ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

برای ترک تریاک چه قرصی بخوریم؟

برای ترک تریاک چه قرصی بخوریم؟ امروزه در کشور ایران نیز با کاهش محسوس سن شروع مصرف تریاک و دیگر مواد مخدر روبرو هستیم که خطر آسیب به بخش های مختلف مغزی، جسمی و غیر جسمی را بیش تر می کند. ترک مواد مخدر اگر چه سخت است ما داروهای نظیر متادون و ... می تواند به کاهش دردهای جسمانی ناشی از ترک کمک کند. این مقاله قصد دارد به بررسی خطر جدی اعتیاد به ماده مخدر تریاک و البته چگونگی ترک تریاک با استفاده از داروهای کمکی بپردازد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

اعتیاد و مواد اعتیاد آور

معضل اعتیاد معضلی نوظهور نیست؛ اما معضل اصلی امروزه افزایش تنوع برخی از انواع آن و رشد محسوس نرخ آن ها در دنیا است. همچنین متاسفانه به عنوان معضل سوم می توان به کاهش سن شروع اعتیاد اشاره کرد.اعتیاد پدیده ای محدود به سیگار و یا مشروب...، نیست؛ در واقع این پدیده مسئله ای چند بعدی است که در اغلب موارد خود را در دو بعد رفتاری و جسمی انسان ها نشان می دهد. اثرات روانی عمیق تر و البته خطرناک تر اعتیاد اغلب در طولانی مدت بر روی افراد تاثیر می گذارد. این پدیده همچنین هنوز تعریفی مشخص ندارد که در نتیجه آن، بسیاری از متخصصین بر اساس ویژگی های اصلی پدیده اعتیاد به تعریف و علل گرایش به اعتیاد می پردازند. بطور کلی می توان اعتیاد را پدیده رفتاری مخرب و آسیب زا دانست که اغلب به دلیل پیش انگاره های ذهنی نادرست، در افراد از طریق تقویت منفی ساخته می شود. منظور از تقویت منفی این است که رفتار های اعتیاد گونه به دنبال خود پاداش دهی کاذب را در افراد به دنبال دارند. معضل اعتیاد به خودی خود یک بیماری و یا اختلال چند بعدی جسمی، روانی، شناختی و اجتماعی است که در صورت بروز و جدی شدن اعتیاد، بر تمام جنبه های زندگی تاثیر مخرب می گذارد. همچنین متاسفانه اعتیاد در بیش تر موارد امکان بروز سایر بیماری های جسمی و روانی را نیز می تواند افزایش می دهد. برای آشنایی با پیامدها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

1-مواد اعتیاد آور

هر گونه ماده ای نظیر مواد دارویی، روانگردان، توهم زا، محرک، خواب آور و در نهایت کند کننده که سبب ایجاد وابستگی جسمی و غیر جسمی در افراد شود را می توان از انواع مواد اعتیاد آور در نظر گرفت؛ چراکه این مواد سبب بروز اعتیاد در انسان ها می شوند. متاسفانه اغلب افراد انواع مواد اعتیاد آور را نشانگر مواد مخدر که خود یک اصطلاحی عمومی است می دانند. در حالیکه موادی نظیر کافئین، نیکوتین و الکل نیز می توانند به راحتی سبب ایجاد وضعیت اعتیاد در افراد گردد. شاید بهتر است که قبول کرد در دنیا امروز علی رغم پیشرفت های سریع علمی، معضل اعتیاد نه تنها کاهش یاقته است بلکه به علل زیادی رشد بیش تری پیدا کرده است و حتی انواع آن نیز متنوع تر از گذشته شده است. البته ویژگی اصلی و مشترک همه مواد اعتیاد آور، در یک نکته است که آن هم ایجاد وابستگی جسمانی و روانی به ماده اعتیاد آور است.

