ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مخدر پان پراگ چیست | با مواد تشکیل دهنده و عوارض آن آشنا شوید

مخدر پان پراگ یکی از انواع مواد اعتیاد آور است.روند جهشی تولید روز افزون مواد مخدر در جهان امروز به قدری زیاد شده است که افراد با شنیدن بسیاری از عناوین مواد مخدر کاملا نا آشنا بوده و برای اولین بار عنوان را شنیده اند. اما بسیاری از مواد مخدر در جهان وجود دارند که از زمان های گذشته هم تولید و مصرف آن ها رواج داشته است ولی با نام ها و عناوین دیگر. مخدر پان پراگ نیز از جمله مواد مخدری محسوب می شود که با این نام افراد کمی این ماده ی مخدر را می شناسند اما اگر به افراد موارد مصرف این ماده ی مخدر را توضیح دهید از موارد مصرف پان پراگ به ماده ی مخدر ناس اشاره خواهند کرد. البته پان پراگ کمی تقویت شده تر از ناس هست که در ادامه به بررسی این ماده ی مخدر پرداخته خواهد شد.

تماس با مشاور

 

مخدر پان پراگ چیست؟

شاید تا به حال نام ماده ی مخدر پان پراگ را نشنیده باشید اما اگر راجب به شکل و شمایل این ماده ی مخدر و همچنین راجب به موارد مصرف آن صحبت شود، یاد ماده ی مخدری بیفتید که اغلب افغان ها از آن استفاده می کنند به نام ناس. پان پراگ از جمله مواد مخدر است که نام های متعددی برای خود دارد از جمله پان عربی، پان پراگ، ناس، بی تی، چاآیا و... که در کشور هایی نظیر افغانستان و ایران و پاکستان با نام قدیمی خود یعنی ناس قابل شناسایی است.
این ماده ی مخدر اغلب با بسته بندی های آدامس، خوشبو کننده ی دهان و پاستیل به تازگی عرضه می گردد و بسیاری به خصوص نسل های جوان و نوجوانان در کشور هایی نظیر افغانستان و پاکستان و همچنین مناطق زابل نشین ایران از این ماده ی مخدر استفاده می کنند. جدیدا پان پراگ به شکلی تولید می شود که در آن از مواد توهم زا نیز استفاده می شود که باعث می شود افرادی که این ماده را مصرف می کنند تا قدری به جز سرحالی کاذب یا نشئگی، دچار توهم نیز شده و این توهم به خصوص جوانان و نوجوانانی که در مقاطع تحصیلی مختلف هستند را ترغیب می کنند که به مصرف دوباره ی پان پراگ روی آورند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علائم اعتیاد کلیک کنید.  

اینفوگرافیک مخدر پان پراگ چیست؟

 اینفوگرافیک مخدر پان پراگ چیست؟

ترکیبات تشکیل دهنده پان پراگ

در ابتدا باید بیان شود ماده ی مخدره ی پان پراگ در کشور های پاکستان، هند، چین، مالزی، اندونزی، ویتنام و لائوس سال هاست که عرضه شده و مردم این کشور ها با نام های مختلفی که خود برای این ماده ی مخدر گذاشته اند آن را ساخته و مصرف می کنند. جالب است بدانید در این ماده ی مخدر که در اصل از یک گیاه به وجود می آید موادی به کار می رود تا میزان نشئگی آوری و حتی توهم زایی را افزایش دهد.
ترکیبات تشکیل دهنده ی پان پراگ شامل دانه های قرمز رنگ و درشت درخت بیتل، برگ درخت بیتل، تنباکو، آهک، خاکستر ادویه های معطر، ساخارین و اسانس های مختلف هستند. به این گونه تولید می شود که دانه های قرمز رنگ درخت بیتل به همراه مقداری تنباکو و ساخارین و آهک و ادویه ها داخل برگ درخت بیتل قرار داده می شود و برای عرضه ی آن از بسته بندی هایی استفاده می شود که شبیه به بسته بندی آدامس و خوشبو کننده های دهان هستند. این ترکیباتی که گفته شد به طور کلی در این ماده ی مخدر وجود دارد. اما امروزه برای گیرایی بالا تر و افزایش دوز پان پراگ، ترکیباتی از مواد مورفین دار و توهم زا مانند تریاک و حشیش نیز به ترکیبات اصلی اضافه شده و باعث می شود در حقیقت میزان نشئگی حاصله را افزایش دهد.  
پراگ

