ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خجالت زنان از رابطه جنسی با شوهرانشان | دلایل و راه‌کارهای مؤثر

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با خجالت زنان از رابطه جنسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

خجالت زنان از رابطه جنسی به چه علت است؟ آیا راهی برای بر طرف کردن خجالت زنان از نزدیکی در ارتباط با همسرشان وجود دارد؟ بعضی زنان از داشتن رابطه جنسی با همسر خود خجالت می‌کشند. حتی برخی ترجیح می‌دهند در تاریکی رابطه داشته باشند. شرم و خجالت زنان در رابطه جنسی می‌تواند گذرا یا دائمی‌ باشد. این شرم باعث می‌شود زوجین از رابطه جنسی خود لذت کامل نبرند. در واقع این زنان نمی‌توانند خواسته‌ها ونیازهای خود را بیان کنند و انگار چیزی مانع آن‌ها می‌شود که در نهایت به عدم رضایت زناشویی منجر می‌شود. تداوم این روند، رابطه زناشویی را به یک سناریوی تکراری و یکنواخت تبدیل خواهد کرد. در این مقاله درباره علل و تاثیر خجالت زنان از نزدیکی بر روابط زناشویی صحبت خواهیم کرد. پیش از آن توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

خجالت زنان از رابطه جنسی

خجالت زنان از نزدیکی در ابتدای زندگی زناشویی امری وابسته به تربیت، شیوه های آموزشی و فرهنگی است که با آگاهی و کسب آموزش صحیح جنسی در طول تربتیت و سپس در طول رابطه با شریک عاطفی باید از بین برود. تداوم شرم و خجالت زنان در رابطه زناشویی باعث بروز دلسردی و پایین آمدن کیفیت رابطه می‌شود. همچنین رضایت زناشویی را از بین می‌برد. پس نحوه مدیریت شرم در رابطه از اهمیت زیادی برخوردار است. این شرم و خجالت به قدری است که زن توانایی لذت بردن از رابطه جنسی را ندارد.

لازم به ذکر است که مشکل، کمبود میل جنسی در زنان نیست، بلکه تنها از برقراری رابطه جنسی شرم دارند. گاهی زنان دوست دارند به همسر خود حرف‌هایی بزنند یا رفتار خاصی داشته باشند. این زنان توانایی بیان خواسته و نیازهای خود یا فانتزی‌های جنسی خود را ندارند. آن‌ها معمولا این مشکل خود را با کسی مطرح نمی‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله بی میلی جنسی در زنان را مطالعه فرمایید.

اینفوگرافیک خجالت زنان از رابطه جنسی با شوهرانشان

اینفوگرافیک خجالت زنان از رابطه جنسی با شوهرانشان

دلایل خجالت زنان از رابطه جنسی

خجالت زنان از نزدیکی می‌تواند بر اساس موقعیت فرهنگی یا زمانی متفاوت باشد، که در ادامه به آن می پردازیم:

1. تأثیر فرهنگ

در کشورهایی مانند ایران، زنان را به داشتن حجب و حیا تشویق می‌کنند. در این فرهنگ‌ها زنان را از داشتن رابــطه جنسی یا صحبت کردن درباره آن شرمنده می کنند و با انگ و برچسب زنی سعی در کنترل رفتار جنسی زنان دارند. بنابراین این طرز فکر در زنان شکل می‌گیرد که راحت بودن در رابطه جنسی در تضاد با موازین اخلاقی است. در واقع به نوعی لذت جنسی را برای زن لازم نمی دانند و آن را مختص مردان و نیازی صرفا مردانه تلقی می کنند. تبعیض جنسیتی که از طرف فرهنگ بر زنان جامعه اعمال می‌شود آن‌ها را با نوعی نابرابری در رابطه جنسی رو به رو می‌کند که از طرف دیگر می تواند به بروز مشکلات روحی و تاثیر در عملکرد جنسی بیانجامد.