2-انواع اصلی مواد اعتیاد آور

موادی که باعث ایجاد وابستگی های جسمی و روانی در افراد می شوند دارای دسته بندی های متفاوتی هستند. اما همه انواع مواد اعتیاد آور دارای اثرات متفاوتی هستند که بطور کلی از نظر علائم، نشانه ها، عوارض و اثر سوء مصرف و از همه مهم تر روش و نحوه ترک به چند گروه زیر طبقه بندی می شوند که عبارتند از :
 • مخدرها: تریاک، شیره، هروئین، مورفین، قرص ترامادول، متادون و...
 • محرک ها: شیشه، کوکائین و...
 • توهم زا ها: تی اچ سی، ال اس دی و...
 • کانبیس ها: گل، حشیش و...
 • الکل ها: آبجو، شراب، نوشیدنی های تقطیری و...
 • سایر موارد: سیگار، دارو، بنزین و...
 تریاک و اعتیاد به آن

تریاک و اعتیاد به آن

تریاک قديمى ‏ترين ماده مخدری است كه از گياه خشخاش به دست مي‏ آيد. درحدود 3400 سال قبل از ميلاد، مردم سواحل رودخانه های دجله و فرات ترياك را در زمين هاي بين النهرين پرورش مي دادند. سومري ها به آن گياه لذت مي گفتند و در نوشته هاي هومر، مورخ یونانی، نیز از این ماده نام برده شده است. برای آشنای بیشتر مقاله تریاک چیست پیشنهاد می شود. ترياك شيره انعقادی تخمدان نارس گیاه خشخاش است كه از نظر علمى به پاپاور معروف است. ترياك شکلی خميرى دارد كه بر حسب نوع و آب و هوا منطقه كشت خشخاش از طیف رنگی قهوه‏ ای روشن تا تيره متغیر می باشد و اسامی رایج دیگر آن افيون، اپيوم و ترياق مي‏ باشد. اصلی ترین ماده اعتیاد زا تریاک، ترکیبات آلکالوییدی آن است. ترياك داراى تركيبات آلکالوییدی بسيارى است كه تاكنون 25 نوع موثر آن کشف شده است. مصرف تریاک به صورت راه های گوناگونی است که این راه ها عبارتند از:
 • مصرف به صورت قرص
 • تدخين به وسيله وافور، قليان، سيخ و...
 • حل كردن در آب، چاى و سایر نوشيدنی ها

1-اختلال اعتیاد به تریاک

از علائم اختلال اعتیاد به تریاک، تمایل شدید به آن و نداشتن عملکرد صحیح بدون استفاده از آن در دوره اعتیاد و به رغم عوارض جسمی، عاطفی و اقتصادی و...، است. البته برای تشخیص بالینی این اختلال، فرد باید دارای الگویی از مصرف سوء تریاک در دوره چند ماهه باشد که او را دچار اختلال و یا پریشانی جدی نیز بکند. همچنین وجود حداقل دو مورد از موارد زیر نیز برای تشخیص بالینی این اختلال لازم است:
 • میل به کاهش مصرف تریاک و تلاش ناموفق برای کاهش مصرف
 • مصرف دوز های بسیار بالا
 • صرف زمان زیاد برای تهیه و استفاده از تریاک
 • عدم توانایی در انجام تکالیف شغلی، افت تحصیلی و...
 • استفاده مکرر از تریاک در مواجهه با مشکلات اجتماعی و بین فردی
 • مصرف تریاک حتی زمانیکه از نظر جسمی خطرناک تلقی شود

2-عوارض اصلی و اولیه اعتیاد به تریاک

اعتیاد به تریاک عوارض روحی و جسمی زیادی به همراه دارد که برای ترک و درمان آن نیاز به زمان، صبر و تحمل درد جسمانی فراوانی می باشد. بطور کلی می توان عوارض اعتیاد به تریاک را به شکل زیر نام برد:
 • افت انگیزه
 • كاهش احساس مسئوليت
 • تغييرات شخصيتي و خلقی محسوس
 • بي‏ خوابى هنگام شب و یا خواب آلودگى در روز
 • کاهش توجه به درس، شغل و روابط اساسی بین فردی
 • پرخاشگري، افسردگى و بي قراري شدید
 • كاهش اسيد معده و اختلال در هضم غذا، تهوع و استفراغ، يبوست و كاهش وزن
 • خارش های پوستی، تیرگی پوست و لب ها
 • كاهش توان جنسي و اختلال در فرایند قاعدگى بانوان
 • عدم حفظ تعادل بدني‏، عفونت ريه و انقباض غیر عادی مردمك های چشم
 

