ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نالتروکسان از کجا تهیه کنیم؟ | موارد مصرف و عوارض جانبی نالتروکسان

نالتروکسان از کجا تهیه کنیم؟ نالتروکسان اثرات سرخوشی و احساس مسمومیت ناشی از الکل را هنگام نوشیدن آن مسدود می کند. این شرایط به افراد مبتلا به اختلال مصرف الکل اجازه می دهد تا رفتارهای اعتیاد برانگیز خود در نوشیدن را به اندازه کافی کاهش دهند تا در مسیر درمان باقی بمانند، از عود بیماری جلوگیری کنند و دارو های خود را سر وقت مصرف کنند. با گذشت زمان، میل فرد به الکل کاهش می یابد. با این حال نالتروکسان مانع از ایجاد اختلال در هنگام نوشیدن الکل نمی شود. هرگز از نالتروکسان با هدف اینکه بتوانید تحت تأثیر الکل رانندگی کنید یا فعالیت های دیگری انجام دهید استفاده نکنید. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.
تماس با مشاور

نالتروکسان چیست؟

نالترکسون معمولاً برای درمان اعتیاد به مواد افیونی و وابستگی به الکل استفاده می شود. در حالی که به افراد کمک می کند از این مواد دوری کنند، ممکن است عوارض جانبی خاصی داشته باشد. این عوارض جانبی عموماً خفیف و گذرا هستند و اغلب با تطبیق بدن با دارو فروکش می‌کنند.

نالتروکسان اثرات داروهای مخدر از جمله تسکین درد یا احساس خوب بودن را که می تواند منجر به سوء مصرف مواد افیونی شود مسدود می کند. به یک ماده افیونی، ماده مخدر نیز گفته می شود. Vivitrol به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی برای وابستگی به مواد مخدر یا الکل استفاده می شود. تزریق نالتروکسان برای جلوگیری از عود در بزرگسالانی که به داروهای مخدر وابسته شده و سپس مصرف آن را متوقف کرده اند به کار می رود.

نالتروکسان می تواند به شما کمک کند تا احساس «نیاز» به استفاده از مواد افیونی نداشته باشید. تزریق نالتروکسان همچنین برای درمان الکلیسم با کاهش میل شما به نوشیدن الکل به کار گرفته می شود. این ممکن است به شما کمک کند کمتر بنوشید یا به طور کامل نوشیدن را متوقف کنید. در زمان دریافت اولین تزریق نباید مشروب بنوشید. نالتروکسان یک درمان دائمی برای اعتیاد به مواد مخدر یا اعتیاد به الکل نیست. همچنین درمورد بهترین مشروبات الکلی بخوانید.

آیا نالوکسان همان نالتروکسان است؟

خیر. این دو دارو با یکدیگر متفاوت هستند هر چند برای یک هدف مشترک یعنی درمان و ترک اعتیاد به کار می رود. نالوکسان یک آنتاگونیست مواد افیونی است که عمدتاً برای معکوس کردن یا جلوگیری از مصرف بیش از حد مواد افیونی استفاده می شود. این دارو با مسدود کردن اثرات مواد افیونی عمل می کند، بنابراین به سرعت اثرات مصرف بیش از حد را معکوس می کند. نالوکسان معمولاً به صورت تزریقی یا اسپری بینی تجویز می شود. زمانی که نالوکسان در حالت مصرف بیش از حد مصرف شود می تواند به طور ناگهانی میزان بالای اثرات ناشی از مواد افیونی را معکوس کند و منجر به علائم ترک شود. این علائم ممکن است شامل ضربان قلب سریع، افزایش فشار خون، حالت تهوع، تعریق، لرزش و بی قراری باشد. با این حال، اولویت دادن به فواید نجات فوری نالوکسان در شرایط مصرف بیش از حد مواد افیونی مهم است. 

به یاد داشته باشید، این ها توضیحات کلی از عوارض جانبی احتمالی این داروها است و تجربیات فردی ممکن است متفاوت باشد. اگر با نگرانی مواجه شدید یا عوارض جانبی را تجربه کردید، بسیار مهم است که با یک متخصص تماس بگیرید که می تواند بر اساس وضعیت خاص شما راهنمایی کند.

