ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بعد از ترک سیگار چه باید کرد | نکات مهم و ضروری برای دوره پس از ترک


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با نکات بعد از ترک سیگار پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بعد از ترک سیگار چه باید کرد؟ استعمال سیگار از دیر باز همیشه مورد نقد پزشکان و صاحب نظران در زمینه ی سلامت جسمانی و روانی افراد بوده است. امروزه بسیار سعی می شود تا افرادی که خواهان شروع مصرف سیگار هستند از مصرف دست کشیده و یا افرادی که به مصرف سیگار روی آورده اند بتوانند این اعتیاد را ازبین ببرند و زندگی سالمی را برای خود به ارمغان آورند. اما آنچه که بیش از کنار گذاشتن سیگار اهمیت دارد، موارد مراقبتی و نکات ضروری بعد از ترک است؛ چرا که بسیاری از افراد بعد از ترک با عوارض و مشکلاتی همچون افسردگی مواجه می شود. همین امر ضرورت بهره مندی از مشاوره افسردگی، برای بهبود کیفیت زندگی پس از ترک سیگار را افزایش می دهد. این مقاله قصد دارد مراقبت های پس از ترک سیگار را بیان کند تا بعد از ترک دیگر نیازی به مصرف دوباره ی سیگار نباشد.  

تماس با مشاور

ترک سیگار

در دنیای امروزه افرادی وجود دارند که به دلایل گوناگونی به مصرف سیگار روی آورده و دیگر توانایی زندگی بدون مصرف سیگار را نخواهند داشت. این افراد در مواقعی از زندگی خود به مصرف سیگار روی آورده و حالا قدرت ترک سیگار را نخواهند داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره گرایش به سیگار کلیک کنید.
افرادی که سال هاست به مصرف سیگار پرداخته اند و راهی به جز مصرف دوباره و دوباره ی سیگار در طول روز ندارند، به جایی در زندگی خویش می رسند که می خواهند خود را از بند مصرف سیگار رهایی دهند. این گونه است که تصمیم می گیرند تا برای همیشه سیگار را ترک کرده و دیگر هیچ گاه نخواهند سمت آن بروند.
سیگاری های زیادی وجود دارند که مواد مخدر مصرف نمی کنند. اصولا این افراد  بسیار راحت تر می توانند برای همیشه سیگار را کنار بگذارند. افرادی که هم مواد مخدر مصرف می کنند و هم به استعمال سیگار پرداخته اند نیز می توانند هر دو را ترک کنند و در حقیقت عمل غیر ممکنی نخواهد بود اما سختی بیشتر و گسترده تری برای افراد خواهد داشت. برای ترک سیگار روش هایی مختلفی وجود دارد. برخی به دنبال جایگزین سیگار هستند. اما روش های بهتری هم هست که در ادامه ی مقاله به طور مختصر این روش ها بیان خواهند شد تا بیشتر به مراقبت های پس از ترک پرداخته شود.

اینفوگرافیک بعد از ترک سیگار

 اینفوگرافیک بعد از ترک سیگار

1.تصمیم گیری قوی

اکثر افرادی که به استعمال سیگار روی آورده اند از جایی به بعد تصمیم گرفته اند به نحوی سیگار را ترک کنند اما هر بار که در معرض نبود سیگار به بدن خویش می رسند به سرعت بر تصمیم خود مغلوب شده و دوباره مصرف سیگار را از سر خواهند گرفت. اما برای ترک واقعی سیگار ابتدایی ترین و مهم ترین تصمیمی که باید گرفته شود این است که از حالا سیگار برای جسم فرد مصرف کننده ضرر دارد و به روح و روان و همچنین جسم وی آسیب می زند، به همین دلیل تصمیم می گیرد که سیگار را برای همیشه ترک کند.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ارتباط سیگار با اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.
تصمیمی که افراد برای ترک سیگار گرفته اند باید به قدری پر قدرت باشد که در هنگام حال بد بعد از ترک که پیش خواهد آمد به دلیل عدم وجود نیکوتین حاصله از استعمال همیشگی سیگار به بدن، از این قدرت بر خوردار باشد که فرد بتواند در مقابل وسوسه ی حاصله مقاوت کرده و بتواند به هیچ عنوان دوباره به سمت مصرف سیگار نرود و در این صورت است که می توان امید داشت که فرد مصرف کننده با یک تصمیم گیری قوی و پر قدرت بتواند برای همیشه مصرف و استعمال سیگار را کنار بگذارد.

