ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قرص زولپیدم | نحوه مصرف و عوارض زولپیدم | ترک زولپیدم

زولپیدم با نام تجاری آمبین (Ambien) دارویی ضد تشنج، ضد اضطراب و آرامبخش است. امروزه عده بسیاری از افراد دچار مشکل بی خوابی هستند و برای حل این مشکل به استفاده از قرص‌های خواب آور روی می‌آورند. یکی دیگر از مصارف درمانی زولپیدم، درمان بی‌خوابی است که در مدت زمانی کوتاه بین 2 تا 6 هفته اثربخشی آن مشخص می‌شود. در این مقاله به بررسی این دارو از نحوه مصرف تا عوارض آن می‌پردازیم. البته با توجه به وابستگی‌های دارویی، می‌توانید از روش‌های غیر دارویی درمان بی خوابی نیز استفاده کنید. با مشاوره روانشناسی و آگاهی از علت زیر بنایی بی خوابی، تلاش در جهت رفع آن‌ها و سبک زندگی سالم، بدون مصرف داروها و متحمل شدن پیامدهای منفی احتمالی، می‌توانید ساعاتی از شب را بدون فکر و خیال در خوابی عمیق فرو روید. برای اطلاع از روند دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.


گیف قرص زولپیدممقدار و نحوه مصرف داروی زولپیدم

زولپیدم یا آمبین دارویی ضد اضطراب، خواب آور، ضدتشنج و آرام بخش است که بر سیستم اعصاب مرکزی اثر می‌گذارد و می‌توان از آن در درمان بی خوابی و آرام کردن افراد قبل از انجام عمل جراحی نیز استفاده کرد. البته مصرف این دارو در افراد افسرده می‌تواند باعث عمیق تر شدن دلسردی و ایجاد افکار خودکشی در آنها شود. این دارو برای دوره درمانی کوتاه و حداکثر 10 روز استفاده می شود. زولپیدم به سرعت عمل کرده و به همین دلیل لازم است که حتما حدود نیم ساعت قبل از خواب و در منزل از آن استفاده شود. برای آشنایی با انواع داروهای ضد اضطراب و دیگر روش‌های درمان اضطراب کلیک کنید.

اینفوگرافیک قرص زولپیدم

اینفوگرافیک قرص زولپیدم

عوارض جانبی داروی زولپیدم

از عوارض جانبی داروی زولپیدم می‌توان به تهوع، استفراغ، درد عضلانی، گرفتگی یا آبریزش بینی، سردرد، گیجی و خواب آلودگی اشاره کرد. همچنین دوبینی چشمی و در موارد نادری راه رفتن در خواب نیز از عوارض داروی زولپیدم است. خشکی دهان، سکسکه، توهم و گاهی حالت سرخوشی و مستی در عده‌ای از بیماران نیز مشاهده شده است.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علائم افسردگی کلیک کنید.

علائم آلرژی به داروی زولپیدم 

برخی افراد که دارای حساسیت دارویی هستند ممکن است پس از مصرف این دارو دچار علائم آلرژیک شوند. از جمله مهم‌ترین علائمی که در پی حساسیت به زولپیدم بروز می‌یابند باید به بروز مشکلاتی در تنفس، حالت تهوع، استفراغ، احساس گیجی یا خواب آلودگی مفرط و ایجاد تغییراتی در سطح هوشیاری اشاره کرد. در این شرایط لازم است حتما به پزشک خود در جریان بگذارد و برای دریافت فوریت‌های پزشکی مورد نیاز به اورژانس مراجعه نمایید.

تداخل دارویی آمبین

در صورت استفاده از هر داروی دیگر حتی مکمل‌ها و داروهای گیاهی، لازم است پزشک خود را قبل از مصرف داروی زولپیدم آگاه نمایید. مصرف همزمان زولپیدم با کلرپرومازین، سایمتیدین، فلوکونازول، ایمی پرامین،ایتراکونازول، کتوکونازول، ریفامپیسین، ریتوناویر، آالپرازولام، دیازپام، لورازپام، الکل و مواد اعتیاد آور تداخل ایجاد کرده و باعث ایجاد خطر برای فرد مصرف کننده می‌شود. برای آشنایی با انواع مواد اعتیاد آور کلیک کنید. 