1-هشدارهای مصرف نالتروکسان

تنها در صورتی باید با نالترکسون درمان شوید که اخیرا از هر داروی مخدر، بوپرنورفین، متادون یا دارویی برای درمان سرما خوردگی، سرفه، اسهال یا درد استفاده نکرده‌ باشید. استفاده از این داروها در 7 تا 14 روز قبل از شروع نالتروکسان می تواند باعث علائم ترک ناگهانی مواد افیونی شود. تا زمانی که این دارو را دریافت می کنید از داروهای مخدر، هروئین یا سایر مواد مخدر که در کوچه و خیابان هستند استفاده نکنید. انجام این کار می تواند منجر به عوارض خطرناکی از جمله به کما رفتن و مرگ شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

اگر درد مداوم یا بدتر شود، قرمزی، خارش، کبودی، تورم یا توده سفت در محل تزریق دارو دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. نالتروکسان می تواند به کبد شما آسیب برساند. اگر درد بالای معده، ادرار تیره یا زردی در سفیدی چشم دارید به پزشک اطلاع دهید. پس از دریافت نالتروکسان، چنانچه در آینده از داروهای مشتق شده از مواد مخدر استفاده کنید بدن شما نسبت به مواد افیونی حساس تر خواهد بود. استفاده از همان مقداری که قبلا مصرف می کردید می تواند منجر به مصرف بیش از حد یا اوردوز شدن و یا حتی مرگ شود.

2-نحوه تجویز نالتروکسان

نالتروکسان به عضله تزریق می شود. این تزریق معمولا یک بار در ماه (هر 4 هفته) انجام می شود و فقط می تواند توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی انجام شود. تزریق نالتروکسان را به طور منظم انجام دهید تا بیشترین سود را ببرید. ممکن است در محل تزریق دارو متوجه درد، قرمزی، خارش، کبودی، تورم یا یک توده سفت شوید. اگر این نوع واکنش را داشتید، به خصوص اگر بدتر شد یا ظرف 2 هفته از بین نرفت، با پزشک خود تماس بگیرید. تزریق نالتروکسان تنها بخشی از یک برنامه درمانی کامل است که ممکن است شامل اشکال اضافی مشاوره و یا نظارت نیز باشد.

دستور العمل های پزشک را بسیار دقیق دنبال کنید. در مواقع اضطراری، شناسه پزشکی خود را بدانید یا همراه داشته باشید تا به دیگران اطلاع دهید که از این دارو استفاده می کنید. پس از استفاده از نالتروکسان، بدن شما به مواد افیونی حساس تر خواهد شد. اگر در آینده از یک داروی مخدر استفاده می کنید، باید کمتر از میزانی که قبل از درمان با نالتروکسان بوده، استفاده کنید. استفاده از همان مقداری که قبلا استفاده می کردید می تواند منجر به مصرف بیش از حد یا مرگ شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه پیامد ها و عوارض اعتیاد به موادمخدر کلیک کنید.

3-نالتروکسان از کجا تهیه کنیم |موارد پرهیز درهنگام مصرف

در زمان دریافت نالتروکسان از داروهای مخدر، هروئین یا سایر مواد مخدر خیابانی استفاده نکنید. هنگامی که نالتروکسان تزریق می شود، نمی توان آن را از بدن خارج کرد. هرگز سعی نکنید با مصرف دوزهای زیاد مواد افیونی بر اثرات نالتروکسان غلبه کنید. انجام این کار می تواند منجر به عوارض خطرناکی از جمله کما و مرگ شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به هروئین کلیک کنید.

قبل از استفاده از هر دارویی برای درمان سرماخوردگی، سرفه، اسهال یا درد از پزشک خود سوال کنید. این داروها ممکن است حاوی مواد افیونی باشند و ممکن است در زمانی که شما از این دارو استفاده می کنید به خوبی کار نکنند. تا زمانی که بدانید این دارو چه تأثیری بر شما خواهد داشت از رانندگی یا فعالیت های خطرناک خودداری کنید. سرگیجه یا خواب آلودگی می تواند باعث افتادن، تصادف یا صدمات شدید شود.

4-جایگزین های نالتروکسان

داروهای جایگزین در اشکال مختلف برای درمان اختلال مصرف مواد افیونی وجود دارد. با پزشک خود صحبت کنید که کدام گزینه برای شما مناسب تر است. داروهای مورد استفاده برای درمان اعتیاد به مواد افیونی:

 • بوپرنورفین
 • تزریق فوری (Sublocade)، زیر زبانی (Subutex)
 • بوپرنورفین و نالوکسان
 • زیر زبانی (Bunavail، Suboxone، Zubsolv)
 • لوفکسیدین
 • قرص (Lucemira)
 • انواع قرص متادون
 • قرص (دولوفین)

در شرایط اضطراری، این دسته از داروها جایگزین نالتروکسان می شوند. 

