ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ماری جوانا چیست؟ | مهمترین عوارض ماری جوانا و روش های ترک آن

ماری جوانا چیست؟ ماری جوانا یکی از مواد مخدر اعتیاد آور است که از گیاه کانابیس و ترکیبات شیمایی دیگری تشکیل شده است. مصرف این ماده مخدر به خصوص در بین جوانان بسیار رایج است. از عوارض این ماری جوانا می توان به مشکل در درک زمان، هذیان و حتی روان پریشی اشاره نمود. برای درمان اعتیاد به ماری جوانا سم زدایی و سپس رفتار درمان و روان درمانی توصیه می شود. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا به برگ ها، گل ها، ساقه ها و دانه های خشک شده کانابیس های ساتیوا یا کانابیس ایندیکا اشاره دارد. این گیاه حاوی ماده شیمیایی THC و سایر ترکیبات مشابه است که ذهن را تغییر می دهد. همچنین می توان از گیاه شاهدانه عصاره تهیه کرد.

ماری جوانا پس از تنباکو و الکل، متداول‌ترین داروی اعتیادآور است. مصرف آن در بین جوانان رواج دارد. در سال 2018، بیش از 11.8 میلیون بزرگسال جوان در سال گذشته از ماری جوانا استفاده کرده اند. میزان مصرف ماری جوانا در سال گذشته در میان دانش آموزان دبیرستانی و دبیرستانی ثابت مانده است، اما تعداد نوجوانان و مصرف روزانه از افزایش یافته است. قانونی شدن ماری جوانا برای استفاده پزشکی (در برخی از کشورها)  یا استفاده تفریحی بزرگسالان در تعداد فزاینده ای از ایالت ها ممکن است بر این دیدگاه ها تأثیر بگذارد. برای کسب آگاهی بیشتر درباره تست ماریجوانا کلیک کنید.

1-روش مصرف ماری جوانا چیست؟

مردم ماری جوانا را در سیگارهای دستی یا در لوله های آب (بونگ) می کشند. آن‌ها همچنین آن را به‌صورت سیگارهای خالی که تا حدی یا کاملاً با ماری‌جوانا پر شده‌اند. برای جلوگیری از استنشاق دود، برخی از افراد از بخارساز استفاده می کنند. این دستگاه‌ها مواد فعال از جمله THC را از ماری‌جوانا می‌کشند و بخار آن‌ها را در یک واحد ذخیره‌سازی جمع‌آوری می‌کنند. سپس شخص بخار را استنشاق می کند نه دود. برخی از بخارسازها از عصاره مایع ماری جوانا استفاده می کنند.

مردم می توانند ماری جوانا را در مواد غذایی (خوراکی) مانند براونی، کلوچه یا آب نبات مخلوط کنند یا آن را به عنوان چای دم کنند. یک روش جدید استفاده از آن سیگار کشیدن یا خوردن اشکال مختلف رزین های غنی از THC است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع مواد اعتیادآور کلیک کنید.

2-عصاره ماری جوانا چیست؟

سیگار کشیدن رزین های غنی از THC استخراج شده از گیاه ماری جوانا در حال افزایش است. این عصاره ها به اشکال مختلفی وجود دارند مانند:

 •  روغن حشیش  یک مایع لکه دار
 • موم جامد نرم با بافتی مانند بالم لب
 • جامد سخت و کهربایی رنگ

این عصاره‌ ماده مخدر گل یا ماریجوانا می‌توانند مقادیر بسیار زیادی THC را به بدن برسانند و استفاده از آن‌ها برخی از افراد را به اورژانس فرستاده است. خطر دیگر در تهیه این عصاره ها است که معمولاً بوتان (مایع فندک) را شامل می شود. تعدادی از مردم در اثر استفاده از بوتان برای ساختن عصاره در خانه باعث آتش سوزی و انفجار شده و به شدت سوخته اند.

