ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چرا عاشق می شویم؟ | دلیل عاشق شدن و مراحل عشق

چرا عاشق می شویم؟ عشق اتفاقی است که برای بسیاری از شما روی داده و قطعا تجارب خوب و سازنده ای برایتان به همراه داشته است. تجربه عشق  لحظاتی سرشار از هیجان، خوشی، احساس مهم بودن، تعلق و احساس کمال که باعث می شود اگر مجرد باشید، حتی اگر بارها از آن شکست بخورید، دلتان بخواهد دوباره آن را تجربه کنید. اما این که کدام عامل محرک اصلی برای تجربه عشق است و باعث می شود عاشق شوید در ادامه بیان خواهد شد. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روابط عاطفی مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

عشق چیست؟

اگر بخواهیم عشق در معنای واقعی را شرح دهیم احساس علاقه عمیق یک نفر به دیگری به شکلی که تمایلات او را بر خواسته های خود ترجیح دهد، عشق معنا می شود. به این معنا که سلامت و امنیت، خواسته و خوشبختی طرف مقابل اولویت فرد است. اما عشق در معنای وسیع کلمه کشش یک شخص به دیگری است که بر اساس معیارها و مبناهای متفاوت است. به عبارتی عشق در معنای واقعی خود زمانی رخ می دهد که یک نفر به طرف مقابل خود اجازه بالندگی و تبدیل شدن به چیزی که می خواهد بدهد. اما اگر وارد مرحله ای شود که به صورت شرطی عشق بورزد و وارد فاز کنترل رابطه یا طرف مقابل بشود این نوع رفتار معنای عشق واقعی نیست. در عشق واقعی طرفین به پشتیبانی بی قید و شرط از یکدیگر می پردازند و به سمت تعهد خوداگاه پیش می روند. یعنی در رابطه خود واقعی را نمایش می دهند و از مخاطب خود کاملا حمایت می کنند. در عشق واقعی گشودگی و امنیت تواما وجود دارد. حتی اگر لزوما به ازدواج هم منتهی نشود و طرف مقابل تصمیم قطعی به ازدواج با فرد را نداشته باشد.  

انواع عشق کدامند؟

تعریف عشق از یک آدم تا یک آدم دیگر می تواند فرق داشته باشد  و برای هر کسی معنای متفاوتی داشته باشد. به همین طریق عشق نیز به اقسام مختلف قابل تقسیم است و لزوما در تعریف عشق واقعی نمی گنجد و می تواند در یکی از اقسام زیر باشد. برای آشنایی با انواع عشق کلیک کنید.

1-عشق رمانتیک

در این عشق فرد دیگری را به دلیل شبیه بودن به معیارهای آرمانی خود انتخاب می کند و ناخوداگا ه جذب کسی می شود که ملاک های ذهنی او را دارد و یک مشخصه دیگر این نوع علاقه ترکیب صمیمیت و میل جنسی است. ارتباطی که هر دو فاکتور را  در خود جمع دارد.

2-عشق به خانواده

علاقه به اعضای خانواده و مهربانی به آن ها را شامل می شود که در آن هیجانات عاطفی شدید و ناگهانی دیده نمی شود و بر پایه احترام  و صمیمیت بنا می شود. در این نوع عشق، جاذبه جنسی مطرح نیست. برای آشنایی با نحوه افزایش جذابیت جنسی کلیک کنید.

3-چرا عاشق می شویم؟ | عشق جنسی

کششی است که بر اساس نیازهای جنسی به جنس مخالف ایجاد می شود و مبنای صمیمیت زناشویی عاطفی ندارد. این نوع عشق ها زودگذر و با هدف مقطعی و مشخص بروز پیدا می کنند.

4-چرا عاشق می شویم؟ | عشق ظاهری

ملاک علاقه در این نوع عشق، ظاهر، تیپ، استایل، مادیات و مسائل سطحی است. که معمولا زودگذر بوده و بیشتر مختص افراد با سن پایین است. این نوع عشق فاقد ملاک پختگی است و بار منفی دارد به این دلیل که معیارهای عشق واقعی را ندارد.