2. عدم داشتن اعتماد به نفس

نگرانی شدید از ارزیابی منفی توسط همسر منجر به عدم اعتماد به نفس در برخی از زنان می‌شود. چرا که تصور می‌کنند برای داشتن یک رابطه جنسی موفق باید بدنی زیبا داشته باشند حال آن که کلید داشتن یک رابطه خوب پذیرفتن بدن خود همان گونه که هست، می‌باشد. در واقع تصویری که زنان از بدن خود دارند در تمایل به داشتن رابطه تاثیر می‌گذارد. البته نوع نگرش و نگاه مردان نیز می تواند در این مورد بسیار موثر باشد. نگاه کردن به فیلم های پورن و زنانی که اندام های تجاری خود را عرضه می کنند بیشترین تاثیر منفی را در نوع نگاه افراد به اندام زنان دارد. زنان مبتلا به اختلال بدشکلی بدن، با نگاه منفی به بدن خود ایرادهای غیر واقعی را در ذهنشان پرورش می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال بد ریخت انگاری بدن کلیک کنید.

3. ترس از قضاوت شوهر

گاهی خانم‌ها می‌ترسند که راحت بودن با شوهر و بیان فانتزی‌ جنـسی خود باعث می‌شود که مورد قضاوت منفی از طرف شوهر خود قرار گیرند. و یا این که نسبت به گذشته آن‌ها مشکوک شوند. یکی از وظایف شوهر در روابط جنسی، بالا بردن اعتماد به نفس زن است. نوع برخورد مرد خصوصا از همان شب زفـاف و شروع روابط جنسی با همسر، می تواند حس ارزشمندی را در زن ایجاد کرده و یا بالعکس از رابطه جنسی بیزار کند.

4. زایمان

خجالت زنان در رابطه جنسی ممکن است به دنبال زایمان و تغییراتی که در بدن زن ایجاد می‌شود مانند چاق شدن و یا ترک‌های زایمان رخ دهد. در واقع تصویری که از بدن خود دارند تغییر کند که تداوم این نارضایتی منجر به افسردگی و پایین آمدن عزت نفس در آن‌ها می‌شود. این نوع نگرش در طولانی مدت منجر به بروز انواع اختلالات جنسی می شود. به همین دلیل درمان آن را باید جدی گرفت.

تأثیر خجالت زنان از رابطه جنسی

اغلب شرم و خجالت زنان در اولین رابطه جنسی امری قابل کنترل است اما اگر این خجالت در روابط بعدی نیز وجود داشته‌ باشد در روند شروع رابطه زناشویی و ادامه‌ی آن اختلال ایجاد می‌کند. لازم است در اولین رابطه جنسی هر دو زن و مرد به خوبی عمل کنند تا روابط بعدی تحت تأثیر قرار نگیرد.

معمولا شرم در زن مانع خیال پردازی جنسی و بالا رفتن میل جنسی می‌شود. در حالی که خیال پردازی روند طبیعی در رابطه می‌باشند. در واقع حس شرم روی خیال پردازی‌های جنسی تاثیر می‌گذارد. زنان خجالتی به جای این که در رابطه احساس مثبتی داشته باشند، به افکار منفی دامن می‌زنند که به بی میلی جنسی در خود و همسر منجر می‌شود.

تداوم افکار منفی ممکن است منجر به وسواس فکری نیز شود. در نهایت زن و مرد از رابطه زناشویی که لازمه ازدواج است لذت نبرده و منجر به سردی روابط و مشکلات زناشویی می‌شود. بهتر است زوجین قبل از بغرنج شدن مسئله در صدد حل آن با استفاده از مشاوره جنسی و یا استفاده از راهکارهای کاهش خجالت در رابطه بر آیند. به این ترتیب کیفیت عملکرد جنسی طبیعی در زنان و مردان افزایش یافته و بهتر خواهد شد.