اعتیاد به تریاک چگونه رخ می دهد؟

هر ماده ای که سبب تغییر در فعالیت طبیعی سیستم بدنی و ایجاد وابستگی در ارگانیزم گردد، می تواند در صورت مصرف سوء و مکرر سبب اعتیاد شود. همچنین این ماده تنها اثراتی مخرب بر جسم ندارد، بلکه بر بعد روانی افراد نیز تاثیرات جدی مخربی دارد. مصرف تریاک نیز از این قائده مستثنی نیست و در صورت مصرف مکرر سوء، به راحتی می تواند سبب ایجاد اعتیاد گردد. وابستگی و اعتیاد به تریاک شامل چهار مرحله اصلی زیر است.( برای آشنایی با روش های از بین بردن اثر تریاک کلیک کنید)
 • ولع شدید به مصرف: در این حالت فرد یک نیاز شدید و یا اجبار برای مصرف در خود احساس می کند که او را ناخواسته به سمت مصرف مکرر و سوء تریاک سوق می دهد. در افراد معتاد، متاسفانه نیاز به تریاک مانند نیاز به غذا است و فرد حالت وابستگی شدیدی را به اعتیاد به تریاک احساس می کند.
 • از دست دادن کنترل: در اغلب موارد فرد معتاد به تعداد کم مصرف قانع نشده و حتی کنترل خود را در میزان مصرف تریاک از دست می دهد؛ در نتیجه احتمال بروز خطراتی جدی نظیر حالت اوردوز و مسمومیت مرگبار را افزایش می دهد.

سایر علائم

 • وابستگی جسمی شدید: تریاک نیز مانند سایر مواد مخدر به سرعت پس از مصرف مکرر می تواند سبب ایجاد وابستگی جسمی و روانی شدید بشود. این مسئله به قدری در افراد ممکن است افزایش یابد که حتی اغلب در حین فرایند ترک تریاک، علائمی نظیر تهوع، تب و لرز و تجربه سطح بالایی از اضطراب پس از توقف مصرف تریاک، در افراد مشاهده می گردد.
 • میزان تحمل: مصرف تریاک هر چند کم زمانیکه مکرر گردد سبب ایجاد اعتیاد در افراد می شود؛ در نتیجه میزان کنترل و مقاومت افراد به تریاک به تدریج کم می شود. البته شکل گیری روند اعتیاد در افراد می تواند متفاوت باشد؛ مولفه هایی نظیر ژنتیک، مشکلات مادرزادی، ضربه های روحی شدید و نوع تربیت محیطی همگی در فرایند اعتیاد به تریاک موثر هستند. برای آشنایی با روش های ترک اعتیاد به تریاک در خانه کلیک کنید.
 ترک اعتیاد به تریاک با دارو

ترک اعتیاد به تریاک

آمارهای رسمی نشان می‌ دهند که ایرانیان، بیش از 13 درصد مصرف کنندگان تریاک در جهان هستند. به دلیل مشکلاتی که در روند ترک شیره تریاک در بدن ایجاد می‌شود، ترک تریاک مهم است و ضروری است که تحت نظر پزشک ترک اعتیاد و کادر درمانی متخصص انجام گیرد تا ترک تریاک بدون بازگشت و با موفقیت انجام شود.

