ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تست پاپ اسمیر چیست و مخصوص چه کسانی است؟

تست پاپ اسمیر یا نمونه برداری از سلول های دهانه رحم ابزاری برای غربالگری سرطان دهانه ی رحم است. این آزمایش می تواند سلول های غیر طبیعی دهانه ی رحم را قبل از سرطانی شدن تشخیص دهد. پزشکان اغلب تست های (HPV) را در طول آزمایش پاپ اسمیر انجام می دهند تا ویروسی را که خطر ابتلا به سرطان دهانه ی رحم را افزایش می دهد بررسی کنند. نتیجه نامشخص یا غیر طبیعی پاپ اسمیر ممکن است نشانه ی عفونت، مشکل دیگری یا سرطان باشد.  

تماس با مشاور

آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر که به آن تست پاپ نیز گفته می شود، یک روش غربالگری سرطان دهانه ی رحم است. وجود سلول های پیش سرطانی یا سرطانی را روی دهانه رحم شما را آزمایش می کنند. در طول روش معمول، سلول‌ های دهانه ی رحم به آرامی خراشیده می‌شوند و از نظر رشد غیر طبیعی بررسی می‌شوند. این روش در مطب پزشک شما انجام می شود. ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما معمولاً درد طولانی مدت ایجاد نمی کند.
در طول معاینه ی لگن، پزشک شما رحم، تخمدان‌ ها و سایر قسمت‌ های دستگاه تناسلی زنان را بررسی کرده و لمس می‌کند. این معاینه پزشک کمک می کند تا عفونت ها، مشکلات و انواع خاصی از سرطان را شناسایی کند (اما نه سرطان دهانه رحم). پزشک متخصص زنان هم چنین ممکن است تست های (STD) را در طول معاینه ی لگن انجام دهد. معاینه لگن همیشه شامل تست پاپ اسمیر نیست.

چه کسانی به آزمایش پاپ اسمیر نیاز دارند؟

انجمن سرطان منبع مطمئنی را توصیه می‌کند که غربالگری باید از ۲۵ سالگی شروع شود. برخی از زنان ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان یا عفونت رحم باشند. اگر دچار موارد زیر هستید نیاز است که تست پاپ اسمیر انجام دهید:
 • شما HIV مثبت هستید
 • شما در اثر شیمی درمانی یا پیوند عضو، سیستم ایمنی ضعیفی دارید
 • اگر بیش از 25 سال دارید و آزمایش پاپ اسمیر انجام نداده اید.
 • اگر این آزمایش با غربالگری ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) همراه باشد، از پزشک خود بخواهید که هر پنج سال یک بار آن را انجام دهید. دستورالعمل‌ های منبع مورد اعتماد توصیه می‌کند که افراد بین 25 تا 65 سال باید هر پنج سال یک بار آزمایش HPV انجام دهند. برای آگاهی بیشتر در این رابطه می توانید از مشاوره جنسی تلفنی مشورت بخواهید.
 پاپ اسمیر

تفاوت بین تست پاپ اسمیر و تست HPV چیست؟

آزمایش HPV انواع خاصی از ویروس را که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد، بررسی می کند. HPV یک بیماری مقاربتی شایع است که تقریباً یک سوم جمعیت را تحت تأثیر قرار می دهد. انواع مختلفی از (HPV) وجود دارد. همه نوع (HPV) باعث سرطان نمی شوند.
ارائه دهندگان می توانند تست HPV و تست پاپ اسمیر را هم زمان با استفاده از مراحل مشابه انجام دهند (خراش ملایم دهانه رحم برای نمونه های سلولی). هنگام ارسال این نمونه‌ ها به آزمایشگاه، پزشک شما مشخص می‌کند که آیا متخصص آزمایشگاه (پاتولوژیست) باید سلول‌ های پیش سرطانی یا سرطانی (پاپ اسمیر)، HPV یا هر دو (یک آزمایش مشترک) را بررسی کند یا خیر.
ویروس (HPV) ویروسی است که باعث زگیل می شود و احتمال سرطان دهانه ی رحم را افزایش می دهد. انواع (16 و 18 HPV) علل اولیه سرطان دهانه رحم هستند. اگر (HPV) دارید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم باشید. زنان بالای 65 سال با سابقه نتایج طبیعی پاپ اسمیر ممکن است در آینده از انجام این آزمایش خودداری کنند.شما هنوز هم باید به طور منظم تست پاپ اسمیر را بر اساس سن خود بدون توجه به وضعیت رابطه جنسی خود انجام دهید. به این دلیل است که ویروس HPV می تواند سال ها خاموش باشد و سپس به طور ناگهانی فعال شود.  

