ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مثبت گرایی سمی چیست | آسیب های تظاهر به خوشحالی و درمان آن

مثبت گرایی سمی چیست؟ مثبت اندیش بودن می تواند یکی از شاخصه های مهم سلامت روان فرد به شمار آید. اما مشکل از جایی شروع می شود که بخواهید همیشه به طور افراطی مثبت نگر باشید و هرگونه عواطف منفی را در وجود خودتان سرکوب کنید. مثل یک چاقوی دولبه، مثبت نگری می تواند هم به نفع شما و هم به ضرر شما کار کند. زمانی که در شرایط سخت و پیشامدهای ناگوار زندگی قرار گرفته اید مثبت اندیشی و امید به آینده می تواند تا حد زیادی باعث آرامش و بازیافتن انگیزه شما شود. اما مثبت نگری افراطی می تواند تا حد زیادی شما را از درک واقعیت های زندگی تان بازداشته و اجازه رشد و بهبود را به شما ندهد. پیشنهاد می کنیم مقاله مثبت اندیشی را مطالعه کنید.

 

تماس با مشاور


تعریف مثبت گرایی سمی

مثبت نگری سمی به این معناست که فرد در بحران های سخت زندگی، با این طرز فکر که همیشه باید شاد باشد حق هرگونه تجربه عواطف منفی را از خود سلب می کند و با نادیده گرفتن درد و رنج خود تلاش می کند چهره ای به ظاهر شاد و موفق از خود به دیگران ارائه دهد. مثل کودکی که زمین خورده و دردش آمده اما بلند می شود و به درد خود می خندد و می گوید اصلا هم درد نداشت! اما در درون خود می داند که حالش خوب نیست. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سلامت روان کلیک کنید.

فردی که دچار مثبت گرایی سمی شده به طور مداوم عواطف منفی خود را سرکوب و انکار کرده و به جای پذیرش احساسات خود و کنار آمدن با آنها شیوه ای نادرست در پیش گرفته و سعی دارد با تظاهر به خوشحالی روی درد و رنج عمیق خود سرپوش بگذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درحوزه مهارت کنترل احساسات کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک مثبت گرایی سمی چیست

اینفوگرافیک مثبت گرایی سمی چیست

مثبت گرایی سمی چرا مخرب است؟

طبیعی ترین حالت مواجهه یک انسان با پیشامدی ناگوار مثلا از دست دادن دارایی یا شغل یا رابطه عاطفی، طیف گسترده ای از عواطف را در برمی گیرد. به این صورت که در حالت عادی، شخص ابتدا خشمگین می شود سپس احساس غم و سوگ را تجربه می کند و به مرور با طیف وسیعی از افکار و احساسات خود دست و پنجه نرم می کند تا سرانجام بتواند آرام شده و به روال عادی زندگی خود برگردد.

اما زمانی که فرد به طور افراطی سعی می کند که در هرشرایطی مثبت اندیش باشد و احساسات منفی اعم از خشم، ترس، اضطراب و... را به خود راه ندهد، جریان طبیعی احساسات در او شکل نمی گیرد و به دلیل اینکه او به احساسات منفی خود اجازه بروز نمی دهد مدت زمان بیشتری در رنج و درد خواهد بود.

سرکوب عواطف منفی آثار مخربی بر روح و روان فرد گذاشته و باعث می شود درس و پیامی که لازم بود ازاین تجربه بگیرد را هرگز نیاموزد و چه بسا همین جنس از اتفاقات را بیشتر به سوی خود بکشاند. زیرا به طور مثال اگر فرد تجربه ای که از یک رابطه عاطفی ناسالم باید می آموخت را از آن یاد نگیرد به احتمال زیاد در آینده نیز همان اشتباهات را در رابطه بعدی تکرار خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد روابط ناسالم کلیک کنید.

