ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قانون کارما چیست؟ چگونه از قانون کارما استفاده کنیم؟

قانون کارما چیست؟ قانون کارما یکی از قوانین فرا مادی زندگی بشر است. این قانون می گوید نتایج اعمال خوب و بد انسان به خود او باز می گردند. از نظر لغوی کارما یعنی زیستکار یا عملکرد انسان در طول دوره حیات. برخی نیز کارما را به بازگشت معنا کرده اند. پیروان قانون کارما اهمیت خاصی برای اعمال انسان قائل می شوند و اعتقاد دارند این خود انسان است که با رفتارش وقایع مثبت یا منفی زندگی خود را رقم می زند. گرچه امروزه قانون کارما باوری غربی تلقی می شود اما در واقع کارما ریشه در ادیان باستانی شرق دارد. خواستگاه اصلی کارما مذهب هندوئیسم می باشد. ردپای این قانون را می توان در مذاهب دیگر مانند بودائیسم، آیین سیک، زرتشت و اسلام نیز مشاهده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


قانون کارما چیست؟

کارما، کرمه یا کرمن یکی از باورهایی است که در جهان امروز طرفداران زیادی پیدا کرده. این باور در قرن جدید آنقدر گسترش یافته است که حتی شما می توانید نماد کارما را در باکس ایموجی های گوشی خود ببینید. کارما می گوید تمام اعمال انسان ناچارا نتایجی به همراه دارند که روی جهان بیرونی تاثیر گذاشته و در نهایت به خود شخص باز می گردد. اعمال خوب زندگی خوبی را برای شص می سازند و اعمال بد زندگی مشقت باری را برای او ایجاد می کنند.
افرادی که به قانون کارما اعتقاد دارند مراقب اعمال خود هستند تا زندگی بهتری را برای خود بسازند و از اعمال بد دیگران نیز آزرده نمی شوند چرا که می دانند قانون کارما جهان را عادلانه نگه داشته است. جالب است بدانید که کارما از گذشته های دور در فرهنگ ایرانی نیز وجود داشته  و ضرب المثل "هرچه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی" تعریف کاملی از مفهوم کارماست که گذشتگان ما به آن باور داشته اند. در این رابطه مطالعه مقاله قانون باور نیز پیشنهاد می شود.  

کارما در فرهنگ های مختلف

گرچه کارما یک مفهوم اخلاقی و فلسفی مشترک میان تمام انسان هاست اما در دیدگاه های مختلف تعاریف متفاوتی دارد. مثلا مفهوم کارما در دیدگاه مذاهب شرقی یک مفهوم مقدس است که پایه های دینی را می سازد. اما در دیدگاه غربی و مادی کارما یکی انرژی در کائنات است که به وسیله رفتار شخص ایجاد شده و به خود او باز می گردد. اعمال خوب انرژی مثبت دارند و اعمال بد انرژی منفی. در واقع کارما در دیدگاه غربی یک باور روحانی قوی نیست و بیشتر به یک قانون کلی شباهت دارد.

1-قانون کارما در فرهنگ شرقی

کارما یکی از اصل های اساسی آیین های شرقی مانند هندوئیسم، بودائیسم، سیکیسم و جینیسم است. اکثر آیین های شرقی به زندگی ادواری و قانون تناسخ اعتقاد دارند. مثلا آیین هندوئیسم که خواستگاه اصلی باور به کارما تلقی می شود، اصلی دارد به نام سامسارا. سامسارا بیان می کند که انسان تا زمانی که در بند خواسته های نفسانی خود باشد در دایره ای از زندگی های مکرر گرفتار می شود. برای آشنایی بیشتر با روانشناسی دینی مذهبی کلیک کنید.
به زبان ساده یعنی زندگی فعلی شما تنها زندگی ای نیست که دارید. شما در گذشته زندگی دیگری داشته اید و به عنوان شخص دیگری زندگی می کردید. در آینده نیز زندگی دیگری خواهید داشت. بر اساس این باور کارمای اعمالی که در زندگی فعلی انجام می دهید را ممکن است در این زندگی یا زندگی بعدی ببینید. حتی ممکن است وضعیت فعلی زندگی شما کارمای اعمال زندگی گذشته شما باشد. این باور با اندکی تفاوت در آیین های دیگر آسیای شرقی نیز وجود دارد.

2-قانون کارما در جوامع غربی

نیوتون در قانون سومش می گوید هر عملی عکس العملی دارد. این عکس العمل برابر با خود عمل و در جهت مخالف آن است. از نظر غربی ها و به طور کلی مادی گرایان کارما چیزی شبیه به قانون سوم نیوتون است. بر اساس عقیده افرادی که انرژی کائنات را به رسمیت می شناسند، قانون کارما سیستمی است متشکل از جزا و پاداش که کارهای خوب انسان را تشویق کرده و برای اعمال بد تنبیه در نظر می گیرد.
برخی از افراد در جوامع غربی نیز قانون کارما را زیر مجموعه ای از قانون جذب می دانند. قانون جذب قانونی است که بر اساس آن انرژی افکار چیزهای مادی را وارد زندگی انسان می کند یعنی شما به هرچیز خوب و بدی که فکر کنید وارد زندگی شما می شود. قانون کارما نیز به همین صورت می گوید هر عمل خوب یا بدی که انجام دهید انرژی آن وارد زندگی شما خواهد شد.

