ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

برای بهداشت واژن چه باید کرد؟ | نکات بهداشتی دخترانه

زنان در مورد مسائل بهداشت خود، خصوصا بهداشت واژن بهتر است اطلاعات خود را بالا برده و به نسبت زنان در گذشته این را می دانند که با رعایت کوچکترین نکات می توانند بهداشت واژن خود را رعایت کرده و از بیماری هایی که پس از آن خواهد آمد آگاه باشند. مسائلی نظیر بهداشت واژن هنگام پریودی، ترشحات روزمره و هنگام رابطه جنسی به شما کمک می کند همواره زنی سالم، شاداب، باطراوت و خوش بو باشید پس با ادامه این مقاله همراه باشید.  شاید آن چه در ادامه گفته می شود را شنیده و یا حس کرده باشید؛ بسیاری از زنان این پیام غلط را از جامعه دریافت کرده اند که دستگاه تناسلی آن ها "کثیف" است و آن ها نباید در موردش صحبت کنند. به دلیل چنین بازخوردهایی که ممکن است از رسانه ها و والدین دریافت شود، دختران تصور می کنند که هرگونه بو یا ترشح از واژن آن ها غیر طبیعی است. اما در حقیقت این کاملاً طبیعی است که واژن اندکی بو بدهد. اما بوی قوی و تند نشان دهنده عفونت واژن احتمالی است. باز هم مستحق رفتار نامطلوب جامعه نسبت به این موضوع نیست اما می توان گفت که با طی کردن پروسه درمانی عفونت از بین می رود و بوی قوی نیز از بین می رود.

تماس با مشاور

ترشحات واژن

ترشحات واژن بخش ضروری از عملکرد منظم بدن است. ترشحاتی که همه روزه از واژن خارج می شود معمولاً شفاف تا سفید، بخشی از فرایند خودکار بدن برای تمیز کردن خودش است چرا که بااین کار ترشحات باکتری ها را با خود می برد. این نیز به نوبه ی خود به جلوگیری از عفونت های واژن کمک می کند. می توان گفت همانطور که از ژل لوبریکانت برای روان کردن واژن هنگام رابطه جنسی استفاده می شود کارکرد ترشحات واژن نیز به همین معنا است یعنی کمک به خدمت رسانی توسط بدن.
اندام تناسلی زنان اندام های پیچیده و حیاتی هستند که عملکردهای زیادی دارند. دانش یک عامل کلیدی در ایجاد نگرش سالم در مورد دستگاه تناسلی و درک این نکته است که دستگاه تناسلی "کثیف" نیست و اساساً همانند سایر قسمت های بدن است. درک عملکردهای طبیعی دستگاه تناسلی نیز به فرد کمک می کند تا با بدن خود احساس راحتی بیشتری داشته باشد و سالم بماند.

اینفوگرافیک برای بهداشت واژن چه باید کرد؟

اینفوگرافیک برای بهداشت واژن چه باید کرد؟

ویژگی های ترشحات غیرطبیعی واژن

اما اگر علی رغم آن چه گفته شد شما یا شریک جنسیتان احساس کردید بوی واژن غیرطبیعی و زننده شده است بهتر است با پزشک زنان خود یک ملاقات داشته باشید برای این که بتوانید به خوبی بررسی شوید بهتر است علائم هشدار را به خاطر داشته باشید:
  • بوی بد واژن
  • خارش یا سوزش
  • ترشحات غلیظ، مانند پنیر نرم
  • ترشحات خامه ای یا کف دار
  • ترشحات به رنگ های عجیب، مانند سبز، خاکستری یا زرد
  • ترشحات به شکل خونین (نه در دوران قاعدگی)
 برای بهداشت واژن چه باید کرد

عفونت های واژن

عفونت واژن یا واژینیت عفونی اغلب در اثر تماس جنسی ایجاد می شود. با این حال این که شما بهداشت شخصی ضعیفی داشته باشید می تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت واژن یا مجاری ادراری قرار دهد. موارد زیر برخی از شایع ترین عفونت های واژن و مجاری ادراری است که می تواند تحت تاثیر رعایت نکردن بهداشت قرار گیرد.

