ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بعد از حمله پانیک چه کنیم | عوارض بعد از حمله پانیک


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بعد از حمله پانیک پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بعد از حمله پانیک چه کنیم ؟ قرار گرفتن در یک موقعیت ترس واقعی، باعث به وجود آمدن علائم ترس و هراس از یک عامل خارجی ترس می شود، که موضوعی کاملا طبیعی و مطابق با سیتم جنگ و گریز بدن، در مقابل عامل خطر است. اما اگر شخصی علائم هراس را به صورت غیرمنتظره و بدون دلیل واقعی تجربه کند، دچار اختلال پانیک است. برای این که بتوانید در مقابل حملات پانیک اقدام مناسب انجام دهید و هراس اضطرابی را از بین ببرید، باید نسبت به نوع بیماری، علائم و راه های درمان آن آشنا شوید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


حمله پانیک چیست؟

حمله یا هراس پانیک یک وحشت ناگهانی و شدید که با تنگی نفس و خفگی همراه بوده و می تواند بسیار ترسناک باشد. معمولا این حمله بدون دلیل مشخص و هشدار قبلی اتفاق افتاده و به شدتی است، که می تواند بدن فرد را ناتوان کند. مدت حملات پانیک ده دقیقه تا نیم ساعت طول می کشد. در موارد نادری به دیوانگی فرد منجر شود. حملات پانیک همراه با ترس و وحشت شدید اتفاق می افتد و با علائم زیر همراه است.
 • خفگی و تنگی نفس
 • گرگرفتگی
 • تپش قلب بالا
 • بیقراری و لرزش بدن
 • تعریق دست ها
 • سرگیجه و عدم تعادل
 • ترس از وقوع مرگ ناگهانی
 • ترس از دست دادن تعادل روانی و سلامت روان
 

تشخیص اختلال پانیک

برای تشخیص اختلال پانیک یا وحشت زدگی از ملاک هایی استفاده می شود، که اگر بیمار بیشتر آن ها را تجربه کند، به احتمال بسیار زیاد به این اختلال مبتلا است. این معیارها عبارتند از:
 • تجربه دراز مدت حملات هراس و وحشت های غیرمنتظره. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تست اختلال پانیک کلیک کنید.
 • بروز حداقل یکبار حمله پانیک در طول یک ماه یا ترس از تجربه ی مجدد این هراس
 • به طور معمولا نگرانی بیمار از تجربه حالات وحشت زدگی و از دست دادن کنترل بدن، باعث ابتلای دوباره به این حملات می شود
 • حملات پانیک به علت یکی از عوامل محرک اتفاق نمی افتد و بدون علت و ناگهانی است.

مدت زمان درمان حملات پانیک

 • قطع بی موقع داروهای پانیک 60 درصد  به عود حملات آن می انجامد و امکان تکرار آن را افزایش می دهد. بنابراین توصیه می شود که به مصرف داروها حتی پس از کنترل کامل بیماری ادامه دهید.
 • از شروع درمان اختلال هراس به مدت یک تا سه هفته طول می کشد، تا حملات کاهش پیدا کرده و بعد قطع شود.
 • اغلب پزشکان برای کنترل کامل بیماری، ادامه درمان را سه تا شش ماه لازم می دانند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان حملات پانیک کلیک کنید.
پس از کنترل کامل بیماری و حذف حملات هراس، درمان دارویی تا یک سال ادامه پیدا می کند. اما میزان داروها نسبت به قبل کاهش پیدا می کند.  

علل و عوامل حملات پانیک

معمولا با عبور از شرایط استرس زا، مشکل حملات پانیک افراد حل می شود، اما در صورتی که این حملات و هراس پانیک ادامه پیدا کند، به احتمال زیاد شخص به اختلال پانیک مبتلا شده است. برای حملات پانیک علت مشخصی وجود ندارد و نمی توان به طور مسلم گفت، که حملات پانیک نتیجه ی چه عاملی به وجود می آید. اما عواملی وجود دارند، که در ممکن است محرک به وجود آمدن حملات پانیک باشند. از جمله: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تفاوت حمله عصبی، حمله قلبی و حمله پانیک کلیک کنید.

