ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مهارت نوشتن | ارتباط نوشتاری برای همه گروه ها

مهارت نوشتن یکی از ارکان ارتباطات و انتقال پیام است. تقویت این مهارت و توانایی نوشتن، شما را در برقراری ارتباط موثر با دیگران یاری می‌دهد. نوشتن به افراد کمک می‌کند تا در شرایطی که امکان ارتباط مستقیم وجود ندارد نیز پیام خود را به خوبی منتقل کنند. بنابراین با پرورش و تقویت این مهارت می‌توانید پیام خود را به طور کامل به خواننده برسانید. عدم توانایی در ارتباط نوشتاری، تبادل ایده‌ها و نظریات را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. افزایش مهارت‌های نوشتاری در ارتباطات بین فردی نیز به شما کمک می‌کند تا  چگونگی بهتر صحبت کردن و فکر کردن را بیاموزید. یادگیری مهارت ارتباطی نوشتاری نوعی درمان اختلالات نوشتن نیز محسوب می‌شود. در ادامه به بررسی راه های موثر برای تولید یک نوشتار خوب و تقویت مهارت نوشتن را بررسی خواهیم کرد.

گیف مهارت نوشتن

مهارت نوشتن و ارتباط نوشتاری در چه مواردی کاربرد دارد؟

مهارت نوشتن یکی از مهارت‌های ارتباطی است که می‌تواند در مواقع مختلف به شما کمک بکند. حتی اگر در سازمانی هم مشغول به کار نباشید، برای انجام بسیاری از امورات خود به نوشتن وابسته هستید. حتما کسانی را دیده‌اید که با نوشتن یک متن می‌توانند بر هزاران نفر تاثیر بگذارند. پس با تقویت این مهارت، فرصت‌های تازه‌ای برای خودتان ایجاد کنید.

1. از مهارت نوشتن در انتقال موضوعات پیچیده استفاده کنید

اشتراک گذاری اطلاعات از طریق نوشتار و سازماندهی آن‌ها به آسانی صورت می‌گیرد و درک آن نیز برای مخاطب آسان‌تر و عمیق‌تر می‌باشد. به همین دلیل استفاده از این روش برای انتقال مفاهیم پیچیده و گسترده بسیار کارساز است. اگر متن نامه یا نوشته مناسب باشد مخاطب می‌تواند به خوبی با آن ارتباط برقرار کند و پیام را به روشنی و بدون اطلاعات اضافی و خسته کننده دریافت نماید. چنین ارتباطات نوشتاری به ویژه برای پرسش و پاسخ های کوتاه و تفسیرهای کوتاه روشی بسیار موثر و کارساز هستند.

2. ارتباطات رسمی

ارتباط غیر کلامی مهم ترین بخش ارسال پیام در فرآیند مهارت‌های ارتباطی است. ارتباط از طریق نوشتن بسیار محدودتر بوده و بخش کوچکی از ارتباط را در برمی‌گیرد. شما در این نوع ارتباط تنها باید با واژه‌ها پیام خود را به مخاطب برسانید، بنابراین استفاده از روش نوشتاری در متن‌های غیر احساسی و رسمی موفقیت آمیزتر است. استفاده از ارتباطات نوشتاری در اداره‌ها و مراکز رسمی نیز عمومیت بیشتری دارد. برای کسب اطلاع بیشتر از ارتباط غیر کلامی کلیک کنید.

راهکارهایی برای افزایش مهارت نوشتن

مهارت نوشتن یکی از مهارت‌های زندگی است که تقویت آن می‌تواند به تقویت دیگر مهارت‌ها یاری برساند. شما با استفاده از راهکارهای زیر می‌توانید به خود و حتی دیگران برای پرورش ارتباط نوشتاری کمک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت های زندگی کلیک کنید. 

1. آگاهی از تکنیک های نوشتن

قدم اول برای نوشتن این است که از تکنیک‌ها و اصول آن اگاه باشید. بهترین راه برای تمرین تکنیک‌ها این است که نوشته‌های نویسندگان بزرگ را مطالعه نمایید. اشتباهات و نقص‌های خود را پیدا کنید و آن‌ها را برطرف نمایید. 

2. فکر کردن قبل از نوشتن

قبل از نوشتن باید به خوبی فکر کرده و نقشه کلی مسیرتان را ترسیم کنید. یعنی باید برای خود مشخص کنید که هدفتان از نوشتن چیست و این مطلب به کجا باید برسد. تصور کتید مه شما یک مربی هستید که قصد آموزش یک مطلب را به مخاطبان خود دارید. با فکر کردن قبل از شروع نوشتن می‌توانید نقشه کلی مسیرتان را مشخص سازید و بهترین ارتباط را با مخاطبین خود برقرار کنید. برای کسب اطلاع از ارتباط موثر کلیک کنید.

3. نوشتن مقدمه، الزامی است

اولین و مهم ترین چیزی که در یک ارتباط نوشتاری عمیق و کارآمد اهمیت دارد نوشتن مقدمه برای مطلب است. مقدمه اولین چیزی است که مخاطب با آن روبه رو می‌شود و اگر مقدمه مناسب و حاوی و اطلاعات کافی باشد او را به خواندن ادامۀ مطلب راغب می‌کند. علاوه بر این، مقدمه پیشگفتاری در اختیار مخاطب قرار داده و ذهن خواننده را برای موضوع آماده می‌کند.

