ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

افسردگی ماسکه چیست ؟ | شناسایی نشانه های افسردگی پوشیده


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با افسردگی ماسکه پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


افسردگی ماسکه یا همان افسردگی پنهان را بهتر بشناسید. اختلال افسردگی همیشه آشکار نیست. در واقع، برخی از افراد تمام تلاش خود را می کنند تا علائم افسردگی را از اطرافیان خود پنهان کنند. آن ها مشکل خود را به قدری خوب پنهان می کنند که ممکن است خودشان به ندرت آن را تشخیص دهند. به همین دلیل است که گاهی اوقات این نوع را افسردگی پنهان یا افسردگی ماسکه می‌ نامند. برای درمان افسردگی مراجعه به مشاوره افسردگی الزامی است.  

تماس با مشاور


افسردگی ماسکه یا افسردگی پنهان چیست؟

فردی که افسردگی ماسکه یا پنهان دارد ممکن است راضی و خوشحال به نظر برسد. زندگی کاری و روابط آن ها، از هر نظر ظاهری، خوب به نظر خواهد رسید. اما در باطن، در فضا های ساکتی که به تنهایی حضور دارند علائم افسردگی بر افکار، احساسات و سلامت جسمانی آن ها تأثیر می گذارد و این علائم از بین نمی روند. آگاهی از این که چگونه علائم افسردگی متفاوت است مهم است. اگر افراد دچار اختلال به موقع از روانشناسان کمک بگیرند، افسردگی ماسکه تشخیص داده نشده و درمان نشده می تواند بهتر شود و بهبود یابد. درباره نحوه تشخیص و درمان آن بیشتر بدانید.

1-علائم اختلال افسردگی ماسکه

یکی از دلایلی که تشخیص افسردگی پنهان یا ماسکه ممکن است دشوار باشد این است که علائم از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. شاید قبلاً با علائم شناخته شده افسردگی آشنایی داشته باشید. غم و اندوهی که بیش از 2 هفته ادامه دارد،گریه های مکرر،عزت نفس پایین،از دست دادن علاقه به چیزهایی که زمانی مهم بودند از علائم افسردگی ماسکه است. اما تشخیص علائم دیگر به عنوان افسردگی ماسکه پیشرفته تر است، از جمله علائمی مانند این:
 • درد جسمی یا مشکلات گوارشی که به وضعیت سلامتی دیگری مرتبط نیست
 • خستگی یا کمبود انرژی
 • تغییرات در الگوهای خواب
 • افزایش وزن، کاهش وزن یا تغییر در اشتها
 • تغییرات در مصرف مواد مخدر و الکل
 • تحریک پذیری، بدخلقی یا حساسیت مفرط
 • احساس ناامیدی یا بی ارزشی
 • مشکلات توجه، تمرکز یا حافظه
 • از دست دادن علاقه به رابطه جنسی
یکی از راه‌ های تشخیص این که آیا فردی مبتلا به افسردگی ماسکه است یا خیر، این است که ببینیم چه مدت این علائم را فرد داشته‌ است. به طور کلی، علائمی که در عرض 2 هفته از بین نمی روند، احتمالاً باید با یک متخصص روانشناس که مورد اعتماد باشد صحبت شود. در ادامه مطالب دیدگاه بیشتری در مورد افسردگی پنهان با عملکرد بالا وجود دارد.

2-افراد آسیب پذیر از افسردگی ماسکه

هر کسی می تواند علائم افسردگی را پنهان کند، به خصوص اگر احساس کند چیزی برای از دست دادن در مورد آن وجود دارد. اما برخی از گروه‌ های مردم ممکن است بیشتر از دیگران افسردگی را پنهان کنند یا از این که افسردگی بر آن ها تأثیر می‌گذارد بی‌ اطلاع باشند. تحقیقات نشان می‌ دهد که افسردگی را می‌ توان در این دسته از افراد پنهان، تشخیص داد و درمان کرد. برای کسب آگاهی بیشتر درباره دنیای افسردگی کلیک کنید.
 • بزرگسالان مسن تر
 • کودکان و نوجوانان
 • مردان
 • افراد مبتلا به بیماری های مزمن
 • افرادی که از تجربیات آسیب زا بهبود می یافته اند
 • افرادی که توسط جامعه طرد شده یا محروم شده اند