سرطان دهانه رحم چیست؟

سرطان دهانه رحم همان سرطان ایجاد شده در دهانه ی رحم است. دهانه ی رحم، دهانه باریک و پایینی رحم است. از رحم شما به واژن شما منتهی می شود. اگر از طریق واژن به آن نگاه کنید، دهانه رحم شما شبیه یک دونات به نظر می رسد.
سرطان دهانه رحم معمولاً سال ها طول می کشد تا ایجاد شود. در این مدت سلول های دهانه ی رحم تغییر کرده و به سرعت رشد می کنند. تغییرات اولیه ای که قبل از تبدیل شدن به سرطان کامل (پیش سرطانی) اتفاق می افتد، دیسپلازی یا نئوپلازی داخل اپیتلیال گردن رحم (CIN) نامیده می شود. اگر این تغییرات پیدا و درمان شوند، می توان از سرطان دهانه ی رحم پیشگیری کرد. در صورت عدم تشخیص و درمان، سرطان دهانه ی رحم می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد و مرگ بار شود.برای آشنایی بیشتر با علائم سرطان رحم و تخمدان کلیک کنید.

چه کسانی در معرض خطر سرطان دهانه رحم هستند؟

بزرگ ترین عامل خطر برای سرطان دهانه ی رحم داشتن یکی از انواع پرخطر ویروس ها از جمله (HPV) است. این که چرا برخی افراد به عفونت های طولانی مدت (HPV)، تغییرات سلولی پیش سرطانی یا سرطان مبتلا می شوند هنوز کاملا مشخص نشده است. اما محققان می گویند که (HPV) به راحتی از تماس جنسی پوست به پوست با فردی که آن را دارد منتقل می شود.
ویروس (HPV) از طریق تماس پوست به پوست با اندام تناسلی و هم چنین رابطه دهانی، واژینال و مقعدی منتقل می شود. این بدان معناست که حتی اگر دخول صورت نگیرد و حتی اگر آلت تناسلی داخل واژن، مقعد یا دهان نرود می‌ تواند باز پخش شود.
ویروس (HPV) شایع ترین بیماری مقاربتی است، و در بیشتر مواقع مسئله مهمی نیست. معمولاً خود به خود از بین می رود و بیشتر مردم حتی نمی دانند که تا به حال (HPV) داشته اند. در واقع، اکثر افرادی که رابطه ی جنسی دارند در مقطعی از زندگی خود به (HPV) مبتلا می شوند.

عوامل مشترک در ایجاد سرطان دهانه ی رحم

علاوه بر HPV، موارد دیگری نیز وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. این شامل:
 • سابقه شخصی دیسپلازی دهانه ی رحم یا واژن
 • سابقه ی خانوادگی سرطان دهانه ی رحم
 • سیگار کشیدن
 • سایر عفونت‌ ها مانند کلامیدیا
 • مشکلات سیستم ایمنی مانند (AIDS) که مبارزه با عفونت‌ هایی مانند (HPV) را سخت‌ تر می‌کند
 • داشتن مادری که در دوران بارداری دارویی به نام دی اتیل استیل‌ بسترول (DES) مصرف کرده است
 • سن نیز یک عامل است. میانگین سنی که سرطان دهانه ی رحم تشخیص داده می شود 48 سال است. این سرطان به ندرت افراد جوان تر از 20 سال را مبتلا می کند.
همه آن چه گفته شد، همه کسانی که مشکلات بیماری دهانه رحم دارند در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه ی رحم هستند. بنابراین مهم نیست که با چه کسی می خوابید یا هویت جنسی شما چیست، مهم است که مراقب سلامت دهانه رحم خود باشید.  

