ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کوچینگ شغلی چیست؟ مربیگری شغلی و تکنیک های کاربردی آن

کوچینگ شغلی یا مربیگری شغلی، در محیط کار بسیار سودمند است و باعث رشد و پیشرفت تیمی و فردی می شود. این که آیا شما به تازگی وارد یک نقش مدیریتی شده اید یا در نقش یک مربی شغلی مشغول به کار هستید، چندین تکنیک مربیگری شغلی موثر می تواند به شما در عملکرد موثر کمک کند. اگر ایده کمک و راهنمایی دیگران در مسیر شغلیشان و داشتن مهارت های کلامی میان فردی قوی را دوست دارید، حرفه مربی شغلی، مناسب شما می باشد. این موقعیت ها در صنایع مختلف موجود است و به شما این آزادی را می دهد که با افراد‌ مختلف کار کنید. مربی شغلی شایستگی هر فرد را برای مشاغل مختلف را از طریق کمک به آن ها در شناسایی اهداف و غلبه بر موانع شخصی ارزیابی می کند.  
 

تماس با مشاور

                                            

کوچینگ شغلی و انواع آن

مربیگری شغلی که با عنوان کوچینگ شغلی نیز شناخته می شود به ترکیبی از فرآیندها اشاره می کند که باعث تشویق، حمایت و راهنمایی کارکنان در زمینه های مختلف پیشرفت شغلی و ارتقای حرفه ای می شود. مربیگری شغلی می تواند به رویکردهای متفاوتی برای کمک به تیم ها و افراد برای توسعه مهارت های خود و یادگیری جنبه های مختلف شغل خود نیاز داشته باشد. علاوه بر این، مربیگری شغلی موثر می تواند تأثیر مستقیمی بر انتخاب شغل مناسب و رشد و موفقیت یک شرکت داشته باشد. 
مربی شغلی حرفه ای است که به افراد کمک می کند تا با توجه به توانایی های خود، برای اشتغال آماده شوند. این متخصصان اغلب برای شرکت های خصوصی و همچنین برای مدارس کار می کنند. مشاغل آزاد نیز برای مربیان شغلی گزینه همکاری می باشند. بسیاری از آن ها کار با جانبازان، افراد دارای معلولیت یا کسانی که با چالش های دیگری در رابطه با اشتغال روبرو هستند را انتخاب می کنند. انواع مختلف مربیگری شغلی می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • مشاوره مسیرهای شغلی به دانش آموزان
  • مربیگری شغلی برای کسانی که به عنوان نیروی کار وارد بازار کار می شوند.
  • مشاوره برای افراد شاغل که مایل به تغییر شغل هستند.

 

اینفوگرافیک کوچینگ شغلی چیست؟

اینفوگرافیک کوچینگ شغلی چیست؟

کوچینگ شغلی چه می کند؟

مربیان شغلی شایستگی هر فرد را برای مشاغل مختلف ارزیابی می کنند و به آن ها کمک می کند تا برای مشاغل خاصی آماده شوند. برخی از وظایف خاص آن ها عبارتند از:

  • کمک به مراجعین در شناسایی اهداف شخصی، غلبه بر موانع شخصی و توسعه مهارت های رهبری
  • کمک به مراجعین برای شناسایی فرصت های شغلی
  • ارائه بازخورد برای نامه های همراه و رزومه ها
  • استراتژی برای نحوه کسب موفقیت در مصاحبه شغلی
  • ارتقاء فرصت های شغلی از طریق شبکه و کارگاه های آموزشی
  • نگهداری سوابق و مستندات پیشرفت مراجع

 

اهمیت کوچینگ شغلی

مربیگری شغلی برای ایجاد یک محیط کاری مثبت و حمایتی ضروری است. جایی که کارکنان در استفاده از مهارت های ناآشنا، یادگیری از اشتباهات در محیط کار و پیشرفت در محل کار احساس امنیت می کنند. مربیگری شغلی علاوه بر پرورش فرهنگ مثبت در محیط کار، می تواند از کارکنان جدید در آموزش و جهت گیری آن ها هنگام شروع به کار، پشتیبانی کند.
مشارکت کارکنان را افزایش می دهد. هنگامی که اعضای تیم متوجه شوند که شما از پیشرفت آن ها حمایت می کنید و فرصت های امنی برای یادگیری از اشتباهات فراهم می کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که با انگیزه و از کار خود راضی باشند.