موارد مصرف پان پراگ

همان طور که گفته شد عموم مردم به خصوص در ایران این ماده ی مخدر را با نام پان پراگ نمی شناسند، بلکه اکثر مردم ایران با نام ناس این ماده ی مخدر را می شناسند و به همین دلیل اگر از مردم به خصوص در شهر هایی نظیر کرمان و همچنین استان سیستان و بلوچستان سوال شود که ناس را چگونه می توان مصرف کرد به طور واضح و روشن موارد مصرف را توضیح دهند. ناس همانند اکثر مواد مخدر نیست که باید به آن ها حرارت دهند و با استعمال دود این مواد بتوانند به نشئگی برسند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع مواد اعتیاد آور کلیک کنید.
نوع مصرف پان پراگ به این گونه است که افرادی که این ماده ی مخدر را مصرف می کنند می توانند با نهادن بخشی از این ماده در پشت لب تحتانی خویش به آن اجازه دهند تا به مرور زمان جذب لثه ها شده و هنگامی که طعم ماده ازبین رفت باید باقی مانده را به بیرون از دهان هدایت کنند. در موقعی که پناهندگان زیادی از افغانستان به ایران برای کار کردن می آمدند بسیاری از آن ها با خود پان پراگ یا همان ناس را همراه داشتند و در هنگام کار کردن و فعالیت در طول روز از آن به منظور افزایش انرژی خویش برای انجام کار بیشتر استفاده می کردند. امروزه نیز اکثر افراد به همین طریق از پان پراگ استفاده و این ماده ی مخدر را مصرف می کنند.  

هدف مصرف پان پراگ

در حقیقت پان پراگ نیز همانند سایر مواد مخدر و اعتیاد آور به این منظور مصرف می شود که به فرد مصرف کننده سرخوشی کاذبی را القا کند. اما به تدریج این سرخوشی به اعتیاد تبدیل شده و از جایی به بعد این ماده ی مخدر است که اگر به بدن فرد مصرف کننده نرسد، فرد حتی توانایی انجام کار های شخصی خود را نیز نمی تواند داشته باشد و این باعث می شود که به مرور زمان نشانه های اعتیاد در فرد به وجود آید.
نشانه هایی مانند لاغری مفرط، رنگ پریدگی یا تیرگی پوست و حالات نامناسب روانی و افزایش پرخاشگری به خصوص مواقعی که ماده ی مخدر به فرد مصرف کننده نرسیده باشد و بدن فرد نیاز خود را به ماده ی مخدر با حالاتی که به آن ها حالات خماری می گویند، ابراز خواهد کرد. پان پراگ نیز از این قاعده مستثنی نبوده و افراد مصرف کننده تنها به همین دلیل و به منظور افزایش انرژی و همچنین به منظور سرخوشی کاذبی که برای فرد به وجود می آورد درصد مصرف این ماده ی مخدر توسط افراد را افرایش می دهد.
اما به تدریج با توجه به وجود پان پراگ در بدن و اثراتی که ایجاد می کند به تدریج باعث اعتیاد شده و دیگر این سرخوشی کاذب را به وجود نمی آورد بلکه افراد تنها به این خاطر از پان پراگ استفاده می کنند که بتوانند انرژی طبیعی بدن خود را که حالا برای بروز نیازمند مصرف ماده ی مخدر است، کسب کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر مواد مخدر بر بدن کلیک کنید.  
مخدر

عوارض مصرف پان پراگ

پان پراگ نیز همانند سایر مواد مخدر آثار زیان باری را در بخش عوارض جانبی به خود اختصاص می دهد. در حقیقت نمی توان عوارض جانبی به این اثرات نام نهاد بلکه باید عنوان اثرات مخرب را به عوارض پان پراگ نام نهاد که افرادی که خواستار مصرف این ماده هستند با مشاهده ی این موارد بتوانند از مصرف این ماده ی مخدر چشم پوشی کنند. پان پراگ به غیر از عوارض روانی بسیاری که در ادامه به آن ها پرداخته می شود عوارض جسمانی بسیار زیادی نیز برای مصرف کننده در بلند مدت به همراه خواهد داشت و باعث می شود افراد به مشکلات جسمانی بسیاری مبتلا شوند.

