ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کار برای نوجوانان | از فواید تا مناسب‌ترین شغل ها برای نوجوانان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با کار برای نوجوانان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


پیدا کردن کار مناسب و کسب درآمد یکی از مراحل مهم در زندگی هر فردی است. در گذشته خانواده‌ها کار برای نوجوانان را در تابستان و ایام فراغت امری مهم می‌دانستند و معمولا از این سنین فرزندانشان را به یادگیری یک حرفه خاص تشویق می‌کردند. در سال‌های اخیر، این رویه در خانواده‌ها تا حد زیادی به دست فراموشی سپرده شده و در برخی موارد دیده می‌شود که فرزندان تا سال‌های جوانی همچنان وابسته به خانواده‌ها هستند. باید بدانید که کار برای نوجوانان از فواید بی‌شماری برخوردار است و تنها چیزی که اهمیت دارد این است که والدین از باورهای اشتباه خود دست کشیده و با پیدا کردن شغل مناسب برای نوجوان خود، به پیشرفت او در همه زمینه‌ها کمک کنند. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت پس همراه ما باشید.

 تماس با مشاور

 

نیروی کار نوجوان و کار اجباری

کار اجباری به شرایطی گفته می‌شود که در آن، نوجوان از روی اختیار کار کردن را انتخاب نکرده است. آن‌ها معمولا به اجبار خانواده و یا به دلیل مشکلات مالی، تصمیم به کار کردن می‌گیرند. کار اجباری معمولا تمامی وقت نوجوان را پر می‌کند و امکان ادامه تحصیل را تا حد زیادی از وی می‌گیرد. همچنین کار اجباری می‌تواند آسیب‌های جسمی، روحی و اجتماعی برای نوجوان به دنبال داشته باشد.

بر اساس قانون کار، استفاده از کودکان زیر 15 سال برای هر شغلی ممنوع است. همچنین  افرادی که در بازه سنی 15 تا 18 سالگی شغلی دارند و در قبال آن دستمزد دریافت می‌کنند را نیروی کار نوجوان می‌نامند. براساس قانون، ساعت کاری نوجوانان روزانه در حدود نیم ساعت کمتر از ساعت کاری بزرگسالان باید باشد.

 

کار برای نوجوانان | تمایز میان کار اجباری و کسب درآمد در نوجوانی

همانطور که گفته شد، کار اجباری و بدون علاقه نه تنها فایده‌ای برای فرد ندارد، بلکه آسیب‌هایی را نیز به دنبال خواهد داشت. اما انجام کارهای پاره وقتی که با میل و انگیزه خود نوجوان باشد و برای او امکان کسب درآمد را فراهم کند، تاثیرات مطلوبی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. شما می‌توانید با حمایت از فرزندتان و نظارت بر نحوه کار کردن وی، او را به سمت پیدا کردن یک کسب و کار مطلوب سوق دهید.

برای آشنایی بیشتر در زمینه نوجوان کلیک کنید.

 

فواید کار کردن برای نوجوانان

پیدا کردن دغدغه‌های مطلوب

به طور کلی نوجوانی دوره سنی بحرانی و پرخطری است. اگر نگران آسیب‌های این دوره سنی فرزندتان هستید، باید بتوانید مسیرهایی برای تخلیه انرژی وی فراهم کرده و ساعات روزش را به شکل مطلوب‌تری پر کنید. یکی از این مسیرها می‌تواند کار کردن باشد. کار کردن بخش بزرگی از زمان فرزند شما را به درستی مدیریت کرده و دغدغه‌های ارزشمندی در ذهن وی ایجاد می‌کند.

احساس استقلال از فواید کار کردن برای نوجوانان

نوجوانی بازه سنی است که فرزند شما در تلاش است تا خود را به عنوان فردی بزرگسال و مستقل نشان دهد. به دست آوردن استقلال مالی، باعث می‌شود تا آن‌ها به نحو مطلوب‌تری به این احساس دست پیدا کنند و این مرحله از جریان رشدی را به بهترین شکل بگذرانند.