2.استفاده از وارنیکلین

وارنیکلین از جمله دارو های موثر در ترک سیگار است. در حقیقت این که کسی بخواهد سیگار را ترک کند و با خود تصور کند که می تواند یک روزه سیگار را ترک کند و همچنین بتواند بدون علائم ترک که نا خوشایند هستند، سیگار را ترک کنند اما در واقع این گونه نیست و افراد نمی توانند بدون نیاز به نیکوتین حاصل شده از سیگار برای مدتی خیلی راحت به زندگی طبیعی خود ادامه دهند.
داروی وارنیکلین دارویی است که می تواند به جای نیکوتین به گیرنده های نیکوتین در مغز وصل شده و به این صورت باعث شود یک جایگزین مناسب برای نیکوتین وجود داشته باشد که بتواند از علائم موجود ناشی از ترک سیگار جلوگیری کند. وارنیکلین می تواند به نحوی با افزایش مقداری سر خوشی به افراد باعث شود دوران ترک سیگار به نحوی بهتر شده و به گونه ای افراد بتوانند این دوران را با آسودگی بیشتر تحمل کنند و از آن عبور کنند.
پیشنهاد می کنیم مقاله افسردگی بعد از ترک سیگار را نیز مطالعه کنید.

3.حمایت از طرف نزدیکان

نزدیکان فردی که خواهان ترک سیگار است می توانند بسیار با حمایت خود از کار او به او در ایجاد و یا افزایش انگیزه ی خویش کمک کنند. مصرف کنندگان سیگار در مواقعی از دوران ترک سیگار به دلیل فشار جسمانی و روانی که در ترک سیگار باعث آن شده است، دوباره خواهان استعمال و مصرف سیگار هستند.
اگر خانواده و اطرافیان از آن ها حمایت کنند و به این افراد در این اقدام خود انگیزه بدهند، می توانند باعث شوند که این فرد با توجه به این حمایت ها انگیزه ی خود برای ترک را افزایش داده و بتواند با افزایش مقاومت و غلبه بر وسوسه بعد از ترک دوباره بتواند دوران نامناسب ترک را کنار گذاشته و برای همیشه استعمال سیگار را ترک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نقش خانواده در ترک اعتیاد کلیک کنید.  
سیگار

مراقبت های بعد از ترک سیگار

در ابتدای مقاله سعی بر آن شد تا به طور مختصر در مورد راه هایی به منظور ترک سیگار که می توانند برای افراد ثمر بخش باشند صحبت به عمل آید. اما یکی از اصلی ترین و می توان گفت مهم ترین موضوع ها در مورد ترک کردن همیشگی و دائمی سیگار به این منظور که فرد خواهان ترک، دیگر هرگز نخواهد به سمت استعمال دوباره ی سیگار روی آورد، مراقبت های بعد از ترک خواهد بود.
مراقبت های پس از ترک می توانند به این منظور حائز اهمیت باشند که اگر به طور کاملا صحیح و کامل انجام شوند، می توانند باعث شوند افرادی که تلاش بسیار کرده اند و از خود مقاومت نشان داده اند تا سیگار را ترک کنند، حال بتوانند به نحوی فعالیت های دیگر را جایگزین اوقات استعمال سیگار کنند تا هرگز دوباره خواستار استعمال سیگار نباشند.
برای کسب آگاهی بیشتر برای چگونگی تشویق معتاد به ترک کلیک کنید.

1. بعد از ترک سیگار ورزش کنید

اکثر پزشکان و متخصصان نه فقط برای افرادی که سیگار را ترک کرده اند بلکه به طور کلی برای همه ی انسان ها توصیه می کنند که به منظور افزایش میزان سلامتی افراد و همچنین کاهش خطرات ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در برنامه ی روزانه ی خویش به طور منظم ورزش را قرار دهند.
ورزش در حقیقت می تواند بهترین گزینه برای جایگزین کردن مواقعی باشد که فرد به استعمال سیگار می پرداخت. به این ترتیب از جمله مهم ترین ویژگی های ورزش کردن به غیر از ایجاد سلامتی این است که تایمی را که فرد به کار های آسیب زا اختصاص داده است، بعد از ترک آن کار به ورزش روی آورد و بتواند مدتی را که به انجام کار آسیب زا می پرداخته است حالا به انجام ورزش بپردازد و نتیجه ی این اقدام این است که فرد هیچگونه تمایلی پس از آن به استعمال دوباره ی سیگار در مدتی که ورزش می کند نخواهد داشت. برای آگاهی از چگونگی رفتار با فرد در حال ترک کلیک کنید.
عموما به افرادی که اعتیاد را ترک کرده اند نیز توصیه می شود تایمی را که به مصرف مواد مخدر می پرداخته است، ورزش کند. و یا برای نوجوانانی که به خودارضایی اعتیاد روانی پیدا کرده اند توصیه می شود که تایمی را در طول روز که به خود ارضایی مشغول هستند، ورزش را در پیش بگیرند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن خودارضایی را کنار بگذارند.

