ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

استراحت اثربخش چیست و چگونه می توان به آن دست یافت؟

حتی اگر غیرقابل تصور به نظر می رسد زمان صرف شده برای استراحت اثربخش در واقع شما را با بازدهی بیشتری مواجه می کند. تعادل بین کار و استراحت نشان می دهد چرا وقتی کمتر کار می کنید بیشتر مفید واقع می شوید. استراحت، فعالیت باقیمانده اختیاری نیست. کار و استراحت در واقع شریک یکدیگر هستند و مانند قسمت های مختلف یک موج کار می کنند. شما نمی توانید امواج بالا را بدون پایین آمدن تماشا کنید. هر چه در استراحت کردن بهتر باشید، در کار کردن نیز بهتر خواهید بود. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

اهمیت استراحت

استراحت کردن به اندازه کار کردن برای داشتن یک زندگی خوب و یک شغل مفید و سازنده ضروری است. کار بیش از حد برای افراد و سازمان ها مضر است. یک دوره طولانی بدون استراحت کافی افراد را فرسوده می کند و بهره وری آن ها را از بین می برد. با تعمق و بررسی در زندگی افراد موفقی چون دانشمندان، نویسندگان و حتی ژنرال‌های تاریخ نشان می‌دهد که آن ها در ساعت‌های کمتری نسبت به بسیاری از افراد در جوامع صنعتی غربی امروزی کار می‌کردند.
روال‌های روزمره‌ای برای خود تعریف کرده بودند که دوره‌های کار فشرده را با بیکاری متعادل می‌کرد. استراحت بیکاری نیست و دراز کشیدن گاهی بر روی چمن ها زیر درختان در روزهای تابستان، گوش دادن به زمزمه آب یا تماشای شناور ابرها در آسمان آبی به هیچ وجه اتلاف وقت به حساب نمی آید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه فواید طبیعت گردی برای انسان کلیک کنید.
تحقیقات اخیر در علوم اعصاب و روانشناسی از این رویکرد برای استراحت پشتیبانی می کند و نشان می دهد استراحت چگونه خلاقیت فرد را دوباره تحریک می کند و به فضای ذهنی او جهت پرورش بینش های جدید امکان مجدد می دهد. حتی به انسان کمک می کند زندگی خلاقانه طولانی تر و پایدارتری داشته باشد. علاوه بر این مطالعات نشان داده است ترمیم‌کننده ‌ترین شکل‌های استراحت، فعال هستند نه غیرفعال.

استراحت اثربخش | مهارت استراحت

علاوه بر این استراحت یک مهارت است. با تمرین می توانید یاد بگیرید که در آن بهتر شوید و از آن بهره بیشتری ببرید و به آرامش برسید. بنابراین نباید کار و استراحت را متضاد یکدیگر دانست. بلکه باید جز جدایی ناپذیر زندگی محسوب شود. هر کدام از دیگری حمایت و وجود آن را توجیه پذیر می کنند. هر یک از ان ها، فرصت هایی را فراهم می کند که هر فردی به آن نیاز دارد. شما به طور کامل شکوفا نخواهید شد مگر اینکه هم در کار و هم در استراحت به قدر کافی تسلط داشته باشید.  

استراحت به عنوان اولویت زندگی

طبیعی است که افراد برای دستیابی به یک ضرب‌الاجل فوری یا پایان دادن به یک پروژه، فرسودگی جسمی و روانی را تجربه کنند، اما نباید یک استراتژی بلندمدت باشد. مانند ماهیچه های بدن، ذهن شما پس از تلاش زیاد خسته می شود. در چندین مطالعه محققان دریافتند که اعمال خودکنترلی در واقع به مقادیر زیادی گلوکز نیاز دارد. این بدان معناست که شما باید پس از تلاش ذهنی به همان روشی که پس از تلاش فیزیکی به استراحت نیاز دارید، ذخایر دهنی را نیز تجدید نیرو کنید. مغز شما طوری طراحی نشده است که به شکلی بی‌پایان مولد باشد.
در واقع مغز زمانی کارآمدتر است که به او اجازه داده شود بین دوره های تمرکز و عدم تمرکز حرکت کند(روش پومودورو). به این دلیل که در طول دوره‌های استراحت و بازی و آرامش، مغز می‌تواند خاطرات را تثبیت کند، یادگیری را متبلور کند و روی حل مسئله کار کند. توجه متمرکز حدود ۵٪ از انرژی بدن را مصرف می کند. در حالی که استراحت که به طور رسمی به عنوان شبکه حالت پیش فرض (DMN) شناخته می شود حدود ۲۰٪ از انرژی بدن را مصرف می کند.

