ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ناس | علائم، نشانه ها و عوارض و ترک اعتیاد به ناس

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ناس پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


ناس ماده مخدری است که از برگ تنباکو تولید شده و به عنوان جایگزین سیگار، جوانان را ترغیب به مصرف می‌کند. آسیب‌های شدید اجتماعی، جسمی و روانی عوارضی است که به دنبال مصرف این ماده برای فرد به وجود می‌آید. وابستگی شدید روحی و روانی اصلی ترین مانع برای ترک اعتیاد به ناس محسوب می‌شود. متخصصان بهداشت و روان برای کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد به مواد، سعی در معرفی عوارض و نشانه‌های اعتیاد را به افراد جامعه دارند. ما نیز در این مقاله درباره علائم و نشانه‌های اعتیاد به ناس و روش‌های ترک آن صحبت خواهیم کرد.برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

ناس چیست؟ 

ناس یا نسوار از جمله مواد مخدر سبز رنگی است که در دسته مواد اعتیادآور قرار دارد. ناس از برگ خشک شده تنباکو در سایه ساخته می‌شود. البته در بعضی از مناطق ایران به رنگ قهوه‌ای هم موجود است که در اصطلاح به آن تمباک هم می‌گویند. مرکز اصلی تولید آن کشور افغانستان است. این ماده رنگ و بوی بسیار تندی دارد، ولی امروزه برای ترغیب بیشتر به مصرف، آن را با طعم‌دهنده‌ها و خوشبوکننده‌های مختلف ترکیب می‌کنند.

طریقه مصرف ناس به دو شکل جویدنی و مکیدنی است که پس از ایجاد حالت سرخوشی آن را از دهان بیرون می‌آورند. اخیراً ماده جدیدی به نام پان پراگ وارد کشور شده است که به طور مختصر به آن پان می‌گویند. این ماده با عناوینی مانند ناس خارجی و یا ملوان زبل به شکل‌های آدامس، پاستیل و خوشبوکننده دهان در بازار کشور به فروش می‌رسد و عوارضی مشابه نسوار دارد.

برای آشنایی بیشتر با انواع مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

اینفوگرافیک ناس

 اینفوگرافیک ناس

علائم مصرف ناس

ناس نوعی از مواد مخدر است که موجب افزایش توان کاری فرد می‌شود. نسوار توهم، هذیان و یا خطر روانپریشی ندارد و تنها عامل تحرک و سرخوشی محسوب می‌شود. ناس رنگ آب دهان را قرمز می‌کند و به واسطه افزایش میزان ترشح بزاق، فرد مجبور می‌شود در دفعات زیاد محتویات دهان خود را بیرون بریزد.

برای اطلاع بیشتر درباره انواع مواد توهم زا کلیک کنید. 

عوارض اعتیاد به ناس

آهک موجود در نسوار به واسطه اثر خورندگی، آسیب شدید بافتی را در دهان ایجاد می‌کند و موجب پوسیدگی دندان‌ها و زخم‌های لثه می‌شود. مصرف این ماده نهایتاً منجر به ایجاد عفونت می‌گردد. تحریک مکرر بافت‌های دهانی توسط آهک یکی از عوامل ایجاد سرطان در حفره دهانی است. جذب نیکوتین و سایر سموم و آلودگی‌ها نیز توسط بافت‌های آسیب‌دیده دهانی به شدت افزایش می‌یابد. بیرون ریختن محتویات دهانی توسط مصرف‌کنندگان منجر به انتقال آلودگی‌های میکروبی و ویروسی این افراد به‌خصوص بیماری‌های تنفسی به محیط می‌شود. این مواد همچنین ممکن است به انواع میکروب‌ها، فلزات سنگین مانند سرب و سمومی مثل آرسنیک آلوده باشد. برای آشنایی بیشتر با انواع مواد مخدر کلیک کنید.

عوارض کوتاه مدت 

 • سرگیجه
 • سردرد
 • تهوع
 • از دست دادن تعادل حرکتی و رفتاری
 • ایجاد حرکات غیرطبیعی در چشم
 • دندان‌قروچه
 • اختلال در خواب ( برای کسب اطلاع از اختلالات خواب کلیک کنید.)
 • وابستگی روحی روانی
 • لرزش
 • تغییرات فشارخون و ضربان قلب

عوارض بلند مدت

 • بی‌خوابی
 • عدم تعادل رفتاری
 • زودرنجی
 • اختلالات تمرکز
 • اختلالات رفتاری
 • تأثیر در مخچه
 • بیماری‌های دهانی
 • افزایش فشار خون و سکته قلبی ( برای کسب اطلاعات در مورد سکته قلبی کلیک کنید.)
 • سرطان حنجره
 • اختلالات و سرطان روده‌ بزرگ و نارسایی‌های کلیوی
 • سرطان لثه

باورهای غلط درباره ناس

بعضی بر این باورند که ناس بسیار از سیگار کم خطرتر است. اما بنابر مشاهدات و تجربیات از آنجایی که ناس نوعی از مواد محرک می‌باشد تاثیرات مخرب خود را بر روی سیستم ادراکی و روانی فرد بر جا می‌گذارد که این مسئله شدیدا خطرناک بوده و برطرف کردن وابستگی ناشی از آن نیازمند تقویت وضعیت روانی توسط روانشناس و روانپزشک است. متاسفانه از آنجایی که بسیاری از عوارض مصرف ناس خود را به تدریج و در بلندمدت نشان می‌دهند معمولا افراد آن‌ها را جدی نمی‌گیرند.