1-بعد از حمله پانیک چه کنیم | ژنتیک و سوابق خانوادگی، تغییرات عملکرد مغز

برخی تحقیقات به عمل آمده نشان می دهد، که بین بیماری پانیک و ژن های خاصی ارتباط وجود دارد و در مواردی بدون هیچ دلیل زمینه ای و مشکلات مرتبط با اضطراب، بیماری پانیک وجود دارد، که نشان دهنده ی نقش احتمالی ژن خاصی در ابتلا به بیماری پانیک است.
اختلال پانیک یا حملات پانیک می تواند، تحت تاثیر تغییرات مغز در اثر اضطراب جدید به وجود بیاید. اضطراب وسیع می تواند بر روی سیستم عصبی مغز و همچنین عملکرد نورون ها و تولید هورمون های و مواد شیمیایی مغز تاثیر بگذارد و این تغییرات باعث تحریک مغز به حملات پانیک می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل اضطراب کلیک کنید.
بعد از حمله پانیک چه کنیم

2-استرس حاد و شرایط استرس زا

اضطراب و استرس حاد از عللی هستند، که زمینه ی حملات پانیک را فراهم می کنند. درواقع عوامل استرس زا در بروز و تشدید حملات پانیک تاثیر گذار است. زیرا در چرخه ی حمله ی پانیک، اضطراب و استرس بالا از عوامل تحریک کننده ی سیستم عصبی و هدایت آن به حمله ی پانیک است. از عوامل استرس زایی که  می توانند، محرک حملات پانیک باشند می توان به مهاجرت، طلاق، شکست عشقی و موضوعات اضطرابی اشاره کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل استرس کلیک کنید.

3-حساسیت زیاد به عوامل منفی و استعمال مواد محرک

از عوامل بروز حمله ی پانیک، حساسیت بالای فرد به شرایط اضطرابی و استرس زا است که باعث می شود، فرد کنترل سیستم عصبی خود را از دست بدهد. در این افراد احساسات منفی شدید است و افکار آن ها را فرکانس های منفی و سینگنال های استرسی دربر می گیرد و به دلیل بالا بودن حجم استرس، محرک کافی برای تبدیل به حمله ی پانیک فراهم است.
چای و قهوه به دلیل وجود کافئین و  تاثیر گذاری بر سیستم عصبی ممکن است، در شدت حملات پانیک موثر باشند. مواد مخدر محرک مانند شیشه، کراک، حشیش که از خانواده آمفتامین هستند، با تغییر بر سیستم عصبی و شبکه نورن ها باعث ایجاد اختلال در عملکرد مغز و تحریک عصبی شده و محرک حملات پانیک هستند.

4-سایر موارد

 1. بی خوابی: بی خوابی از عواملی است، که باعث افزایش استرس و تحریک پذیری اعصاب فرد می شود. بنابراین از فاکتورهای موثر در حملات پانیک محسوب می شود.
 2. بیماری های دیابت و پرکاری تیروئید: بیماری پرکاری تیروئید و دیابت  از آن جا که بر روی خلق و خو تاثیر می گذارند، بنابراین بر روی سیستم عصبی تاثیر گذاشته و می تواند به عنوان عامل تحریک حمله پانیک درنظر گرفته شود.
 3. داشتن سابقه ی سوء استفاده ی جنسی در کودکی: فردی که در کودکی مورد سوء استفاده ی جنسی قرار گرفته باشد، به دلیل قرار گرفتن در شرایط حاد روحی و تجربه مشکلات اضطرابی، فاکتور احتمالی بروز و تشدید حملات پانیک را دارا است.
 

عوارض حملات پانیک

با توجه به تجربه ی شرایط بسیار سختی که در حملات پانیک اتفاق می افتد، ممکن است بیمار دچار عارضه های زیر شود.

1-بعد از حمله پانیک چه کنیم | اجتناب از حضور در اجتماع

در بعضی از افراد تجربه حملات پانیک باعث می شود، که جرات خارج شدن از خانه را از دست بدهند و نتوانند خانه را ترک کنند یا اگر بخواهند به بیرون از خانه بروند لازم است، حتما کسی آن ها را همراهی کند. حملات پانیک ممکن است باعث شود، شخص بیمار از حضور در جمع های خانوادگی، دوستانه، جامعه و ... واهمه داشته باشد و نتواند در اجتماع حضور یابد. درواقع به حضور در جمع فوبیا پیدا می کند.
حملات پانیک می تواند سطح نگرانی فرد را در حدی افزایش دهد، که دچار اختلال آگورافوبیا شود. یعنی از ترس این که هنگام حملات وحشت، تواند از کسی کمک بگیرد یا نتواند فرار کند، خود را در خانه حبس می کند.

2-نیاز به مراقبت های پزشکی و رفتار های پرخطر

افرادی که این حملات را به کرات تجربه می کنند، نگرانی های خاصی دارند. شدت این حملات به حدی است، که فرد را نسبت به سلامتی خود به تردید می اندازد و اغلب تلاش می کنند، با گرفتن مراقبت های پزشکی در صدد رفع این مشکل برآیند، همچنین حملات پانیک از نظر روحی و روانی نیاز به مراقبت پزشکی دارد، زیرا تصور آسیب بیماری می تواند بسیار ترسناک و استرس زا باشد.
نگرانی های زیادی که به دنبال تحمل حملات پانیک ایجاد می شود، فرد را نسبت به زندگی بدبین و آشفته می کند و روح و روان فرد را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد؛ بنابراین استرس و نگرانی شدید احتمال فکر کردن به خودکشی را در میان این اشخاص بالا می برد. برخی افراد برای کاهش اضطراب حاصل از این حملات و از سر ناتوانی در کنترل این مسئله ،ممکن است به مصرف مواد مخدر یا الکل روی آورده و با سوء مصرف آن ها شرایط خود را وخیم تر کنند.