افسردگی ماسکه

تشخیص افسردگی ماسکه در اطرافیان

مهم است که مراقب هر گونه تغییر در رفتار خود یا اطرافیانتان باشید. وقتی افراد افسردگی دارند، ممکن است متفاوت از رفتار قبلی خود رفتار کنند، حتی اگر غمگین یا بی حوصله نباشند.  یک یا دو تغییر به خودی خود لزوماً نشان دهنده این نیست که فردی افسردگی را پنهان کرده است، اما چندین مورد که در همان زمان رخ می دهند ممکن است باعث نگرانی شود.
هنگامی که فردی علائم افسردگی را تجربه می کند اما در مورد آن صحبت نمی کند، افراد مراقب اطراف او ممکن است متوجه این نوع تغییرات شوند. در این رابطه مطالعه مقاله افسردگی مزمن پیشنهاد می شود.

1-تفاوت های شخصیتی

تغییر در شخصیت ممکن است نشانه افسردگی ماسکه یا پنهان باشد. برای مثال، فردی که با افسردگی پنهان زندگی می‌ کند، ممکن است ساکت‌ تر شود، یا زمانی که نسبت به آینده اعتماد داشت، بدبین‌ تر شود. اگر فردی با افسردگی ماسکه یا پنهان زندگی می کند، ممکن است شروع به گفتگو هایی کند که عمیق تر، تاریک تر یا فلسفی تر از حد معمول باشد. اختصاص دادن زمان زیادی به کار یا مشاهده کاهش عملکرد، هر دو می تواند نشان دهنده افسردگی باشد.

2-تفاوت در تعاملات اجتماعی

نشانه‌ های افسردگی ممکن است شامل تبدیل شدن فرد به شخصی باشد که درواقعیت همیشه آن شخصیت و رفتار را ندارد. آن ها هم چنین ممکن است شروع به کناره گیری از فعالیت های اجتماعی کنند، بهانه های مکرر برای این که چرا با دوستان و خانواده خود در رابطه نیستند، می تواند نشانه افسردگی باشد. برای آشنایی با نحوه رفتار با افسرده ها کلیک کنید.

3-کاهش یا افزایش وزن

تغییر ناگهانی عادات غذایی آن ها، عدم علاقه به خوردن یا خوردن زیاد در پاسخ به موقعیت های عاطفی ممکن است نشانه افسردگی پنهان باشد. یک فرد مبتلا به افسردگی ماسکه ممکن است از چیزهایی که زمانی برایش بسیار مهم بوده اند دست بکشد، یا ممکن است به روش های دیگری به فعالیت های خود بپردازد. تغییر در الگوهای نوشیدن یا مصرف مواد که با زندگی روزمره شما تداخل دارد ممکن است نشانه افسردگی پنهان باشد مه از نشانه های افسردگی اساسی هم هست.

4-خودگویی منفی یا اختلالات خواب

یک فرد ممکن است به شوخی چیز های منفی بگوید تا توجه را از درد اصلی خود منحرف کند. ممکن است رفتارهای پرخطر در این افراد به ویژه در نوجوانان افزایش یابد. این ممکن است تلاشی برای مقابله با بی حسی یا ایجاد آسیب به خود باشد. دیرتر خوابیدن یا بیشتر از حد معمول، یا بیدار ماندن در ساعات غیر معمول، همگی می توانند نشانه های افسردگی باشند. برای آشنایی گوشه گیری در افسردگی کلیک کنید.  

چرا برخی افراد افسردگی خود را پنهان می کنند؟

مردم اغلب احساس می کنند که دلایل بسیار خوبی برای پنهان نگه داشتن علائم افسردگی دارند. شاید آن ها پیامد های منفی ناشی از افشای علائم افسردگی را در گذشته تجربه کرده باشند. شاید آن ها از خطرات سلامتی که افسردگی درمان نشده می تواند ایجاد کند آگاه نباشند. فهرست زیر برخی از دلایلی را نشان می دهد که افراد احساسات خود را پنهان می کنند:

1-تدریجی بودن و عدم آگاهی

برای برخی افراد، علائم افسردگی با گذشت زمان افزایش می یابد. آن ها حتی ممکن است متوجه نشوند که افسردگی چقدر بر روی وضعیتشان تأثیر می گذارد تا زمانی که یکی از نزدیکان آن ها توجه خود را به این مشکل متمرکز کند. برای آشنایی با تاثیرات افسردگی بر مغز کلیک کنید.

