ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ازدواج سفید | پاسخ موافقان در برابر عواقب ازدواج سفید


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ازدواج سفید پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


ازدواج سفید در یک تعریف کلی شکل جدیدی از رابطه با جنس مخالف است که برای رفع برخی کمبودهایی که زمینه فرهنگی و جامع شناسی دارند، شکل گرفته است. امروزه بسیاری از جوانان به دلایل متعددی همچون مشکلات اقتصادی و آمار بالای طلاق به ازدواج سفید روی می‌آورند. اما از طرفی برخی از فرهنگ نویسان با این نوع ازدواج مخالف‌اند و معتقدند که ازدواج سفید نه تنها به رفع کمبودها کمک نمی‌کند، بلکه روح انسان را تباه کرده و در نهایت چیزی از روح انسانی باقی نخواهد گذاشت. اما کدام دیدگاه درست است؟ آیا ازدواج غیررسمی راهی مناسب برای پاسخ به نیازهای زنان و مردان است؟ ازدواج‌های غیررسمی تا چه میزان سلامت روان فرد و خانواده‌های متشکل از این نوع ازدواج را تضمین می‌کنند؟ بنابراین شناخت دلایل گسترش ازدواج سفید و مشکلات آن به افراد کمک می‌کند که با آگاهی بیشتری برای شروع این نوع رابطه اقدام کنند. با مراجعه به مشاوره روابط عاطفی میتوانید اطلاعات بیشتری در زمینه بدست بیاورید.


گیف ازدواج سفید

;


ازدواج سفید چیست؟

به زبان ساده می‌توان ازدواج سفید را چنین تعریف کرد؛ زن و مرد بدون ثبت رسمی، قانونی و حقوقی، در زیر یک سقف زندگی مشترک خود را شروع می‌کنند. در ازدواج‌های سفید بیشتر افراد نه تنها از نظر حقوقی و قانونی، بلکه به صورت غیر رسمی نیز به یکدیگر تعهدی ندارند. پایان این نوع ازدواج‌ها نامشخص بوده و هر کدام از طرفین هر زمان که بخواهند، از رابطه خارج می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع ازدواج کلیک کنید. 

اینفوگرافیک ازدواج سفید

اینفوگرافیک ازدواج سفید

تاریخچه ازدواج سفید ازدواج سفید از کجا آغاز شده است؟

شروع زندگی مشترک بدون دنباله روی از قوانین قضایی و رسومات دولتی با توافق طرفین، در غرب امری عادی به شمار می‌رود. این فرهنگ در ادامه حرکت‌های "جنبش آزادی زنان" در ایالات متحده آمریکا پدیدار شد. این جنبش با هدف ایجاد یک تحول در نظام اقتصادی، اجتماعی و سیاسی آمریکا شروع به کار کرده بود تا بتواند یک شرایط عادلانه و برابر را برای زنان در جامعه ایجاد کند. در نهایت این جنبش موجب پدیداری "انقلاب جنسی" شد. انقلاب جنسی پدیده ای ضد فرهنگی بود که رفتارهای ناهنجار و نامتعارف جنسی زیادی با نام آزادی زنان را رواج داد. برای کسب اطلاعات بیش تر، توصیه می شود مقاله رابطه نامشروع تا چه مدت قابل تشخیص است را مطالعه فرمایید.

آمارهای ازدواج سفید

طبق آنچه سایت‌های خارجی نشان می‌دهند، بیش از دو سوم از زوج‌های آمریکایی ابتدا مدتی را با هم در زیر یک سقف زندگی می‌کنند و سپس ازدواج خود را رسمی می‌نمایند. تا پیش از سال 1970، زندگی مشترک دو فرد در زیر یک سقف بدون ازدواج رسمی غیر قانونی بود. این در حالی است که در حال حاضر، زندگی مشترک بدون ازدواج، به عنوان روند آشنایی دو فرد از یکدیگر شناخته می‌شود که با هیچ مشکل قانونی روبرو نیست. آمریکا در سال 1994، حدود 3/7 میلیون زوج و در اواخر دهه 1990، حداقل 50 تا 60 درصد زوجی داشته که قبل از ازدواج رسمی، با هم زندگی کرده اند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شناخت پیش از ازدواج کلیک کنید.