3-افسردگی و مشکلات اجتماعی

با توجه به استرس و نگرانی و وحشتی که شخص از تکرار این حملات تجربه می کند، کم کم و ناخودآگاه با زیاد شدن افکار منفی و بدبینی نسبت به آینده، زمینه ی افسردگی شخص فراهم می شود. شخصی که متبلا به حملات پانیک است، در جامعه و روابط اجتماعی از قبیل مدرسه ، محیط کار و... دچار مشکل می شود. نگرانی از تجربه ی حملات، از نظر روانی تاثیر بسیار زیادی روی سطح کیفی زندگی این افراد می گذارد و آن ها را با چالش های بسیاری روبرو می کند؛ که مشکلات اجتماعی یکی از این نمونه ها است.  

بعد از حمله پانیک چه کنیم؟

با توجه به این که حمله ی پانیک یک اتفاق ناخوشایند است که می تواند انرژی زیادی از فرد بیمار بگیرد و توان جسمی و روحی فرد را تحلیل ببرد بهتر است بعد از حملات پانیک برخی اقدامات را جهت بهبود و بازگشت حال خود انجام دهید از جمله

1-بعد از حمله پانیک چه کنیم | نفس عمیق

تنگی نفس یکی از علائم خطرناک و رایجی است که در حمله ی پانیک اتفاق می افتد و باعث می شود فرد با کمبود اکسیژن مواجه شود. یکی از بهترین کارها پس از حمله این است که از تکنیک نفس عمیق چهارثانیه ای استفاده کند و نفس خود را چندثانیه نگه داشته و خارج کنید. این کار به بهبودی و از بین رفتن علائم تنگی نفس کمک می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان غیر دارویی پانیک کلیک کنید.

2-مانتزا بعد از حمله

انجام مانتزا ممکن است در ابتدای کار سخت باشد اما مانتزا یک مکانسیتم مقابله ای مناسب بعد از حمله ی پانیک است که  با تکرار جملات مثبت و امیدبخش می تواند به بیمار برای حفظ روحیه و درمان بیماری کمک می کند. سعی کنید بعد از حمله ی پانیک با به خاطر سپردن و تکرار یک جمله ی ساده به حفظ آرامش خود و درمان بیماری کمک کنید

3-کسب آمادگی از قبل

برای خود یک برنامه داشته باشید که در زمان حمله پانیک مطابق آنچه برایتان پیش می آید اقدام کنید. یک برنامه ریزی قبلی و آمادگی به کاهش استرس شما در زمان روبرو شدن با حمله کمک می کند. به این شکل کمتر احساس ناامیدی کرده و می توانید موقعیت را کنترل کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مقابله با ناامیدی کلیک کنید.  

روش های درمان اختلال پانیک

بیماری پانیک و تکرار حملات هراس، پیامدهایی را برای بیمار به همراه دارد که زندگی او را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. درمان حملات پانیک می تواند به کاهش نگرانی های بیمار و از بین رفتن عوارض ناخواسته ی این اختلال کمک کند. برای درمان این بیماری روش های مختلفی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

1-روان درمانی

از درمان های موثر و مهم برای از بین بردن حملات پانیک و پیامدهای آن، استفاده از روان درمانی و دریافت کمک از روان درمانگر برای شناخت کامل بیماری و کنترل علائم است. از رویکردهای موثر در درمان بیماری پانیک می توان درمان شناختی رفتار یا همان CBT را نام برد، که به بیمار کمک می کند، با درک دقیق زمان و شرایط شروع حملات به  کنترل و پیشگیری و درمان آن کمک کند.

2-بعد از حمله پانیک چه کنیم | دارو درمانی

در روش دارو درمانی اغلب از داروهایی که برای درمان افسردگی تجویز می شود، استفاده می کنند. نمونه های این داروها عبارتند از:
 • مهار کننده ی بازجذب سروتونین: کاهش میزان سروتونین ارتباط مستقیمی با خلق و خو و سطح استرس بدن دارد، که به کمک این مهار کننده ها به سطح تعادل می رسد و به بهودی بیماری و از بین بردن استرس فرد کمک می کند. نمونه های مهار کننده ی باز جذب سروتونین، سرترالین و پاروکستین هستند.
 • مهار کننده های باز جذب نوراپی نفرین: که عملکردی مشابه داروی قبلی دارد و با تعدیل هورمون های خلق و خو به افزایش سطح آرامش روحی و روانی بیمار کمک می کند.