1-تریکومونیازیس

تریکومونیازیس که به آن تریک یا تلویزیون نیز گفته می شود عفونت ناشی از تک یاخته ای به نام Trichomonas vaginalis است. علائمی داشته شامل ترشحات بدبو، کف آلود و زرد مایل به سبز است. باعث خارش شدید، هم چنین ادرار دردناک و مکرر و گاهی درد در ناحیه زیر شکم می شود. برای آشنایی بیشتر با ترشحات واژن کلیک کنید.

2-عفونت قارچی

عفونت قارچی یا کاندیدیازیس زمانی اتفاق می افتد که قارچ مخمر به نام کاندیدا آلبیکنس  که معمولاً در واژن و مقعد یافت می شود  بالاتر از حد طبیعی رشد کند. نتیجه این که ترشحات شما به شکل غلیظ، سفید رنگ و شبیه پنیر خامه ای با خارش، قرمزی و سوزش همراه خواهد بود.

3-گاردنرلا Gardnerella

گاردنرلا باکتری ای است که به طور معمول در واژن یافت می شود. عفونت زمانی اتفاق می افتد که میزان باکتری گاردنرلا افزایش می یابد و باعث علائمی مانند ترشح خاکستری یا زرد، بوی ماهی، ترشح خامه ای و خارش واژن و سوزش خفیف می شود. ممکن است بوی بد بعد از شستشو بدتر شود زیرا صابون اسیدیته را کاهش می دهد و باکتری ها در محیطی کمتر اسیدی رشد می کنند.

4-عفونت های مجاری ادراری (UTI)

این عفونت ها زمانی می تواند  رخ دهد که باکتری های مقعد یا واژن وارد مجرای ادرار و مثانه شوند. ادرار کردن به دفع برخی از باکتری ها از مجاری ادراری کمک می کند اما گاهی اوقات باکتری های به جا مانده می توانند باعث عفونت شوند. مقاربت جنسی، پاک کردن از پشت به جلو هنگام شستشوی بدن، یا محرک های مورد استفاده در حمام (مانند حمام حبابی یا نمک حمام) از علل شایع عفونت ادراری هستند. علائم شامل ادرار دردناک و مکرر، سوزش در ادرار در زنان، خون در ادرار و تب است.  

بهداشت واژن | شستشو

شستشوی منظم ناحیه تناسلی از جمله مقعد  برای دفع عفونت ها و بوی بد بسیار مهم است. از آنجا که ناحیه تناسلی مرطوب و گرم است  باکتری ها به راحتی رشد می کنند. این باکتری ها می توانند باعث عفونت مجاری ادراری(UTI)  یا عفونت های واژن شوند. تمیز کردن ناحیه تناسلی با آب و صابون ملایم به طور منظم به کنترل رشد باکتری ها و محدود کردن عفونت ها کمک می کند.
دستگاه تناسلی داخلی فرآیندهای خودنظافتی خود را دارد. ناحیه تناسلی خارجی یا فرج دارای لب های بزرگی است که از ناحیه تناسلی محافظت می کند. این لب ها دارای غدد عرق هستند که عرق تولید می کنند و غدد ترشح کننده چربی هستند. برای کسب آگاهی بیشتر درباره بهداشت ناحیه تناسلی یا هر سوال جنسی دیگر مشاوره جنسی تلفنی پاسخگوی شما است.
در زیر لب های بزرگ لب های کوچکتری وجود دارد که در برخی از افراد این لب های کوچک به اندازه کافی بزرگ هستند و از طریق لب های بزرگ به هم می رسند. این یک اتفاق عادی است. لب های کوچک همچنین حاوی غدد چربی و بو است. در داخل لابیا کوچک دهانه های مجرای ادرار و واژن قرار دارد. ادرار از مجرای ادرار خارج می شود. برای آگاهی بیشتر درباره انواع واژن و اجزای آن کلیک کنید. کلیتوریس یک اندام کوچک نخودی مانند و حساس به لمس در جلوی لب های کوچک قرار دارد. مقعد که قسمتی از فرج محسوب نمی شود نیز باید شسته شود. در پشت منطقه لب قرار دارد. دستگاه تناسلی خارجی و مقعد را می توان با دستمال یا انگشتان شستشو داد. این کار را می توان روزانه زیر دوش یا حمام یا ایستادن نزدیک سینک انجام داد. برای بازکردن لابیاها و شستن بین آن ها باید مراقبت ویژه ای صورت گیرد. سپس محل را با آب بشویید و با حوله خشک کنید. برای آگاهی از نحوه صحیح شستن واژن کلیک کنید.