1-افزایش بهره وری و عملکرد

وقتی کارکنان درک بهتری از شغل و مسئولیت های خود داشته باشند، به احتمال زیاد می توانند بر چالش ها غلبه کرده و به اهداف برسند. حمایت از بهبود اوضاع تیم، به تقویت زمینه های مهارت ضعیف تر کمک می کند که می تواند به طور مستقیم بر کیفیت عملکرد نیز تأثیر بگذارد و عاملی برای کاهش استرس شغلی باشد. بین کارکنان و ماموریت های محوله ارتباط و تعهد ایجاد کرده و می تواند به آن ها در درک اهداف خود و نحوه عملکرد آن ها در رشد و موفقیت کل سازمان کمک کند.

2-تشویق به یادگیری عمیق تر

مربیگری شغلی، بینش تازه ای از جنبه های دیگری از پیشرفت شغلی افراد ارائه می دهد. مانند نقاط قوت حرفه ای، توانایی آن ها در همکاری موثر با دیگران و به کارگیری آموخته های خود در موقعیت های جدید. مربیگری شغلی راهی را برای مدیران و رهبران فراهم می کند تا از پیشرفت کارکنان در زمینه های مهارت ضعیف حمایت کنند. با برنامه ریزی برای توسعه مهارت ها و تقویت نقاط ضعف، منجر به مشارکت بیشتر و بهبود عملکرد می شوند.  
کوچینگ-شغلی-چیست

مهارت های ضروری در کوچینگ شغلی

مربیان شغلی برای موفقیت در این نقش باید واجد چندین مهارت نرم باشند که مهارت های بین فردی یکی از آن ها است. مربیان شغلی برای کمک به افراد با سوابق و شخصیتهای مختلف جهت یافتن مسیر شغلی مناسب، باید مهارت های کلامی میان فردی قوی داشته باشند و بتوانند به سرعت یک رابطه کاری قوی با مشتریان ایجاد کنند.

1-دلسوزی و شفقت

جستجوی شغل می تواند دشوار باشد؛ بنابراین مهم است که مربیان شغلی شفقت داشته باشند و بتوانند با مشتریان یا دانش آموزان خود همدردی کنند و با شرایط روانی و کاری حاکم بر ذهن آن ها، همکاری کنند.

2-گوش دادن فعال

مربیان شغلی باید بتوانند توجه کامل دانش آموزان یا مشتریان خود را برای درک چالش های آنها جذب کنند و به آن ها کمک کنند شغلی را پیدا کنند که به بهترین نحو با علایق و نیازهایشان مطابقت داشته باشد.

3-مهارت های تحلیلی و ارتباطی

مهارت های تحلیلی قوی برای مطابقت علایق و توانایی های افراد با مشاغل مختلف ضروری است و مهارت های ارتباطی مربیان شغلی باید قوی باشد تا بتوانند برنامه ها و انتظارات خود را به صورتی روشن، مختصر و به راحتی برای مشتریان یا دانش آموزان توضیح دهند.  

تکنیک های کوچینگ شغلی برای موفقیت

تکنیک های مربیگری شغلی موثر شامل استراتژی های مختلفی است که متخصصان در نقش های رهبری برای هدایت تیم های خود در توسعه مهارت های جدید و بهبود ضعف ها به کار می برند. این که آیا شما در یک موقعیت مدیریتی هستید یا نقش کوتاهی را به عنوان رهبر تیم بر عهده دارید، برای حمایت بهتر از پیشرفت تیم خود، تکنیک های مربیگری شغلی می تواند برای شما مفید و کمک رسان باشد.

استفاده از سوالات باز پاسخ

سوالات باز می تواند تفکر انتقادی و توسعه مهارت های جدید را تشویق کند. به عنوان مثال، سوالات راهنمایی که باعث می شود تیم شما مشکلات و راه حل ها را شناسایی کند، در مورد استراتژی های بهبود عملکرد، تصمیم گیری کرده و اقدامات خود را بازخورد داده و منعکس کند. علاوه بر این، سوالات باز و راهنمایی کننده، می توانند از یادگیری در هنگام معرفی مهارت ها، مفاهیم یا پروژه های جدید و کمک به اعضای تیم برای ایجاد ارتباط بین نقش های خود و نتایج مورد نظر پشتیبانی کنند.

