ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چه کسانی نیاز به روان پزشک دارند؟ | مشکلاتی که دخالت روان پزشک را می طلبد

چه کسانی نیاز به روان پزشک دارند؟ افراد زیادی به اختلالات و بیماری های روانی مبتلا می شوند، اما برخی با دوره های کوتاه مدت روان درمانی بهبود می یابند، ولی عده ای نیز علاوه بر کمک های روان درمانگر، نیازمند استفاده از دارو هستند، که ضرورت مراجعه به روان پزشک را ایجاد می کند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


روان پزشک چه کسی است؟

روانپزشکی زیرشاخه ی پزشکی، متخصص در درمان و پیشگیری از اختلالات روانی و رفتاری است. به این ترتیب روان پزشک متخصصی است، که به مشکلات بهداشت روان و اختلالات روانی می پردازد. یعنی به ارزیابی مشکلات روانی بیمار، تشخیص بیماری پرداخته و با تجویز دارو به درمان اختلالات روحی و روانی کمک می کند.

چگونگی تشخیص بیماری

با توجه به این که روان پزشکی تخصصی پزشکی است، آنها می توانند برای تشخیص بیماری از آزمایشات پزشکی و روان شناختی استفاده کنند و با انجام معاینات بالینی، صحبت با بیمار و تحلیل اختلال به تشخیص بیماری و تفهیم آن به بیمار می پردازند.
زمینه ی تحصیلات و تخصص روان پزشک او را قادر می سازد، که ارتباط بین بیماری و عوامل روحی و ژنتیکی و ... را تشخیص دهد و با کمک اطلاعات علم روان شناسی، درباره ی انواع بیماری و مشکلات رفتاری و مصاحبه با خانواده و اطرافیان بیمار درمورد بیماری نظر داده و اقدام به تجویز دارد می کند. روان پزشک در تشخیص بیماری از معیارهای مدون در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی DSM استفاده می کند، که مرجع تشخیص اختلالات و ناهنجاری های رفتاری است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه فرق روانشناس و روانپزشک کلیک کنید.

زمان مراجعه به روان پزشک

در مواردی اشخاص بیمار علاوه بر مراجعه به روانشناس نیازمند مراجه به روان پزشک می باشند، که از جمله ی این موارد عبارتند از:
  1. بیماری روانی پیشرفت کرده است: اغلب زمانی افراد به روان پزشک مراجعه می کنند، که به علت پیشرفت بیماری، در درمان بیماری به کمک روان شناس، موفق نبوده اند و نیاز به تجویز دارو و پیگیری آن توسط روان پزشک دارند.
  2. درمان به وسیله روان شناسی کافی نیست: استفاده از روانشناسی و جلسات درمانی گاهی به تنهایی کافی نیست و وقتی ادامه ی درمان نیازمند استفاده از دارو باشد، روان پزشک وارد مرحله ی درمان می شود، تا بتواند فرایند پیشرونده بیماری را کنترل کند. به عبارتی پیشرفت در درمان بیماری، نیازمند همکاری روان شناس و روان پزشک با یکدیگر برای درمان بیماری است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناس خوب کلیک کنید.
 

بیماری هایی که به روان پزشک نیاز دارند

دسته ای از بیماری های روانی معمولا به درمان روان شناسی به تنهایی جواب نمی دهند و کنترل بیماری نیازمند مداخله روان پزشکی است، که از جمله ی آنها موارد زیر است.

1-اسکیزوفرنی

این بیماری که به آن شیزوفرنی نیز گفته می شود، یک بیماری جدی و مزمن روانی است، که شیوه تفکر و احساسات و رفتار بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد. اگرچه مانند سایر بیماران روانی شایع نیست. اما تاثیرات نامطلوب بیماری اسکیزوفرنی باعث ناتوانی وضعف بیمار می شود. این بیماران به واسطه تاثیری که این بیماری در روان و فکر و عواطف آنها می گذارد، معمولا دچار مشکلات دیگری مانند افسردگی و اضطراب نیز می شوند.
بنابراین قسمت عمده ی توانایی های خود را از دست می دهند و در خانواده، جامعه و شغل و حتی در حفظ سلامتی خود دچار مشکلات زیادی می شوند. بنابر توصیفی که از بیماری به عمل آمد، دخالت روان پزشک برای کنترل روال بیماری لازم است، تا به بازتوانی بیمار برای ادامه فعالیت های روزمره و بازگشت سلامت روان او تا حدی کمک کند. درواقع این بیماری با کمک های روان شناسی به تنهایی قابل کنترل و درمان نیست.