درک ارزش پول

کار کردن به فرزند شما این مطلب را آموزش می‌دهد که مقدار معینی درآمد داشته و می‌بایست خواسته‌هایش را اولویت بندی کند. این مسئله باعث می‌شود که آن‌ها قدر و ارزش پول و زحمتی که برای تهیه آن کشیده می‌شود را به خوبی یاد بگیرند و در آینده نیز بتوانند برنامه ریزی مالی مناسبی برای زندگی داشته باشند.

به دست آوردن سرمایه از فواید کار کردن برای نوجوانان

کار کردن به فرزند شما این امکان را می‌دهد که مبلغی را برای خودش پس انداز کرده و در سنین جوانی و فارغ التحصیلی از دانشگاه، نسبت به همسالان خود جلوتر باشد.

شناخت بهتر خطرات و فرصت‌های جامعه

کار کردن و برقراری ارتباط با جامعه باعث می‌شود که فرزند شما، حقایق موجود در جامعه را به خوبی لمس کرده، با افراد مختلفی آشنا شود و فرصت‌ها و تهدیدهای موجود در جامعه را به درستی درک کند. این امر باعث می‌شود تا وی در آینده، در مقابل خطرات بسیاری مصون باشد.

افزایش اعتماد به نفس و خود دوستداری

هنگامی که فرزند شما به کاری مشغول شده و درآمدی دارد که می‌تواند برای خود استفاده کند، ارزش و اعتبار بالایی برای خودش قائل شده و احساس مثبت‌تری نسبت به خود خواهد داشت و این مسئله چیزی است که به رشد شخصیت او کمک زیادی خواهد کرد و روانشناسان نیز تاکید زیادی بر آن دارند.

برای اطلاع بیشتر در زمینه روانشناسی نوجوان کلیک کنید.

 

باورهای اشتباه والدین درباره کار برای نوجوانان

علی رغم ویژگی‌های مثبت کار کردن برای نوجوانان، برخی از والدین با کار کردن نوجوانشان مخالفت می‌کنند. برای این مخالفت دلایلی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

عقب ماندن از تحصیل

یکی از نگرانی‌های والدین این است که فرزندشان با درگیر شدن در فضای کار، فرصت کافی برای تحصیل نداشته باشد. در ارتباط با این مسئله شما می‌توانید برای فرزندتان کارهایی را در نظر بگیرید که زمان مطالعه دروس مختلف را از او نگیرد. همچنین می‌توانید کار کردن را به اوقات فراغت نظیر تعطیلات تابستان و یا آخر هفته‌ها اختصاص دهید.

به این مسئله توجه داشته باشید که درس خواندن و کار کردن، هردو ابعاد مختلفی از زندگی فرزند شما هستند. توجه به یکی از این ابعاد و کنار گذاشتن دیگری، تصمیم مناسبی نیست.

قضاوت دیگران

گروهی از خانواده‌ها اگرچه خودشان دیدگاه نامطلوبی به کار نوجوانشان ندارند اما از قضاوت اطرافیان نگران هستند. آن‌ها تصور می‌کنند که اطرافیان سرزنششان خواهند کرد یا فکر می‌کنند که فرزندشان به دلیل مشکلات مالی به سراغ کار کردن رفته است. به خاطر داشته باشید که اگر فرزند شما بر خلاف بسیاری از همسالان، به جای وقت گذرانی‌های بیهوده به دنبال کار و کسب درآمد است؛ شما به عنوان والدین وظیفه دارید تا از این تصمیم استقبال کرده و از فرزندتان در مقابل دیدگاه‌های اشتباه دیگران دفاع کنید. در کنار این مسئله شما نباید تحت تاثیر حرف‌های دیگران قرار بگیرید و لازم است با خواندن مقاله رفتار صحیح با نوجوان به پیشرفت او کمک کنید.

از دست دادن کنترل بر فرزندان

برخی از والدین معتقدند که اگر فرزندشان استقلال مالی داشته باشد، کنترل کردن او برایشان سخت خواهد بود و دیگر به حرف‌های آن‌ها توجهی نشان نمی‌دهد.

به عنوان والدین، در نظر داشته باشید که توجه به حرف شما بیش از آنکه به استقلال یا احتیاج مالی بستگی داشته باشد، به سبک تربیتی شما و همچنین نحوه تعامل با فرزندتان بستگی دارد. اگر شما بتوانید به خوبی فرزندتان را نسبت به نقطه نظرهای خود مجاب کنید و دلایل دیگاه‌هایتان را به وی توضیح دهید، نوجوان شما به سخنانتان توجه خواهد کرد.