هر چند وقت یک بار نیاز به آزمایش پاپ اسمیر دارید؟

این که هر چند وقت یک بار نیاز به آزمایش پاپ اسمیر دارید، با عوامل مختلفی از جمله سن و خطر بیماری ها تعیین می شود. در افراد کمتر از 21 سال نیازی به تست پاپ اسمیر نیست. از سنین 21 تا 29 سال هر سه سال یک بار نیاز است. از سنین 30 تا 65 سال آزمایش پاپ اسمیر یا (HPV) هر پنج سال یک بار نیاز است. در سنین بالاتر از 65 سال با نظر پزشک شاید دبگر آزمایشی نیاز نباشد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله زندگی با سرطان را مطالعه کنید.
این توصیه ها فقط برای زنانی که مشکل دهانه رحم دارند توصیه می شود. زنانی که هیسترکتومی با برداشتن دهانه رحم انجام داده اند و سابقه سرطان دهانه رحم ندارند، نیازی به غربالگری ندارند. توصیه ها متفاوت است و باید برای زنانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا سابقه ضایعات پیش سرطانی یا سرطانی دارند، متفاوت باشد. به طور کلی، تست پاپ اسمیر به صورت زیر انجام می شود:
 • هر سه سال یک بار از سنین 21 تا 29.
 • هر سه سال یک بار از سنین 30 تا 65 سال بدون آزمایش HPV.
 • هر پنج سال یک بار از سنین 30 تا 65 سال با آزمایش HPV.
 • هر سال برای کسانی که ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) دارند یا نقص ایمنی دارند.
 • هر سال برای کسانی که مادرانشان دارویی به نام دی اتیل استیل‌ بسترول (DES) در دوران بارداری مصرف کرده‌ اند. قرار گرفتن در معرض DES در دوران بارداری خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد.
 

آمادگی برای آزمایش پاپ اسمیر

شما می توانید با معاینه ی سالانه توسط پزشک زنان، خود برای انجام آزمایش پاپ اسمیر برنامه ریزی کنید یا یک قرار جداگانه با متخصص زنان خود درخواست کنید. تست پاپ اسمیر توسط اکثر طرح های بیمه پوشش داده می شود، اگر چه ممکن است که شما ملزم به پرداخت هزینه ی درمانی نیز باشید.
 • اگر در روز آزمایش پاپ اسمیر قاعدگی دارید، ممکن است پزشک بخواهد آزمایش را دوباره انجام دهید، زیرا نتایج ممکن است دقت کمتری داشته باشند.
 • سعی کنید روز قبل از آزمایش از داشتن رابطه جنسی، دوش و استفاده از محصولات اسپرم کش خودداری کنید زیرا ممکن است در نتایج شما اختلال ایجاد کند.
 • در بیشتر موارد، انجام تست پاپ اسمیر در 24 هفته اول بارداری بی خطر است. پس از آن، آزمایش پاپ اسمیر ممکن است دردناک تر باشد. هم چنین باید تا 12 هفته پس از زایمان صبر کنید تا دقت نتایج خود را افزایش دهید.
 • از آن جایی که اگر بدن شما آرام باشد و در آرامش باشید، تست پاپ اسمیر راحت‌ تر انجام می‌شود، مهم است که آرام بمانید و در طول عمل نفس عمیق بکشید.