1.سرطان لثه و دهان

اولین و می توان گفت مهم ترین اثر مخرب جسمانی که پان پراگ برای بدن فرد مصرف کننده به همراه دارد، تخریب لثه ها و بافت داخل دهان است. به نحوی که باعث پوسیدگی دندان ها شده و در وهله ی اول مینای دندان ها را ازبین برده و به مرور باعث می شود پوسیدگی دندان ها به نحوی شود که خود به خود دندان ها کنده و بیفتند. با کنده شدن و پوسیدگی بسیار مخرب دندان ها و با برخورد مواد آهکی که در ترکیبات پان پراگ قرار دارد باعث می شود به لثه نفوذ کرده و اثرات مخرب و بسیار جبران ناپذیری را همراه داشته باشد به نحوی که حتی بافت لثه را تجزیه خواهد کرد.
به مرور شرایط دهان و لثه ها به قدری نامطلوب می شود که با خونریزی های مکرر لثه ها احتمال ابتلا به سرطان دهان و لثه بسیار افزایش یافته و به مرور با مصرف مکرر در حقیقت بافتی از لثه در دهان فرد مصرف کننده باقی نخواهد ماند و همین سرطان لثه و دهان فرد مصرف کننده را از پای در خواهد آورد.  برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رابطه مواد مخدر و سرطان کلیک کنید.

2.نارسایی کلیه

نارسایی کلیه در واقع از اثرات کوتاه مدت مصرف پان پراگ به شمار می رود و در بلند مدت به جز از کار انداختن کلیه ها، همچنین باعث می شود کبد نیز به مرور ازبین رفته و از کار بیفتد. دلیل عوارضی که مصرف پان پراگ در کلیه ها برای فرد مصرف کننده دارد این است که در حقیقت کلیه های انسان ها برای تجزیه و دفع آهک ساخته نشده اند و به همین دلیل کلیه ها توانایی دفع آهک را نداشته و تلاش اولیه برای دفع آهک باعث می شود روند کارایی کلیه ها دچار اخلال گردد و به مرور ابتدا دچار نارسایی کلیه و سپس به از کار افتادن کلیه ها می انجامد.
از آن جایی که دفع آهک در کلیه انجام نمی شود و آهک در بدن فرد مصرف کننده باقی می ماند، از همین رو آهک در کبد ذخیره شده و این ذخیره سازی آهک در کبد می تواند به مرور باعث ازبین رفتن کبد شده و به مرور حتی نیز کبد را از کار خواهد انداخت. به این ترتیب مصرف پان پراگ به طور کلی باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری در ناحیه ی کلیه ها و کبد شده و به مرور باعث ازبین رفتن بافت کلیه و کبد و تجزیه ی این دو بافت در بدن شده و از جمله آثار بسیار مخرب و زیان بار در بدن افراد مصرف کننده خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درمان اعتیاد کلیک کنید.

3.سرطان کولون بزرگ

ایجاد سرطان کولون بزرگ نیز به دلیل عدم توانایی سیستم گوارش افراد در دفع مواد و ترکیبات تشکیل دهنده ی ماده ی مخدر پان پراگ از جمله عوارض ناشی از مصرف بلند مدت این ماده ی مخدر است که با ایجاد آن باعث ازبین رفتن فرد مصرف کننده خواهد شد. در واقع ترکیبات تشکیل دهنده ی پان پراگ به قدری ترکیبات مضر و مخربی خواهد بود که عوارض جانبی مصرف ماده منجر به سرطان های مختلف در بدن افراد خواهد شد.
به طور کلی با توجه به تجربیات افراد مصرف کننده، این افراد در هنگام دفع مواد گوارشی در بدنشان با سوزش شدیدی در ناحیه ی مقعد خود از تجربه ی خود سخن می گویند. به این ترتیب ترکیبات تشکیل دهنده حاوی موادی هستند که برای دفع در گوارش، دفع را مختل کرده و مواد دفعی با سوزش بسیار در ناحیه ی مقعد از بدن افراد خارج می شوند که این نشان دهنده ی مواردی از تخریب در کولون بزرگ خواهد بود که به تدریج و در مرور زمان باعث می شود بیماری به نام سرطان کولون بزرگ در فرد مصرف کننده به وجود آید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