از بین بیش از 500 ماده شیمیایی موجود در ماری جوانا، تتراهیدروکانابینول، معروف به THC، مسئول بسیاری از اثرات روانگردان (تغییر دهنده ذهن) این دارو است. این ماده شیمیایی است که نحوه درک ذهن از جهان را تحریف می کند. به عبارت دیگر، این چیزی است که انسان را بالا می برد. همچنین ماری جوانا صنعتی را بیشتر بشناسید.

 تأثیرات ماری جوانا

تاثیرات و عوارض ماری جونا

هنگامی که ماری جوانا دود می شود THC و سایر مواد شیمیایی موجود در گیاه از ریه ها به جریان خون منتقل می شوند و به سرعت آنها را در سراسر بدن به مغز می برد. فرد تقریباً بلافاصله شروع به تجربه اثرات می کند. بسیاری از مردم یک سرخوشی دلپذیر و احساس آرامش را تجربه می کنند. سایر اثرات رایج که ممکن است به طور چشمگیری در بین افراد مختلف متفاوت باشد، شامل افزایش ادراک حسی (به عنوان مثال، رنگ های روشن تر) خنده، تغییر درک از زمان و افزایش اشتها است.

اگر ماری‌جوانا در غذاها یا نوشیدنی‌ها مصرف شود، این اثرات تا حدودی به تأخیر می‌افتد - معمولاً بعد از 30 دقیقه تا 1 ساعت ظاهر می‌شوند - زیرا دارو ابتدا باید از سیستم گوارشی عبور کند. خوردن یا نوشیدن ماری جوانا به میزان قابل توجهی THC کمتری نسبت به دود کردن مقداری معادل از این گیاه وارد جریان خون می کند. به دلیل اثرات تاخیری، ممکن است افراد به طور ناخواسته بیش از آنچه قصد دارند THC مصرف کنند. برای آشنایی با تاثیر مواد مخدر بر مغز کلیک کنید.

1-اثرات کوتاه مدت

وقتی فردی ماری جوانا می کشد، THC به سرعت از ریه ها وارد جریان خون می شود. خون این ماده شیمیایی را به مغز و سایر اندام ها در سراسر بدن می رساند. هنگامی که فرد آن را می خورد یا می نوشید، بدن THC را کندتر جذب می کند. در این صورت، عموماً بعد از 30 دقیقه تا 1 ساعت اثرات را احساس می کنند.برای آشنایی با عوارض گل یا ماریجوانا کلیک کنید.

این ماده روی گیرنده های سلولی مغزی خاصی که معمولاً به مواد شیمیایی طبیعی شبیه THC واکنش نشان می دهند، عمل می کند. این مواد شیمیایی طبیعی در رشد و عملکرد طبیعی مغز نقش دارند. مصرف بیش از حد ماری جوانا بخش هایی از مغز را فعال می کند که دارای بیشترین تعداد این گیرنده ها هستند. این باعث "سرخوشی" است که مردم احساس می کنند. اثرات دیگر عبارتند از

 •  حواس تغییر یافته (به عنوان مثال، دیدن رنگ های روشن تر)
 •  تغییر حس زمان
 • تغییرات در خلق و خوی
 • اختلال در حرکت بدن
 • مشکل در تفکر و مهارت حل مسئله
 • حافظه ضعیف
 • توهمات (در صورت مصرف در دوزهای بالا)
 • هذیان (هنگامی که در دوزهای بالا مصرف شود)
 • روان پریشی (خطر با استفاده منظم از ماری جوانا با قدرت بالا بالاتر است)

2-ماری جوانا چیست؟ | اثرات بلند مدت

ماری جوانا بر رشد مغز نیز تأثیر می گذارد. هنگامی که افراد در نوجوانی شروع به مصرف ماری جوانا می کنند، این دارو ممکن است عملکردهای تفکر، حافظه و یادگیری را مختل کند و بر نحوه ایجاد ارتباط بین نواحی ضروری برای این عملکردها تأثیر بگذارد. محققان هنوز در حال بررسی مدت زمان ماندگاری اثرات ماری جوانا هستند و اینکه آیا برخی از تغییرات ممکن است دائمی باشند یا خیر. برای آشنایی با تاثیر مواد مخدر بر مغز کلیک کنید.