چرا خواب کافی نیست؟

بیشتر اوقات، زمانی که احساس خستگی می کنید سعی می کنید با خواب بیشتر جبران فعالیت بکنید و این منطقی است. به هر حال  اکثر افراد به هفت تا نه ساعت خواب در شب نیاز دارند. اما چرا بعد از یک دوره خواب هنوز احساس خستگی می کنید؟ حتی زمانی که بیشتر می خوابید؟ برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علت تمایل زیاد به خواب کلیک کنید.
به گفته متخصصین، خواب تنها نوع استراحتی نیست که انسان ها به آن نیاز دارند بلکه انواع مختلفی از استراحت وجود دارد که به هفت نوع تقسیم می شود. که با خوابیدن فقط بخشی از آن تامین می شود. استراحت کردن بدون دخالت مواد شیمیایی، ایمن و موثرترین درمان جایگزین است که در دسترس افراد است که کم استفاده ترین نیز به شمار می رود.

استراحت اثربخش | رویکرد یک طرفه

به گفته دکتر ساندرا دالتون اسمیت، نویسنده کتاب استراحت مقدس، انسان ها به استراحت فیزیکی، ذهنی و اجتماعی، خلاق و عاطفی، معنوی و حسی نیاز دارند. بیشتر مردم وقتی به استراحت فکر می‌کنند رویکردی کاملاً یک‌طرفه دارند. آن‌ها در اطراف می‌چرخند، کاری انجام نمی‌دهند و فکر می‌کنند که استراحت همین است.
مردم اظهار می کنند که علی رغم خوابیدن باز هم همیشه خسته هستند و انرژی خود را تخلیه شده می یابند. مساله این است که اگر از خواب بیدار می شوید و هنوز خسته هستید مشکل از خواب نیست. بلکه به دلیل کمبود استراحت است. دریافت نوع مناسب استراحت مستلزم شناسایی چیزی است که دقیقاً از دست داده اید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خواب کافی کلیک کنید.  
استراحت اثربخش چیست

انواع استراحت

بسیاری از افراد اگر در بعدی از زندگی دچار کمبود بشوند احتمالاً علائم خاصی را تجربه خواهند کرد. اگر کمبود در استراحت ذهنی باشد با تمرکز مشکل خواهند داشت. اگر کمبود عاطفی داشته باشند متوجه می شوند که با همسر دائما در حال جر و بحث هستند اما او کاری انجام نداده است. اگر دچار تنش های حسی باشند با تولید کمترین صداهای محیطی از جا پریده و یا هنگام ترمز کردن ماشین اضطراب مزمن را تجربه خواهند کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان اضطراب کلیک کنید.
زمانی که نوع استراحت مورد نیاز خود را مشخص کردید زمان آن فرا رسیده است که استراحت خود را متناسب با نیاز خاص خود تطبیق دهید. وقت گذاشتن برای خوابیدن که متداول ترین شکل استراحت است به اندازه کافی سخت است. حال چگونه قرار است برای هفت نوع مختلف استراحت مورد نیاز وقت بگذارید؟ در اینجا مروری بر انواع استراحت از دید محققان و نحوه گنجاندن آن ها در زندگی آورده شده است.

1-استراحت اثربخش | استراحت ذهنی

اگر احساس حواس پرتی زیادی می کنید یا حس غرق شدن در مسائل بدون بازدهی کافی را دارید یا اینکه نمی توانید تمرکز کنید، نشانه این است که به استراحت ذهنی نیاز دارید. زمانی که از نظر ذهنی تخلیه می‌شوید، احساس می کنید دچار «مه مغزی» هستید یا اینکه برای انجام هر کاری باید دوبرابر تلاش کنید و از مغز خود کار بکشید. استراحت ذهنی به شما این امکان را می دهد که از نیازهای شناختی جدا شوید و به مغز اجازه دهید به شبکه و حالت پیش فرض بازگشت کند. برای افرادی که در کار اطلاعات محور هستند یا زمان زیادی را با رایانه می گذرانند این نوع استراحت می تواند به صورت ویژه تری مفید باشد.