2.تغذیه سالم بعد از ترک سیگار

مصرف تغذیه ی سالم می تواند به انسان ها در جهت بهبود وضع زندگی و همچنین سلامت جسمانی کمک کند. غالبا انسان هایی که به تغذیه ی خود اهمیت می دهند و در تلاش هستند تا با خوراکی های سالم و غذا های سالم، همچنین با مصرف میوه و سبزیجات در طول روز سلامت جسمانی خویش را کنترل کنند، در مقایسه با افرادی که به تغذیه اهمیت نمی دهند و به طور مثال دائم فست فود خورده و یا از سبزیجات و میوه در طول روز به مقدار بسیار کمی استفاده می کنند، زندگی سالم تری داشته و در طول عمر خود کمتر برای موارد جسمانی به پزشک مراجعه خواهند کرد.
در مورد افرادی که سیگار را ترک کرده اند تغذیه ی مناسب می تواند بسیار اثر گذار باشد و روند بهبودی بافت های آسیب دیده ی ناشی از دود سیگار را تسریع می کند. به همین ترتیب این افراد می توانند از خوراکی ها و همچنین میوه هایی استفاده کنند که غنی از آنتی اکسیدان ها بوده و می توانند روند بهبودی را تسریع کنند.
خوراکی هایی مانند انگور سیاه، مغز های روغنی و سبزیجات تازه می توانند از جمله خوراکی هایی باشند که آنتی اکسیدان در آن ها وجود دارد. اما در واقع این افراد می توانند از هر نوع غذای سالمی به منظور زندگی سالم تر استفاده کنند تا بتوانند سریع تر بهبودی جسمانی خود را حاصل کنند. تغذیه سالم بهترین مراقبت پس از ترک است.

3.خواب کافی بعد از ترک سیگار

خواب نیز همانند ورزش و تغذیه از جمله عوامل تعیین کننده ی سلامت افراد است. باید این کنته بیان شود که خواب از ورزش و تغذیه به مراتب مهم تر است زیرا نبود خواب نه تنها به مشکلات جسمانی می انجامد بلکه به مشکلات روانشناختی نیز خواهد انجامید به همین دلیل حائز اهمیت است که همه ی انسان ها برای خواب خویش اهمیت بالایی قائل باشند. اما در مورد افرادی که به ترک سیگار روی آورده اند باید بیان شود که این افراد به علت مصرف نیکوتین که در سیگار بوده به اختلالات خواب دچار شده و خواب راحتی ندارند.
هنگامی که به ترک سیگار روی می آورند نیز به دلیل عدم و یا کمبود نیکوتین در بدن این ناهنجاری ها در خواب نیز افزایش یافته و افراد باید تلاش کنند تا به مقدار کافی یعنی حداقل هفت ساعت در طول روز بخوابند. به همین دلیل یکی از توصیه های مهمی که به این افراد می شود از سمت متخصصان این است که برای خوابی راحت تر زود تر از موعد به رخت خواب رفته و سعی کنند زودتر به خواب روند و یا در مواقع خواب از تمرینات روانشناسی استفاده کرده و بتوانند راحت تر به خواب روند تا خواب این افراد نیز نتظیم شود و بتوانند به سمت زندگی سالم تر پیش بروند.