2-چه کسانی نیاز به روان پزشک دارند | افسردگی

افسردگی بیماری است که در اثر تغییر مواد شیمیایی مغز و عملکرد سیستم عصبی و عدم تعادل هورمون های خلق و خو اتفاق می افتد. بنابراین فرد، انگیزه، حوصله و انرژی ادامه زندگی و فعالیت های روزمره را از دست می دهد، دچار نوسانات خلق می شود،  که در صورت عدم درمان علائم آن شدت پیدا می کند.
افسردگی شدید به کمک جلسات روان شناسی و روان درمانی درمان نمی شود و نیازمند دریافت و مصرف دارو است، که در تخصص روان پزشک است که با همکاری با روان شناس و آگاهی از میزان پیشرفت بیماری نسبت به تجویز دارو برای درمان بیماری اقدام می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان افسردگی کلیک کنید.
چه کسانی نیاز به روان پزشک دارند

3-اختلال دوقطبی

اختلال دو قطبی بیماری است، که بین حالت مانیا و افسردگی در نوسان است. تغییرات خلقی که گاهی فرد حالات شیدایی و انرژی بالای روانی را تجربه می کند و بعد از چندین ماه حالات بیمار به سمت افسردگی رفته و دچار خستگی، بی خوابی، عدم تمایل به زندگی و... می شود. اختلال دو قطبی بیماری است، که بدون درمان پزشکی اغلب قابل درمان نیست و بیمار نیاز دارد که برای مدتی بین یک تا 5 سال دارو مصرف کند، تا بیماری تحت کنترل قرار بگیرد.

4-چه کسانی نیاز به روان پزشک دارند | توهم

بیمارانی که به اختلال توهم دچار هستند، از اتفاقات اطراف خود درک غیرواقعی و نادرستی دارند، که باعث روان پریشی آن ها است و باعث می شود تصایر، اصوات، و اتفاقات را به گونه ای متفاوت و نادرست دریافت کنند و درمورد آنها دچار توهم و خیالات شوند. توهم انواع مختلفی دارد، که شامل توهم شنیداری، دیداری، اروتومانیک، حسادت و ... می شود. اختلال توهم برای کنترل و درمان نیازمند مراجعه به روان پزشک و دریافت دارو است، که علائم آن را کاهش داده و مانع از پیشرفت توهمات بیمارگونه فرد شود.

5-اختلال خوردن

نوعی غذاخوردن که خارج از حالت طبیعی است. به عنوان مثال کسی که دچار اختلال پرخوری است، به میزان بیش از نیاز غذا می خورد و بعد تعمدا استفراغ می کند. اختلال خوردن رفتارهای کنترل نشده ای است، که شیوه ی غذا خوردن بیمارگونه را القا می کند، که این اختلال ارتباط مستقیمی از از تصور اشتباه افراد درباره ی بدنشان دارد. ریشه ی این اختلال به مشکلات روانی برمی گردد، که فرد بیمار با آن درگیر است و برای درمان آن گاه لازم است، فرد با استفاده از کمک روان پزشک و دریافت دارو به کنترل بیماری خود کمک کند.

6-چه کسانی نیاز به روان پزشک دارند | اختلال استرس پس از حادثه

همان طور که از اسم آن پیداست، یک نوع اختلال مرتبط با حوادثی ناگوار در زندگی فرد است، که شخص بعد از عبور حادثه تا مدت ها با عواقب ناگوار آن اتفاق درگیر می ماند و نمی تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد. اختلال پس از حادثه بیماری روانی است، که عوارض و پیامدهای آسیب زایی دارد و بر کیفیت زندگی فرد تاثیرات نامطلوبی می گذارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال استرس پس از سانحه کلیک کنید.
بیمار برای بازگشت به زندگی و رهایی از رنج این اختلال به کمک های روان شناسی و دارویی برای گذر از بیماری نیازمند است. بنابراین روان پزشک با معاینه بالینی و صحبت با بیمار به درک دقیقی از وضعیت بیمار رسیده و برای او دارو تجویز می کند. ممکن است بیمار نیاز داشته باشد به دفعات با روان پزشک در ارتباط باشد و دارو مصرف کند.