ازدواج سفید مسئله ای غیر قابل قبول در فرهنگ و خانواده ایرانی

در ایران با توجه به فرهنگ حاضر و نقش پر رنگ مذهب در خانواده‌ها، روال رایج و مطلوب بین زوج‌ها و خانواده‌ها، ازدواج رسمی و سنتی است. در نتیجه بیشتر افراد در بیشتر مناطق از آداب و رسوم سنتی و رسمی پیروی می‌کنند و هرگونه عدم همخوانی با این شیوه، از نظر دیگران و جامعه ایرانی نادرست و گناه به شمار می‌رود. به زبان ساده‌تر در ایران، فردی که ازدواج سفید انجام می‌دهد، مورد شماتت و سرزنش خانواده‌ها قرار خواهد گرفت.
برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه به مقاله نقش خانواده در ازدواج مراجعه کنید.

دلایل گسترش ازدواج سفید در ایران

شیوع ازدواج سفید در ایران نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر است اما با این‌حال میزان شیوع کم آن نیز باید مورد بررسی قرار گیرد. در دیدگاه فردی که تصمیم به ازدواج سفید گرفته است، نگاه دیگران مهم نیست. این افراد برای حل مشکلاتی که در زندگی سنتی جریان دارد، به ازدواج سفید تمایل پیدا می‌کنند. برخی از دلایل گسترش ازدواج سفید بین جوانان ایرانی به شرح زیر است:

1. مشکلات مالی و اقتصادی

مسائل مالی تأثیر بسیار زیاد و مهمی بر تمام ابعاد زندگی انسان می‌گذارد. ازدواج نیز یکی از مسائلی است که برای شروع و پایه گذاری به هزینه و درآمد حداقلی نیاز دارد. اما متاسفانه امروزه با مشکلات اقتصادی فراوان در زمینه شغل، مسکن و درآمد توان افراد برای ازدواج سالم و معمول کاهش یافته است. در نتیجه جوانان برای ارضای نیازهای جنسی و عاطفی خود به ازدواج سفید روی می‌‌آورند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دلایل ازدواج کلیک کنید.

2. بالا رفتن سن ازدواج در جوانان

برای ازدواج موفق لازم است دو طرف به سن مناسبی رسیده باشند و در صورت بالا رفتن سن مشکلات زیادی در مسیر ازدواج به وجود می‌آید. این امر منجر به سردرگمی افراد در ازدواج صحیح و تمایل آن‌ها به سوی ازدواج سفید می‌شود. بالا رفتن سن ازدواج نیز تحت تاثیر عوامل متعددی است که باید مورد بررسی قرار گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بالا رفتن سن ازدواج کلیک کنید.

3. افزایش آمار طلاق

متاسفانه امروزه آمار طلاق تحت تاثیر عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به صورت چشمگیری بالا رفته و جوانان با مشاهده این وضعیت علاقه خود را نسبت به ازدواج رسمی از دست داده و از احتمال شکست در انتخاب فرد مورد نظر خود می‌ترسند. برای آشنایی با علت اصلی و عوامل طلاق کلیک کنید.

4. اطمینان از درستی رابطه و محک زدن آن

با توجه به آمار بالای طلاق، جوانان برای اطمینان از انتخاب همسر آینده خود به رابطه بدون تعهد و مسئولیت روی می‌آورند. آن‌ها طی دوره ازدواج سفید سعی می‌کنند که از اخلاقیات طرف مقابل خود شناخت پیدا کرده و میزان تفاهم خود را بسنجند. در این صورت اگر به تفاهم نرسند رابطه خود را به پایان می‌رسانند. مطالعه مقاله تفاهم در زندگی مشترک اطلاعات بیشتری در این زمینه به شما ارائه خواهد داد.

