ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

برای کاهش استرس بنویسید!


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با کاهش استرس پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا می‌دانید که نوشتن در کاهش استرس موثر است؟ همه ی انسان‌ها در طول زندگی خود به دلایل مختلفی با استرس روبه رو می‌شوند. استرس طولانی مدت بر عملکرد اجتماعی تاثیر گذاشته و به جسم و روان انسان آسیب می‌‌رساند. اکثر کودکان و نوجوانان دفترچه خاطراتی برای خود دارند و بدون هیچ ترس و قضاوتی، احساسات خود را در آن می‌نویسند. اما بیشتر افراد این عادت را به تدریج و در دوره بزرگسالی به فراموشی می‌سپارند در حالی که با بزرگ شدن، ترس‌ها و نگرانی‌ها نیز شدیدتر می‌شوند. نوشتن در مورد افکار، احساسات و استرس‌ها به شما کمک می‌کند تا هیجانات درونی خود را تخلیه کرده و استرس‌تان را کاهش دهید. در این شرایط آگاهی از روش و نحوه صحیح نوشتن نگرانی‌ها اهمیت یافته و در مقابله با استرس به شما کمک می‌کند.

 گیف برای کاهش استرس بنویسید!
 

 


 

 

آیا به دنبال راهی برای کاهش استرس تان هستید؟

می‌توان گفت راحت‌ترین و سریع‌ترین روشی که بتواند در ابتدا اضطراب شما را کاهش دهد، نوشتن است. یک کاغذ آورده و استرس‌ها و نگرانی‌های ذهن خود را روی آن بنویسید. روانشناسان معتقدند زمانی که نگرانی‌ها و استرس‌های خود را روی کاغذ می‌نویسید، بهتر می‌توانید بر آن‌ها غلبه کنید. برای غلبه بر استرس می‌توانید از روش‌های دیگری مانند ذهن آگاهی، ورزش، مدیتیشن و... استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ذهن آگاهی برای کاهش استرس کلیک کنید.

در مقایسه با این روش‌ها مهارت خاصی برای نوشتن احتیاج ندارید و در هر زمان می‌توانید از آن استفاده کنید. استفاده از این روش به همراه مشاوره کنترل استرس نتیجه بهتری به دست می آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره کنترل استرس کلیک کنید. 

 

اینفوگرافیک برای کاهش استرس بنویسید!

اینفوگرافیک برای کاهش استرس بنویسید!

نوشتن چرا در کاهش استرس تاثیر دارد؟

1- وقتی که یک قلم برداشته و شروع به نوشتن ناراحتی‌ها و نگرانی‌های اضافۀ ذهنتان می‌کنید، این امکان را به خود می‌دهید که بتوانید ذهن‌تان را پاکسازی کرده و این پاکسازی در روند کار به تمرکز بیشتر و کاهش علائم استرس کمک می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علائم استرس و اضطراب کلیک کنید. 

2- نوشتن یکی از بهترین روش‌هایی است که می‌توانید با آن احساسات خود را تخلیه کنید. عمیق‌ترین احساساتی که توضیح دادن آن‌ها برای دیگران غیر ممکن است، بدون ترس از قضاوت، به سادگی بر روی کاغذ نوشته می‌شوند. بدین صورت اجازه می‌دهید که هیجانات پنهان تخلیه شوند. 

3- نوشتن به شما کمک می‌کند تا نسبت به نگرانی‌ها و استرس‌های خود، آگاهی بهتر و دقیق‌تری پیدا کنید؛ در نتیجه برای حل آن‌ها از روش مناسب‌تری استفاده می‌کنید.

4- پس از مدتی متوجه خواهید شد که نوشتن به شما کمک کرده تا نسبت به مشکلات پیرامون و نگرانی‌هایتان دسته‌بندی مشخص‌تری بدست آورده باشید. این دسته بندی مناسب‌تر باعث می‌شود تا مغز احساس کنترل و اعتماد بیشتری داشته باشد و در نتیجه اضطراب کمتری حس کنید. برای کسب اطلاع در زمینه درمان اضطراب کلیک کنید. 