3-قانون کارما در دین اسلام

خداوند در آیه 7 و 8 سوره زلزال می فرماید: فَمَنْ یعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَیرًا یرَهُ وَمَنْ یعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا یرَهُ. ترجمه آیات: هرکس ذره ای نیکی کند به همان مقدار پاداش می یابد و هرکس ذره ای بدی کند به همان مقدار مجازات می شود. برخی از مفسران این آیات شریفه را مساوی با همان قانون کارما در نظر گرفته اند. اولین تفاوتی که قانون کارما از نظر دین اسلام با قانون کارما در دیگر آیین ها دارد این است که دین اسلام می گوید نتیجه اصلی عمل خیر و شر انسان در آخرت به او داده می شود نه در این دنیا نه در زندگی های بعدی. تفاوت دوم هم این است که در دین اسلام خداوند مجازات دهنده و پاداش دهنده است نه یک نیروی ماورایی یا زمینی.  
قانون کارما چیست

انواع کارما

کارما به طور کلی 4 زیر شاخه دارد:
  • کارمای Sanchita: این کارما تمام اعمالی را شامل می شود که انسان در گذشته و زندگی های گذشته انجام داده است.
  • کارمای Aagami: این کارما اعمالی را شامل می شود که شما در زندگی فعلی انجام می دهید و به کارمای کلی یعنی Sanchita اضافه می شود.
  • کارمای Praarabdha: این کارما فقط به زندگی حال حاضر انسان نظر دارد. یعنی بر اساس این کارما اعمالی که شما در زندگی فعلی انجام می دهید نتایجی در پی خواهند داشت. این نتایج هم در زندگی کنونی به شما می رسد.
  • کارمای Kriyamana: این کارما کارمای روزانه یا سریع است. بر اساس این کارما اعمالی که انجام می دهید در همان روز به سمت شما باز می گردند.
 

12 قانون کارما چیست؟

لازمه باور و آگاهی نسبت به کارما شناخت 12 قانون اساسی کارما است. در ادامه با این 15 قانون آشنا خواهید شد:

1-قانون علت و معلول

اولین قانون کارما قانون علت و معلول است. این قانون به نام قانون تشابه نیز شناخته می شود. در یک تعریف ساده می توان قانون علت و معلول را این گونه تعریف کرد: هرچیز که بکاری، همان را برداشت خواهی کارد. بر اساس این قانون افکار و اعمال انسان (علت) مسبب اتفاقات زندگی او (معلول) هستند.
چرا نام این قانون تشابه گذاشته شده؟ چون بر حسب این قانون هرچیزی را که به دنیا بدهید، چیزی شبیه به آن را دریافت خواهید کرد. مثلا اگر دیگران را شاد کنید، شادی نیز به نحوی مشابه وارد زندگی شما خواهد شد.

2-قانون کارما چیست؟ | قانون پذیرش

دومین قانون به شما می گوید باید هرچیز که در زندگی دارید را بپذیرید تا بتوانید به سمت جلو پیش بروید. در واقع پذیرش اصل اساسی برای تغییر است. فراموش نکنید که اگر وقایع زندگی خود را نپذیرید و از آن ها درس نگیرید بارها و بارها برای شما تکرار خواهند شد. مثلا پذیرش اشتباهات خود، اولین پله برای پیشرفت است.

3-قانون کارما چیست؟ | قانون رشد

در این دنیا تنها چیزی که تحت کنترل شماست، خود شما هستید. شما باید تمرکز اصلی را روی تغییر و رشد خودتان بگذارید. گاهی باید دست از تلاش بیهوده جهت تغییر دنیا دست بردارید و صرفا به رشد و پرورش خودتان بپردازید. بر اساس اصل کارما و قانون جذب اگر شما دنیای انسان زمانی تغییر می کند که خود او تغییر کرده باشد. برای آشنایی بیشتر با روند رشد روانی و عاطفی کلیک کنید.

4-قانون مسئولیت

بر اساس قانون کارما شما مسئول اکثر اتفاقاتی هستید که در زندگی شما افتاده است. آیا روابط شما نابود شده؟ مسئول این امر خودتان هستید. آیا شرایط مالی مناسبی ندارید؟ مسئول این هم خودتان هستید. تا زمانی که شما مسئولیت اتفاقات خوب یا بد زندگی خود را قبول نکنید نمی توانید در زندگی خود رشد کنید. افرادی که به قانون کارما باور دارند درک کرده اند که هر اتفاقی برای آن ها می افتد عکس العمل جهان نسبت به کردار آن هاست. پس باید آن را بپذیرند و برای تغییر اتفاقات دنیای پیرامون سعی بر تغییر خود داشته باشند. افزایش مسئولیت پذیری را تمرین کنید.