شستشوی درست واژن

علاوه بر شستن ناحیه تناسلی خارجی مهم است که بعد از ادرار کردن یا دفع مدفوع آن را شستشو داده و سپس با دستمال توالت پاک کنید. مواد زائد جامد بدن که از طریق مقعد خارج می شوند حاوی باکتری هایی هستند که می توانند باعث عفونت واژن و مجاری ادراری شوند. بنابراین  روش شستشو و پاک کردن مناسب از جلو به عقب است. تاکید برانجام این کار به این دلیل است که باکتری های ناحیه مقعد به ناحیه واژن و مجرای ادراری راه پیدا نمی کنند. فرد همیشه باید دست های خود را بعد از رفتن به دستشویی بشوید و هر گونه بهداشت جنسی را رعایت نماید.    

بهداشت واژن در دوران قاعدگی

در دوران قاعدگی، لایه داخلی رحم در حال ریزش است و خون قاعدگی از واژن خارج می شود. در حالی که قاعدگی می تواند نامرتب باشد اما به راحتی با تامپون یا پد کنترل می شود. اما اگر از پد بهداشتی استفاده می کنید هنگامی که خون در معرض هوا قرار می گیرد  می تواند بو ایجاد کند. اگرچه این بو به آن میزان قوی و مشهود نخواهد بود البته درصورتی که شما بهداشت و حمام روزانه را فراموش نکنید. همچنین توصیه می شود هر چهار تا شش ساعت یک تامپون را عوض کنید (هر دو تا چهار ساعت یک پد)، که به کنترل بو و جمع آوری خون کمک می کند.

TAMPONS تامپون

در گذشته  زنان از پارچه برای جمع آوری مایع قاعدگی استفاده می کردند. برخی از آن ها از پارچه به عنوان محافظ بیرونی استفاده می کنند. دیگران پارچه را بسته بندی کرده و برای محافظت داخلی آن را در داخل واژن خود قرار می دادند. امروزه محصولات بهداشتی برای جمع آوری مایع قاعدگی وجود دارد که بیشتر جاذب، راحت و بهداشتی هستند. این محصولات شامل تامپون و کاپ قاعدگی می باشد.
تامپون در داخل واژن استفاده می شود. هم زنان غیر باکره و هم باکره می توانند از آن ها استفاده کنند. تامپون ها نمی توانند در داخل بدن گم شوند یا به داخل رحم رانده شوند (این کانال - که کانال دهانه رحم نامیده می شود - به رحم بسیار کوچک است تا یک تامپون در آن جا نگیرد). آن ها از پنبه جاذب ساخته شده اند که یا معطر یا بدون بو هستند و دارای نخ هستند که به راحتی از واژن به خارج کشیده می شوند.

هشدار در استفاده از تامپون

نکته ی موردتوجه در استفاده از تامپون این است که هنگام استفاده از آن ها باید هر چهار تا شش ساعت آن ها را تعویض کرد و بیش از هشت ساعت استفاده نشوند چرا که باکتری ها در آن تجمع کرده و می تواند باعث ایجاد سندرم شوک سمی (SSI) شود. SSI یک بیماری نادر غیر مسری است که می تواند کشنده باشد.
این بیماری توسط باکتری استافیلوکوکوس اورئوس ایجاد می شود که سم تولید می کند و علائم آن شامل تب شدید، استفراغ، اسهال، سردرد، بثورات پوستی شبیه آفتاب سوختگی، درد و سرگیجه است. اگر فردی که از تامپون استفاده می کند هر یک از این علائم را تجربه کند، باید فوراً تامپون خود را برداشته و با پزشک خود تماس بگیرد. در این رابطه مطالعه مقاله اشتباهات دختران در دوران پریودی پیشنهاد می شود.
محققان دریافته اند که خطر ابتلا به TSS با جذب تامپون ارتباط دارد. هرچه میزان جذب بیشتر باشد خطر ابتلا به TSS بیشتر می شود. برای قضاوت در مورد میزان جذب مناسب، یک زن باید مقدار خون موجود در تامپون خود را پس از برداشتن آن کنترل کند. اگر تامپون کاملاً قرمز باشد، فرد باید از تامپون با قابلیت جذب بیشتر استفاده کند. اگر تامپون دارای نواحی سفید است این بدان معنا است که فرد باید از تامپون با جذب کمتر استفاده کند. راهی برای کاهش خطر ابتلا به TSS این است که بین استفاده از تامپون و استفاده از پد جابجا شوید. یک راه آسان برای این کار استفاده از تامپون در طول روز و پد در شب است.
برای بهداشت واژن چه باید کرد