توصیه های دارویی استفاده از زولپیدم

1- مصرف این دارو به کودکان و افراد سالمند توصیه نمی‌شود.

2- قطع مصرف ناگهانی این دارو ممکن است باعث ایجاد تهوع و استفراغ، گر گرفتگی، گرفتگی معده، عصبی شدن و لرزش شود، بنابراین حتما دارو را به تدریج و تحت نظر پزشک معالج قطع کنید.

3- زولپیدم از آنجایی که برای انواع اختلالات خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد باعث بی خوابی می‌شود و لازم است که حداقل تا 4 ساعت پس از استفاده، از رانندگی و کار کردن با ابزار و ماشین آلاتی که نیاز به هشیاری دارند، خودداری کنید. برای شناخت بیشتر درباره انواع اختلالات خواب کلیک کنید.

4- قبل از مصرف دارو حتما پزشک خود را از سایر بیماری‌های کبدی، کلیوی و ریوی و مشکلات روانپزشکی خود مطلع نمایید.

5- مصرف این دارو در افراد الکلی و افراد وابسته به داروهای آرام بخش، خواب آور و کسانی که سابقه‌ سوء مصرف دارو و مواد مخدر دارند، باید با احتیاط صورت گیرد.

6- از مصرف داروی زولپیدم با غذاهای چرب خودداری کنید.

7- از آنجایی که احتمال سوء مصرف این دارو توسط افراد وجود دارد، هرگز بدون تجویز پزشک و برای مدت طولانی از زولپیدم استفاده نکنید.

8- مادران شیرده باید تحت نظر پزشک مصرف کنند.

علائم حساسیت به این دارو عبارت از واکنش پوستی مانند جوش‌های ریز، تورم صورت، لب‌ها و تنگی نفس می‌باشد که در صورت مشاهده این علائم باید حتما به یک مرکز درمانی مراجعه کرد. همچنین در صورت مشاهده تغییرات خلقی شدید، افسردگی بیش از حد، توهم، هذیان گویی و داشتن افکار خودکشی و کاهش حافظه نیز باید به متخصص روانشناسی جهت دریافت مشاوره افسردگی مراجعه کرد.

سوء مصرف زولپیدم 

متاسفانه بسیاری از افراد از خاصیت اعتیادآوری داروهای آرام بخش-خواب آور نظیر زولپیدم آگاهی ندارند. در حالی که مصرف این دارو بدون نظارت پزشک و در مقادیر بیش از حد می‌تواند وابستگی جسمانی و روانی ایجاد کرده و به شکل گیری نوعی اعتیاد بیانجامد. از همین رو بسیار اهمیت دارد که هرگز این دارو را به طور خودسرانه مصرف نکنید و هنگام شروع و هم چنین زمان قطع مصرف آن حتما با پزشک مشورت نمایید.

علائم اعتیاد به زولپیدم 

اعتیاد به زولپیدم زمانی که دوز مصرف هنوز بالا نرفته ممکن است تظاهرات رفتاری چندانی نداشته باشد و در نتیجه سخت بتوان آن را تشخیص داد. اما با توجه به اثر تحمل؛ یعنی نیاز افراد مبتلا به سوءمصرف زولپیدم به افزایش دوز؛ روز به روز علائم رفتاری بیشتری بروز پیدا می‌کنند که نشان می‌دهند اعتیاد در حال پیش روی است. برای مثال به مرور زمان ناهماهنگی‌هایی در حرکت پدید می‌آیند و مشکلات شناختی متعددی ظاهر می‌شوند. از جمله این مشکلات می‌توان به کاهش تمرکز، احساس گیجی و خواب آلودگی مفرط در طول روز اشاره کرد.

همچنین افرادی که درگیر اعتیاد به زولپیدم شده‌اند برای مصرف آن در خود احساس فشار می‌کنند و زمانی که دارو در دسترس آن‌ها قرار ندارد علائمی نظیر عصبی بودن، تحریک پذیری و بی قراری را نشان می‌دهند و ممکن است افکار خودکشی به سراغ فرد بیاید. در واقع آن‌ها زمانی که از مصرف دارو محروم می‌شوند علائم جسمانی و روانی ناخوشایندی را تجربه می‌کنند که همگی تحت عنوان سندروم ترک شناخته می‌شوند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان افسردگی کلیک کنید.