7-مشکلات خواب

مشکلات و اختلالات خواب، بسته به این که با کدام یک از بیماری های روانی دیگر مرتبط باشد، درمان متفاوتی می طلبد، اما از آن جا که بر روی عملکرد و فعالیت های اجتماعی فرد تاثیر گذار است و از طرفی به تغییرات شیمیایی مغز و کارکرد نورون های مغزی مربوط می شود، در اغلب موراد، نیاز به تجویز دارو و معاینات بالینی و روان پزشکی دارد، تا ضمن مشخص شدن وضعیت بیماری بتوان از دارو برای درمان زودتر بیماری و مدیریت آن استفاده کرد.

8-انواع اعتیاد و رفتارهای وابستگی

اعتیاد انواع مختلفی دارد که از جمله ی آنها، اعتیاد به مواد مخدر، مصرف الکل و نمونه های دیگر است، که به دلیل تاثیر مخرب و محرک روی مغز، برای بازتوانی عمکرد مغز و بازگشت به حالت سلامت روان، همچنین شکستن چرخه ی اعتیاد، مراجعه ی به روان پزشک یک ضرورت است، تا با کمک داروهای روان پزشکی و جلسات متعدد به درمان و از بین رفتن اعتیاد کمک شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.

9-بیش فعالی

بیش فعالی بیماری است، که با نقص توجه، تمرکز پایین، نقص یادگیری مرتبط است، که بدون درمان و با پیشرفت بیماری، شدت بیماری افزایش پیدا کرده تا جایی که در بزرگسالی با بیماری های دیگر همپوشانی پیدا می کند یا فرد را دچار اختلالات دیگری از جمله بیماری دو قطبی می کند. بنابراین معالجه و درمان بیماری به کمک های روان شناسی و روانپزشکی همچنین دارو درمانی نیازمند است، تا از پیشرفت بیماری و پیدایش علائم خطر آن جلوگیری شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان بیش فعالی کلیک کنید.

10-اختلالات اوتیسم

اختلال اوتیسم یک اختلال نورولوژیکی است، که در سال های ابتدایی رشد کودک ظاهر می شود و باعث می شود که مغز کودک در زمینه های رفتارهای اجتماعی و مهارت های ارتباطی به درستی رشد نکند و عملکرد کودک را دچار مشکل می کند. بنابرین کودک نمی تواند به درستی با دیگران ارتباط برقرار کند و دریادگیری مهارت های رفتاری و ارتباطی دچار مشکل می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم اوتیسم کلیک کنید.
کودک متبلا به اوتیسم در مهارت های شناختی معمولی و رفتارهای اجتماعی، ارتباطات کلامی و غیرکلامی دچار مشکل زیادی است. اگر بیماری کودک به موقع تشخیص داده شود و برای درمان آن از کمک های روان شناسی و روان پزشکی به موقع استفاده شود، به کمک دارو می توان جلوی پیشرفت بیماری را گرفت و به یادگیری کودک در زمینه های ذکر شده یاری کرد.

11-چه کسانی نیاز به روان پزشک دارند | اختلالات اضطرابی

از شایع ترین بیماری های آسیب زای روانی اختلالات اضطرابی هستند، که فرد را از ادامه ی فعالیت های اجتماعی باز می دارد. افراد مبتلا همواره بدون دلیل مشخصی نسبت به آنیده دچار نگرانی و اضطراب هستند، که این اختلال و نگرانی می تواند تا حالات حاد پیشروی داشته باشد و باعث حملات پانیک یا وحشت و هراس اجتماعی شود.
از انواع اختلال های اضطرابی می توان آگورافوبیا، اختلال وحشت زدگی و فوبی اجتماعی و... را نام برد که برای درمان آن، توسل به دریافت کمک های حرفه ای روان شناسی و توامان دریافت مشاوره روان پزشکی و استفاده از دارو درمانی را می طلبد.  
چه کسانی نیاز به روان پزشک دارند

روش های درمانی روان پزشک

روان پزشکان در درمان بیماران از روش های درمانی متفاوتی استفاده می کنند و از روان درمانی، دارودرمانی، الکتروشوک درمانی و ... استفاده می کنند، که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