 

چه کارهایی برای نوجوانان مناسب است

همانطور که گفته شد، انجام کارهای اجباری که تمامی ساعات نوجوان شما را اشغال کرده  و به سلامتی جسم یا روح او آسیب بزند، مطلوب نیست. به علاوه کار نوجوان باید به شکلی باشد که به تحصیل او صدمه‌ای نزند. برای مثال می‌توان به مشاغل زیر اشاره کرد.

کار برای نوجوانان در زمینه تولید کالا

شما می‌توانید تهیه یک وسیله ساده مانند کیف، شمع، عروسک یا هر چیز دیگری که به آن علاقه دارید را آموزش ببینید و بعد به تولید و فروش آن بپردازید. از مزیت‌های این شغل این است که شما یک حرفه را آموزش می‌بینید و می‌توانید هر زمانی از این توانایی که کسب کرده‌اید، استفاده ببرید. همچنین ساعات کاری و میزان درآمد دریافتی نیز، به خودتان بستگی دارد.

آموزش

اگر در یک زمینه قوی هستید، می‌توانید آموزش آن به دیگران را به عنوان زمینه کاری انتخاب کنید. جلسات رفع اشکال دروس تحصیلی برای سایرین، برنامه ریزی تحصیلی، آموزش یک زبان، ساز، یا هر توانایی دیگری که دارید به دیگران، می‌تواند برای شما درآمد خوبی به همراه داشته باشد.

کار برای نوجوانان در زمینه تولید محتوا

تولید کننده محتوا فردی است که در یک زمینه مشخص، برای مثال مواد غذایی، سلامت، روانشناسی یا هر زمینه دیگری، مطالبی را برای یک سازمان تهیه می‌کند. شما به عنوان محتوا نویس احتیاجی به حضور در محیط سازمانی ندارید و همچنین تنظیم ساعت کاری نیز برعهده خودتان است.

آثار هنری

اگر توانایی تولید یک اثر هنری مثل یک قطعه موسیقی، تابلو نقاشی، یا هر کار دیگری را دارید، می‌توانید با فروش آثار خود کسب درآمد کنید.

تایپ و تهیه پاورپوینت

یکی دیگر از مشاغلی که در خانه می‌توانید انجام دهید، قبول سفارشات تایپ، ترجمه و یا تهیه پاورپوینت است. این شغل به ویژه در ایام سال تحصیلی، با توجه به نیازهای دانش آموزان و دانشجویان، موقعیت مالی مناسبی را بری شما رقم خواهد زد.

کار برای نوجوانان در زمینه آشپزی

اگر استعداد خوبی در آشپزی، شیرینی پزی و سایر زمینه‌های این چنینی دارید، می‌توانید این کار را به عنوان شغل خود در نظر بگیرید. تهیه کیک‌های خانگی و یا غذاهای ساده برای مهمانی‌های مختلف، این روزها طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

مشاغل خدماتی

شما می‌توانید فعالیت‌هایی نظیر آرایشگری، خیاطی، سفره آرایی یا کارهای تعمیراتی را آموزش ببینید و بر این اساس به ارائه خدمات بپردازید و چالش‌های مختلفی را تجربه کنید.

برای شناخت بیشتر در زمینه چالش های دوران نوجوانی کلیک کنید.

 

سولات متداول

آیا کار برای نوجوانان به تحصیل آسیب نمی‌زند؟

در صورتی که تنظیم ساعات کاری نوجوان برعهده خودش باشد و فشار کار به حدی نباشد که ذهن او را برای فعالیت تحصیلی خسته کند، خیر.

چرا کار کردن برای نوجوانان مطلوب است؟

از فواید کار کردن در سنین نوجوانی می‌توان به پر شدن ساعات روز با فعالیت‌های مطلوب، احساس استقلال، آشنایی با فرصت‌ها و خطرات جامعه و به دست آوردن یک سرمایه مناسب اشاره کرد.

برای دریافت مشاوره در زمینه کار برای نوجوانان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*