5-قانون بخشش

بخشش یک فضیلت انسانی است. افراد بخشنده از عزت نفس و اعتماد به نفس بالایی برخوردارند. اشخاصی که به کارما اعتقاد دارد می تواند دیگران را به راحتی ببخشد. چرا؟ به دو دلیل: اول این که پیروان قانون کارما می دانند شخصی که به دیگری بدی می کند در واقع به خودش بدی کرده. پس برای فرد ستم کار دلسوزی می کنند و او را می بخشند. دوم این که کارما باوران می دانند اگر به دنبال انتقام جویی بروند و چرخه بدی را ادامه دهند انرژی منفی و اتفاقات بد دوباره وارد زندگی آن ها می شود پس از این کار پرهیز می کنند.

6-قانون انرژی

بر اساس علم فیزیک کوانتوم همه چیز از انرژی تشکیل شده. تمام چیزهایی که شما در دنیا می بینید و نمی بینید یک انرژی هستند. انرژی های همنام در جهان همدیگر را جذب می کنند. پس اگر شما می خواهید آرزوها و رویاهایتان به سمت شما جذب شوند باید با آن ها هم انرژی شوید. به بیان دیگر انرژی تمام خواسته های شما مثبت است پس اگر می خواهید خواسته ها و تمام اتفاقات مثبت جهان را به سمت خود جذب کنید ابتدا باید انرژی مثبت خود را به جهان عرضه کنید.

7-قانون کارما چیست؟ | قانون تمرکز

قانون تمرکز می گوید که ذات انسان متمرکز است و بنابراین نمی تواند توجه خود را به طور همزمان میان چند چیز تقسیم کند. بر اساس اصل کارما اگر شما روی نقاط مثبت جهان تمرکز کنید محال ممکن است که توجه شما نسبت به امور منفی مانند حرص، طمع، ستمکاری و حسادت جلب شود. و برعکس اگر روی امور منفی تمرکز کنید فرصت تمرکز روی امور مثبت را از دست می دهید.
قانون کارما چیست

8-قانون حضور

قانون حضور یا زمان حال به شما می گوید که باید گذشته و آینده را رها کنید و همین امروز را دریابید. گذشته از دست رفته است و آینده نیز نامعلوم است پس تنها چیزی که برای انسان باقی می ماند همین زمان حال است. کارما می گوید مهم نیست که در گذشته چه اشتباهاتی انجام داده ای و یا چه اتفاقات بدی را پشت سر گذاشتی. اگر به زمان حال توجه کنی می توانی گذشته را جبران نمایی و آینده بهتری را برای خود بسازی.

9-قانون صبر

بر اساس قانون جذب شما به هرچیز فکر کنید همان وارد زندگی شما خواهد شد. بر اساس قانون کارما نیز هر عملی که انجام دهید نتایج آن متوجه شما می گردد. این قوانین فورا نه ولی حتما عمل می کنند. برای رسیدن به خواسته ها یک فاصله زمانی وجود دارد که تا گذرانده نشود شما به مقصود خود نخواهید رسید. اگر به قانون کارما علاقه مند شده اید باید بدانید که قرار نیست این قانون برای شما سریعا عمل کند. باید یاد بگیریم چگونه صبور باشیم.

10-قانون اهمیت و الهام

هرچقدر انرژی بیشتری رو اهداف خود بگذارید، نتایج بهتری هم نصیب شما خواهد شد. قانون 10 در کارما قانون تلاش است. این قانون به شما می گوید اگر انرژی کمی بگذارید و تلاش کمی بکنید به نتیجه ضعیف تری می رسید. اما اگر انرژی زیادی بگذارید و تلاش زیادی هم بکنید نتایج شگفت آور خواهند شد. بر اساس این قانون هیچ تلاشی در دنیا گم نخواهد شد و نتیجه شما به مقدار تلاشی که می کنید بستگی دارد.

11-قانون اتصال در کارما

قانون اتصال یا ارتباط در کارما مفهوم عمیق و جالبی دارد. این قانون می گوید که تمام چیز ها در دنیا به هم متصل اند. گذشته، حال و آینده به هم متصل اند. شما و جهان به هم متصل هستید و به طور کلی همه چیز مانند یک زنجیره به هم وصل شده است. عملی که امروز از شما سر می زند با اتفاقات آینده شما ارتباط و پیوند دارد. بر اساس این اصل از کارماشما باید زندگی را یک کل به هم پیوسته در نظر بگیرید.

12-قانون کارما چیست؟ | قانون نیات

قانون آخر قانونی است که به مسئله نیت های انسانی می پردازد. اعمال شما بر حسب نیاتی که دارید در دسته بندی خوب یا بد قرار می گیرند. شما دو نفر را تصور کنید که در حال تیز کردن چاقو هستند. این عمل به خودی خود ارزشی ندارد. اما اگر نیت یک نفر از تیز کردن چاقو آسیب رساندن به دیگری باشید این عمل جزو اعمال منفی دسته بندی شده و کارمای منفی دارد. اگر نیت فرد دیگر از تیز کردن چاقو عمل جراحی و کمک به سلامت انسان باشد کردارش مثبت خواهد بود و کارمای مثبت دارد.
برای آشنایی بیشتر با قانون کارما و تاثیرات آن در زندگی از مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی راهنمایی بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*