4.عدم تعادل رفتاری

از جمله عوارض روانی که می تواند برای افراد مصرف کننده به وجود آورد عدم تعادل رفتاری است. عدم تعادل رفتاری به این معنی است که فرد مصرف کننده این توانایی را نخواهد داشت که در موقعیت های مختلف بتواند مناسب با آن موقعیت رفتار قابل توجهی از خود بروز دهد. برای مثال افرادی که دچار عدم تعادل رفتاری خواهند بود در مراسمات ختم و از دست دادن اطرافیان با توجه به این که غالبا باید ناراحتی را القا کنند اما با رفتار های زننده و خنده های مکرر در این نوع مراسمات باعث جلب توجه می شوند. غالبا افرادی که پان پراگ مصرف می کنند نمی توانند بر روی نوسانات خلقی مناسب خود تمرکز داشته باشند و به طور کلی ساعاتی از روز حال بسیار خوبی دارند و ساعاتی از روز به شدت پرخاشگر شده و یا ناراحتی خلقی برایشان ایجاد می شود.
عدم تعادل رفتاری از جمله اثرات و عوارض کوتاه مدت است و به مرور زمان این افراد دچار بیماری های روانی قابل توجه از جمله روان پریشی شده که در این حالت تنها ترک کردن پان پراگ نمی تواند اثرات روانی را ازبین ببرد بلکه باید فرد مصرف کننده پس از ترک این ماده ی مخدر به روانشناسان و مشاورانی که در حوزه ی اعتیاد و مواد اعتیاد آور تخصص دارند مراجعه کرده و در حقیقت خواستار ترک وابستگی روانی که به این ماده پیدا کرده است باشد تا بتواند بخشی از عوارض روانی را جبران کند. افسردگی بعد از ترک نیز از عوارض آن است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره افسردگی بعد از ترک اعتیاد کلیک کنید.

5.اختلال خواب

از جمله موارد ناشی از عوارض روانی که مصرف پان پراگ برای افراد ایجاد می کند می تواند اختلال در خواب افراد باشد. اختلال خواب در مصرف پان پراگ به این دلیل برای افراد به وجود می آید زیرا نیکوتین فراوانی که در این ماده ی مخدر وجود دارد، باعث می شود افرادی که به مصرف پان پراگ روی می آورند دچار اختلالات خواب شوند و نتوانند خواب راحتی را برای خود به ارمغان آورند. به این صورت اختلال در خواب افراد نیز یکی دیگر از مهم ترین آثار زیان باری است که در افرادی که پان پراگ مصرف می کنند و به آن اعتیاد پیدا کرده اند به وجود خواهد آمد.  

سخن آخر

در این مقاله در مورد شناخت و آگاهی بخشیدن به مطالعه کنندگان در مورد ماده ی مخدر پان پراگ صحبت شد. عوارضی که این ماده می تواند برای افراد ایجاد کند اعم از عوارض جسمانی و روانی می تواند باعث شود افراد نتوانند به زندگی طبیعی خود ادامه دهند نیز گفته شد. اما در انتها به عنوان سخن آخر باید گفته شود افراد و به خصوص جوانان و نوجوانانی که خواهان مصرف پان پراگ برای اولین دفعه هستند، باید بتوانند با کسب آگاهی از عوارض و مضرات این ماده و حتی با کاهش میزان علاقه ی خود نسبت به مصرف پان پراگ علاقه ی خود را از مصرف این ماده ازبین ببرند.
برای ترک این ماده ی مخدر می توانند به مشاوران و روانشناسانی که در حوزه ی اعتیاد تخصص دارند، مراجعه کرده و به صورتی ترک از نظر روانی اتفاق بیفتد تا افراد خواهان مصرف دوباره نباشند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*