 • نالوکسان
 • اسپری بینی (Narcan، Kloxxado)، تزریق نالوکسان
 • کمپرال
 • آنتابوز
 • سایر دارو های مرتبط:
 • بوپرنورفین یا قرص ب 2 برای درد شدید
 • تزریق IM (Buprenex)، زیر زبانی (Belbuca)، چسب ترانس درمال (Butrans)

سایر داروها ممکن است با نالتروکسان تداخل داشته باشند. از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی. در مورد تمام داروهای فعلی خود و هر دارویی که مصرف را شروع کرده یا متوقف می کنید به پزشک خود بگویید.

نالتروکسان از کجا تهیه کنیم؟

نالتروکسان از کجا تهیه کنیم؟

نالتروکسان فقط در داروخانه ها فروخته می شود بنابراین این دارو را در جاهای دیگر نمی توان پیدا کرد. این دارو به صورت کلی آزاد فروخته می شود و تا به الان زیر مجموعه بیمه نبوده است. اکثر مردم هیچ اثر بدی از نالتروکسان دریافت نمی کنند. این می تواند لذتی را که مردم از نوشیدن الکل می برند کاهش دهد، زیرا شما حس و لذت نوشیدن را احساس نمی کنید. با این حال، شکستن این ارتباط آموخته شده در مغز بین نوشیدن و لذت، می تواند به شما در ترک نوشیدن کمک کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به الکل کلیک کنید.

عوارض جانبی مصرف داروی نالتروکسان

اگر علائم واکنش آلرژیک به نالتروکسان دارید، کمک فوری پزشکی دریافت کنید. کهیر، درد قفسه سینه، خس خس سینه، تنفس دشوار، احساس سبکی سر، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو. استفاده از دارو های مخدر در حین دریافت این دارو می تواند علائم ترک مواد افیونی را تحریک کند. علائم رایج ترک عبارت هستند از خمیازه کشیدن، تعریق، تب، درد معده، استفراغ، اسهال، آبریزش چشم، آبریزش بینی، برآمدگی غاز، بدن درد، لرزش، انقباض عضلانی، اختلالات خواب و احساس بی قراری یا اضطراب. اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تنفس ضعیف یا کم عمق
 • سرفه جدید یا بدتر شده، خس خس سینه، مشکل در تنفس.
 • درد شدید، تورم، تاول، تغییرات پوستی، دلمه تیره یا توده سفت در محل تزریق دارو.
 • مشکلات کبدی و درد معده (سمت راست بالا)، ادرار تیره، خستگی، زردی (زردی پوست یا چشم)
 • علائم افسردگی مانند تغییرات غیر معمول خلق و خو یا رفتار، از دست دادن علاقه به چیزهایی که زمانی از آن ها لذت می بردید، گریه کردن، مشکلات خواب جدید، افکاری در مورد آسیب رساندن به خود.
 • ممکن است اولین باری که این دارو را دریافت می کنید، حالت تهوع داشته باشید. هم چنین ممکن است سردرد، خستگی، درد مفاصل و عضلانی، از دست دادن اشتها و استفراغ داشته باشید.

نالتروکسان از کجا تهیه کنیم |عوارض جانبی رایج

 • حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها
 • درد مفاصل، گرفتگی عضلات
 • سرگیجه، خواب آلودگی
 • مشکلات خواب (بی خوابی)
 • درد دندان و یا
 • علائم سرما خوردگی مانند گرفتگی بینی، عطسه، گلو درد.

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد.

نکات مهم هنگام مصرف

هیچ داده ای به طور خاص در مورد تغییر از بوپرنورفین یا متادون به نالتروکسان وجود ندارد، با این حال برخی از بیماران تظاهرات شدید قطع مصرف را در هنگام تغییر از آگونیست مواد افیونی به درمان آنتاگونیست اوپیوئیدی گزارش کرده اند.

 • بیمارانی که از بوپرنورفین یا متادون استفاده می کنند ممکن است تا 2 هفته در معرض قطع سریع قطع مصرف قرار گیرند. همچنین درمورد ترک اعتیاد به ب 2 بخوانید.
 • آماده مدیریت علائم ترک با داروهای غیر افیونی باشید.
 • این دارو فقط به عنوان بخشی از یک برنامه مدیریت جامع که شامل اقداماتی برای اطمینان از مصرف این دارو توسط بیمار است ارزش دارد.
 • موارد مصرف نالتروکسان: مسدود کردن اثرات انواع مواد مخدر تجویز شده به صورت اگزوژن
 • اگر ساعت دقیقی را برای تزریق خود از دست دادید برای راهنمایی با پزشک خود تماس بگیرید.

از آن جایی که این تزریق توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی در یک محیط پزشکی انجام می شود، بعید است که مصرف بیش از حد به مصرف برسد. با این حال علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل حالت تهوع، درد معده، خواب‌ آلودگی، سرگیجه یا واکنشی در هنگام تزریق (مانند درد شدید یا تغییرات پوستی) باشد که باید مورد توجه قرار بگیرد.