1-ترک اعتیاد به تریاک بدون درد

تریاک ترکیب مورفین دارد؛ بنابراین قطع مصرف و خماری تریاک به طور حتم با درد همراه است. در بسیاری از مراکز ترک اعتیاد تریاک برای ترک بیماران، از دارو هایی نظیر متادون و قرص ب2 به عنوان درمان اعتیاد به مواد مخدر به روش سرپایی استفاده می‌ شود. اگر مصرف دارو‌ ها با نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد صورت نگیرد، می‌توانند حتی از خود تریاک اعتیاد آور تر باشند. این داروها در موارد خاص بنا به تشخیص استفاده می ‌شوند و تجویز آن به همه بیماران وابسته به تریاک می‌تواند بی ‌نتیجه و حتی اغلب خطرناک باشد. البته شاید افراد تصور کنند ترک اعتیاد به تریاک بدون دارو بهتر است؛ در حالیکه که جواب منفی است و در نهایت باید پذیرفت که ترک اعتیاد به تریاک بدون مصرف دارو مناسب از نظر بالینی امکان ندارد. متاسفانه در برخی از مراکز ترک اعتیاد، از روش‌های غیر ‌اصولی برای درمان اعتیاد استفاده می ‌شود. این روش ‌ها تنها مسئله را تغییر داده و آن را حل نمی ‌کند؛ استفاده از هرگونه ماده شبه مخدر در مسیر ترک اعتیاد تنها سبب تغییر نوع ماده‌ اعتیاد آور می ‌شود. این روش ها هیچ ربطی به روش‌ های اصولی درمان اعتیاد ندارد. اعتیاد به تریاک تنها یک بیماری جسمی نیست؛ بلکه بخش اعظم آن میل شدید فرد به مصرف مجدد تریاک و تجربه حال خوب ناشی از آن است. ترک و درمان درست تنها زمانی عملی است که فرد برای زندگی عادی از هیچ‌ ماده مخدری استفاده نکند.

2-سم زدایی سریع

افرادی که به تریاک اعتیاد دارند ابتدا می ‌توانند از روش سم زدایی فوق سریع مواد مخدر از بدن استفاده کنند. در درمان اعتیاد به روش سم زدایی فرد به صورت بستری یا سرپایی از دارو هایی برای پاک کردن بدن از آلودگی‌ های ناشی از مصرف تریاک استفاده می‌کند. سم زدایی باید تحت نظر پزشک و با دارو های مناسب انجام گیرد. در فرایند سم زدایی ممکن است مشکلات سلامتی به نوعی برای فرد به وجود بیاید که حتی باعث مرگ شود. بنابراین نقش پزشک متخصص در این فرایند بسیار مهم است. سم زدایی برای ترک تریاک حدود 10 الی 14 روز بسته به شدت اعتیاد و شرایط فرد ممکن است طول بکشد.

3-ترک تدریجی

در روش ترک تدریجی، ترک اعتیاد به تریاک طبق نظارت پزشک متخصص به صورت تدریجی کاهش می یابد. بدین معنی که فرد برای ترک اعتیاد بجای قطع ناگهانی مصرف تریاک، مقدار مصرف آن به تدریج کاهش می یابد. این روش نیز همراه با دارو درمانی تحت نظارت پزشک انجام می گیرد. اغلب این روش به روش ترک اعتیاد بدون خماری و حالات آن معروف شده است؛ چراکه میزان خماری و درد ناشی از قطع مصرف تریاک در این روش کم تر از سایر روش ها است.  

برای ترک تریاک چه قرصی بخوریم؟

به منظور اثر بخشی بهتر درمانی، پزشکان از دارو ها به جای مواد مخدر برای ترک اعتیاد استفاده می کنند؛ البته این روند مصرفی باید تحت نظارت پزشک متخصص و با تجویز او صورت بگیرد.

