ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

وقتی از کسی متنفریم چکار کنیم؟ | شیوه مقابله و رویارویی با احساس تنفر

وقتی از کسی متنفریم چکار کنیم؟ شاید در طول زندگی تان برای شما هم بارها پیش آمده باشد که نسبت به کسی احساسات ناخوشایندی همچون خشم و نفرت را تجربه کرده باشید. در این صورت ممکن است فرد مقابل خطایی انجام داده و شما را آزرده خاطر کرده باشد یا این که بدون هیچ دلیل خاصی در اولین برخورد نسبت به کسی دچار حس منفی شده باشید و بخواهید تا حد امکان از وی دوری کنید. صرف نظر از علت ایجاد نفرت، متنفر بودن از دیگران می تواند حس ناخوشایندی باشد و اگر با فردی که از او متنفر هستید هر روز  به ناچار ارتباط داشته باشید. به عنوان مثال فرد مقابل همکارتان یا از نزدیکان تان باشد. این موضوع می تواند آرامش روانی تان را  در محل کار یا زندگی مختل کند. اما راه حل چیست؟ وقتی از کسی متنفریم چکار کنیم؟  

تماس با مشاور

شیوه مقابله و رویارویی با احساس تنفر

هیچ روشی وجود ندارد برای این که بخواهید از اتفاقات منفی پیش گیری کرده. جلوی وقوع رنجش ها و کینه های احتمالی نسبت به افراد را بگیرید. مانند تمام عواطف و احساسات انسانی دیگر. رنجش و نفرت و انزجار نیز از جمله احساسات بشری هستند. هر انسانی در طول زندگی خود کینه و نفرت را تجربه می کند. نمی توان گفت که احساس نفرت چون یک احساس منفی و تنش زا است باید از آن اجتناب و یا آن را در خود سرکوب کرد. زیرا احساس نفرت و تنفر نیز مانند سایر احساسات. یک احساس فطری و طبیعی است که در سرشت انسان قرار داده شده.
بنابراین می تواند برای حیات انسان لازم و ضروری باشد. در واقع احساس نفرت مانند یک آلارم هشدار دهنده است. که به شما می گوید عدم تعادلی در روابط و یا افکار شما ایجاد شده. لازم است توازن لازم را در زندگی خود ایجاد کنید.
قرار نیست احساس تنفر را در وجود خود انکار یا سرکوب کنید. بلکه لازم است آن را بپذیرید و پس از کنترل آن تغییرات لازم را ایجاد کنید تا به احساس بهتری برسید. زمانی که از کسی تنفر دارید مهم ترین نکته این است که در خدمت نفرت خود قرار نگرفته و اجازه ندهید احساس نفرت شما را کنترل کند. بلکه این شما هستید که باید هیجانات ناشی از آن را کنترل کرده و اجازه ندهید به زندگی و اطرافیان شما صدمات جبران ناپذیری وارد کند. راهکارهایی موثر وجود دارد که به شما کمک می کند طی مراحلی احساس تنفر خود را کنترل کرده. سرانجام از آن رها شوید. در زیر به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.

اینفوگرافیک وقتی از کسی متنفریم چکار کنیم؟

اینفوگرافیک وقتی از کسی متنفریم چکار کنیم؟

1-کنترل هیجانات و دوری از انتقام

روشن است که اگر از فردی متنفر باشید اولین راهکاری که به ذهن تان می رسد این است که تا حد امکان از برخورد با او دوری کنید یا بخواهید به هر طریقی خشم و نفرت خود را با انتقام و تلافی کردن بروز بدهید اما هیچ کدام از این راهکارها به شما کمک نخواهد کرد تا از احساسات منفی که در درون خود نسبت به آن شخص دارید رها شوید. اولین قدم برای رهایی از حس نفرت، مهارت کنترل احساسات و هیجانات ناشی از آن است. هر گونه اقدام هیجانی که به منظور تلافی کردن و تخلیه بار منفی حس نفرت صورت گیرد تنش های روانی و دردسرهای بیش تری برای شما و طرف مقابل می آفریند و چه بسا باعث شود که فرد مقابل نیز مقابله به مثل کرده و شما را بیش از پیش عصبانی و از خود متنفرکند.
بنابراین اولین و مهم ترین گام برای غلبه بر تنفر این است که نسبت به عکس العمل های خود آگاه بوده و به دلیل اهمیتی که برای ارامش خودتان قائل هستید. دست به اقدامات هیجانی نزنید.