5. اعتقاد به اشتباه بودن ازدواج

امروزه بسیاری از جوانان تحت تاثیر آموزه‌های فرهنگی و رسانه‌های اجتماعی، ازدواج و تعهد رسمی را یک اشتباه می‌دانند. ناتوانی در قبول مسئولیت و ترس از تعهد نیز می‌تواند یکی از دلایل اشتباه بودن ازدواج در نظر جوانان باشد. در نتیجه برای ارضای نیازهای جنسی و عاطفی خود ازدواج سفید را مناسب دیده و به آن روی می‌آورند.

6. عدم مسئولیت پذیری و پذیرش قوانین ازدواج رسمی

برخی از افراد به دلیل تربیت نادرست، توانایی پذیرش مسئولیت را ندارند و در نتیجه از مسئولیت ها و قواعد ازدواج رسمی فرار می کنند. این افراد به شدت در تلاش هستند تا نیازهای عاطفی و جنسی خود را بر طرف سازند اما نمی خواهند که مسئولیت هایشان را قبول کنند. آنان فکر می کنند که با ازدواج سفید می توانند همه چیز را برطرف سازند اما در واقع عدم مسئولیت پذیری را در خود تقویت می کنند و با مشکلات جدی مواجه می شوند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه افزایش مسئولیت پذیری کلیک کنید.

آمار ازدواج سفید در ایران

ازدواج سفید اتفاقی غیر رسمی است که نمی‌توان آمار دقیقی از آن به دست آورد. آمارهای رسمی در این زمینه منتشر نشده اما آنچه در آمارهای غیر رسمی و شنیده‌ها وجود دارد، حاکی از آن است که ازدواج سفید در مناطقی از تهران به ویژه شمال شهر رواج پیدا کرده و افزایش آن از دهه نود بوده است. امروزه ازدواج غیر رسمی به یکی از گزینه‌های رایج برای افرادی که باورهای مذهبی ندارند، تبدیل شده است.

معایب و پیامدهای ازدواج سفید

ازدواج سفید معایب و مشکلاتی با خود به همراه دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

1. فقدان وفاداری و تعهد در رابطه

2. افزایش احتمال خیانت جنسی و عاطفی زوجین

3. مشکل با خانواده‌ها (چرا که معمولا ازدواج سفید از طرف خانواده‌ها مورد قبول واقع نمی‌شود)

4. قطع حمایت مالی و عاطفی از طرف خانواده‌ها

5. بروز استرس و اضطراب در زوجین به دلیل ترس از اتمام ناگهانی رابطه از طرف دیگری

6. افزایش سقط جنین

احتمال جدایی در ازدواج سفید

آمارهای اعلام شده در سایت‌های خارجی نشان داده است که عمر ازدواج‌های سفید در کشورهای غربی حدود یکسال یا کمی بیشتر است. ازدواج‌های سفید اکثرا به جدایی ختم می‌شوند. بنابراین احتمال بر هم خوردن این ازدواج‌ها بالاتر از ازدواج‌های رسمی است.  البته شایان توجه است بیشتر افرادی که به ازدواج‌های سفید رو می‌آورند، یکی از دلایلشان از این انتخاب، عدم وابستگی و سادگی جدایی در این ازدواج است. تکرار شکست عشقی، فرد را در برابر اختلالات روانی آسیب پذیر‌تر خواهد کرد. جدایی در ازدواج‌های غیر رسمی نیز پیامدهایی مشابه آسیب‌های طلاق را برای طرفین در پی دارد.  برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آسیب های طلاق کلیک کنید.