عوارض اعتیاد به زولپیدم در بلند مدت 

اعتیاد به زولپیدم در بلند مدت منجر به بروز علائم ناخوشایند بسیار متنوعی می شود که از جمله مهم ترین آن‌ها باید به احساس درد در قفسه سینه، بالا رفتن تپش قلب، تجربه کابوس‌های شبانه، مشکلات حافظه، یبوست، گلو درد، خشکی دهان و علائم شبه آنفولانزا اشاره کرد. همچنین سوء مصرف زولپیدم در دراز مدت برای بسیاری از افراد به افسردگی می‌انجامد. این مسئله هم می‌تواند به طور مستقیم از اثرات شیمیایی دارو بر مغز نشات بگیرد و هم ممکن است تحت تاثیر عوارض منفی که به خاطر اعتیاد در زندگی فرد ایجاد شده‌اند به وجود آید. به همین خاطر لازم است به متخصص روانشناسی جهت دریافت مشاوره افسردگی مراجعه کرد.

اوردوز با آمبین

همانند هر داروی دیگری مصرف زولپیدم در مقادیر بالا بسیار خطرناک است و منجر به علائم مرتبط با اور دوز می‌شود. اوردوز به خصوص زمانی که مقادیر زیاد دارو در فواصل زمانی بسیار کم و یا هم زمان با داروهای دیگر مصرف شده باشد بیش از مواقع دیگر اتفاق می‌افتد. اگر مشکوک به اوردوز با این دارو هستید در صورت مشاهده هریک از علائم زیر فورا با اورژانس تماس بگیرید.

- بروز مشکلاتی در تنفس

- احساس گیجی مفرط

- کاهش ضربان قلب

- دچار شدن به افکار غیر منطقی

- از دست دادن هشیاری

- کما

با توجه به مشکلاتی که این دارو می‌تواند برای شما به وجود آورد، اگر برای درمان بی خوابی از زولپیدم استفاده می‌کنید بهتر است از روش‌های غیر دارویی بهره ببرید. برای آگاهی بیشتر درباره درمان بی خوابی کلیک کنید.

سوالات متداول 

- برای ترک اعتیاد به زولپیدم باید چه کار کنم؟

خوشبختانه امروزه روش‌های مختلفی برای ترک اعتیاد به داروها شکل گرفته‌اند. برای اینکه بتوانید روش مناسبی برای کنار گذاشتن زولپیدم پیدا کنید لازم است که پیش از هرچیز به یک روانشناس مراجعه کرده و مشاوره ترک اعتیاد دریافت نمایید. توجه داشته باشید که هرگز این دارو را به یک باره قطع نکنید چرا که این کار می‌تواند علائم ناخوشایندی را برای شما به همراه داشته باشد.

- چه دوزی از داروی آمبین امن بوده و خطر ساز نیست؟  

تعیین دوز دارو حتما باید طبق نظر پزشک صورت بگیرد. در واقع پزشک عوامل مختلفی را برای تعیین دوز در نظر می‌گیرد که از جمله آن‌ها می‌توان به وضعیت روانشناختی، سلامت جسمانی، سن، جنسیت و سوابق پزشکی اشاره کرد. در نتیجه نمی‌توان به طور خودسر برای مصرف زولپیدم تعیین دوز کرد.

- آیا برای درمان بی خوابی روش‌های غیر دارویی نیز وجود دارد؟ 

بله، کارشناسان بر این باورند که مصرف داروهای خواب آور باید برای کسانی تجویز شود که به درمان‌های غیر دارویی جواب نداده‌اند. در نتیجه مصرف زولپیدم یا مواردی شبیه آن در مشکل بی خوابی ضروری نیستند و لازم است در ابتدا روش‌های غیر دارویی نظیر ریلکسیشن و آموزش نکات مرتبط با بهداشت خواب در دستور کار قرار بگیرند. برای پیگیری درمان‌های غیر دارویی لازم است که به یک روانشناس برای حل مشکل خود مراجعه نمایید تا با علت یابی به خواب سریع در شما کمک کند.

برای آگاهی بیشتر درباره علت بی خوابی و دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*