ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نظر دیگران در مورد من | چگونه نگرانی درمورد نظر دیگران را رفع کنیم؟

نظر دیگران در مورد من چیست؟ این طبیعی است که تمایل داشته باشید دیگران شما را دوست بدارند و برایتان احترام قائل باشند اما نگرانی بیش از حد در مورد افکاری که دیگران در مورد شما دارند می تواند به سلامت روان شما آسیب جدی وارد کند. اگر به این حالت زندگی می کنید پس احتمالا انرژی ناگفته ای را صرف  نگرانی در مورد این که دیگران چگونه شما را درک می کنند صرف می کنید. هر مقداری از تعریف و تمجید را که دریافت می کنید بلافاصله تحت الشعاع انتقاد قرار می گیرد. راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید این فشار روانی را کاهش دهید و اجازه ندهید نظرات مردم به سلامت روان شما آسیب برساند.  

تماس با مشاور


چرا طرز تفکر دیگران برای افراد مهم است؟

درست مانند بسیاری دیگر از ویژگی‌های به ظاهر بی‌معنی که انسان ها دارند اهمیت دادن به این که دیگران در مورد شما چه فکر می کنند و نیاز به تأئید شدن هم یک سازگاری تکاملی است و شما نباید نسبت به آن احساس خجالت داشته باشید. طبق گفته موزه ملی تاریخ طبیعی اسمیتسونیان پیوستن به یک گروه یا قبیله و پذیرفته شدن توسط دیگران برای بقا حیاتی بوده است. حتی اگر امروزه برای زنده ماندن نیازی به قبیله ها نداشته باشید به افراد دیگری برای ایجاد محرک در شما و همراهیتان نیاز دارید.
یک مطالعه تصویربرداری مغز، واکنش های بیوفیزیکی - پاسخ های شیمیایی در مغز - به بازخورد مثبت و منفی دیگران را نشان داد. ترس از ارزیابی منفی به ویژه برای افرادی که دارای اضطراب اجتماعی هستند بسیار قوی است. افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند و کسانی که بدون حمایت عاطفی بزرگ شده‌اند نیز احتمالاً بیش از حد اهمیت می‌دهند که دیگران در مورد آن ها چه فکری می‌کنند.
پیشنهاد می کنیم مقاله دوست داشتن خود را مطالعه کنید.  

طرز تفکر دیگران و اهمیتش نزد افراد مفید است یا خیر؟

در برخی موارد، صرف زمان و انرژی بیش از حد برای نگرانی درباره آنچه دیگران فکر می کنند، می تواند برای تصویر خود و سلامت روان شما مضر باشد. در نظر گرفتن نظرات دیگران به عنوان حقیقت می تواند منجر به یک چرخه معیوب از ناامنی و آسیب پذیری شود. اما توجه به اینکه چگونه اعمالمان بر افراد اطرافمان تأثیر می گذارد نیز نقش مهمی در حفظ روابط معنادار دارد.
اگر ناخواسته به یکی از دوستان یا اعضای خانواده آسیب می رسانید، اهمیت می دهید. اگرچه ممکن است باعث ناراحتی موقت شود، اما تنظیم اقدامات خود برای اصلاح رابطه در نهایت ارزشمند است. به این ترتیب، اهمیت دادن به آنچه مردم فکر می کنند همیشه بی فایده نیست.
در این زمینه مطالعه مقاله ترس از قضاوت شدن نیز می تواند مفید باشد.  

نشانه های اهمیت افراطی شما به طرز فکر دیگران

البته ممکن است همه چیز از کنترل خارج شود. گوش دادن به نگرانی های دوستانمان با نگرانی در مورد هر چیز کوچکی که دیگران در مورد ما فکر می کنند متفاوت است. در اینجا چند شاخص وجود دارد که نشان می دهد نظرات دیگران ممکن است برای شما و سلامت روان شما مضر باشد:
 • شما در پاسخ به انتقاد، خود را تغییر می دهید، صرف نظر از اینکه این انتقاد چیست و از چه کسی می آید.
 • به دیگران اجازه می دهید برای شما تصمیم بگیرند.
 • شما حد و مرزی تعیین نمی کنید یا اگر تعیین کرده اید حفظ نمی کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تعیین حدو  مرز در روابط کلیک کنید.
 • شما یک کمال گرا هستید
 • اگر نظر شما با نظر دیگران متفاوت باشد، زبان خود را نگه دارید.
 • آرامش شما به تایید دیگران بستگی دارد.
 • شما مدام عذرخواهی می کنید، حتی زمانی که کار اشتباهی انجام نداده اید.
 • به ندرت "نه" می گویید.
 نظر دیگران در مورد من