PADSنواربهداشتی

پد ها در خارج از بدن درهنگام قاعدگی و روی لباس زیر در جای مخصوص خود قرار می گیرند. خالی از لطف نیست که بدانید اولین باری که نواربهداشتی مد شد و روی کار آمد زنان مجبور بودند از کمربند و سنجاق برای نگه داشتن پدها در محل خود استفاده کنند!
از آن جائی که کمربندها و سنجاق ها ناراحت کننده بوده، جذاب نبودند و گاهی اوقات از طریق لباس نمایان می شد به مرور برای اتصال آن ها به لباس زیر و عدم حرکتشان، پدها امروزه دارای نوارهای چسبی هستند. همچنین جاذبه بیشتری دارند و به این ترتیب نازک تر و موثرتر هستند و به مرور نوع بالدار آن ها آمده است که می توان آن را کاملا فیکس به لباس زیر کرد که البته محافظت و امنیت خاطر بیشتری برای زنان فراهم می آورد.  

بایدها و نبایدهای بهداشت واژن

بخش دیگری از بهداشت خوب این است که بدانید چه چیزی بپوشید و مطمئن شوید که هر چیزی که به ناحیه واژن شما درارتباط است تمیز است. دختران عزیز بهتر است لباس زیر نخی یا حداقل آن هایی که فاق نخی دارند بپوشد. لباس زیر را باید روزانه و بعد از کثیف شدن یا مرطوب شدن عوض کرد.
همچنین باید جاذب و دارای تهویه مناسب باشد. لباس زیر تنگ یا نایلونی، شلوار تنگ یا جوراب شلواری (اکثر آن ها با فاق پنبه ای موجود هستند که به افزایش تهویه کمک می کند) باعث تعریق بیشتر می شود که می تواند باعث رشد باکتری ها شود. در این رابطه مطالعه مقاله اشتباهات زنان در استفاده از لباس زیر پیشنهاد می شود.
نشستن با لباس شنای مرطوب نیز به رشد باکتری ها کمک می کند. حوله ها نباید به اشتراک گذاشته شوند زیرا می توانند باکتری ها را از خود عبور دهند. از دیگر چیزهای آلوده کننده ای که بهتر است به آن دقت شود استفاده از دستشویی های عمومی در هنگام سفر یا درمحل کار است که محل پرورش باکتری ها هستند. رعایت این اقدامات احتیاطی می تواند به کاهش خطر عفونت و حفظ سلامت دستگاه تناسلی کمک کند.  

سخن پایانی درباب بهداشت واژن

هرآنچه برای بهداشت واژن یک خانم لازم بود گفته شد جز آن چه در روابط جنسی و پس از آن بهتر است به آن دقت شود که قطعا در مقاله های دیگر دراین باره خواهید خواند اما تا به آن لحظه بهتر است مختصری بدانید که قبل و بعد از هر رابطه ی جنسی واژن خود و مقعد را شستشو داده و هنگام رابطه ی جنسی به جای استفاده از آب دهان که بسیار غیربهداشتی و غیرمجاز است از لوبیرکانت های روان کننده مناسب استفاده کنید. هراز گاهی پزشک زنان را ملاقات کرده و گاها نیز از ژل های شستشوی بانوان استفاده کنید. در این راستا مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی پاسخگوی سوالات شما خواهد بود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*