5-عشق واقعی

علاقه و صمیمیتی بدون قید شرط است که یک نفر طرف مقابل را بخاطرش خودش می خواهد نه عقاید و تمایلاتش. یکی از بهترین اشکال عشق است که در آن مخاطب و خواسته های ملاک دوست داشتن است. برای آشنایی با مفهوم و معنی عشق واقعی کلیک کنید.

6-عشق یک طرفه

عشقی که فقط یکی از طرفین دیگری را دوست دارد. مبادله احساسات یک طرفه صورت می گیرد و معمولا مدت زیادی دوام نمی آورد. برای آشنایی کامل با ویژگی ها وچالش های عشق یکطرفه کلیک کنید.
دلایل عاشق شدن  

چرا عاشق می شویم؟

شاید طرح این سوال برای هر فرد جواب های احتمالی زیادی داشته باشد، مقوله ی عشق مورد توجه و بحث اندیشمندان زیادی بوده است و در تمام اعصار به چیستی و چرایی عشق پرداخته شده. شاید دلیل این همه توجه به ماهیت عشق برمی گردد. به طور حتم هر آن کسی که به این سوال فکر می کند که چرا عاشق می شویم به این سوال نیز فکر کرده که عشق چیست؟در این رابطه مطالعه مقاله عشق اشتباهی پیشنهاد می شود. زمانی که شما عاشق می شوید شاید معیارهای عقلی و منطقی خود را نادیده بگیرید. اصولا عشق اتفاقی نیست که با معیار مادی بتوان آن را توضیح داد. برای این که بدانید چرا عاشق می شوید باید به این موضوع دقت کنید که عشق چطور اتفاق می افتد و با چه کسی؟ یعنی شما بیشتر در مواقعی که عاشق می شوید جذب چه کسانی می شوید.

1-چرا عاشق می شویم؟ | حس خوشایند

تحقیقات روانشناسی نشان می دهد که شما به سمت کسی جذب می شوید که می تواند حس خوشحالی به شما بدهد. یعنی حال شما با او خوب است. اما چرا عده ای باعث می شوند که شما حال بهتری داشته باشید؟ شما با آن ها احساس بهتری دارید زیرا با شما طوری رفتار می کنند که برای شما آشنا است و مثل تمام چیزهای آشنا به شما احساس امنیت می دهد. اما داشتن احساس خوشایند با عشق بیمار گونه متفاوت است.

2-چرا عاشق می شویم؟ | اعتماد به حس درونی

نتیجه تحقیقات روان شناسان نشان می دهد، در عاشق شدن، افراد غریزه خود را دنبال می کنند و به حس درونی خود اعتماد می کنند. بنابراین به دنبال اشخاصی می روند که بتوانند حس مطلوب و آشنایی از او بگیرند. در یک نگاه دقیق تر کسانی شما را جذب می کنند که باعث پیوند شما با کودکی شما هستند. کسانی که می توانند معنای عشق دوران کودکی را در شما تداعی بکنند و معنای عشقی که در خانواده آموختید زنده کنند. در این رابطه مطالعه مقاله روانشناسی عشق پیشنهاد می شود.

3-چرا عاشق می شویم؟ | پیروی از الگوی های قدیمی عشق

تعریف عشق برای انسان ها به صورت ناخوداگاه برابر با تعریفی است که در کودکی آموخته شده است. حتی اگر آن تعریف دارای ملاک های درست عشق دو طرفه نباشد. بنابراین بسیاری از انسان ها با اعتماد به این حس غریزی در عشق شکست می خورند و با ناکامی روبرو می شوند.اگر شما بتوانید معیارهای غلطی که ناهوشیارانه دنبال می کنید بشناسید با دوری کردن از آن ها در انتخاب گزینه های عشق موفق تر عمل می کنید. برای انتخاب خردمندانه باید متوجه الگوهای قدیمی ذهنتان باشید و از آن ها فاصله بگیرید. چنین انتخابی مستلزم روراستی با خودتان است.  