مصرف الکل و نالتروکسان

مصرف الکل و نالتروکسان

نالتروکسان یک آنتاگونیست خالص مواد افیونی است و گیرندههای مواد افیونی را در بدن مسدود می کند. این دارو برای درمان بیماران مبتلا به اختلال مصرف مواد افیونی (OUD) یا اختلال مصرف الکل، همراه با یک برنامه اصلاح رفتار تحت نظارت پزشکی تایید شده است. این دارو مانند ماده افیونی نیست و هنگامی که آن را متوقف می کنید باعث سرخوشی (هایپر) یا علائم ترک اعتیاد به مواد مخدر نمی شود. نالتروکسان به عنوان یک تزریق عضلانی طولانی اثر که یک بار در ماه (نام تجاری: Vivitrol) یا به عنوان یک قرص خوراکی که معمولاً یک بار در روز مصرف می شود (عمومی) ارائه می شود. برای استفاده در بزرگسالان 18 ساله و بالاتر تایید شده است.

در زمان شروع درمان با نالتروکسان برای اختلال مصرف الکل نباید به طور فعال الکل مصرف کنید. قبل از شروع درمان با نالتروکسان باید بتوانید در یک محیط سرپایی (به عنوان مثال: در خانه، محل کار و در جامعه خود) از مصرف الکل خودداری کنید. درمان نالتروکسان باید به عنوان بخشی از یک برنامه مشاوره که شامل گروه های حمایتی یا سایر تکنیک های رفتاری توصیه شده توسط پزشک است، استفاده شود.

1-سم زدایی الکل، اثربخشی بیشتر درمان

یک مطالعه نشان داد که یک دوره سم زدایی از الکل یا یک دوره پرهیز قبل از درمان نالتروکسان با اثربخشی بیشتر نالتروکسان همراه است. اگر الکل نمی نوشید، نالتروکسان می تواند به شما کمک کند هوشیار باشید. اگر همچنان از مواد مخدر (افیونی ها) از جمله هروئین استفاده می کنید، استفاده از نالتروکسان برای اختلال مصرف مواد افیونی یا اختلال مصرف الکل می تواند منجر به علائم ترک اعتیاد شود. شما باید 7 تا 14 روز قبل از درمان با نالتروکسان از مواد افیونی رها باشید، بسته به این که کدام ماده اعتیاد آور را مصرف می کنید. شما ممکن است نیاز به ترک مواد افیونی تحت نظارت پزشکی داشته باشید. قبل از شروع نالتروکسان، پزشک خود را از مصرف اخیر مواد افیونی یا سابقه وابستگی به مواد افیونی مطلع کنید. ترک مواد افیونی با نالتروکسان می تواند جدی باشد و ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

2-نالتروکسان از کجا تهیه کنیم |مست شدن با نالتروکسان

در حالی که نالتروکسان ممکن است جلوی احساس مسمومیت ناشی از الکل را بگیرد، از اختلالاتی که ممکن است از قبل داشته باشید، مانند کاهش هماهنگی یا رفلکس یا قضاوت ضعیف، جلوگیری نمی کند. حتی اگر احساس مستی نکنید می تواند رانندگی یا سایر فعالیت ها را خطرناک کند. ممکن است همچنان از هماهنگی حرکتی، کاهش زمان واکنش و کاهش سرعت تفکر رنج ببرید. از نالتروکسان استفاده نکنید تا بتوانید تحت تأثیر الکل رانندگی کنید یا فعالیت های دیگری انجام دهید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی هنرزندگی کلیک کنید.

سخن آخر

درمان اعتیاد به مواد معمولاً شامل یک رویکرد جامع است که هر دو جنبه فیزیکی و روانی اعتیاد را مورد توجه قرار می دهد. روش های خاص ترک اعتیاد مورد استفاده می تواند بسته به ماده سوء مصرف و نیازهای فرد متفاوت باشد. سم زدایی اغلب اولین قدم در درمان اعتیاد است. داروهایی مانند نالتروکسان معمولاً برای اعتیاد به مواد افیونی استفاده می شوند. اگر در حال بررسی گزینه های درمانی برای اعتیاد به مواد افیونی هستید یا به دنبال جایگزین هایی برای درمان های موجود مانند نالتروکسان هستید، ضروری است با یک متخصص اعتیاد مشورت کنید که اطلاعات دقیق را ارائه دهد، نیازهای خاص شما را ارزیابی و شما را به سمت مناسب ترین گزینه های درمانی بر اساس وضعیت و شرایط فردی راهنمایی کند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*