1-برای ترک تریاک چه قرصی بخوریم؟ قرص متادون

متادون رایج ترین داروی مصرفی در مسیر ترک اعتیاد است که به شکل قرص و شربت مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده برای تسکین درد های شدید و ناشی از ترک اعتیاد مصرف می شود؛ همچنین ماده متادون علاوه بر کاهش درد ناشی از ترک، میل به مصرف تریاک را نیز در افراد مبتلا کم می کند. البته متادون نیز باید تحت نظر پزشک متخصص مورد مصرف قرار گیرد تا مشکلات و عوارض جدی تری را برای افراد معتاد به ارمغان نیاورد. برای آشنایی با انواع قرص متادون کلیک کنید.

2-برای ترک تریاک چه قرصی بخوریم؟ نالوکسان

نالوکسان دارویی برای درمان اثرات مواد مخدر است که از آن برای درمان اعتیاد مواد مخدری نظیر تریاک استفاده می شود. این دارو می تواند به انواع مختلفی نظیر قرص، اسپری بینی و آمپول تولید گردد. از اسپری نالوکسان به صورت استنشاقی استفاده می شود که البته از آمپول نالوکسان و کپسول آن نیز در جهت ترک اعتیاد استفاده می شود. این دارو سبب بسته شدن برخی گیرنده های عصبی در مغز می شود و در نهایت از  تاثیرات مواد مخدر بر بدن جلوگیری می کند.

3-برای ترک تریاک چه قرصی بخوریم؟ بوپرنورفین

بوپرنورفین دارویی بسیار قوی است که خود می تواند سبب اعتیادی خطرناک تر در افراد گردد؛ بنابراین به طور معمول پزشکان این دارو را در دوز هایی اندک تجویز می کنند. مصرف این دارو سبب کاهش میل به مصرف تریاک در افراد معتاد می شود ولی باید در دوز های مشخص  و اندک مصرف گردد. این دارو همچنین  از درد ترک اعتیاد می کاهد و البته عوارضی نظیر حالت تهوع، سردرد، خستگی، مشکلات تنفسی، اضطراب و... را می تواند به دنبال مصرف داشته باشد.

4-برای ترک تریاک چه قرصی بخوریم؟ نالتروکسان

کاشت ایمپلنت نالتروکسان روشی علمی و نو است که در مراکز ترک اعتیاد معتبر انجام می گیرد. ادر این روش درمانی تمرکز اصلی نالتروکسان در زمانی است که فرد اعتیاد جسمی ندارد و از نالتروکسان برای رفع میل فرد به تریاک استفاده می شود. نالتروکسان با جراحی در زیر پوست جای داده می شود؛ با این روش اثرات دارویی که در بدن قرار گرفته طی چند ماه آزاد شده و در این زمان شخص نیازی به مصرف دارویی دیگر برای ترک ندارد. نالتروکسان اثر تریاک بر بدن را خنثی کرده و اگر شخص در این مدت تریاک مصرف کند به دلیل وجود نالتروکسان در بدن، خالت خنثی خواهد داشت و در نهایت باعث کاهش میل فرد به تریاک می شود.

5-برای ترک تریاک چه قرصی بخوریم؟ سابوکسون

سابوکسون دارویی ترکیبی از دارو های بوپرنورفین(قرص ب2) و نالوکسان است که می تواند به کاهش علائم و درد ترک در مسیر درمان اعتیاد بینجامد. به نظر می رسد که مصرف قرص سابوکسون وابستگی جسمی و روانی کم تری را به دنبال دارد ولی چون صنعتی است و همچنین یک داروی ترکیبی قروی است، باید به مقدار دوز آن در روند مصرف دقت کرد و آن را تحت نظر یک پزشک متخصص مورد مصرف قرار داد.

6-برای ترک تریاک چه قرصی بخوریم؟ شربت تریاک

شربت تریاک و یا همان شربت اپیوم، دارویی است تلخ مزه تلخ و  قرمز تیره رنگ که دارای ترکیبات مورفین، تریاک و کدئین است. بالا بودن مقدار مورفین این دارو می تواند خود این دارو را اعتیاد زا کند و اگر از آن بدون نظر پزشک متخصص استفاده شود، می تواند برای افراد خطر بیش تری را به همراه بیاورد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*