ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

وقتی دلتان می‌گیرد چه چیزی حالتان را بهتر می‌کند

وقتی دلتان می‌گیرد چه چیزی حالتان را بهتر می‌کند و باعث می‌شود که احساسات منفی را از خود دور نگه دارید؟ هرکسی در زندگی پستی‌ها و بلندی‌های مختلفی را تجربه می‌کند. روزهایی هستند که احساس می‌کنیم در اوج لذت و شادی هستیم و به تناسب آن در روزهایی دیگر احساساتی نظیر غم و اندوه گریبان گیر ما می‌شوند. این نوسانات امری اجتناب ناپذیر هستند. همین تضادها باعث می‌شود تا ما بتوانیم زیبایی‌های زندگی را درک کنیم. در واقع تا زمانی که تجربه تاریکی وجود نداشته باشد زندگی در روشنایی خورشید برای افراد چندان ارزشمند به نظر نخواهد رسید. با این حال ما باید راه‌های درستی را برای مقابله با احساسات منفی بیاموزیم تا بتوانیم هرچه زودتر از آن‌ها عبور کرده و مجدداً هیجانات مثبت را تجربه کنیم. ما در ادامه مقاله به توضیحات بیشتری در این باره پرداخته‌ایم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. 

تماس با مشاور

 

وقتی دلتان می‌گیرد چه چیزی حالتان را بهتر می‌کند | بررسی راهکارهای مختلف 

هرکسی برای مبارزه با احساس غم و اندوه راهکارهای مخصوص به خودش را دارد. برای مثال ممکن است برخی افراد سراغ موسیقی بروند، برخی برون‌ریزی هیجانی داشته و گریه کنند و برخی به انجام رفتارهای مخربی نظیر سیگار کشیدن روی بیاورند. اما شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که سالم‌ترین و بهترین روش‌ها برای مبارزه با این احساسات کدام‌اند؟ ما در ادامه به بررسی راهکارهای مختلف در این زمینه پرداخته‌ایم.

اینفوگرافیک وقتی دلتان می گیرد

اینفوگرافیک وقتی دلتان می گیرد

1. راهکارهای هیجان مدار مثبت

هنگامی که دلمان می‌گیرد و احساس اندوه بر ما غلبه می‌کند. ممکن است کاملاً متمرکز بر احساسات و عواطفمان شویم و تنها به دنبال این باشیم که بتوانیم در این لحظه اندکی حالمان را بهتر کنیم. برای مثال گوش دادن به یک موسیقی آرامش بخش، ورزش کردن و دیدن فیلم‌های کمدی برای تغییر روحیه از جمله راهکارهایی هستند که به صورت هیجان مدار به ما کمک می‌کنند تا در آن برهه زمانی بتوانیم کمی خلق خود را بهبود ببخشیم و ناراحتی‌های موجود را فراموش کنیم. البته راهکارهای هیجان مدار تنها روش‌هایی هستند که در کوتاه مدت به ما کمک می‌کنند و نمی‌توانند به طور ریشه‌ای مشکلات موجود را حل‌وفصل کنند.

برای شناخت بیشتر در زمینه راه های رسیدن به ‎⁨مثبت اندیشی⁩ کلیک کنید.

2. راهکارهای هیجان مدار منفی

برخی از افرادی که بیش از حد روی احساسات و عواطف خود متمرکز هستند گاهی به دنبال راه حل‌های فوری برای بهبود عواطف منفی خود می‌گردند. آن‌ها در همین راستا به روش‌های ناسالمی نظیر نوشیدن مشروبات الکلی، مصرف مواد شادی بخش و یا کشیدن سیگار روی می‌آورند. متأسفانه این روش‌ها نه تنها فقط در کوتاه مدت مؤثر هستند بلکه در دراز مدت با ایجاد نوعی شرطی‌سازی روانی در فرد به پیامدهای مخربی نظیر اعتیاد می‌انجامند.

3. راهکارهای راه حل مدار

افرادی که از مهارت‌های تنظیم هیجان کافی برخوردار هستند، هنگامی که دست خوش احساسات منفی می‌شوند آشفتگی شدید را تجربه نمی‌کنند. آن‌ها راه حل‌های کنترل هیجان را به خوبی آموخته‌اند و در نتیجه می‌توانند تعادل ذهنی خود را حفظ کنند. به همین خاطر این افراد تلاش می‌کنند تا بیشتر به دنبال ریشه‌های احساسات خود بگردند و ببینند که چه چیزی باعث شده که دلشان بگیرد و ناراحت شوند. در واقع این افراد که از مهارت حل مسئله بالایی برخوردارند می‌توانند به خوبی شرایط را تجزیه و تحلیل کرده و راه‌حلی بیابند تا بتوانند با تغییر دادن عوامل بیرونی احساسات خود را نیز بهبود ببخشند.

البته در برخی موارد مثل زمانی که ما فرد عزیزی را از دست می‌دهیم دیگر شرایط برای حل مسئله مهیا نیست. در این موقعیت‌ها این افراد می‌توانند راهبردهای هیجان مدار سالم را به کار بگیرند و به این ترتیب وضعیت سلامت روان خود را در یک حالت بهینه نگه دارند.

برای کسب

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*