راهکارهای پس زدن الگوهای اشتباه در عشق

برای این که اشتباهات گذشته را تکرار نکنید و یک عشق به مراتب خود و موفق را تجربه کنید باید نسبت به احساسات درونی خود عمیق تر برخورد کنید و با طرح سوال هایی مچ خود را بگیرید که در دام معیارهای قبلی گرفتار نشوید. این سوالات می تواند شامل این موارد باشد. ( برای آشنایی با علت عشق اشتباهی کلیک کنید)
  • عشقی که اولین بار و در کودکی دریافت کرده ام چه الگویی داشته است. سعی کنید با ترسیم دقیقی از پیش زمینه های دریافتی عشق در گذشته آن ها را بیرون بکشید.
  • عزیزان من در کودکی چگونه مرا دوست داشتند و به چه شکلی به من عشق ورزیده اند؟
  • آیا الگوهایی که امروز ملاک انتخاب های من هستند همان معیارهای قدیمی است که من آموخته ام؟
  • الگوهایی که من در کودکی آموخته ام چقدر درست و یا اشتباه بوده؟
  • پاسخ به این سوالات نقشه ی اشتباهی که شما را به مقصد اشتباهی رهنمون می کند، نشانتان می دهد و اینک شما هستید که باید با هوشیاری آن ها را کنار بزنید و انتخابی آگاهانه انجام دهید.( برای آشنایی با نشانه های روابط ناسالم کلیک کنید)
 مراحل عاشق شدن

مراحل عاشق شدن کدامند

زمانی که شما با کسی روبرو شوید که شباهت زیادی به الگوی ذهنی شما از عشق دارد، به سرعت عشق در نگاه اول اتفاق می افتد. زیرا بررسی موضوع تطابق شخصیت و خصوصیات مخاطب با ضمیر ناخوادگاه است که با دقت تمام این ارزیابی را در کمترین زمان ممکن انجام می دهد. ضمیر ناخوداگاه چیزهایی که آشنا هستند و با معیارهای از پیش تعیین شده همسان هستند تشخصی می دهد. عشق در یک نگاه حتی زمانی که شخص مخاطب شما از نظر ظاهری به معیار های شما شباهت دارد با سرعت بیشتری اتفاق می افتد.اما نکته اینجا است که این عشق دوام نخواهد داشت.  بیشتر تجربیات عاشقانه مراحل یکسانی را طی می کنند که در ادامه بیان خواهد شد.  اطلاعات بیشتر در زمینه مراحل رابطه عاطفی کلیک کنید.

1-چرا عاشق می شویم؟ | مرحله شیدایی

در این مرحله که در شروع رابطه عاشقانه اتفاق می افتد طرفین رابطه هیجان بالایی را تجربه می کنند. دوره ای است که احساسات زیاد و رمانتیک است که به جهت تغییرات فیریولوژیکی در بدن و تولید هورمون های اکسی توسین و دوپامین چهره منحرف شده ای از عشق شکل می گیرد که به دوره شیدایی موصوف است زیرا طرفین از آن به عنوان عشق واقعی یاد می کنند در حالی که دوره ای گذارا است

2-چرا عاشق می شویم؟ | مرحله پیوستگی

در این زمان، طرفین سعی بر این دارند که همدیگر را بشناسند. به هم بیشتر نزدیک می شوند و برنامه های خود را یکدیگر هماهنگ می کنند و براساس برنامه طرف مقابل تنظیم می کنند. برای درک کامل از مشاوره ازدواج مشورت بخواهید.

3-مرحله آشنایی

دوره ای است که طرفین برنامه های خود را با حضور طرف مقابل ترتیب می دهند. بیشتر روی شناخت هم متمرکز می شوند و می فهمند که طرف مقابل به چه چیزهایی علاقه دارد، چه طرز فکری دارد. در این زمان شخص روی هدف از زندگی مشترک متمرکز می شود و به عبارتی جلوه واقعی عشق در این مرحله ظهور می یابد.  

