ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مشکلات جوانان با والدین | منشأ تعارضات میان جوانان و والدین آن‌ها چیست؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مشکلات جوانان با والدین پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


جوانی دوران ورود به بزرگسالی است. فرد بحران‌های قبلی را رد کرده است ولی با بحران‌ها و دغدغه‌های جدیدی مواجه می‌شود. در این دوران، مشکلات جوانان با والدین می‌تواند علل گوناگونی داشته‌باشد که مهم‌ترین آن‌ها به روش والدین در تربیت فرزندان و نحوه‌ی ارتباط با آن‌ها برمی‌گردد. فرد جوان هویت تازه و بزرگسالی به دست آورده است و می‌خواهد که والدین نیز آن را به رسیمت شناخته و به هویت و استقلال او احترام بگذارند. اما به دلایل فرهنگی و تفاوت‌های میان دو نسل، برقراری ارتباط میان آن‌ها با مشکل مواجه می‌شود. برای حل این مشکلات لازم است که طرفین به صورت منطقی با یکدیگر گفتگو کنند و حتی از روانشناس متخصص در حوزه خانواده کمک بگیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

دوره جوانی و مشکلات آن

جوانی دورانی است که فرد به تازگی پا به دنیای بزرگسالی گذاشته و به عنوان یک عضو فعال و مفید در جامعه شناخته می‌شود. در جوانی توانمندی‌های انسان به اوج می‌رسد و آماده فعالیت می‌شود. فرد در این دوران از بحران‌های کودکی گذر کرده است ولی با بحران‌های جدید دوران جوانی روبه رو می‌شود. از جمله این بحران‌ها می‌توان به انتخاب شغل، استقلال مالی، ازدواج، بحران هویت و غیره اشاره کرد. با توجه به تفاوت‌ها و تعارض‌های میان والدین و جوانان، ممکن است که در هر یک از این موارد مشکلاتی میان آنان به وجود بیاید.

منشأ مشکلات جوانان با والدین

مشکلات میان جوانان و والدین ناشی از موارد متعددی است که برخی از رایج‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

1. مشکلات جوانان با والدین | سبک های فرزند پروری نادرست

یکی از مشکلات میان والدین و جوانان به این دلیل است که والدین می‌خواهند همچنان از سبک‌های فرزند پروری سابق خود همچون کنترل کردن و طرد کردن استفاده کنند. در حالی که این روش‌ها دیگر بر روی جوانان تاثیرگذار نیست. رابطه بهتر میان والدین و جوانان از طریق احترام به فرزندان و گفتگو به دست می‌آید. والدین باید به هویت بزرگسال جوان خود احترام بگذارند و مشکلات را از طریق گفتگو با یکدیگر حل کنند.

2. مشکلات حل نشده‌ در دوران نوجوانی

به هر حال جوانان همچنان در یک مرحله رشدی هستند و هرقدر هم که بزرگسال به حساب بیایند، ممکن است که برخی کارها و رفتارهای نوجوانی خود را تا مدتی به همراه داشته باشند. در صورتی که مشکلات و بـحران‌ نوجوانی به خوبی میان والدین و نوجوانان حل نشده باشد، مشکلات در دوران جوانی نیز ادامه پیدا می‌کند.
یکی از مواردی که اگر از طرف والدین مورد توجه قرار نگیرد می تواند مشکلات فراوانی را برای خانواده ایجاد کند، موضوع افسردگی در جوانان است. تغییرات هورمونی، تغییر سبک زندگی، ورود به دنیای پر مسئولیت بزرگسالی و مواردی از این دست می تواند فشار روانی زیادی را بر جوانان تحمیل کند و منجر به مشکلاتی شود. ضروری است خانواده در چنین شرایطی بی تفاوت از این مسئله گذر نکنند و برای بهبود شرایط روانی و درمان افسردگی جوان خود تلاش کنند.

3. استقلال جوانی

یک فرد جوان به سنی رسیده است که خود را بزرگسال خطاب می‌کند و توقع دارد که والدین نیز بزرگسالی او را قبول کرده و به استقلالش احترام بگذارند. برخی مواقع والدین کنترل گر با نیت کمک کردن و یا کنترل کردن، استقلال جوان خود را زیر پا می‌گذارند و با مقاومت و دلخوری فرزند جوان خود مواجه می‌شوند. منظور از استقلال طلبی در نوجوان و جوان امروز این نیست که رابطه والدین و جوان قطع شود؛ آن‌ها همواره به یک رابطه قوی و عاطفی نیاز دارند. اما جوانی دوره ترک محیط امن خانه و ورود به اجتماع است. به همین دلیل لازم است که والدین از کنترل خود بر فرزندشان بکاهند و عرصه را تا حدودی برای آن‌ها باز کنند.

4. مشکلات جوانان با والدین | گرایش های جوانی

جوانی دورانی پر از غرور و کنجکاوی است. جوانان دوست دارند که همه چیز را خودشان امتحان کنند و والدین به دلیل تجربه و نگرانی‌هایشان، فرزند خود را از برخی کارها منع می‌کنند. از این موارد می‌توان به عدم تشکیل خانواده و یا زندگی مستقل فرزندان پیش از ازدوج، استقلال مالی، رابطه‌های خارج عرف مانند ازدواج سفید و غیره اشاره کرد. لازمه حل این مشکلات این است که والدین و جوانان به طور منطقی با هم گفتگو کنند. والدین می‌توانند برای حل اینگونه مشکلات با مشاوران و متخصصان مشورت کرده و از آن ها کمک بگیرند.

5. تفاوت نسل ها

مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلیل مشکلات میان والدین و جوانان تفاوت نسل ها می‌باشد، می‌توان گفت که ریشه تمام مشکلات فوق نیز از همین دلیل سرچشمه می‌گیرند. والدین و جوانان از دو نسل متفاوت هستند و هر کدام متناسب با چهارچوب و قواعد فکری نسل خود حرکت کرده و رفتار می‌کنند. به همین دلیل هیچ یک نمی‌توانند حرف‌های طرف مقابل را به درستی درک کنند و به مشکل برمی‌خورند. برای ارتباط موثر و موفق بهتر میان دو نسل، بهتر است که از مشاوره روانشناسی کمک گرفت تا بهترین راه‌های برقراری ارتباط را به شما معرفی کند.

تاثیر خدمات روانشناسی بر حل مشکلات جوانان با والدین

همانطور که گفته شد به دلیل تفاوت نسل‌ میان والدین و جوانان هیچ یک نمی‌توانند به خوبی یکدیگر را درک کنند و در نتیجه اختلافات و مشکلات خانوادگی روز به روز جدی‌تر می‌شود. در این شرایط روانشناس مانند پلی ارتباطی میان شما قرار می‌گیرد و کمک می‌کند تا یکدیگر را بهتر درک کنید و مشکلات خود را برطرف سازید. حل مشکلات میان جوانان و والدین به داشتن خانواده‌ سالم کمک می‌کند. متخصصان و روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا به صورت حضوری و تلفنی در این زمینه یاری‌تان کنند.  برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*