وقتی از کسی متنفریم چکار کنیم

2-آگاهی از احساسات خود

نسبت به احساسات و افکار خود و ان چه در درون تان می گذرد آگاه باشید. اگر بتوانید به عنوان شخص سوم از بیرون به ماجرا نگاه کنید و ناظر خشم و نفرت خود باشید و خود را به دلیل داشتن چنین احساسات ناخوشایندی در درون تان درک کنید همین موضوع ساده می تواند رفته رفته حس نفرت شما را  کاهش دهد. نفرت معمولا یک یا چند حس منفی دیگر را با خود به همراه دارد. زمانی که از کسی نفرت دارید اگر به درون تان بنگرید. متوجه می شوید ترکیبی از احساسات مختلف را تجربه می کنید. حس نفرت معمولا با خشم، ترس، رنجش یا غم نیز همراه است.
شناسایی نوع احساسی که دارید و اگاهی از آن به شما کمک می کند تا متوجه شوید تمام احساس ناخوشایندی که در درون تان دارید به خاطر تنفر از شخص مقابل نیست و احساسات منفی دیگری نیز در حال بدتان دخیل هستند. در این زمان، شما باید به یک مشاور یا روانشناس مراجعه کرده و مشکل خود را بیان کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

3-وقتی از کسی متنفریم چکار کنیم | علت یابی مشکل

سعی کنید علت تنفرتان را ریشه یابی و ان را پیدا کنید. گاهی اوقات فردی با اعمال و رفتار یا گفتارش باعث ازارتان می شود و به صورت عمدی یا غیرعمدی به قدری شما را تحقیر یا دل شکسته می کند که از او متنفر می شوید. ممکن است فرد از این که شما را ازرده خاطر کرده هیچ اطلاعی نداشته و سهوا شما را ناراحت کرده باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تحقیر شدن در رابطه کلیک کنید.
یا به صورت نااگاهانه حرفی بزند که خاطره ی ناخوشایندی را برای تان زنده کند. خیلی به ندرت اتفاق می افتد که کسی عمدا شما را به دلایل واضحی ناراحت کرده باشد. هم چنین ممکن است فرد مقابل هیچ عمل خطایی مرتکب نشود و شما به علت این که مثلا ظاهر او یا تیپ لباس پوشیدنش بسیار شبیه به کسی است که در گذشته از او صدمه دیده اید. نسبت به او احساس ناخوشایندی داشته و بی دلیل از او متنفر شوید.

4-دید از زاویه فرد مقابل

فارغ از عمدی یا غیرعمدی بودن رفتارهای فردی که از او متنفر شده اید. خودتان را به جای فرد مقابل و در شرایط مشابه او قرار دهید و از خود بپرسید : آیا اگر من هم به جای او بودم مانند او عمل نمی کردم؟ منظور از این که خودتان را به جای او بگذارید این است که فرض کنید از کودکی دقیقا درشرایط او قرار بگیرید. برای مثال اگر خانواده و والدین کنترل گر داشته همان خانواده را داشته باشید و در همان شرایطی که او بزرگ شده است. رشد کنید و همان افکار و احساساتی که او تجربه کرده است را تجربه کنید و بعد از خود سوال کنید: اگر من هم به جای او بودم ایا همان کارهای او را تکرار نمی کردم؟. در اکثر مواقع پاسخی که توسط افراد به این سوال داده می شود مثبت است.