3-درمان گیاهی

استفاده از برخی داروهای گیاهی به رفع حملات پانیک و پیشگیری از هراس کمک می کند، که برخی از مهم ترین داروهای اثر گذار شامل این موارد است:
 1. دمنوس اسطوخودوس: اسطوخودوس گیاهی است که استفاده از آن به کاهش تشنج و گرفتگی عضلات همچنین درمان بی خوابی کمک می کند.
 2. دمنوش گل گاو زبان: این گیاه نیز از دیرباز به داروی آرام بخش اعصاب معروف است و برای از بین بردن اضطراب و ناراحتی های عصبی استفاده می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خواص دمنوش گل گاو زبان کلیک کنید.
 3. دمنوش بابونه: بابونه گیاهی است آرام بخش که به کاهش استرس و رفع مشکلات عصبی کمک می کند.

4-بعد از حمله پانیک چه کنیم | درمان خانگی پانیک

در منزل نیز می توان با انجام بعضی اعمال خودمراقبتی نسبت به کاهش این حملات و پیشگیری از آن ها  اقدام کرد، که در ادامه می توانید دنبال کنید.
 • استفاده از تکنیک های رفع استرس مانند تمرینات یوگا
 • انجام فعالیت های مدیتیشن برای حفظ آرامش روانی
 • تمرین تنفس عمیق به ویژه در زمان شروع حمله هراس
 • خودداری از مصرف مواد محرک
 • تمرین ذهن آگاهی یا مایندفولنس در زمانی که در شرف حمله ی پانیک هستید، تا بتوانید به کنترل حمله کمک کنید.
 • تمرین ریلکسیشن و تمرکز بر افکار مثبت
 بعد از حمله پانیک چه کنیم

خودمراقبتی برای کاهش حملات پانیک

با وجود این که وجود حملات پانیک علت مشخصی ندارد، اما از آن جا که برخی عوامل می تواند محرک تشدید یا بروز این حملات شود؛ لذا با مراقبت ومراعات برخی موارد می توان، نسبت به شروع این حملات اقدامات پیشگیرانه ای انجام داد. مانند موارد زیر:

خودداری از استعمال مواد محرک و کنترل استرس

همانطور که پشتر اشاره شد، استفاده و استعمال این مواد می تواند به عنوان محرک این حملات عمل کند، بنابراین دوری و اجتناب از این موارد به کنترل بهتر پاینک کمک می کند. چای و قهوه نیز به دلیل وجود کافئین موجود در آنها بر روی سیستم عصبی تاثیر می گذارند. بنابراین کاهش مصرف این موارد نیز می توانند اقدامی موثر باشد.
زندگی در شرایط ناامن روحی برای این بیماران شرایط محرک زیادی را فراهم می کند. بنابراین باید سعی کنید حدالمقدور شرایط استرس زای زندگی را تغییر دهید و مشکلات زمینه ای استرس را درمان کنید، تا با تغییر سبک زندگی به کنترل حملات پانیک بپردازید. از دیگر عوامل موثر در کاهش استرس، بهبود خلق و خو و افزاینده ی فاکتورهای آرامش اعصاب است، که ممکن است نقش موثری در کاهش پانیک داشته باشد.

راه های کمک اطرافیان به فرد

اگر از نزدیکان شما کسی دچار حملات پانیک می شود، به کمک انجام برخی کارها می توانید به حفظ آرامش او کمک کنید. به عنوان نمونه:
 • در ابتدا آرامش خود را حفظ کنید، که بتوانید در کمک کردن به به بیمار مسلط رفتار کنید.
 • سپس به او کمک کنید، که چند نفس عمیق بکشد و سعی کند عضلات خود را شل کند.
 • در انجام حرکات فیزیکی آرام بخش و تکنیک های رفع استرس به او کمک کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تکنیک های تنفسی برای کاهش استرس کلیک کنید.
 • ذهن او را با موضوعات آرام بخش منحرف کنید. اجازه ندهید با منفی بافی شرایط خود را حادتر کند.
 • به او کمک کنید با این موضوع راحت کنار بیاید و او را مطمئن کنید، که قضاوتش نمی کنید و شرایط او را درک می کنید.
 

سخن پایانی درمورد بعد از حمله پانیک چه کنیم

اگر در نزدیکان شما شخصی به اختلال پانیک دچار شده است سعی کنید با مجاب کردن او در گرفتن کمک های حرفه ای و مشاوره های روان شناسی کمک کنید. بیماران روحی کمتر بر روی درمان متمرکز هستند و در زمان اوج بیماری نیاز به کمک فکری و همدلی اطرافیان دارند. اگر شما هم در راستای بعد از حمله پانیک چه کنیم مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*