2-عدم اعتماد به مشاوره

در برخی جوامع، نژادپرستی تاریخی و امروزی، استعمار و تبعیض، صحبت کردن با مشاوران و پزشکان را در مورد آن چه که تجربه می‌ کنند دشوار می‌ سازد. افراد ممکن است توسط متخصصان که علائم آن ها را تشخیص نداده اند یا با دقت به مشکلات آن ها توجه نکرده اند، اشتباه تشخیص داده شده باشند یا با آن ها رفتار نادرست داشته باشند. برخورد روانشناسان و پزشکان با آن ها ممکن است باعث شده باشد که آن ها احساس ناتوانی، نادیده گرفته شدن را در آن ها ایجاد کرده باشد. برای آشنایی با اهمیت مشاوره کلیک کنید.

3-ترس از انگ اجتماعی

برخی از افراد علائم افسردگی را فاش نمی‌ کنند، زیرا در صورت آشکار شدن می‌ توانند پیامد های مضری داشته باشند. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که مادران می‌ ترسیدند بگویند افسرده هستند، زیرا نمی‌ خواستند کسی وظیفه محافظت از کودک و فرزندانشان را از آن ها بگیرد. در برخی نقاط، شرایط سلامت روان می تواند منجر به برخورد با مجریان قانون شود که می تواند خطرناک و ترسناک باشد. بی اعتمادی به سیستم ها می تواند باعث شود افراد احساس کنند که باید علائم خود را پنهان کنند.

4-احساس گناه

گاهی اوقات افراد زمانی که به دنبال درمان یا درخواست کمک هستند، احساس گناه می کنند. این ممکن است مخصوصاً برای نوجوانان و افراد مسن که نمی خواهند خانواده و دوستان خود را نگران کنند صادق باشد. این نگرانی هم چنین می‌ تواند بر افراد مبتلا به بیماری‌ های مزمن تأثیر بگذارد که نمی‌ خواهند مشکل جدید خود را به فهرست بیماری‌ هایی که در حال بحث با پزشک هستند اضافه کنند.

5-خجالت

کمپین های بهداشت عمومی نحوه نگرش مردم به اختلالات خلقی مانند اضطراب و افسردگی را بهبود بخشیده است. اما نگرش نسبت به سلامت روان هنوز از مکانی به مکان دیگر متفاوت است. در برخی از خانواده‌ ها، جوامع و فرهنگ‌ ها، افسردگی مانند یک انگ برای افراد تلقی می شود. مردم ممکن است این وضعیت را اشتباه درک کنند، زیرا فکر می کنند که ناشی از نقص یا ضعف شخصیت است. این می تواند افراد را از صحبت در مورد علائم و جستجوی درمان باز دارد.

6-ترس از دارو

برخی از افراد به دلیل خطر عوارض جانبی نگران مصرف داروهای ضد افسردگی و سایر داروها هستند. اما در حالی که دارو های ضد افسردگی معمولاً در کشور تجویز می شوند، همه افراد مبتلا به افسردگی آن ها را به عنوان بخشی از برنامه درمانی خود ندارند نمی دانند. اما نگرش نسبت به سلامت روان هنوز از مکانی به مکان دیگر متفاوت است. در برخی از خانواده‌ ها، جوامع و فرهنگ ‌ها، افسردگی مانند یک انگ برای افراد مبتلا تلقی می شود.  