 مثبت گرایی

آسیب های مثبت گرایی سمی

در این قسمت قصد داریم چند آسیب مثبت گرایی سمی از جمله عدم درک واقعیت، عدم توانایی در بهبود شرایط و... را برایتان شرح دهیم.

1-عدم درک واقعیت های زندگی

فردی که به طور سمی و بیش از حد تمایل به مثبت نگری دارد به دلیل این که در مرحله اول، عواطف منفی خود را شناسایی نکرده و انها را نپذیرفته است درد و رنج خود را درک نخواهد کرد و با انکار وضعیت موجود خود را در زندگی رویایی غوطه ور ساخته و به گونه ای دچار خودفریبی می شود. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ناتوانی در کنترل هیجانات کلیک کنید.

2-عدم توانایی در بهبود شرایط

یک انسان زمانی می تواند برای پیشامدهای ناخواسته زندگی خود به دنبال راه چاره باشد که ابتدا وقوع آن را پذیرفته باشد سپس برای بهبود و رشد وضعیت موجود قدم بردارد. فردی که واقعیت زندگی خود را نپذیرفته و همواره در بستری از رویا و توهم و خودفریبی زندگی می کند قطعا برای درمان وضعیت خود نمی تواند کاری انجام دهد یا حداقل عملکردی کارآمد و نتیجه بخش از خود نشان دهد.

3-طولانی شدن مدت زمان بحران

هر چقدر هم شما بخواهید احساسات منفی خود را درون تان سرکوب و آن ها را ساکت کنید ان ها هنوز هم همان جا هستند و با هر اتفاق کوچکی سر به طغیان برمی دارند. باید بدانید که با نپذیرفتن عواطف منفی خود و نادیده گرفتن آن ها شما تنها بار خود را سنگین می کنید. هر چقدر هم که تظاهر به خوشحالی کنید و دیگران را فریب دهید، درونِ خودتان می دانید که عمیقا خوشحال نیستید و چه بسا هرچه بیشتر عواطف منفی خود را سرکوب کنید به شدت آن می افزایید و زمان بیشتری طول می کشد به روال عادی زندگی خود برگردید.

به خاطر داشته باشید که انکار شکست، خود شکستی دیگر است. پرهیز از رنج، شکلی از رنج است و نه تنها راه درمان نیست بلکه بر شدت آسیب می افزاید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد تقویت احساسات مثبت کلیک کنید.

4-ابتلا به بیماری های جسمی و روانی

نایده گرفتن احساسات منفی همچون خشم، غم و ترس و ناامیدی به هیچ وجه به معنای خلاص شدن از آن ها نیست. هرچقدر هم که تلاش کنید با روش های مختلف خودتان را مشغول کنید یا تظاهر به خوشحالی کنید باید این موضوع را بدانید که این انرژی های منفی درمان نشده در درون تان هنوز نفس می کشند و به مرور که شما به آنها اهمیتی نمی دهید سرانجام به شکل بیماری های جسمی و روانی خود را به شما نشان می دهند. احساس نفرت نیز یکی دیگر از انواع احساسات منفی است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره احساس نفرت کلیک کنید.

امروزه معنا درمانی ثابت کرده است ریشه هر بیماری که در بدن ایجاد می شود ( از بیماری های پوستی گرفته تا سندروم روده تحریک پذیر) یک فکر منفی یا اندیشه و احساسی سرکوب شده است، افرادی که خشم و رنجش و احساسات منفی سرکوب شده در وجودشان داشته اند مبتلا به بیماری جسمی شده و به محض اینکه در می یابند بیماری به چه دلیل ذهنی در بدن شان ایجاد شده و احساسات خود را پذیرفته و با آن کنار می آیند بیماری نیز درمان می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری های روانی کلیک کنید.