راهکارهایی برای بیان خواسته زنان از رابطه جنسی

معمولا شرم و حیای افراطی ایجاد شده در زنان به دلیل وجود آموزش ها و سرکوب های مداوم باعث می‌شود نتوانند خواسته‌های خود را در رابطه زناشویی به شکلی سالم و اثرگذار بیان کنند. استفاده از زبان بدن راهی مناسب برای انتقال خواسته‌ها است. اگر از صحبت کردن در مورد نیازها، خواسته‌های جنسی و بیان فانتزی‌های خود مشکل دارید، می‌توانید از روش‌های دیگری استفاده کنید تا همسرتان را متوجه رفتارهای لذت بخش نمایید. در ادامه به برخی از این روش‌ها اشاره کرده‌ایم:

تغییرات فرهنگی و آموزشی

افزایش آگاهی عمومی و اصلاح نگاه جنسیت زده به مقوله های مرتبط با مسایل زنان اولین گام برای تغییرات ذهنی و رفتاری در جامعه و خود زنان است. اگر در طول رشد زنان و در بستر آموزش های کلی و از جمله جنسی به مردان و دیگر زنان به اندازه کافی تلاش مفید و مداوم انجام شود بزرگترین کمک به افزایش توانایی زنان برای لذت بردن از رابطه جنسی و کاهش شرم و حیای نابه جا خواهد شد. هم مردان و هم زنان باید به این امر واقف باشند که سکس یک نیاز صرفا مردانه نیست و زنان نیز به همان نسبت نیازهای جنسی و انواع حواشی آن را تجربه می کنند و باید این نیاز در زنان به رسمیت شناخته شده و بابت ابراز ان از سمت زنان انگ و برچسب زنی متوقف شود. 

علائم چشمی لذت بردن

هنگام رابطه جنسی از تغییراتی که در چشم‌ها ایجاد می‌شود می‌توان به میزان تـحریک همسر، لذت یا حتی ارگاسم در طرف مقابل پی برد. یکی از نشانه‌هایی که تحریک پذیری و لذت در زن و مرد را نشان می‌دهد تغییرات در حالت چشمان است. در واقع توجه به چشم‌ها در هنگام رابطه می‌تواند موقعیت‌های لذت بخش در شریک جنسی را شناسایی کرد.

استفاده از دست‌ها

اگر حین رابطه جنسی، رفتاری که شوهر انجام می‌دهد برای شما لذت بخش و تحریک کننده است با استفاده از دست‌ها او را تشویق کنید تا این حالت را ادامه دهد. اگر از لمس ناحیه‌ای از بدن خود لذت می‌برید با دست هایتان او را هدایت کنید.

سر و صدا برای کاهش خجالت زنان از رابطه جنسی

اگر هنگام انجام رابطه صدایی برگرفته از لذت جنسی از شما شنیده شود یک امر طبیعی است و نباید جلوی آن را بگیرید. با این صداها می‌توانید میزان لذت خود را به همسرتان نشان دهید. همچنین به اون می‌فهمانید از کدام رفتار جنسی بیشتر لذت می‌برید. صمیمیت زناشویی در از بین بردن خجالت اهمیت بسیاری دارد؛ هر چه صمیمت بیشتر باشد، خجالت از رابطه نیز کمتر می‌شود. بنابراین بهتر است میزان صمیمت و نزدیکی عاطفی خود با همسرتان را مورد بررسی قرار دهید.

زن و مرد برای افزایش کیفیت رابطه جنسی، باید نسبت به یکدیگر احساس نزدیکی زیادی کنند. صداقت و رابطه عاطفی عمیق به برقراری ارتباطی بر اساس اعتماد و برآورده کردن نیاز‌های طرفین کمک خواهد کرد. 

سخن آخر

تنها رابطه جنسی که شرع و قانون کاملا از آن حمایت کرده و بر آن صحه می گذارند، رابطه جنسی زوجین است. به بیان ساده روابط زناشویی یکی از اهداف ازدواج است. بنابراین از اهمیت خاصی برخوردار بوده و هرگونه مشکل در روند آن را نباید نادیده گرفت. این موضوع ارتباط مستقیم با روان انسان ها دارد. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی آماده خدمت رسانی و مشاوره روانشناسی به کسانی است که در روابط جنسی خود دچار مشکل هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*