4. خطوط محوری و موضوع بندی را در نوشتار خود رعایت کنید

در نوشتن یک نامه و یا رایانامه هدف خود را از نوشتن و انتقال داده‌ها مشخص کنید. شما باید بدانید برای چه کسی، در ارتباط با چه کسی و به چه دلیل نامه می‌نویسید. کلید برقراری ارتباط موثر نوشتاری با مخاطب، وضوح و تیتربندی است. مشخص کردن موضوع، خواننده را به مطالعه فرا خوانده و مانع از سردرگمی او می‌شود. همچنین با تیتر بندی مخاطب می‌تواند اطلاعات دریافتی خود را اولویت بندی کرده و تصمیم بگیرد که کدام بخش را نخست بخواند. اگر مطالب شما بسیار زیاد باشد تیتر بندی به خواننده کمک می‌کند تا مطالبی را که بیشتر نیاز دارد و به دردش می‌خورد را مطالعه نماید.

5. مهارت نوشتن | مخاطب خود را بشناسید

برای برقراری ارتباط نوشتاری موثر با دیگران، بهتر است از آن‌ها اطلاعات کافی داشته باشید. شاید این کار کمی سخت به نظر برسد، اما اگر تلاش خود را بکنید و یا از اطلاعات موجود (اینترنت، صحبت اطرافیان، نوشته‌های دیگران و...) بهره ببرید، بر مخاطب خود تاثیر بیشتری خواهید گذاشت. به ویژه برای ارتباط با گروه مخاطبان بزرگ‌تر، شناسایی قشرهای مختلف آن‌ها کمک زیادی در موفقیت و کیفیت نوشته می‌کند. اگر اطلاعاتی دارید که کسی اصلا از وجود آن‌ها خبر ندارد؛ قبل از به کار بردن اصطلاحات فنی و یا پیچیدۀ ترکیبی، باید میزان سواد و آگاهی‌های مخاطب خود را در نظر بگیرید.

6. حجم گفتگو نباید خیلی زیاد یا خیلی کم باشد

اگر نوشته‌تان طولانی باشد، مخاطب را خسته می‌کند. حتی در صورت دادن بیش از حد اطلاعات، مخاطب دچار سو برداشت از آن‌ها می‌شود. متن پیام نباید آنقدر کم باشد که مخاطب نتواند ارتباط درستی با شما برقرار کند. در صورت کوتاه بودن مطلب، ابهاماتی در ذهن ایجاد می‌شود و پیام شما به روشنی درک نخواهد شد. علاوه بر تمام نکاتی که ذکر شد، استفاده از دستور زبان مناسب و رعایت شیوۀ درست نوشتن کلمات بسیار اهمیت دارد. لحن نوشتۀ شما نباید تند و یا تهدید آمیز باشد. برای کسب اطلاعات در زمینه اختلال نوشتن کلیک کنید.

7. ساده و مختصر

نوشته باید به گونه‌ای باشد تمام مخاطبان به خوبی متوجه آن بشوند. فرض کنید که همه مخاطبین نوشته شما کودکان کم صبر و حوصله‌ای هستند که طاقت خواندن جملات پیچیده را ندارند و می‌خواهند که هر چه سریع‌تر به اصل قضیه برسند. 

8. مهارت نوشتن با خوشحالی

هیچوقت در حین عصبانیت و یا اضطراب سعی در نوشتن نکنید. زمانی که حال روحیتان مساعد نباشد، موفق به نوشتن یک متن خوب نخواهید شد. قبل شروع کار، یک موسیقی لذت بخش گوش دهید و پس از آرام شدن شروع به کار کنید. 

9. ایجاد محدودیت زمانی

تحقیقات نشان داده زمان بسیار زیاد در انجام کار، باعث بدتر شدن شرایط می‌شود. وقتی زمان بسیار زیادی داشته باشید، متن را بارها و بارها می‌خوانید و حتی ممکن است دچار فلج تحلیلی شوید. برای جلوگیری از این مساله، یک محدوده زمانی مشخص تعیین کرده و در این مدت نوشته خود را تمام کنید. 

10. متن را بلند بخوانید

پس از کمی نوشتن متن خود را با صدای بلند بخوانید و آن را از دید مخاطبان تحلیل کنید. مثلا ممکن است بعد از بلند خواندن متوجه شوید که جملاتتان بسیار بلند یا کوتاه است. حتی شاید به عنوان یک مخاطب احساس کنید که یک ربات آن متن را به نگارش درآورده است.

11. مهارت نوشتن | دوری از محرک‌های مزاحم

در حین نوشتن تا حد امکان از عوامل حواسپرتی دوری کنید. سر و صدا و نور محیط را در بهترین حالت تنظیم کرده و با بیشترین تمرکز ممکن نوشتن را شروع نمایید. 

12. پایان بندی و ویراستاری

در نهایت اینکه پایان بندی نیز به اندازه مقدمه حائز اهمیت است. متن شما باید یک هدف و پایان مشخص داشته باشد. توصیه می‌شود که از جملات سوالی و مبهم در انتهای متن خودداری کنید و یک نتیجه‌گیری واضح و مشخص داشته باشید. همچنین پس از پایان کار، نوشته‌تان را یکبار دیگر بخوانید. غلط‌های املایی و اشتباهات کلی را تصحیح نمایید تا نوشته‌تان تکمیل شود. 

سخن آخر

نوشتن یک مهارت اکتسابی است که با آگاهی از اصول صحیح و تکنیک‌های آن و تمرین بسیار، می‌توان مهارت نوشتن را در خود تقویت کرد. ممکن است عوامل بسیار زیادی همچون استرس‌های روزمره و کمبود اعتماد به نفس مانع از بروز استعداد شما در نوشتن شوند. در این صورت ضروری است که از یک روانشناس کمک بگیرید تا شما را یاری دهد. مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری‌تان کنند. 

برای دریافت مشاوره در زمینه مهارت های ارتباطی نوشتاری می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*