4.نوشیدن آب به اندازه کافی

نوشیدن آب حتی بیشتر از اندازه نیز می تواند در روند کارایی کلیه ها در جهت مثبت تاثیر گذاشته و به طور کلی باعث شود سموم بیشتری از بدن افراد دفع شود. برای افرادی که خواستار ترک مواد مخدر بوده و یا در جهت درمان اعتیاد به سیگار اقدام کرده اند از سمت پزشکان متخصص توصیه می شود به منظور دفع سریع تر سموم از بدن از آب به اندازه ی زیاد و همچنین مایعات بیشتر استفاده کنند.
مصرف زیاد مایعات کمک می کند سریع تر سموم ناشی از مواد مخدر و سیگار را از بدن خویش دفع کنند و سریع تر به جسم سالم تری برسند. به همین دلیل است که در مراکز ترک اعتیاد نیز برای سم زدایی و استفاده از روش های متفاوت در سم زدایی سعی می کنند از مواد و مایعات بسیاری در بدن فرد استفاده و روند سم زدایی را به طور فزاینده ای افزایش دهند.

5.مثبت باشید

مثبت بودن به این دلیل بسیار اهمیت دارد که از جمله مراقبت های روانی پس از ترک سیگار است. افرادی که تلاش می کنند در هر زمان از زندگی خود به طور مثبت فکر کنند و در حقیقت در تلاش هستند تا نیمه ی پر لیوان را ببینند می توانند به نسبت بهتر از افرادی باشند که دائما در حال منفی بافی هستند.
افرادی که سیگار را ترک کرده اند باید به جز این که خودشان باید حسابی مثبت اندیش باشند و برنامه ریزی مثبتی برای آینده ی بعد از ترک داشته باشند، از انسان های منفی گرا نیز دوری کرده و بتوانند روند مناسبی از خلق و خو پس از درمان اعتیاد به سیگار را برای خود به ارمغان آورند. افرادی که پس از ترک  به طور پیوسته ای با افراد منفی گرا در تعامل هستند به طور فزاینده ای احتمال دارد که دوباره به مصرف سیگار روی آورند. به همین دلیل باید از افراد منفی باف دوری کرده و خود نیز در جهت داشتن روحیه ی مقاومت بالا به منظور تحمل برای ترک سیگار مثبت اندیشی برای خود به وجود آورند.  
ترک سیگار

نتایج مثبت ترک سیگار

ترک سیگار نتایج بسیار مثبتی را برای افراد به ارمغان خواهد آورد. از جمله این که در روز اول نیکوتین مضر از بدن خارج شده و در این حالت باعث می شود سموم از بدن دور شود. سپس علائمی مانند بوی بد دهان که ناشی از مصرف مکرر سیگار است ازبین خواهد رفت و در این صورت افراد همانند انسان های طبیعی شده و بوی بد سیگار از دهان آن ها خارج می شود. به مرور افزایش ویتامین ها به خصوص ویتامین c در بدن افزایش یافته و بدن رو به بازسازی بافت ها می کند. و عوارض سیگار کم کم رو به بهبود می رود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عوارض سیگار کلیک کنید.
سرفه های ناشی از استعمال سیگار به مرور کمتر شده و ازبین خواهند رفت. تنگی نفس بعد از ترک سیگار به تدریج از بین خواهد رفت. حتی قدرت بویایی و چشایی نیز افزایش خواهد یافت. به تدریج بازسازی بافت آسیب دیده ی ریه ها و شش ها شروع شده و فرد در مدت زمان به نسبت طولانی می تواند دوباره ریه ها و شش های سالم خود را دارا باشد و به مرور احتمال سکته های قلبی و گرفتگی عروق قلبی بسیار کاهش خواهد یافت.
همه ی این نتایج که بسیاری از آن ها نتایج زود هنگام و برخی دیر هنگام هستند موجب می شوند تا به طور کلی پس از ۱۵ سال از ترک سیگار، فرد دوباره از نظر بدنی مانند فردی باشد که سالم زندگی کرده و سیگار مصرف نمی کند.  

سخن آخر درباره بعد از ترک سیگار

مصرف سیگار برای انسان ها آثار منفی قابل توجهی دارد. ترک سیگار می تواند باعث شود به جز آثار مثبتی که برای جسم و بدن فرد دارد، بتواند آثار بسیار مثبتی برای روان انسان و همچنین دوباره فرد بتواند از شخصیت بالایی بر خوردار باشد. به این ترتیب افراد می توانند به منظور ترک سیگار به روانشناسان و مشاوران مراجعه کرده و از آنان طلب کمک کند و بتوانند به طور راحت تری با انجام تمریناتی برای آمادگی بالای ذهنی بتوانند به بهترین شکل ممکن مصرف سیگار را برای همیشه ترک کنند. برای کسب آگاهی بیشتر و مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*