راهکارهای رفع نگرانی در مورد طرز تفکران دیگران نسبت به خودتان

چگونه می توانید از نگرانی در مورد اینکه دیگران چگونه شما را درک می کنند، رها شوید؟ در اینجا چند نکته وجود دارد که می توانید امتحان کنید.
 • انتظار داشته باشید و بپذیرید که مردم نظری در مورد شما داشته باشند
 • تلاش برای اجتناب از هر گونه قضاوت فایده ای ندارد - این به سادگی غیرممکن است. خوب یا بد، ارزیابی افراد دیگر بخشی طبیعی از تعامل اجتماعی است. بنابراین، خود را از قبل آماده کنید تا مردم نظرات خود را بیان کنند.
 • یک یادآوری ساده ذهنی مبنی بر اینکه دیگران تصوراتی از شما خواهند داشت - حتی برخی از آن ها که ممکن است نادرست باشند - می تواند به شما کمک کند که اجازه دهید انتقادهای دریافتی از پشت شما خارج شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روحیه انتقاد پذیری کلیک کنید.
 • کنترل احساسات خود را پس بگیرید.دیگران ممکن است نظرات ضعیفی در مورد شما داشته باشند، اما این نباید به احساسات دشوار تبدیل شود. آن ها یکسان نیستند.
 • در حالی که نمی توانید نحوه برداشت همه از شما را کنترل کنید، می توانید نگرانی و اضطراب خود را نسبت به آن کاهش دهید.
 • تمرین برخی از تکنیک های ذهن آگاهی را در نظر بگیرید. ذهن آگاهی یعنی ماندن در زمان حال و آگاهی و پذیرش احساسی که در آن لحظه دارید.
 • یادگیری در لحظه بودن می تواند به شما کمک کند با آن احساسات و افکار ناخواسته کنار بیایید.

1-استراتژی های ذهن آگاهی

 • مراقبه
 • یوگا
 • تمرینات تنفسی

2-نظر دیگران در مورد من | خطا کردن

کمال غیر ممکن است، پس انتظار آن بیهوده است. مهمتر از آن، قضاوت برای عدم دستیابی به کمال، غیرمولد، ناعادلانه و کاملاً بی فایده است. به خاطر داشته باشید که هر کسی که به خاطر انجام برخی لغزش های کوچک در مورد شما بد فکر می کند، خودش مرتکب اشتباه شده است. به علاوه، اشتباه کردن در محل کار یا در روابط شخصی می تواند بخش مهمی از رشد خود باشد. به آن ها به عنوان فرصت های یادگیری و انسان بودن نگاه کنید.

3-توسعه حس خود و ایجاد اعتماد به نفس

تمرین خود اندیشی می تواند ابزار قدرتمندی برای ساختن یک هویت قوی باشد. برای پرسیدن چند سوال سخت از خود وقت بگذارید. من کی هستم؟ من به چه چیزی اهمیت می دهم؟ از چه چیزی لذت می برم؟ توسعه یک سیستم ارزشی نیز برای ایجاد پایه ای قوی برای زندگی بر روی آن مهم است. مردم ممکن است عقاید یا اعمال شما را نقد کنند، اما اگر بر اساس ارزش‌های شما باشد، احتمال کمتری وجود دارد که مورد انتقاد قرار گیرد. ایجاد اعتماد به نفس و توسعه حس خود دست به دست هم می دهد.
اطمینان به اینکه چه کسی هستید و برای چه چیزی هستید، عزت نفس و تمایل شما را برای نادیده گرفتن افراد متنفر افزایش می دهد.

