرادی هستند که این ماده را مصرف نمی کنند. تحقیقات نشان می دهد که مصرف زیاد اکستازی ممکن است باعث مشکلات حافظه مداوم در انسان شود. اثرات روانی می تواند شامل گیجی، افسردگی، مشکلات خواب، ولع مصرف مواد مخدر و اضطراب شدید باشد. این مشکلات ممکن است در طول مصرف اکستازی و چند روز یا یک هفته پس از آن رخ دهد. اضطراب، پارانویا و رفتار غیر منطقی نیز از عوارض این دارو است. پس از مصرف قرص ام مصرف کنندگان احساس افسردگی، تحریک پذیری، اضطراب و پارانوئید کنند. آن ها ممکن است در خواب و تمرکز مشکل داشته باشند. همچنین بر اثر خماری که بعد از مصرف به وجود می آید، افراد کاهش اشتها، اختلالات خواب، دردهای ماهیچه‌ای، مشکلات تمرکز و افسردگی را تجربه می کنند و ممکن است چند روز طول بکشد.

4-خطرات مصرف قرص ام

مصرف بیش از اندازه قرص ام می تواند باعث فشار خون بسیار بالا، ضربان قلب سریع و تب شود. حتی برخی از افراد به دلیل واکنش شدید بدن شان به قرص ام جان خود را از دست داده اند. علائم مصرف بیش از حد قرص ام عبارتند از:

مشکل جدی استفاده از قرص ام، گرم شدن بیش از حد و کم آبی بدن هنگام استفاده در شرایط گرم و مرطوب است. افرادی که قرص ام مصرف می کنند باید به طور منظم استراحت کنند تا خنک شوند و به آرامی آب بنوشند. برخی از افراد نیز با نوشیدن آب زیاد پس از مصرف قرص ام جان خود را از دست داده اند. مصرف بیش از حد این دارو می تواند منجر به کما یا مرگ شود.

5-عوارض عصبی

تحقیقات روی حیوانات نشان داده که قرار گرفتن در معرض اکستازی با آسیب طولانی مدت در نورون هایی که در خلق و خو، تفکر و قضاوت نقش دارند، مرتبط است. یک مطالعه بر روی پستانداران غیر انسانی نشان داد که قرار گرفتن در معرض این ترکیب تنها به مدت 4 روز باعث آسیب به پایانه های عصبی سروتونین می شود که 6 تا 7 سال بعد آشکار خواهد شد. در حالی که اثرات مشابهی به طور قطعی در انسان نشان داده نشده است، اما از تحقیقات فراوان حیوانی می توان به این نتیجه رسید که این ماده شیمیایی، به هیچ عنوان دارویی ایمن برای مصرف انسان نیست.

6-عوارض طولانی مدت مصرف دارو در ام پارتی

افرادی که به طور طولانی مدت از این دارو استفاده می کنند ممکن است به فشار خون بالا، اعصاب آسیب دیده، خستگی و ترک خوردن دندان در اثر فشردن و ساییدن دچار شوند. افراد مبتلا به بیماری قلبی، دیابت یا قندخون، صرع، مشکلات کبدی، فشار خون بالا، حملات پانیک یا سابقه بیماری روانی در نتیجه مصرف آن بیشتر در معرض خطر آسیب جسمی و روانی قرار خواهند گرفت.

افرادی که به طور منظم از قرص ام استفاده می کنند می توانند اثرات طولانی مدتی مانند کاهش توانایی کنترل احساسات، مشکلات حافظه و تمرکز، تغییرات شخصیتی و افسردگی شدید را تجربه کنند. امکان ایجاد تحمل نسبت به قرص ام وجود دارد، به این معنی که افراد برای دستیابی به اثرات مشابه باید مقدار بیشتری از دارو مصرف کنند. افرادی که از قبل مشکلات سلامت روانی دارند نباید از قرص ام استفاده کنند زیرا باعث می شود احساس بسیار بدتری داشته باشند. می توانید در این رابطه مقاله ترک اکستازی را مطالعه نمایید.  

قرص های مصرفی در ام پارتی ها

آیا قرص های مصرفی در ام پارتی اعتیاد آور است؟

قرص ام بر فعالیت سه پیام رسان شیمیایی مغز تأثیر می گذارد و به طور مصنوعی فعالیت آن را افزایش می دهد. سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که با تنظیم خلق و خو، اشتها، خواب و برانگیختگی جنسی درگیر است. دوپامین بر انرژی و فعالیت تأثیر می گذارد و در پاداش دادن یا تقویت رفتارهای لذت بخش مؤثر است. نوراپی نفرین برای طیف وسیعی از عملکردهای فیزیولوژیکی مهم است و افزایش فعالیت آن می تواند منجر به افزایش فشار خون و ضربان قلب شود.

1-وابستگی و تحمل با مصرف قرص های ام پارتی

گزارش های متناقضی در مورد ماهیت اعتیادآور قرص ام وجود دارد. این ماده بر بسیاری از همان انتقال دهنده های عصبی در مغز تأثیر می گذارد که سایر مواد اعتیاد آور شناخته شده آن را هدف قرار می دهند. برخی از افراد چندین ویژگی مشترک در اعتیاد را در ارتباط با مصرف اکستازی گزارش می کنند، از جمله ایجاد تحمل دارویی یا نیاز به مصرف بیشتر دارو برای رسیدن به مطلوب. وابستگی فیزیکی و همچنین الگوهای استفاده مداوم بدون توجه به آگاهی از اینکه انجام این کار پیامدهای منفی فیزیولوژیکی یا فیزیکی دارد. از سوی دیگر، برخی مطالعات نشان می‌دهند که احتمال اعتیاد به اکستازی نسبت به سایر داروها که معمولاً با الگوهای مصرف اجباری همراه است، نسبتا کمتر است زیرا اثرات لذت بخش اکستازی به شدت کاهش می یابد و اثرات ناخوشایند با استفاده مکرر از دارو افزایش می یابد.