2-استراحت بدنی

تشخیص اینکه آیا استراحت فیزیکی ندارید یا نه ساده‌ است. بدن به شما اطلاع می‌دهد که آیا درد دارد یا به اندازه کافی نخوابیده است. استراحت فیزیکی می تواند غیرفعال یا فعال باشد. استراحت فیزیکی غیرفعال به معنای زمان صرف شده در خواب از جمله چرت زدن است. از سوی دیگر استراحت فیزیکی فعال، هر فعالیتی است که سلامت جسمانی شما را بهبود می بخشد. مانند ماساژ گرفتن و ورزش کردن، انجام حرکات کششی یا یوگا. استفاده از هر دو نوع استراحت بیشترین تفاوت را در سطح انرژی فیزیکی شما ایجاد می کند.

3-استراحت اثربخش | استراحت اجتماعی

میل به خلوت کردن و تنهایی و فاصله گرفتن اگاهانه با انتخاب شخصی از دیگران نمایانگر این است که به استراحت اجتماعی نیاز دارید. هر فردی در زندگی خود با روابط اجتماعی مختلفی احاطه می شود. از جمله اعضای خانواده و همکاران، دوستان و آشنایان. مدیریت انرژی شما باید در مورد یافتن تعادل مناسب بین روابطی باشد که نیرو و توان شما را تحلیل می برد یا روابطی که سطح انرژی شما را تغذیه کرده و الهام می بخشد.
سعی کنید تعادل خود را بر اساس آنچه دیگران درخواست می کنند تعیین نکنید. زیرا همه افراد نیازها و ترجیحات اجتماعی متفاوتی دارند. با افرادی ارتباط برقرار کنید که احساس خوبی نسبت به خود شما ایجاد می کنند و سعی کنید زمان بیشتری را با آن ها بگذرانید.

4-استراحت اثربخش | استراحت عاطفی

در مواقع استرس شدید، تحریک پذیری یا استیصال ناشی از غرق شدن در مشکل غیر معمول نیست. وقتی از نظر عاطفی تحت فشار قرار می گیرید تأثیرات آن به سرعت به سایر بخش های زندگی سرایت می کند. زمانی که در بهترین حالت احساسی نباشید برای متمرکز ماندن و پربازده بودن مشکل خواهید داشت.
استراحت عاطفی به تعیین مرزهای موثر ختم می شود. هنگامی که احساس می کنید از نظر انرژی عاطفی تخلیه شده اید می تواند نشانه ای باشد از اینکه به چیزی باید "نه" می گفتید اما "بله" گفته اید. عدم رضایت قلبی برای براورده کردن خواسته های دیگران و بله گفتن زمانی که باید نه می گفتید فرسودگی روحی زیادی را ایجاد می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چگونه نه بگوییم کلیک کنید.

5-استراحت حسی

آیا از اضطراب خفیفی که هنگام دریافت اعلان ها در تلفن خود احساس می کنید، اگاهی دارید؟ اگر چنین است شما نوعی ورودی حسی را به صورت شبانه روزی تجربه می کنید که به مرور زمان به خستگی و ایجاد استرس حسی منجر می شود. انواع پیام های دریافتی از دستگاه‌های دیجیتال، صداهای محیطی، نورهای روشن، ترافیک و حتی صحبت کردن افراد دیگر می‌توانند به اضافه بار حسی تبدیل شده و خستگی نیاز به استراحت، ایجاد کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل استرس کلیک کنید.

6-استراحت اثربخش | استراحت معنوی

وقتی احساس کنید که ارتباط شما با بقیه جهان قطع شده است می تواند باعث شود احساس بی حوصلگی کنید. استراحت معنوی به شما احساس ارزشمندی، معناداری و تعلق می دهد. احساس عشق، پذیرش و درک شما را افزایش داده و برای شناخت بهتر معنای زندگی به شما کمک می کند. بدون این سطح از اگاهی مستعد بحران های وجودی خواهید بود که در نهایت انگیزه و تمایل به نگرش درست به زندگی را از دست خواهید داد.  