4-واقف شدن به نقاط کور ذهن

تحقیقات نشان می‌دهد که در حالی که اکثر مردم تصوراتی از نحوه درک دیگران از خود دارند، اما هنوز نقاط کور عمده‌ای دارند. مردم ویژگی هایی را با شما مرتبط می کنند که هرگز حتی به آن ها فکر نکرده اید. محققان دریافتند که سازگارترین و با ثبات ترین افراد از نظر عاطفی کمترین بینش را نسبت به آنچه مردم در مورد آن ها فکر می کنند دارند. این نشانه این است که نگرانی دائمی درباره آنچه دیگران فکر می کنند نه تنها استرس زا است بلکه مفید نیست.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل استرس کلیک کنید.

5-نظر دیگران در مورد من | در نظر گرفتن منبع

اهمیت دادن به اینکه مردم در مورد شما چه فکر می کنند طبیعی است. اما نظرات برخی افراد بسیار مهمتر از دیگران است و باید با آن برخورد کرد. یکی از اعضای خانواده که می گوید رفتار شما بر آن ها تأثیر منفی می گذارد یا رئیسی که نسبت به کار شما ابراز نگرانی می کند می تواند مفید باشد. یک غریبه تصادفی شکایت می کند که شما به اندازه کافی لبخند نمی زنید، اینطور نیست. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انتقاد مخرب و سازنده کلیک کنید.

6-نظر دیگران در مورد من | بهترین منتقد از شما

یک مقاله تحقیقاتی به ما می گوید که مردم افراد اغلب را از آن چه واقعا هستند بیشتر و سختتر قضاوت می کنند. در واقعیت افراد غلب نسبت به سایر افراد نسبت به خودشان سخت گیرتر هستند. هم چنین همگان تمایل دارند فکر کنند که یک لغزش باعث می شود مردم چگونه شما را به خوبی درک کنند. اگرچه این درست است که برداشت های اولیه می تواند تاثیرطولانی مدت داشته باشد بعید است که یک اشتباه قضاوت کلی آن ها را در مورد شما تغییر دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انتقاد از خود چه آثاری دارد کلیک کنید.

7-احاطه کردن اطراف خود را با افراد پذیرنده و حمایتگر

دوستان و اعضای خانواده که به طور مداوم قضاوت می کنند می توانند آسیب زیادی بر سلامت روان شما وارد کنند. دانستن اینکه کسی که به او اهمیت می دهید افکار منفی در مورد شما دارد، بسیار آزاردهنده است. ایجاد روابط با افرادی که خود واقعی شما را می پذیرند و افرادی که حمایت می کنند و مایل به صحبت کردن هستند - حتی اگر گاهی اوقات کمی "قاضی" باشند - برای حفظ رفاه روانی بسیار مهم است.

8-نظر دیگران در مورد من | در نظر گرفتن درمان

صحبت کردن با یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا مهارت های مقابله با انتقاد و ایجاد اعتماد به نفس خود را توسعه دهید. درمان شناختی رفتاری (CBT)،به طور خاص، برای ایجاد راه های مفیدتری برای تفکر عمل می کند. از طریق تمرینات و تمرین آن ها، می توانید راه های جدیدی را برای نزدیک شدن به بازخوردهای ناسالم و رها کردن استرس های غیر ضروری بیاموزید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انتقاد سازنده کلیک کنید.

9-مراقب قضاوت خود نسبت به دیگران بودن

دفعه بعد که با یک همکار جدید ملاقات کردید یا دوستتان شما را به شریک خود معرفی کرد، از قضاوت کامل در مورد او خودداری کنید. حتی اگر اولین برداشت عالی نیست، به آن ها فرصت دهید. پذیرفتن دیگران می تواند به شما کمک کند تا از آنچه دیگران در مورد شما فکر می کنند کنار بگذارید. اگر می‌دانید که شک و تردید را به مردم می‌دهید، احتمالاً فکر می‌کنید که دیگران نیز همین کار را برای شما انجام می‌دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه برخورد با همکار کلیک کنید.