ایجاد برنامه های مدون در کوچینگ شغلی

برای تیم خود برنامه ای تهیه کنید که هدف توسعه و اقدامات لازم برای دستیابی به موفقیت را مشخص کند. با تیم خود در مورد برنامه های بهبود یا توسعه ارتباط برقرار کنید و اطمینان حاصل کنید که همه انتظارات شما را درک کرده اند. علاوه بر این، این بخش از روش مربیگری شغلی می تواند به اعضای تیم اجازه دهد تا در مورد نکاتی مانند استراتژی های دستیابی به اهداف، نظرات و انتقادات خود را ارائه دهند. در صورتی که می خواهید بدانید چگونه به اهدافمان دست یابیم کلیک کنید.

کوچینگ شغلی |تمرکز بر نقاط قوت

استعداد و تخصص را بشناسید و کارکنان را تشویق کنید تا نقاط قوت خود را برای تحقق اهداف به کار گیرند. ارائه بازخورد و تقویت مثبت برای کل تیم برای تشویق همکاری و انگیزه موثر برای دستیابی به اهداف به صورت تیمی. تمرکز بر نقاط قوت کل تیم به جای افراد، احساس عضوی از اجتماع بودن را ایجاد می کند و کار گروهی سازنده را تشویق می کند.

شناسایی نقاط ضعف

از اعضای تیم در شناسایی زمینه های مهارت ضعیف تر و استراتژی های بهبود حمایت کنید. اجازه دهید افراد در مورد شیوه های یادگیری خود، احساس خود در قبال چالش های جدید و سایر جنبه های رویکرد فرد به عملکرد شغلی، نظر دهند. به افراد کمک کنید تا راه هایی را برای بهبود مجموعه مهارت های ضعیف خود برنامه ریزی کنند و به طور منظم با آن ها در تماس باشند و پیشرفت های مثبت را تشخیص دهند.

ارزیابی پیشرفت در کوچینگ شغلی

در نظر بگیرید که چگونه می خواهید پیشرفت را اندازه گیری کنید و این معیارها را به تیم خود منتقل کنید. به عنوان مثال، اگر قصد دارید مهارت جدیدی را برای پروژه آینده خود به تیم خود بیاموزید، تصمیم بگیرید که روش اموزش چه خواهد بود و چگونه پیشرفت در جهت تسلط بر مهارت را اندازه گیری کنید. در این مورد، شما می توانید جلسات هفتگی را برای ارزیابی مهارت تیم خود برای اطمینان از پیشرفت مستمر برنامه ریزی کنید.

فراهم آوردن فرصت برای تمرین

به کارکنان فرصت های زیادی بدهید تا مهارت های جدیدی را که آموخته اند به کار گیرند و مهارتهایی را که در حال بهبود هستند بیشتر تمرین کنند. به عنوان مثال، کارمندی که مهارت های ارتباطی خود را بهبود می بخشد، می تواند از فرصت های بیشتری برای به کارگیری جنبه های مختلف ارتباطات در موقعیت های واقعی بهره مند شود. نوشتن به روزرسانی های مهم ایمیل ها، ارائه یک تیم یا ضبط صورت جلسه از جمله کارهایی است که می تواند به کارکنان در تمرین مهارت های خود و حمایت از پیشرفت آن ها کمک کند.  
کوچینگ شغلی چیست

استفاده بهتر از تکنیک های کوچینگ شغلی

هنگام استفاده از تکنیک های مربیگری شغلی در محل کار، بهتر است نکاتی را در نظر بگیرید که ارائه مفاهیم جدید از آن جمله است. مراحل زیر اطلاعاتی در مورد نحوه استفاده از تکنیک های مربیگری شغلی برای حمایت بهتر از پیشرفت تیم شما ارائه می دهد:

کوچینگ شغلی |هدف گذاری

اهداف عملکردی قابل اندازه گیری را تعیین کنید. مهم این است که یک طرح کلی از آنچه می خواهید تیم شما قادر به انجام آن باشد یا آنچه می خواهید در پایان دوره توسعه و تقویت مهارت، انجام دهند، داشته باشید. اهداف قابل اندازه گیری را تعیین کنید. شما و تیمتان می توانید اهداف را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید که منجر به بهبود کلی می شود.
هنگام معرفی وظایف یا مهارت های جدید، به تیم خود نشان دهید که چگونه وظایف خود را انجام دهد یا مهارت ها را برای انجام مسیولیت به کار گیرد. ارائه مثالهایی متناسب با سبک یادگیری همه اعضا، می تواند در حمایت از خلاقیت، حل مشکل موثر و همکاری مولد، مفید باشد.