پیشنهاد برای استراحت اثربخش

استراحت مانند تنفس یا دویدن است. از یک طرف وجود آن کاملا لازم و طبیعی است. از سوی دیگر، توانایی است که شما می توانید یاد بگیرید آن را بهتر انجام دهید و با انجام این کار به طور موثرتری از قدرت آن برای بهره بردن در سایر جنبه های زندگی استفاده کنید. همانطور که شناگران و راهبان بودایی یاد می گیرند از تنفس خود برای حفظ انرژی یا آرام کردن ذهن استفاده کنند افراد پرمشغله نیز باید یاد بگیرند که چگونه استراحت کنند که به آن ها کمک کند ذخایر ذهنی و جسمی خود را شارژ کنند و بینش خلاقانه ای به دست آورند. این مستلزم ایجاد شیوه های جدید روزانه و تفکر خلاق و متفاوت در مورد استراحت است.

1-جدی گرفتن استراحت

ابتدا باید استراحت را جدی بگیرید و آن را در اولویت قرار دهید. دیدگاه دنیا نسبت به تعطیلات و روزهای استراحت سخاوتمندانه و مثبت نیست. همیشه کارهای بیشتری برای انجام دادن وجود دارد یا کارهایی که می توان کمی بهتر انجام داد. بنابراین برای به دست آوردن مزایای استراحت باید آن را پرورش دهید و متعهدانه به انجام برسانید. این بدان معناست که در برنامه های روزانه خود و به طور کلی در زندگی خود باید تغییرات معناداری ایجاد کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغییر رفتار کلیک کنید.

2-استراحت اثربخش | چک کردن تقویم کاری سابق

اولین گام برای ایجاد تعییرات بهینه، بررسی روال سابق است. آیا تقویم کاری شما فقط با جلسات، ضرب‌الاجل‌ها و مسئولیت‌های داخلی پر شده است؟ اگر چنین است اکنون مدتی را به این فکر اختصاص دهید که چه زمانی و در کجای برنامه خود می توانید شروع به ایجاد تغییر و تعیین زمان برای استراحت با کیفیت کنید. اگر فضای ظاهری وجود نداشته باشد، برای ایجاد فضای لازم چه چیزی را می خواهید و می توانید رها کنید؟ احتمالا نیاز به خلاقیت خواهید داشت.
به عنوان مثال با همکاری شریک زندگی خود به طوری که هر دو موافق باشید استراحت را در میان تمام نیازها و فعالیت های زمانی دیگر خود به عنوان یک باید بگنجانید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خوشحال بودن با شریک زندگی کلیک کنید.

3-تعیین حد و مرز و خودداری از استراحت و کار همزمان

افرادی که در مشاغل پر استرس فعالیت می کنند و دارای مرزهای کاری و زندگی خوبی هستند و آخر هفته ها را مرخصی می گیرند و به طور منظم به تعطیلات می پردازند نسبت به افرادی که اینگونه نیستند، کمتر دچار فرسودگی می شوند. برای این منظور خوب است استراحت بدون ساختار و برنامه ریزی نشده باشد.
ارسال یک ایمیل کاری در حین تماشای فیلم مورد علاقه به احتمال زیاد پیامی ضعیف و نتیجه ای بی اثر خواهد داشت. مرزهای مشخص بین کار و استراحت هر دو را موثرتر می کند. سعی کنید کنترل شب‌ها، آخر هفته‌ها و تعطیلات خود را دوباره به دست بگیرید. با کاهش چک کردن تلفن و ایمیل محل کار در عصرها و آخر هفته ها و مقاومت در برابر حواس پرتی غیر کاری در طول روز شروع کنید. همچنین سعی کنید فعالیت‌های آرام‌بخش منظمی را با افراد دیگر برنامه‌ریزی کنید. خواه پیاده‌روی روزانه با همسر یا گردش‌های ماهانه با دوستان. انجام این کار شانس متعهد ماندن به برنامه‌ها و تمرکز بر استراحت را افزایش می‌دهد.
استراحت اثربخش چیست