برای شناخت بیشتر درباره انواع مواد محرک کلیک کنید.

آیا ناس تست اعتیاد را مثبت می کند؟

برای خیلی ها این سوال پیش می آید که آیا ناس تست اعتیاد را مثبت می کند یا نه. پاسخ به این سوال بستگی به ماده مصرفی و میزان آن دارد. تست اعتیاد معمولا برای استخدام یا ازدواج می باشد. بنابراین حتی اگر پاسخ تست منفی هم باشد، اثرات این ماده خودش را به تدریج نشان خواهد داد. دور زدن آزمایش تاثیری نخواهد داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تست اعتیاد را مطالعه کنید.

ترک اعتیاد به ناس

مهمترین نکته در درمان و ترک اعتیاد به ناس، ترک وابستگی‌های روحی و روانی است. بنابراین اولین قدم، قطع کردن وابستگی‌های روانی به این ماده است چرا که به طورکل عوامل روانی نقش اساسی را در شروع و تداوم اعتیاد بازی می‌کنند. مشاوره ترک اعتیاد به شما کمک می‌کند تا با ریشه‌های مصرف اعتیاد بیشتر آشنا شوید.

باتوجه به اینکه ترک ناس عوارضی چون بی‌قراری، استخوان‌درد و دردهای عضلانی آزاردهنده را با خود دارد لازم است تا فرد مبتلا حتما درمانی تحت نظر متخصص داشته باشد تا مبادا درد خماری او را از ادامه مسیر منصرف و دوباره به بیراهه نابودی بکشاند. متخصصان برای درمان بی خوابی بعد از ترک، کاهش درد و نگهداشتن ترک و دیگر معضلات ناشی از اعتیاد به مواد راهکارهای مناسبی به شما ارائه می‌دهند.

در مراحل بعدی باید ارتباط‌های محیطی و اجتماعی فرد اصلاح شود. هم‌نشینی و ارتباط با افراد مصرف کننده و ترغیب کننده به مصرف باید به طور کامل قطع شود. به این ترتیب به مقدار زیاد عوامل ایجاد کننده وسوسه در فرد کاهش خواهد یافت. 

و اما در گام آخر فرد باید به دنبال پیشگیری از بازگشت و پیدا کردن جایگزین‌های مناسب برای ترک ناس باشد. آدامس، شکلات، کشک و جویدنی‌های سنتی می‌توانند جایگزین مناسبی باشند. همچنین فعالیت‌های بدنی و ورزشی می‌تواند وضعیت روحی و عزت نفس فرد را احیا کرده و موجب سرزندگی و بهبود وضعیت خلقی و روابط عاطفی فرد شود. این عوامل در بلند مدت به فرد کمک می‌کند تا در ترک خود باقی بماند. 

برای آگاهی بیشتر درباره روند ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

آشنایی با مرکز مشاوره حامی هنر زندگی 

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه های مختلف روانشناسی از جمله اعتیاد جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است. این مرکز با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد. حامی هنر زندگی با استفاده از ابزارهایی چون تلفن و اینترنت به مراجعان این امکان را داده تا در کمترین زمان ممکن در هر موقع از روز با بهترین متخصصان در زمینه مربوطه ارتباط برقرار کنند. همچنین این مرکز به شما تضمین خواهد داد تا در کمترین زمان ممکن دوران پاکسازی را سپری کرده و بتوانند روند عادی زندگی خود را دنبال کنید. حامی هنر زندگی به افرادی که تمایل ندارند خانواده‌هایشان در جریان موضوع اعتیادشان باشند این اطمینان را نیز می‌دهد که تمامی روند درمان و مشاوره به صورت یک راز باقی خواهد ماند و اطلاعات نزد این مرکز محفوظ می‌ماند. 

برای اطلاع بیشتر درباره روند دریافت مشاوره حضوری کلیک کنید.

سوالات متداول

مدتی است که مصرف ناس را کنار گذاشته‌ام اما بی خوابی باعث به وجود آمدن افکاری درباره مصرف دوباره در من می‌شود چه باید کنم؟

برای درمان بی خوابی بعد از ترک می‌توانید از روش‌های سنتی و ایجاد محیطی آرام و لذت بخش بهره ببرید. در کنار آن با مراجعه به متخصص و روانشناس می‌توانید با دارو درمانی و روان درمانی به بهبود وضعیت خویش کمک کنید. همچنین با خواندن مقاله درمان بی خوابی بعد از ترک با دیگر روش‌های درمانی نیز آشنا شوید.

سخن آخر

هر نوع اعتیادی تاثیرات گسترده ای برای فرد و خانواده اش دارد. ناس از جمله موادی است که در بین جوانان شیوع زیادی پیدا کرده است. بنابراین اهمیت به آن و درمانش حائز اهمیت است. شما می توانید برای درمان اعتیاد به مشاوران و روانشناسان ما در حامی مراجعه کنید. برای اطلاع بیشتر درباره روند دریافت مشاوره تلفنی و مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*