5-عدم رشد فردی

انسان هایی که دچار مثبت گرایی سمی می شوند، توانایی درک واقعیت های موجود را ندارند به دلیل این که مشکل را شناسایی و رفع نمی کنند از رشد در سایر زمینه های زندگی خود نیز باز می مانند. این گونه افراد واقعیت موجود را انکار کرده و در واقعیتی که ساخته ذهن خودشان است زندگی می کنند. همان طور که منفی گرایی چاره و راه درمان مشکلات زندگی نیست، مثبت گرایی افراطی و تظاهر به خوشحالی نیز مانع رشد و پیشرفت شما شده و به زندگی شما صدمه خواهد زد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در حوزه موانع موفقیت و پیشرفت کلیک کنید.

 

نشانه های مثبت گرایی سمی

 • وقتی اتفاق ناگواری برای تان رخ می دهد به خودتان حق نمی دهید مدتی غمگین باشید.
 • خودتان را بابت هر اشتباهی حتی اگر غیرعمد باشد سرزنش می کنید.
 • هر اتفاقی در زندگی تان می افتد به خود می گویید تقصیر من بود.
 • به دلیل داشتن احساس ناراحتی، عصبانیت یا ناامیدی در درون خود احساس گناه می کنید.
 • انتظار و توقع بیش ازحد از خودتان دارید و به خود سخت می گیرید.
 • به هنگام مواجهه با مشکلات هرگز از کسی کمک نمی خواهید.
 • با کسی در مورد مشکلات تان صحبت نمی کنید.
 • پیش مشاور نمی روید.
 • خودتان را با انبوهی از کتاب های خودیاری خفه می کنید.
 • سعی می کنید بیش از حد خود را مشغول کار کنید.
 • احساسات درونی خود را معمولا پنهان می کنید.
 • به احساسات دیگران اهمیتی نمی دهید.
 • وقتی دیگران نگرش مثبتی ندارند آن ها را سرزنش می کنید.
 • شبکه های اجتماعی افراد را دنبال می کنید و خود را با آن ها مقایسه می کنید و احساس بدی به خودتان پیدا می کنید.
 • به جای حل مشکلات ان ها را نادیده می گیرید.
برای کسب اطلاعات بیسشتر در مورد مقایسه خود با دیگران کلیک کنید.  
مثبت گرایی

راهکارهای مقابله با مثبت گرایی سمی

تا اینجا با علائم و آسیب های مثبت گرایی سمی آشنا شده ایم. حال در این قسمت قصد داریم راهکار هایی برای درمان این بیماری را شرح دهیم .

1-آگاهی از نقش احساسات در زندگی

شما به عنوان یک انسان دارای احساسات هستید و احساس زبان روح شماست. بپذیرید که احساسات مثبت و منفی هر دو برای پیشبرد شما در مسیر زندگی تان لازم و ضروری هستند. به عبارتی احساس شما در هر مرحله ای از زندگی تان راهنمای شماست برای این که متوجه شوید مسیرتان درست است. اگر مسیر زندگی یک انسان از تولد تا مرگ را به جاده ای پر فراز و نشیب تشبیه کنیم احساسات انسان چراغ راه او برای طی کردن این مسیر پر پیچ و خم هستند. لازم است بدانید که عواطف منفی شما درست به اندازه عواطف مثبت تان برای شما سودمند هستند و از شما محافظت می کنند.

به عنوان مثال احساس ترس که یک احساس منفی به شمار می رود حالت دفاعی مغز برای محافظت از شما در برابر خطرات احتمالی است یا احساس غم و فقدان، رنجی برای شما پدید می اورد تا شما برای رهایی از آن رنج شروع به تلاش دوباره برای دست یافتن به موقعیت از دست رفته خود کنید و چه بسا موقعیتی بهتر به دست اورید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد غلبه بر ترس کلیک کنی.

2-عواطف منفی خود را بپذیرید

 لازم است شما به این درک برسید که تمام احساسات تان برای شما سودمند هستند تا بتوانید تمامی عواطف خود را بپذیرید و بدون سرکوب یا انکار هیچ کدام از ان ها به عنوان راهنمایی برای رشد خود استفاده کنید. پرهیز از عواطف منفی و انکار احساسات به هنگام مواجهه با مشکلات زندگی نه تنها باعث موفقیت شما نمی شود بلکه وضعیت را از آنچه که هست بدتر می کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد انواع احساسات کلیک کنید.