4-در نظر گرفتن استراحت به عنوان یک مهارت

اگر مشغله خاصی دارید و به شدت تحرک دارید باید به مزایای استراحت فرصت بدهید که آشکار شوند. عجله نکنید. به یاد داشته باشید استراحت مهارتی است که با تمرین بهبود می یابد. همانطور که مستقر شدن در یک شغل یا مکان جدید یا چند روز برای تغییر حالت در تعطیلات زمان می برد ذهن شما نیز برای شروع به استفاده از قدرت استراحت به زمان نیاز دارد. اگر صبور بوده‌اید و با این حال به نظر می‌رسد رویکرد شما برای استراحت واقعاً تغییری نکرده است همیشه می‌توانید به دنبال راه‌هایی برای اصلاح و بهبود استراتژی استراحت خود باشید.
همانطور که می‌توانید با یک رژیم غذایی یا رژیم تمرینی نحوه تغذیه را عوض کنید. این بدان معنا نیست که باید بیش از حد برای استراحت خود برنامه ریزی کنید یا اگر آن ها شما را به بتهوون یا وارن بافت بعدی نمی کنند پیاده روی روزانه خود را رها کنید. در مورد انتظارات خود برای استراحت واقع بین باشید و به یاد داشته باشید اگر انسان هستید، قدر مسلم از زمان استراحت تعیین شده خود نفعی ولو کوچک به دست می آورید. برای دریافت مشاوره تغذیه کلیک کنید.

5-ساخت یک برنامه روزانه لایه بندی کار و استراحت

برنامه روزانه شما حوزه ای است که در آن این نوع خودآزمایی و بهبود می تواند پاداش های زیادی را به همراه داشته باشد. صرف نظر از ویژگی‌های برنامه‌ ها، لایه‌بندی دوره‌های کار و استراحت‌ و تطبیق زمان حیاتی کار با اوج‌های شبانه‌روزی شما را تشویق می‌کند زمان خود را بهتر برنامه‌ریزی کنید. مؤثرتر کار کنید و دوره‌هایی را در روز ایجاد کنید که ذهن خلاق شما بتواند روی مسائل حل نشده کار کند.
همه افراد بسته به حرفه خود خواسته‌های شغلی‌، تفاوت های شخصیتی درون‌گرایی یا برون‌گرایی، اهل سحرخیزی یا شب بیداری، به روش‌های مختلفی کار می‌کنند. اما تقریباً همه وقتی دو مرحله را دنبال می کنند بهتر عمل می کنند:
ابتدا کار خود را بر اساس دوره‌هایی از بلوک‌های بدون وقفه و بسیار متمرکز ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه‌ای برنامه‌ریزی کنید و سپس استراحت‌های ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای را داشته باشید. ذهن اکثر مردم برای تمرکز بیشتر از این زمان مشکل پیدا می کند حتی اگر سعی کنند خود را متقاعد کنند که می‌توانند بیشتر کار کنند. به خاطر داشته باشید که توانایی شما برای ارزیابی دقیق بهره‌وری با خستگی بیشتر کاهش می‌یابد.
دوم اینکه آن دوره‌های کاری را برنامه‌ریزی کنید تا مهم‌ترین وظایف را در طول دوره‌های اوج انرژی و تمرکز شبانه‌روزی انجام دهید. برای اکثر مردم این به این معنی است که مهم‌ترین و جذاب‌ترین کار را در اول صبح انجام دهید و جلسات و ایمیل را برای بعدازظهر بگذارید. اما شما بهتر است کاری را انجام دهید که برای شما مفیدتر است. بنابراین اگر بعد از ظهر پرانرژی هستید برنامه خود را طبق آن برنامه‌ریزی کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مدیریت زمان کلیک کنید.  

سخن آخر درمورد استراحت اثربخش

امروزه این امری عادی شده است که کار و استراحت متضاد یکدیگر شناخته شود. کار و فعالیت ارزشمند است و استراحت رویکردی منفعلانه و بی انگیزگی تعبیر می شود‌. مشغله، نشانه موفقیت و افتخار است حتی نشانه برتری اخلاقی. در مقابل استراحت اغلب به گونه‌ای تلقی می‌شود که انگار غیرفعال و بی‌معنی است. در واقع، بسیاری از مردم فکر می کنند که استراحت یک فضای منفی است که با نبود کار تعریف می شود.
در حالی که استراحت کردن تنبلی نیست. یادگیری نحوه سرزنده شدن پس از یک فعالیت بدنی و ذهنی روزمره مهارتی است که به شما امکان می دهد از یک زندگی خلاقانه و پایدارتر لذت ببرید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*