راهنمایی به همکاری تیمی

تیم را تشویق کنید تا در راهبردها و مراحل مورد نیاز برای دستیابی به اهداف کوتاه مدت همکاری کند. تیم خود را در ایجاد معیارهایی که به دستاوردهای قابل اندازه گیری برای دستیابی به هدف بزرگتر منجر می شود، هدایت کنید. در طول همکاری، تیم خود را تشویق کنید تا سوالات خود را مطرح کند. خلاقانه فکر کند و ایده هایی را در مورد بهترین روش ها برای بهبود و رسیدن به اهداف ارائه دهد. برای رسیدن به اهداف شغلی و زندگی خود راه های موثری وجود دارد که مشاوره شغلی می تواند در این زمینه پاسخگوی شما باشد.

عملکرد فردی و تیمی را ارزیابی کنید

عملکرد تیمی و فردی را اندازه گیری کنید. این به شما این امکان را می دهد که با چگونگی و میزان کمک افراد به تیم آشنا شوید. همچنین متوجه می شوید چگونه موفقیت فردی بر نتایج تیم تأثیر می گذارد. علاوه بر آن، ارزیابی عملکرد تیمی و فردی می تواند به شما درک عمیق تری از نقاط قوت و ضعف هر یک از اعضای تیم و نحوه استعدادها و مهارت های منحصر به فرد آن ها در عملکرد کل تیم بدهد.

تشویق به تأمل در خود

مدل سازی و خوداگاهی و ابراز وجود را با راهنمایی تیم خود از طریق سوالات مربوط به پیشرفت، عملکرد و رضایت کلی از پیشرفت آن ها جهت دهی کنید. اعضای تیم را تشویق کنید تا احساسات خود را در مورد پیشرفت خود و اقداماتی که برای بهبود شرایط تیم انجام می دهند ارزیابی کنند. این می تواند به تیم شما در شناسایی جنبه هایی که می توانند تمرکز خود را به نفع بخش هایی که هنوز به بهبود نیاز دارند کاهش دهد، کمک کند.

پشتیبانی مستمر ارائه دهید

برای بررسی پیشرفت، به طور منظم با تیم خود ارتباط برقرار کنید. پشتیبانی بیشتری ارائه دهید و ابزارها و منابعی را که تیم شما برای موفقیت نیاز دارد، در اختیارشان بگذارید. زمانی را برای ملاقات با تیم خود و اعضای تیم اختصاص دهید تا دریابید که آن ها به چه حمایت بیشتری از شما و در کدام بخش نیاز دارند. ارائه پشتیبانی مداوم نه تنها منجر به بهبود عملکرد کلی می شود، بلکه به ایجاد اعتماد و اطمینان بین شما و تیم کمک می کند.

بازدهی بخواهید

با تیم خود صحبت کنید و نظرات همه را در مورد برنامه های بهبود، آموزش توسعه و سایر فعالیت هایی که می تواند به توانایی شما در مربیگری موثر تیم کمک کند تشویق کنید. بر دستاوردهای تیم تمرکز کنید. شناخت تیم را در اولویت قرار داده و نحوه عملکرد همه افراد را در کل سازمان سهیم کنید و نه عملکرد تعداد محدودی از کارکنان را.

متعهد به یادگیری مداوم باشید

رهبران موثر، خودشان نیز از توسعه مستمر سود می برند و خود را بی نیاز از آموزش نمی بینند. به بهبود مستمر در نقش خود به عنوان مربی، متعهد باشید تا از تیم هایی که در طول حرفه خود هدایت می کنید، بهتر و موثرتر حمایت کنید. مهارت هایی که یک کوچینگ شغلی در اختیار شما قرار می دهد برای پیشرفت شغلی لازم است. راهبردهای زیادی برای ارتقاء شغلی وجود دارد که برای آگاهی از آن می توانید از مشاوره روانشناسی کمک بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*