در حین انجام آزمایش پاپ اسمیر چه اتفاقی می افتد؟

 • آزمایش پاپ اسمیر ممکن است کمی اذیت کننده باشد، اما این آزمایش بسیار سریع است.
 • در طول عمل، روی میز معاینه به پشت دراز می کشید و پاهای خود را باز کرده و روی تکیه گاه هایی به نام رکاب قرار می دهید.
 • پزشک به آرامی وسیله ای به نام اسپکولوم را وارد واژن شما می کند. این دستگاه دیواره های واژن را باز نگه می دارد و دسترسی به دهانه رحم را فراهم می کند.
 • پزشک شما نمونه ی کوچکی از سلول ها را از دهانه ی رحم شما می تراشد.
چند روش وجود دارد که پزشک شما می تواند این نمونه را بگیرد:
 • برخی پزشکان از ابزاری به نام اسپاتول استفاده می کنند.
 • برخی از کاردک و برس استفاده می کنند.
 • برخی دیگر از وسیله ای به نام سیتوبراش استفاده می کنند که ترکیبی از کاردک و برس است.
اکثر زنان در حین خراش دادن مختصر احساس فشار و سوزش جزئی می کنند. نمونه سلول های دهانه رحم شما حفظ می شود و به آزمایشگاه فرستاده می شود تا از نظر وجود سلول های غیر طبیعی مورد آزمایش قرار گیرد. پس از انجام آزمایش، ممکن است ناراحتی خفیفی از خراشیدن یا کمی گرفتگی احساس کنید. هم چنین ممکن است بلافاصله پس از آزمایش خون ریزی بسیار خفیف واژینال را تجربه کنید. اگر بعد از روز آزمایش، ناراحتی یا خونریزی ادامه داشت، به پزشک خود اطلاع دهید.  
پاپ اسمیر

نتایج آزمایش پاپ اسمیر به چه معناست؟

دو نتیجه ممکن از آزمایش پاپ اسمیر وجود داشته باشد: طبیعی یا غیر طبیعی. اگر نتایج شما طبیعی است، به این معنی است که هیچ سلول غیر طبیعی شناسایی نشده است. گاهی اوقات نتایج طبیعی را منفی نیز می نامند. اگر نتایج شما طبیعی باشد، احتمالا تا سه سال دیگر نیازی به آزمایش پاپ اسمیر نخواهید داشت. برای آگاهی بیشتر درباره مبارزه با بیماری سرطان کلیک کنید.

پاپ اسمیر غیر طبیعی

اگر نتایج آزمایش غیر طبیعی باشد، به این معنی نیست که شما سرطان دارید. این به سادگی به این معنی است که سلول های غیر طبیعی روی دهانه رحم شما وجود دارد که برخی از آن ها می توانند پیش سرطانی باشند. چندین سطح از سلول های غیر طبیعی وجود دارد:
 • آتیپی
 • خفیف
 • در حد متوسط
 • دیسپلازی شدید
 • سرطان درجا
 • سلول های غیر طبیعی خفیف تر از ناهنجاری های شدید شایع تر هستند.
بسته به آن چه که نتایج آزمایش نشان می دهد، پزشک ممکن است توصیه کند:
 • تعداد دفعات آزمایش پاپ اسمیر را افزایش دهید
 • با روشی به نام کولپوسکوپی، نگاه دقیق‌ تری به بافت دهانه رحم خود داشته باشید
در طول معاینه کولپوسکوپی، پزشک از نور و بزرگ نمایی استفاده می کند تا بافت های واژن و دهانه ی رحم را واضح تر ببیند. در برخی موارد، آن ها هم چنین ممکن است نمونه ای از بافت دهانه ی رحم را در روشی به نام بیوپسی بگیرند. تست پاپ بسیار دقیق است. غربالگری منظم پاپ اسمیر میزان سرطان دهانه رحم و مرگ و میر را حداقل تا 80 درصد کاهش می دهد. ممکن است این آزمایش اذیت کننده یا ناراحت کننده باشد، اما ناراحتی مختصر می تواند به محافظت از سلامت شما کمک کند.  

سخن آخر

پاپ اسمیر که به آن تست پاپ نیز می گویند، آزمایشی است که برای تشخیص سلول های غیرطبیعی دهانه رحم که سرطانی هستند یا ممکن است سرطانی شوند، استفاده می شود. دهانه رحم قسمت پایینی رحم است که به واژن متصل می شود.
آزمایش پاپ اسمیر با نمونه برداری از سلول ها از سطح دهانه رحم در طول معاینه لگنی با استفاده از یک سواب یا برس کوچک انجام می شود. پاپ اسمیر در درجه اول به عنوان آزمایش غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده می شود. شرایط بهداشتی اضافی، از جمله عفونت، التهاب، و انواع دیگر سرطان نیز ممکن است با استفاده از این آزمایش شناسایی شوند. برای کسب آگاهی بیشتر در این رابطه می توانید با مشاوره روانشناسی مشورت نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*