 نوشتن در استرس‌های واقعی بسیار موثر است

نوشتن در کاهش استرس های واقعی بسیار موثر است!

خیلی وقت‌ها افراد استرس‌هایی دارند که  نمی‌دانند چطور باید با آن‌ها رفتار کنند. گاهی نسبت به یک مقوله که در گذشته اتفاق افتاده  نگرانی‌هایی دارید و یا نمی‌دانید که باید نسبت به آینده چه رفتاری داشته باشید. در چنین شرایطی وقتی که به نوشتن رو می‌آورید، به جز ایجاد یک تخلیه هیجانی، به درک مناسب‌تر از وضعیت حال حاضر دست می‌یابید.

بنابراین نوشتن نه تنها می‌تواند با ایجاد نوعی پاکسازی به تمرکز بیشتر در شما کمک کند، بلکه با تخلیه هیجانی اجازه نمی‌دهد تا استرس‌ها دوباره جلوی رسیدن به موفقیت را بگیرند. بنابر آنچه که گفته شد، نوشتن باعث کاهش علائم استرس و اضطراب شده و نوعی تکنیک در درمان استرس نیز محسوب می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دیگر روش‌های درمان استرس کلیک کنید. 

 نکاتی برای نوشتن

نکاتی درباره نوشتن برای کاهش استرس

1- هنگامی که شروع به نوشتن می‌کنید، با ایجاد چهارچوب‌های فکری به خودتان استرس وارد نکنید، آزادانه بنویسید.

2- برای شروع نوشتن می‌توانید به صورت موردی و جمله‌ای جلو بروید. حتی ممکن است نگرانی‌هایی که می‌نویسید فعل نداشته باشند. مثلا "نگرانی راجع به چگونه نوشتن"، "نگرانی راجع به مدرسه"، "نگرانی راجع به مامان"

3- از جملات احساسی استفاده کرده تا حال خود را بهتر بدانید. کم‌ترین حاشیه را بروید و راحت بنویسید "از فلان کار مادرم ناراحت می‌شوم و بدم می‌آید". البته در زمان نوشتن متوجه حس‌های متفاوت خود خواهید شد و پیچیدگی احساس خود را بهتر درک می‌کنید. همچنین نسبت به احساسات مادرتان نیز درک بیشتری خواهید یافت. می‌توانید در این شرایط که به احساسات متفاوتی رسیده‌اید آن‌ها را هم بنویسد.

4- نگران لحن بیانتان نباشید، قرار نیست کسی نوشته‌های شما را بخواند. برای اطمینان از این موضوع نوشته‌ها را در جایی پنهان کرده و یا از بین ببرید.

5- برای شروع می‌توانید یک مخاطب فرضی در نظر گرفته و با او حرف بزنید. اما این به شرطی است که فراموش نکنید فرد مورد نظر خیالی است و هرگز لازم نیست راجع به قضاوت‌های احتمالی او در دنیای واقعی نگران باشید.

6- زمانی که نگرانی‌های نوشته شدۀ خود را می‌خوانید، فراموش نکنید که در حال تخلیه استرس بوده‌اید و قرار نیست با یک اثر هنری روبرو بشوید و اصلا نباید به قضاوت خودتان بپردازید. این را بدانید که هر کسی استرس‌ها و اضطراب‌های خودش را دارد و هیچکس کامل نیست.
 

استرس زیادی دارید و به دنبال یک چاره می‌گردید
 

زمان مراجعه به روانشناس

در برخی موارد استرس و اضطراب به قدری شدید است که با نوشتن و سایر روش‌های خود درمانی کاهش نمی‌یابد و به نوعی بیماری مزمن تبدیل می‌شود؛ در این شرایط استرس طولانی مدت باعث بروز اختلال در عملکرد اجتماعی فرد می‌شود؛ پس لازم است که برای درمان آن چاره‌ای اندیشید. روانشناس با بررسی شرایط و ریشه یابی استرس، راهکارهایی برای کاهش آن به شما ارئه می‌دهد. روانشناسان مرکز مشاوره هنر زندگی می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه کاهش استرس و استفاده از نوشتن برای کاهش استرس می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*