3-از اتفاق های پیش آمده درس بگیرید

احساسات شما ترسناک نیستند و پذیرش آن ها به شما صدمه ای نخواهد زد، بلکه هر کدام از آنها حامل پیامی مهم برای شما هستند. زمانی که پیام و درس اتفاق ناگواری که در زندگی تان پیش امده است را فرابگیرید اماده ورود به مراحل بالاتر هستید و در واقع اگر رنج ها و عواطف منفی شما نبود شما قادر به پذیرش و درک بالاتری از خود نبودید. عواطف منفی چون خشم، ترس، ناراحتی و اضطراب هیچ کدام به زندگی شما اسیب نمی رسانند مگر این که آنها را انکار کنید یا بیش از حد خود را با آن ها درگیر کرده باشید.

بنابراین پرهیز از رنج یا غرق شدن در آن است که به سلامت روان شما اسیب می زند و نه خود رنج. بنابراین تنها کاری که به هنگام مواجهه با پیشامدهای منفی لازم است انجام دهید این است که در مرحله اول انها را بپذیرید سپس درسی که لازم است را از آن حادثه یا اتفاق ناخواسته فرا بگیرید. در راستای ارتقای اطلاعات خود در زمینه راه های بهبود بهداشت روان کلیک کنید.

4-به خود اجازه دهید مدتی غمگین افسرده یا عصبی باشید

هنگامی که با پیشامد ناگواری مواجه شدید به خود اجازه دهید مدتی غمگین افسرده یا عصبی باشید و اگر به دلیل داشتن احساسات منفی دچار عذاب وجدان و حس گناه شدید به خود بگویید من یک انسان هستم و احساسات مثبت و منفی دارم. من نمی توانم همیشه شاد باشم همان طور که همیشه غمگین بودن را تاب نمی آورم. اکنون به خود اجازه می دهم مدتی غمگین باشم تا بتوانم با خودم و اتفاقی که برایم افتاده کنار بیایم. در راستای ارتقای اطلاعات خود در حوزه علائم افسردگی کلیک کنید.

5-بادوست صمیمی تان صحبت کنید

 می توانید با یک دوست مورد اعتماد (فردی که می دانید شما را سرزنش نمی کند) موضوع را در میان بگذارید. صحبت کردن با یک دوست باعث می شود عواطف خود را ابرازکنید تا آرام تر شوید و این فرصت را فراهم می کند تا از دریچه دید دیگران نیز به موضوع نگاه کنید. دقت کنید فردی که او را برای گفت و گو انتخاب می کنید خودش دچار مثبت گرایی سمی نباشد و شما را سرزنش یا تشویق به پنهان کردن احساسات تان نکند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دوست صمیمی کلیک کنید.

6-نوشتن افکارتان در درمان مثبت گرایی سمی معجزه می کند

از تکنیک نوشتن استفاده کنید تا راحت تر بتوانید احساسات خود را درک کرده و بپذیرید. نوشتن تا حد زیادی می تواند به شما در ابراز احساسات واقعی تان کمک کند. هنگامی که عواطف منفی خود و تمام افکار منفی که در ذهن تان جریان دارد را روی صفحه کاغد پیاده کردید متوجه می شوید که بار و فشار روانی که احساس می کردید تا حد زیادی کمتر شده و به مرور به پذیرش و درک بیشتری از خود خواهید رسید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد تخلیه روانی کلیک کنید.

 

سخن آخر

در آخر باید دانست، پذیرش هر احساسی اولین گام در کنترل احساسات و حتی سلامتی روانی است. پس از پذیرش احساس، گام بعدی شناخت راه های درمان و غلبه بر آن است. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*