10- بی اهمیت بودن نظر دیگران

اگر می‌خواهید دیگر به اینکه دیگران در مورد شما چه فکری می‌کنند اهمیت ندهید، ابتدا باید بدانید که نظر آن ها در مورد شما فقط همین است - یک نظر. این بدان معنا نیست که بقیه دنیا شما را دوست ندارند یا فکر نمی کنند شما یک "دوست عالی" هستید. بخشی از انسان بودن، داشتن عقاید است. نظرات مردم درباره شما واقعیت نیست، آن ها یک «چیز واقعی» نیستند که باید نگران آن باشید. هیچ کس از دوست نداشتن لذت نمی برد، اما تلاش برای تغییر بی وقفه نظر کسی درباره شما بیهوده است. شما نمی توانید همه را راضی نگه دارید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
بنا به دلایلی، همه خود را «حل‌کننده مشکل» می‌دانند، اگر کسی ما را دوست نداشته باشد، یا کاری را که انجام می‌دهیم دوست نداشته باشد، خستگی‌ناپذیر تلاش می‌کنیم تا آن را برطرف کنیم. چند بار کسی به شما گفته است که در مورد چیزی که شما گفته اید یا انجام داده اید چیزی گفته است. حس خوبی نداره درسته؟ لعنت به آن ها و نظر آن ها اگر چگونه بر زندگی شما تأثیر می گذارد؟ تنها راهی که زندگی شما را تحت تأثیر قرار می دهد، نگرانی شما در مورد آن است. باز هم، یک عقیده یک "چیز واقعی" نیست، بلکه دیدگاهی از جانب کسی است که زندگی متفاوتی با زندگی شما دارد.
نظر دیگران در مورد من

11-صداقت با خود

اگر بیش از حد به آنچه دیگران فکر می کنند اهمیت می دهید، به احتمال زیاد اینطور نیستید یا هرگز با خودتان صادق نبوده اید. شما برای نظر دیگران ارزش زیادی قائل هستید. شما هر حرکت خود را بر اساس آنچه دیگران فکر می کنند، قرار می دهید. منظورم این است که چرا این کار را نمی کنی؟ وقتی چیزی بد می‌شود، آن را در فیس‌بوک پست نمی‌کنید، وقتی چیزی خوب پیش می‌رود، آن را بارها و بارها در فیس‌بوک پست می‌کنید تا ثابت کنید به دنبال تعارف هستید. من مدتها پیش آموختم که تعقیب تعارفات بیرونی برای سلامت روان شما خطرناک است.
اگر بدون نیاز به نظر شخص دیگری شروع به تعریف کردن از خودتان نکنید، فکر نمی‌کنم هرگز بتوانید واقعاً راضی باشید. تعریف‌های بیرونی خوب هستند اما آن ها هیچ معنایی ندارند وقت آن است که کمی خودآگاهی به دست آورید. اگر با خودتان و آنچه شما را خوشحال می کند صادق نباشید، هرگز نمی توانید برای حمایت از خودتان به خودتان تکیه کنید. ارسال چیزی به صورت آنلاین برای تعارف و برای یک "خوب انجام شده" مجازی کاملاً توخالی است.
حتی اگر تعارف خود را دریافت کنید، به زودی دوباره احساس پوچی می کنید. صادق بودن با خود به این معنی است که بفهمید چرا اینقدر به فکر دیگران اهمیت می دهید و سپس کاری را که می خواهید انجام دهید به هر حال انجام دهید.

12-نظر دیگران در مورد من | احترام به عقیده خود

چه کسی قدرت واقعی بر شما دارد؟ اگر کودک هستید، والدینتان قدرت زیادی بر شما دارند، این فقط یک واقعیت است. آن ها ممکن است دوست نداشته باشند که با یک فرد خاص قرار ملاقات بگذارید یا دوستان خاصی را ببینید. اشکالی ندارد، این برای من موجه است. وقتی بالغ هستید، هیچ فرد دیگری در سیاره زمین وجود ندارد که قدرت انسانی بیشتری از نظر شما داشته باشد. نظر شما تنها چیزی است که در مورد زندگی شما مهم است.
شما تنها کسی هستید که می توانید برای انجام درست یا غلط، یا هر کاری که می خواهید انجام دهید، اقدام کنید. پس احترام به خود را فراموش نکنید. شما باید برای عقاید و اعمال خود احترام خاصی قائل شوید. اگر در مورد انجام کاری فکر می کنید زیرا نگران هستید که کسی چه می گوید، موقعیت را به دقت ارزیابی کنید، و اگر انجام آن برای شما منطقی است، آن را انجام دهید. ببین چه اتفاقی افتاده. اگر در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*