به عنوان مثال مطالعه ای در نیوزیلند که بخشی از آن توسط محققان دانشگاه دوک انجام شد، نشان داد افرادی که در نوجوانی به شدت سیگار کشیدن ماری جوانا را شروع کردند و به اختلال مصرف مداوم ماری جوانا مبتلا بودند، به طور متوسط ​​بین 13 تا 38 سالگی 8 امتیاز IQ از دست دادند. توانایی ها در افرادی که ماری جوانا را در بزرگسالی ترک کردند، به طور کامل بازگشت نکرد اما به طور قطعی مشخص نیست که این کاهش هوش بر اثر مستقیم مصرف ماری جوانا باشد.

3-تاثیرات مصرف ماری جوانا بر بارداری

یک مطالعه نشان داد که حدود 20 درصد از زنان باردار 24 ساله و جوان تر از نظر ماری جوانا مثبت بودند. با این حال، این مطالعه همچنین نشان داد که احتمال مثبت بودن غربالگری مصرف ماری جوانا در زنان از طریق آزمایش مواد مخدر در حدود دو برابر بیشتر از آنچه در معیارهای خود گزارش شده است، نشان می دهد.

پرسنل غیرپزشکی داروخانه‌های ماری‌جوانا مصرف ماری‌جوانا را به زنان باردار برای حالت تهوع توصیه می‌کردند، اما کارشناسان پزشکی در مورد آن هشدار می‌دهند. این نگرانی کارشناسان پزشکی است زیرا مصرف ماری جوانا در دوران بارداری با کاهش وزن هنگام تولد و افزایش خطر مشکلات مغزی و رفتاری در نوزادان مرتبط است.

اگر یک زن باردار از ماری جوانا استفاده کند، این دارو ممکن است بر بخش های خاصی از مغز جنین در حال رشد تأثیر بگذارد. کودکانی که در رحم مادر در معرض ماری‌جوانا قرار می‌گیرند، در مقایسه با کودکانی که در معرض ماری‌جوانا قرار می‌گیرند، بیشتر در معرض خطر مشکلات توجه، حافظه و حل مسئله هستند.

 استفاده منظم THC می تواند به مقادیری در شیر مادر برسد که می تواند بر مغز در حال رشد کودک تأثیر بگذارد. سایر تحقیقات اخیر حاکی از افزایش خطر زایمان زودرس است. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. برای اطلاعات بیشتر در مورد ماری جوانا و بارداری، گزارش تحقیقات ماری جوانا ما را بخوانید. حالت تهوع و استفراغ شدید. استفاده منظم و طولانی مدت ماری جوانا می تواند منجر به ابتلای برخی افراد به سندرم Hyperemesis Cannabinoid شود. این باعث می‌شود که کاربران چرخه‌های منظمی از حالت تهوع، استفراغ و کم‌آبی شدید را تجربه کنند که گاهی به مراقبت‌های پزشکی اورژانسی نیاز دارند.در این رابطه برای آشنایی با بهترین روش ترک اعتیاد کلیک کنید.

4-سایر اثرات ماری جوانا برای سلامتی چیست؟

استفاده از ماری جوانا ممکن است طیف وسیعی از اثرات فیزیکی و ذهنی داشته باشد. اثرات فیزیکی مشکلات تنفسی. دود ماری‌جوانا ریه‌ها را تحریک می‌کند و افرادی که به طور مکرر ماری‌جوانا می‌کشند می‌توانند مشکلات تنفسی مشابهی با کسانی که سیگار می‌کشند داشته باشند. این مشکلات شامل سرفه و خلط روزانه، بیماری ریوی مکرر و خطر بالاتر عفونت ریه است. محققان تاکنون خطر بالاتری برای سرطان ریه در افرادی که ماری جوانا مصرف می‌کنند، پیدا نکرده‌اند. برای درمان اعتیاد کلیک کنید.