5-وقتی از کسی متنفریم چکار کنیم | دیدن خوبی ها

هیچ انسان خوب و بد مطلقی در دنیا وجود ندارد و تمام افراد ترکیبی از ویژگی های مثبت و منفی هستند. فردی که شما از او متنفر هستید نیز از این قاعده مستثنی نیست و اگر چه شما را به هر دلیلی آزار داده است ویژگی های مثبت زیادی هم دارد. به خاطر اوردن خوبی های او و لطف و مهربانی هایی که شاید زمانی در حق تان کرده بار منفی و حس تنفری که به او دارید را کاهش می دهد. سبب می شود با مثبت گرایی راحت تر بتوانید او را ببخشید و موضوع را منتفی کنید.

6-انکار نکردن احساسات

دلیل کینه و رنجش شما هرچه که باشد در هر صورت شما را ناراحت و آزرده کرده است. چه دیگران شما را محق بدانند چه نه. مهم است که شما خودتان را درک کرده و احساسات خود را انکار نکنید. می توانید برای این که راحت تر با احساسات خود کنار آمده و آن ها را پذیرفته و درک کنید از تکنیک نوشتن افکار استفاده کنید. در فضایی ساکت و ارام بنشینید. روی یک برگه کاغذ تمام افکار منفی و احساسات ناخوشایندی که تجربه می کنید را بنویسید. نوشته های شما را کسی نخواهد خواند بنابراین با خودتان راحت باشید و هر انچه که به ذهن تان می آید را بر رو یصفحه کاغذ بیاورید. این کار به شما کمک می کند تا از احساسات درونی تان آگاه شوید و بهتر بتوانید باخودتان کنار بیایید.

7-وقتی از کسی متنفریم چکار کنیم | دیدن سهم خود

شاید اصلی ترین بخش موضوع که هرکسی هم از عهده انجام ان بر نمی اید این باشد که بتوانید سهم خودتان را در اتفاقی که رخ داده پیدا کنید چرا که امکان ندارد تنها یک نفر مقصر تمام اتفاقات باشد. ببینید که واقعا چرا ان فرد، شما را رنجانده است. آیا او خودش محدودیت‏‏ها و ترس هایی نداشته که رفتار شما باعث فعال شدن ترس های او شده است؟ ممکن نیست که زمانی که شما را رنجانده است. خودش تحت فشار بوده و از چیزی ناراحت بوده باشد؟ احتمال ندارد که شما رفتاری کرده باشید که خاطره ناخوشایندی در گذشته را برایش زنده کرده باشید؟ اصلا به این خاطر نیست که او خودش در زندگی ‏اش تحت فشارهای روانی شدید بوده و توان تخلیه روانی را نداشته. برای همین کلا عصبی بار آمده است؟
گاهی ممکن است رفتار خود شما باعث ‏شود یک نفر شما را برنجاند. پیدا کردن سهم خودتان می تواند این درک را به شما بدهد که تنها او مقصر نیست و ممکن است شما هم به او اسیب زده باشید.

8-وقتی از کسی متنفریم چکار کنیم؟ | بخشش

تا وقتی که در ذهن و قلب تان از کسی رنجش و کینه و نفرتی داشته باشید. تا این رنجش برطرف نشود انرژی روانی ذهن شما به گونه ای هدر می رود. چون هرباری که ان فرد را می بینید تمام خاطرات منفی در مورد او برای تان تداعی می شود. شروع به نشخوار فکری و جنگیدن با او در ذهن تان می کنید. نه دوری کردن و اجتناب از برقراری ارتباط با ان فرد و نه انتقام و کینه توزی از او هیچ کدام باعث ارامش تان نمی شود. "رنجش و نفرت" به عنوان یک موضوع تمام نشده در ذهن و یک پرونده باز ذهنی. باقی مانده و تمام انرژی روانی شما را تخلیه می کند. یکی از ویژگی های مغز انسان این است که تا یک موضوع ناتمام را تمام نکند. پرونده ی ان را برای همیشه نبندد احساس آرامش نمی‏ کند.
بنابراین تا وقتی که فردی که از او متنفر هستید را نبخشید. احساس کینه به عنوان یک پرونده ی باز ذهنی در مغز  شما می‏ماند. انرژی زیادی به صورت روزانه صرف ان می شود. پس بخشیدن فردی که از او نفرت دارید. تنها و تنها به خودتان کمک می کند.
وقتی از کسی متنفریم چکار کنیم