تفاوت ازدواج سفید در ایران و کشورهای غربی

امروزه بسیاری از جوانانی که به ازدواج سفید و روابط آزاد روی می آورند این سوال را می پرسند که چرا ازدواج سفید در کشورهای دیگر آزاد است اما در کشور ما تابو و حتی جرم محسوب می شود. ازدواج سفید در ایران و کشورهای غربی تفاوت زیادی دارد. طبق بررسی های انجام شده، در کشورهای غربی هم خانه شدن و ازدواج سفید پیش زمینه ای برای ازدواج رسمی است تا زوجین شناخت بیش تری از هم داشته باشند. در کشور ایران نیز می تواند این مساله صدق کند اما توجه داشته باشید که رابطه جنسی قبل ازدواج در فرهنگ ایرانی یک مساله غیرقابل هضم برای خانواده ها و جامعه است.

در صورتی که ازدواج سفید در کشور های غربی با موفقیت پیش نرود و زوجین جدا شوند، نگاه منفی نسبت به طرفین توسط جامعه به وجود نمی آید اما در کشور ایران اگر رابطه به جدایی ختم شود و مساله ازدواح سفید مشخص شود، زوجین با نگاه بسیار تند و منفی جامعه و مشکلات متعدد مواجه می شوند. از سوی دیگر مساله پرده بکارت نیز برای دختران مطرح است که می تواند مشکلات زیادی را در روابط بعدی شان ایجاد کند.

مشکلات ازدواج سفید نسبت به ازدواج رسمی

بیشترین مشکلاتی که افراد در ازدواج سفید گزارش می‌کند شامل احساس عدم امنیت از رابطه، عدم تعهد و وفاداری، خیانت جنسی، وقت گذرانی و تفریحات مجردی، عدم پذیرش و حمایت عاطفی و مالی از طرف خانواده‌ها و بروز دیگر مشکلات در روابط خانوادگی است. فرد در ازدواج سفید نمی‌تواند آینده منسجمی را برای خود ترسیم نماید. آزمایشی و موقت بودن این ازدواج مانع از ورود فرد به یک زندگی جدی و واقعی می‌گردد.

روانشناسان زیادی بر این عقیده‌اند که ثبات و طول عمر رابطه، به فرد یاری می‌دهد تا بتواند راجع به زندگی نگاه بالغانه تری داشته باشند و در زمینه‌های متفاوت سرمایه گذاری‌های روانی داشته باشند. همچنین زندگی کردن با یک نفر به جای ازدواج کردن با او، جذابیت و دلایل ازدواج را تباه می‌کند. در نهایت روابط زوجین در این ازدواج ها نیز دچار مشکلاتی می شود که مشاوره ازدواج و زوج درمانی به آن ها کمک می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ازدواج کلیک کنید.

آسیب ازدواج سفید برای زنان

در تمام رابطه‌ها زنان به دلیل روحیات خاص خود بیش از مردان وابسته شده و در صورت شکست با آسیب بیشتری نیز نسب به مردان مواجه می‌شوند. مهم ترین دغدغه یک زن در رابطه عاطفی نیاز به داشتن یک تکیه‌گاه محکم است. در ازدواج سفید حتی اگر مرد تمام نیازهای روحی و عاطفی زن را برآورده کند، باز هم ترس از اتمام رابطه فکر زن را مشغول کرده و استرس و فشار روانی زیادی به او وارد می‌کند. مشکل دیگری که وجود دارد امکان بارداری ناخواسته زن است که در این صورت منجر به طرد شدن از طرف خانواده و اجتماع خواهد شد.

آیا ازدواج سفید در کشور ایران جرم محسوب می شود؟

ازدواج سفید پدیده ای است که جدید و نوظهور می باشد و به همین دلیل در قانون کشور ما اشاره مستقیمی به عبارت ازدواج سفید نشده است. اما این ازدواج جرم محسوب می شود و در صورتی که مشخص شود، طبق قانون زنا، با طرفین برخورد خواهد شد. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*