1-چه کسانی نیاز به روان پزشک دارند | روان درمانی

روان درمانی نوعی ارتباط کلامی و گفتگو میان یک درمانگر و بیمار است، که در درمان بیماری های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. درواقع در روانپزشکی، روان درمانی، بخش گفتاردرمانی و کار بر روی قسمت عاطفی و روانی بیماری است، که به هدف از بین بردن علائم بیماری یا کنترل نشانه هایی آسیب زای بیماری و بهبود عملکرد بیمار است.
روان درمانی شامل جلسات درمانی است، که بسته به وضعیت بیماری می تواند، کوتاه یا بلندمدت باشد یا به صورت، فرددرمانی، زوج درمانی یا درمان گروهی انجام شود. برخی ازاین درمان ها به بیمار کمک می کند تا با شناخت رفتارهای ناهنجار و تاثیر تجارب تلخ بر این رفتارها  به تغییر آن ها بپردازد. برخی نیز با روش حل مشکلات بیمار، به کنترل و حذف بیماری کمک می کند.

2-دارودرمانی

استفاده از دارو درمانی در روان پزشکی به منظور سرعت بخشیدن به روند درمان و کنترل و پیشگیری از فرایند بیماری است. که روان پزشک معمولا پس از سنجش و ارزیابی دقیق، انجام آزمایش و... برای درمان اختلالات مختلف  دارو را تجویز می کند. داروها با اثر بخشی بر مواد شیمیایی مغز و نورن های عصبی بر درمان بیماری تاثیر می گذارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دارو درمانی روانی کلیک کنید.

3-الکتروشوک درمانی

شوک درمانی از درمان های پزشکی است، که به وسیله عبورجریان الکتریکی ضعیف از مغز جمجمه انجام می شود، که با ایجاد شوک و تشنج باعث تغییر در مواد شیمیایی مغز شده، به بهبود علائم بیماری و درمان مشکلات روانی کمک می کند. از الکتروشوک درمانی در درمان افسردگی، اختلال دوقطبی، پارکینسون و ... استفاده می شود.  

داروهای تجویز شده توسط روان پزشک

با توجه به نوع بیماری و اختلال بیمار، روان پزشک یکی از انواع داروهای زیر را برای درمان بیماری تجویز می کند.
  • داروهای افسردگی: به درمان علائمی نظیر، غم، خستگی، ناامیدی، کج خلقی و بی خوابی و... کمک می کند.
  • داروهای ضد اضطراب: برای درمان اضطراب در بیماری های اضطرابی استفاده می شود، که به کاهش اضطراب و درمان بی خوابی کمک می کنند. اما وابستگی می آورند و باید برای درمان مقطعی مورد استفاده قرار بگیرند.
  • داروهای تثبیت کننده خلق:اغلب در درمان و کنترل نشانه های بیماری دوقطبی استفاده می شود، که دائما در نوسان از حالت شیدایی به افسردگی است و باعث تثبت حال عمومی بیمار است.
  • داروهای ضد روان پریشی :از این داروها در درمان بیماری هایی نظیر اسکیزوفرنی استفاده می شود و پس از شروع درمان بیمار از نظر مشاهده ی علائم بهبودی و تاثیر داروها تحت نظر قرار می گیرد.

درمان قطعی با داروهای روان پزشک

برای پاسخ گویی به این سوال، باید به ماهیت بیماری های روانی توجه نمود. برخی بیماری ها ماهیت عود شونده دارند و باید حتما برای کنترل بیماری دارو مصرف شود. مانند اسکیزوفرنی، افسردگی ماژور یا اختلال دو قطبی. این بیماری ها نیازمند مراقبت بیشتر و استفاده دراز مدت از دارو است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه جدیدترین روش درمان افسردگی ماژور کلیک کنید.
اما در برخی دیگر از اختلالات، احتمال عود بیماری بعد از بهبود وجود ندارد، مشروط بر این که طول درمان رعایت شود و شرایط استفاده نادرست و ترک دارو زودتر از موعد باعث عود بیماری می شود. در این موارد بیمار با درمان و تکمیل دوره ی آن بیماری را به طور کامل پشت سر می گذارد.  

سخن آخر درمورد چه کسانی نیاز به روان پزشک دارند

علی رغم این که برخی بیماری های روانی نیازمند طول درمان بیشتری هستند و بیمار ملزم به استفاده از دارو و مراجعه مکرر به روان پزشک می باشد، اما به ندرت پس از تکمیل دوره ی درمان، احتمال بازگشت و عود بیماری وجود دارد. بنابراین توصیه می شود، برای کنترل بیماری و بهبود شرایط زندگی و سطح کیفت روانی خود به درمان و استفاده از دارو متعهد باشید. اگر در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوره روانشناسی در این مورد کمک بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*