معنای بخشش چیست؟

برای این که بتوانید کسانی که از آن ها آزرده خاطر و متنفر هستید را ببخشید لازم است. ابتدا با معنای بخشش و تاثیری که بر روان شما دارد آگاه شوید. بخشش دیگران به معنای این نیست که خشم و نفرت خود را نادیده گرفته یا آن را انکار کنید. هم چنین به معنای پنهان کردن احساسات درونی تان و آشتی با طرف مقابل. یا فراموش کردن اتفاقی که افتاده نیست. قرار نیست بعد از بخشش فردی که از او ناراحت هستید یا آسیبی از سمت او دیده اید، روند قبلی ارتباط تان را دوباره با او آغاز کنید. حتی نیازی نیست فرد مقابل از این که شما او را بخشیده اید حتما اطلاع داشته باشد.
بخشش یک حس درونی است. که شما به خاطر آرامش خودتان در خود ایجاد می کنید. تا به رهایی از مرور مداوم پیشامدهای ناگوار و احساسات منفی ناشی از آن ها  برسید. با فرآیند بخشش، اتفاقات رنج آور پیش آمده را فراموش نمی کنید. بلکه  یک حالت روانی در درون قلب شماست. که باعث می شود زمانی که آن موضوعات را به خاطر می آورید دوباره آزرده خاطر و ناراحت نشوید. به عبارتی آن موضوع بار منفی و فشار روانی خود را از دست می دهد. شما با یاد اوری دوباره آن دچار حالات منفی مانند عصبانیت و اضطراب یا حس تنفر و انزجار نخواهید شد.

وقتی از کسی متنفریم چکار کنیم؟ |  چرا ببخشیم؟

آگاهی از اثرات مثبتی که بخشش برای شما به ارمغان می آورد باعث می شود. که خیلی راحت تر بتوانید با موضوع کنار آمده و فردی که از او متنفر هستید را ببخشید. اگر این سوال برای تان پیش آمده که چرا باید فرد مورد نظر را ببخشید. به این نکته توجه کنید که بخشیدن یا نبخشیدن شما هیچ تاثیری در روند زندگی آن فرد ندارد. اما این شما هستید که باید تا آخر عمرتان اثرات منفی عدم بخشایش دیگران را در جسم و روان خود حمل کنید. داشتن احساس کینه و نفرت دائمی نسبت به دیگران و عدم بخشایش خطای آن ها در دراز مدت.
علاوه بر این که آرامش و سلامت روان شما را از بین می برد. می تواند به جسم شما نیز آسیب هایی مانند ابتلا به بیماری های روان تنی، افزایش فشار خون، سردردهای تنشی و دردهای مزمن قلبی عروقی ناشی از اضطراب طولانی مدت وارد سازد. همواره به خاطر داشته باشید که کینه توزی و نفرت، مجازاتی است که انسان به دلیل این که دیگران خطا کرده اند. برای خود در نظر می گیرد.  

سخن آخر

معمولا وقتی با کسی که از او متنفر هستید روبرو میشوید، از خود سوال میکنید که آیا میتوان این نیروی منفی را کنترل کرد؟ چگونه میتوان احساس نفرت را کنترل کرد؟ اگر بتوانید راه های کنترل نفرت و کینه را بیاموزید، به راحتی میتوانید این حس منفی را کنترل کنید. در این راه حضور مشاور و روانشناس، میتوانید کمک بسزایی در روند کنترل احساسات تان داشته باشد. اگر شما هم در این زمینه مسئله ای دارید می‌توانید موضوع را با روانشناسان ما در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در میان بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*