مخاطرات پنهان کردن افسردگی چیست؟

محتاط بودن در مورد افشای یک وضعیت سلامتی یک انتخاب شخصی است. همه اعضای خانواده، دوستان یا همکاران محل کار مورد اطمینان و حمایت کننده نیستند، بنابراین حفاظت از اطلاعات خصوصی سلامت می تواند برای برخی افراد بسته به موقعیت آن ها تصمیم عاقلانه ای باشد. برای کسب آگاهی بیشتر درباره درمان افسردگی کلیک کنید.
اما مهم است که اگر علائم افسردگی را تجربه می کنید، به دنبال درمان باشید، به خصوص اگر علائم شما بر سلامت، تحصیلات، شغل یا کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد. یک مطالعه در سال 2017 پیشنهاد کرد که هر چه افسردگی طولانی‌ تر تشخیص داده شود و درمان نشده باقی بماند، علائم بدتر شده و درمان آن ها سخت‌ تر خواهد شد.  افسردگی درمان نشده خطر خودکشی را افزایش می دهد. محققان مؤسسه ملی سلامت روان اشاره می‌ کنند که افسردگی درمان‌ نشده نیز می‌ تواند خطر ابتلا به بیماری‌ هایی را افزایش دهد، از جمله:  افسردگی ماسکه

افسردگی ماسکه چگونه درمان می شود؟

افسردگی ماسکه یا پنهان قابل درمان است. هنگامی که افراد کمک دریافت می کنند، علائم اغلب بهتر می شوند، اگر چه ممکن است مدتی طول بکشد تا اثرات قابل توجه باشد. رایج ترین و مؤثر ترین درمان های افسردگی، دارو ها، روان درمانی یا ترکیبی از این دو هستند. در مواردی که درمان و دارو علائم شدید را به طور کامل تسکین نداده‌ اند، درمان‌ های تحریک‌ کننده مغز ممکن است گزینه دیگری باشد. هم چنین بهبود برخی علائم افسردگی با ورزش، بهبود خواب و رژیم غذایی که غذاهای شیرین و فرآوری شده را محدود می کند (مانند رژیم مدیترانه ای) ممکن است مفید باشد.

چگونه به افرادی که افسردگی ماسکه دارند کمک کنیم؟

دانستن این که چگونه می توان به فردی که به نظر می رسد با افسردگی دست و پنجه نرم می کند، کمک کرد دشوار است. در این جا چند گزینه برای بررسی وجود دارد:
 • می توانید سؤالاتی بپرسید که نشان دهنده اهمیت شما باشد و فرصتی برای صحبت کردن ایجاد کند.
 • بدون قضاوت یا توصیه زیاد گوش کنید.
 • از کلیشه‌ ها و صحبت‌ های هیجان‌ انگیز که ممکن است مفید نباشند، خودداری کنید.
 • پیشنهاد کنید با هم به پیاده روی بروید.
 • برای فعالیت های اجتماعی کم فشار، با در نظر گرفتن علایق طرف مقابل، ترتیبی فراهم کنید.
 

سخن آخر

افراد مبتلا به افسردگی ماسکه یا پنهان گاهی اوقات علائم خود را از اطرافیان پنهان می کنند. آن ها ممکن است تشخیص ندهند که چیزی که با آن دست و پنجه نرم می کنند افسردگی است، یا ممکن است چهره ای شاد نشان دهند تا احساس درونی خود را پنهان کنند. شاید آن ها نگران این هستند که دیگران در موردشان چه فکری می کنند، یا نگران عواقب جستجوی درمان برای یک بیماری روانی هستند. اسن افراد ممکن است به طور کامل به متخصصان روانشناس، همکاران، دوستان و اعضای خانواده برای حمایت اعتماد نداشته باشند. برای آشنایی با درمان افسردگی شدید در خانه کلیک کنید.
مهم است که علائم افسردگی را بشناسید و درمان کنید تا اوضاع بدتر نشود. افسردگی درمان نشده می تواند به مرور زمان به سایر مشکلات سلامتی منجر شود. اگر شما یا کسی که می‌شناسید سخت تلاش می‌کنید تا علائم افسردگی را پنهان کنید، بدانید که کمک خوبی در دسترس است و می توانید از مشاوره روانشناسی مورد اعتماد کمک بگیرید. با درمان، می توان افسردگی را مدیریت کرد و کیفیت زندگی بهتری را بازیابی کرد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*