2-علائم ترک قرص های ام پارتی

اگرچه افراد ممکن است الگوهای اجباری مصرف اکستازی داشته باشند، چنین مواردی از اعتیاد به اکستازی و علائم مرتبط با آن اغلب کمتر از مواردی است که با سایر مواد از جمله الکل، مواد افیونی، کوکائین و مت آمفتامین مشاهده می شود. به طور مشابه، اگرچه افراد ممکن است با ترک اکستازی، ترک اعتیاد را تجربه کنند، اما ممکن است علائم فیزیکی کمتر قابل توجهی نسبت به علائم مرتبط با بسیاری دیگر از سندرم های ترک مواد داشته باشد. اگر برای مدت طولانی از اکستازی استفاده کرده اید، ممکن است هوس شدید مواد مخدر را تجربه کنید که می تواند شما را مجبور به استفاده مجدد از آن کند. دوپامین و سروتونین با سیستم پاداش مرتبط هستند و ممکن است باعث شوند که مرکز پاداش در مغز شما، استفاده از اکستازی را با فعالیت‌های حیاتی که برای تشویق آن هاست، مانند نوشیدن یا خوردن اشتباه بگیرد. سایر علائم ترک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • افسردگی
 • وحشت زدگی
 • تحریک پذیری
 • اضطراب
 • اختلال شخصیت پارانوئید
 • ناراحتی عمومی
 • از دست دادن حافظه
 • بی قراری و ناتوانی در تمرکز
 • سردرد

عوارض اجتماعی و روانی استفاده از مواد در مهمانی ها

مصرف مواد مخدر در مهمانی ها می تواند اثرات اجتماعی و روانی مختلفی بر افراد داشته باشد. در اینجا شش مورد وجود دارد که برخی از این اثرات را برجسته می کند:

1. افزایش پیوند اجتماعی: مصرف مواد مخدر در مهمانی ها، به ویژه موادی مانند MDMA یا "اکستازی" می تواند احساس همدلی، اجتماعی بودن و ارتباط را افزایش دهد. می تواند منجر به افزایش پیوند اجتماعی در میان مهمانان شده و احساس صمیمیت و رفاقت را تقویت کند.

2. رفتار پرخطر و اختلال در قضاوت: استفاده از برخی داروها می تواند قدرت قضاوت و تصمیم گیری را مختل کند. منجر به درگیر شدن در رفتارهای پرخطر مانند رابطه جنسی محافظت نشده، رانندگی تحت تأثیر یا مصرف ترکیبات خطرناک مواد شود. این رفتارها می تواند عواقب شدیدی از جمله تصادف، جراحات یا انتقال عفونت های مقاربتی داشته باشد.

3. افزایش احساسات و نوسانات خلقی: برخی از داروها مانند محرک ها یا توهم زاها می توانند احساسات شدید و نوسانات خلقی را القا کنند. منجر به تغییرات غیرقابل پیش بینی در رفتار و تعامل با دیگران و به طور بالقوه باعث ایجاد درگیری یا ناراحتی عاطفی در محیط شود.

4. انزوا و طرد اجتماعی: مصرف مواد مخدر در مهمانی ها می تواند منجر به انزوا و طرد اجتماعی در میان کسانی شود که ترجیح می دهند در مصرف مواد شرکت نکنند. افرادی که از مصرف مواد مخدر خودداری می‌کنند معمولا احساس می کنند که از فضای مهمانی کنار گذاشته شده‌اند یا از آن جدا شده‌اند که منجر به احساس بیگانگی یا قرار گرفتن تحت فشار اجتماعی برای سازگاری می‌شود.

5. افزایش خطر اعتیاد و وابستگی: مصرف تفریحی مواد مخدر، به ویژه در یک مهمانی، می تواند خطر ابتلا به اعتیاد یا وابستگی به دارو را افزایش دهد. مصرف مکرر مواد مخدر به‌ویژه با موادی که پتانسیل بالایی برای اعتیاد دارند، می‌تواند منجر به چرخه‌ای از ولع، تحمل و رفتار اجباری در جستجوی مواد شود که می‌تواند اثرات مضری بر زندگی و روابط فرد داشته باشد.

6. پیامدهای سلامت روان: مصرف مواد مخدر در مهمانی ها می تواند پیامدهای سلامت روانی قابل توجهی داشته باشد. برخی از افراد ممکن است از مواد مخدر به عنوان وسیله ای برای خود درمانی برای مقابله با مسائل عاطفی یا روانی اساسی استفاده کنند. با این حال، مصرف مواد مخدر می تواند این مسائل را تشدید کند و منجر به افزایش اضطراب، افسردگی یا سایر اختلالات سلامت روان شود. علاوه بر این، اثرات کاهش یا ترک برخی داروها می تواند منجر به احساس غم و اندوه، بی حالی و بی ثباتی عاطفی کلی شود.

سخن آخر

در این مقاله ام پارتی و پیامدهای مصرف قرص ام به طور کامل شرح داده شد. در صورتی که وابستگی به قرص ام دارید می توانید با راهنمایی از مشاوره روانشناسی روند ترک آن را آغاز نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*