ملاک های تشخیص عشق واقعی

برای این که بدانید در یک رابطه درست هستید باید رابطه شما معیارهایی داشته باشد که با عنایت به آن ها بتوانید درستی مسیر خود را تشخیص دهید. از جمله ملاک های عشق راستین موارد ذکر شده در زیر است.

1-احساس خوب از با هم بودن

یک رابطه خوب باید بتواند از نظر احساسی شما را تامین کند و به شما حال خوبی بدهد. البته منظور از احساس خوب، حسی نیست که در اثر تثبیت الگوهای عشق قدیمی در شما شکل بگیرد. منظور این است که شما یک رابطه سالم را تجربه می کنید که خالی از کنترل و مرزبندی های غیرمعقول است. زمانی که شما نسبت به شریک عاطفی خود احساس خوشایندی دارید و دلتان می خواهد با او وقت بگذرانید یعنی یک رابطه درست را دنبال می کنید. در یک رابطه سالم طرفین برای یکدیگر حرف هایی برای گفتن دارند و مشتاق هستند تا زمانشان را با یکدیگر سهیم شوند.

2-احترام متقابل وجود دارد

اگر در یک رابطه قدم گذاشته اید که می توانید برای طرف مقابل تان ارزش واحترام قائل باشید، آن رابطه یک عشق واقعی را به ذهن متبادر می کند. اگر کسی از مخاطب شما سخن می گوید و این باعث می شود که بخاطر انتخاب او به خود افتخار کنید یعنی رابطه درستی دارید.

3-تفکر و ویژگی های او را می پسندد

اگر افکار و نظرات شریک عاطفی تان برای شما مهم است و سعی می کنید درموضوعات مختلف نظر او را بدانید حتی اگر نظر او مخالف عقاید شما باشد، یعنی علاقه واقعی بین شما حاکم است. اگر فکر می کنید مخاطب خود را همانطور که هست حتی اگر به نظر غیرمعمول می آید،یعنی احساس عشق دختر به پسر یا بر عکس واقعی است. اما اگر هر از گاهی به ذهنتان می رسد در بعضی زمینه ها او را تغییر بدهید و برایتان جالب نیست، حستان واقعی نخواهد بود.

4-دریافت حس امنیت

امنیت به معنای بودن در کنار کسی بدون احساس نگرانی و ناامنی از مواجهه با رفتارهای غیراستاندارد است. در صورتی که در کنار شریک عاطفی خود چنین احساسی دارید ضمن این که نگران از دست دادن او نیستید و او را به خاطر خودش دوست دارید به معنای یک عشق واقعی است. احساس امنیت یکی از نشانه های عاشق شدن زنان است.

5-دوست داشتن بی دلیل

اگر برای این که با هم هستید یک دلیل یا توضیحی وجود دارد دیگر نمی توان گفت که اتصال شما بر اساس عشق است. یعنی فقط چون همدیگر را دوست دارید در کنار هم هستید نه چون مجبور هستید که در کنار هم بمانید. این جمله به این معناست که شما با فردی هستید که همانگونه که هست کافی است و می توانید بدون نگرانی و با اطمینان از انتخاب خود با او بمانید. همیشه افرادی بهتر، باهوش تر، با امکانات بیشتر، زیباتر وجود دارد که ممکن است روی تصمیم فرد تاثیر بگذارد اما عشق زمانی معنا دارد که آنقدر مخاطب خود را دوست بدارید که برایتان این ملاک ها مهم نباشد.اما هر دوست داشتنی نشانه عاشق شدن نیست.  

چرا عاشق می شویم؟ | سخن پایانی

عشق را همگان تجربه می کنند. اما به دست آوردن عشق واقعی کار آسانی نیست. سختر از آن نگهداری از عشقی است که کلبه شما را گرم نگه می دارد. حفاظت از عشقی که زندگی شما را سرزنده نگه می دارد نیازمند تعهد به رابطه و به شریک عاطفی تان است. زندگی و واقعیات سخت آن ممکن است شما را از پرداختن به آن غافل کند. عشق واقعی ساختنی و پرداختنی است. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*