 افزایش ضربان قلب. ماری جوانا ضربان قلب را تا 3 ساعت پس از کشیدن سیگار افزایش می دهد. این اثر ممکن است احتمال سکته قلبی را افزایش دهد. افراد مسن و کسانی که مشکلات قلبی دارند ممکن است در معرض خطر بیشتری باشند.

5-یکسان نبودن تاثیرات ماریجوانا در افراد

تجربیات خوشایند با ماری جوانا به هیچ وجه برای همه مشترک نیست. برخی از افراد به جای آرامش و سرخوشی، اضطراب، ترس، بی اعتمادی یا هراس را تجربه می کنند. این اثرات زمانی شایع تر است که فردی بیش از حد مصرف کند، ماری جوانا دارای قدرت غیرمنتظره ای بالا باشد یا فرد بی تجربه باشد. افرادی که دوزهای زیادی از ماری جوانا مصرف کرده اند ممکن است دچار سایکوز یا روان پریشی حاد شوند که شامل توهم، هذیان و از دست دادن حس هویت شخصی است.

این واکنش‌های ناخوشایند اما موقت با اختلالات روان‌پریشی طولانی‌مدت، مانند بیماری اسکیزوفرنی، که ممکن است با مصرف ماری‌جوانا در افراد آسیب‌پذیر مرتبط باشد، متمایز است اگرچه مقادیر قابل تشخیص THC ممکن است برای روزها یا حتی هفته ها پس از مصرف در بدن باقی بماند، اثرات قابل توجه ماری جوانای دودی به طور کلی بین 1 تا 3 ساعت باقی می ماند و اثرات ماری جوانا مصرف شده در غذا یا نوشیدنی ممکن است برای ساعت ها باقی بماند.

ماری جوانا

ترک اعتیاد به ماری جوانا

به نظر می رسد که اختلالات مصرف ماری جوانا بسیار شبیه به سایر اختلالات مصرف مواد است، اگرچه پیامدهای بالینی طولانی مدت ممکن است شدیدتر باشد. به طور متوسط، بزرگسالانی که به دنبال درمان اختلالات مصرف ماری جوانا هستند، تقریباً هر روز از ماری جوانا برای بیش از 10 سال استفاده کرده اند و بیش از 6 بار سعی در ترک آن داشته اند. 

آنها همچنین ممکن است از مواد دیگری مانند کوکائین یا الکل استفاده کنند یا به آن اعتیاد داشته باشند. مطالعات موجود نشان می‌دهد که درمان مؤثر اختلال سلامت روان با درمان‌های استاندارد شامل داروها و درمان‌های رفتاری ممکن است به کاهش مصرف ماری‌جوانا کمک کند، به‌ویژه در میان افرادی که مصرف زیاد دارند و آنهایی که اختلالات روانی مزمن بیشتری دارند. درمان های رفتاری زیر نویدبخش بوده است.

 •  درمان شناختی-رفتاری: نوعی از روان درمانی است که به افراد راهبردهایی را برای شناسایی و اصلاح رفتارهای مشکل ساز به منظور تقویت خودکنترلی، توقف مصرف مواد و رسیدگی به طیف وسیعی از مشکلات دیگر که اغلب با آنها اتفاق می افتد، می آموزد.
 •  مدیریت: یک رویکرد مدیریت درمانی مبتنی بر نظارت مکرر بر رفتار هدف و ارائه (یا حذف) پاداش های ملموس و مثبت زمانی که رفتار هدف رخ می دهد.
 •  درمان مبتی بر تقویت انگیزه: شکل سیستماتیک مداخله طراحی شده برای ایجاد تغییرات سریع و با انگیزه درونی. درمان سعی نمی کند فرد را درمان کند، بلکه منابع داخلی او را برای تغییر و مشارکت در درمان بسیج می کند. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*