ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نوجوانی از چه سنی شروع میشود؟

نوجوانی از چه سنی شروع میشود؟ این سوالی است که ذهن اکثر والدین را به خود مشغول می کند. این سوال پاسخ های متفاوتی نسبت به کودکان و شرایط زندگی هر کدام دارد اما به طور کلی 10 سالگی سن شروع نوجوانی است. نوجوانی بین 10 تا 18 سالگی به طول می انجامد. این سن همراه با تغییرات زیادی در اندام و اخلاق و رفتار نوجوان رخ می دهد. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره کودک مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

نوجوانی چیست؟

نوجوانی دوره گذار بین کودکی و بزرگسالی است. کودکانی که وارد دوران نوجوانی می شوند، تغییرات زیادی (جسمی، فکری، شخصیتی و رشد اجتماعی) را تجربه می کنند. نوجوانی از دوره بلوغ پسران و دختران شروع می شود که در حال حاضر به طور متوسط ​​زودتر از گذشته اتفاق می افتد. پایان دوره نوجوانی با عوامل اجتماعی و عاطفی گره خورده است و می تواند تا حدودی مبهم باشد. تعریف «نوجوانی» سخت است. تنها چیزی که کارشناسان بر آن توافق دارند این است که نوجوانی دوره گذار بین کودکی و بزرگسالی است. فراتر از آن، تعریف و تجربه نوجوانی به‌ویژه بین فرهنگ‌ها و جنسیت‌ها بسیار متفاوت است. از نظر بیولوژیکی، نوجوانی دوره‌ای از رشد است که از شروع بلوغ تا پایان رشد طول می‌کشد. مرکز کنترل بیماری این دوره را بین 10 تا 24 سالگی تعریف می کند. از نظر شناختی، پایان نوجوانی با توانایی استدلال و تفکر انتزاعی تعریف می شود. از نظر اجتماعی، بلوغ زمانی است که نوجوان شروع به ایفای نقش های بزرگسالی می کنند. مهم نیست که چگونه آن را تعریف کنید، نوجوانی دوران تغییرات و چالش های بزرگ است و دختران با تغییر بدنشان نیازها و نگرانی های خاصی دارند. میانگین سن شروع بلوغ همچنان پایین تر می رود، به طوری که دختران کمتر از 10 سال معمولاً علائم بلوغ را نشان می دهند. این بدان معناست که مسائل جسمی و عاطفی مربوط به بلوغ از کلاس های ابتدایی و در مراحل اولیه رشد شناختی کودک شروع می شود و والدین باید با ابزارهایی برای درک و توضیح این تغییرات برای دختران خود آماده باشند.  

تغییرات فیزیکی

در دوران نوجوانی، جوانان با رسیدن به بلوغ جسمی، تغییرات زیادی را تجربه می کنند. در اوایل، تغییرات قبل از بلوغ زمانی رخ می دهد که ویژگی های جنسی ثانویه ظاهر شود.

1-تغییرات فیزیکی دختران

دختران ممکن است از 8 سالگی شروع به رشد جوانه سینه کنند. سینه ها بین 12 تا 18 سالگی به طور کامل رشد می کنند. موهای ناحیه تناسلی، موهای زیر بغل و پاها معمولاً در حدود 9 یا 10 سالگی شروع به رشد می کنند و در حدود 13 تا 14 سالگی به الگوهای بزرگسالان می رسند. منارک (آغاز دوره های قاعدگی) معمولاً حدود 2 سال پس از ظاهر شدن زودرس موهای سینه و شرمگاه رخ می دهد. ممکن است در سن 9 سالگی یا در اواخر 16 سالگی رخ دهد. میانگین سن قاعدگی در ایالات متحده حدود 12 سال است. جهش رشد دختران در حدود 11.5 سالگی به اوج خود می رسد و در حدود 16 سالگی کند می شود. برای اشنایی با بلوغ جسمی دختران و علائم آن کلیک کنید.
نوجوانی از چه سنی شروع میشود

2-تغییرات فیزیکی پسران

پسرها ممکن است متوجه شوند که بیضه ها و کیسه بیضه آنها در سن 9 سالگی رشد می کند. به زودی اندام تناسلی مردان شروع به بلند شدن می کند. در سن 17 یا 18 سالگی، اندام تناسلی آنها معمولاً به اندازه و شکل بزرگسالان است. رشد موی ناحیه تناسلی و همچنین موهای زیر بغل، پاها، سینه و صورت در پسران از حدود 12 سالگی شروع می شود و در حدود 17 تا 18 سالگی به الگوهای بزرگسالان می رسد. بلوغ پسران با یک اتفاق ناگهانی مانند تجربه اولین پریود در دختران شروع نمی شود. داشتن تشعشعات شبانه منظم (رویاهای مرطوب) شروع بلوغ در پسران است. رویاهای خیس معمولا بین 13 تا 17 سالگی شروع می شود. میانگین سنی آن حدود 14 سال و نیم است. صدای پسرها همزمان با رشد آلت تناسلی تغییر می کند. انتشارات شبانه با اوج جهش ارتفاع رخ می دهد.جهش رشد پسران در حدود 13 سال و نیم به اوج خود می رسد و در حدود 18 سالگی کند می شود.  

تغیرات رفتار و اخلاق

تغییرات فیزیکی ناگهانی و سریعی که نوجوانان از سر می گذرانند، نوجوانان را بسیار خودآگاه می کند. آنها حساس هستند و نگران تغییرات بدن خود هستند. آنها ممکن است مقایسه های دردناکی در مورد خود با همسالان خود انجام دهند. تغییرات فیزیکی ممکن است در یک برنامه منظم و هموار رخ ندهد. بنابراین، نوجوانان ممکن است مراحل نامناسبی را هم از نظر ظاهر و هم از نظر هماهنگی فیزیکی پشت سر بگذارند. اگر دختران برای شروع سیکل قاعدگی خود آماده نباشند، ممکن است مضطرب باشند. اگر پسرها از انتشار گازهای گلخانه ای در شب اطلاعی نداشته باشند، ممکن است نگران باشند.

1-جدایی طلبی از والدین

در دوران نوجوانی، طبیعی است که جوانان از والدین خود جدا شوند و هویت خود را بسازند. در برخی موارد، این ممکن است بدون مشکل از سوی والدین و سایر اعضای خانواده رخ دهد. با این حال، این ممکن است منجر به درگیری در برخی خانواده ها شود زیرا والدین سعی می کنند کنترل خود را حفظ کنند. هنگامی که نوجوان در جستجوی هویت خود از والدین خود دور می شوند، دوستان اهمیت بیشتری پیدا می کنند.  تاثیر دوست در نوجوانان به مراتب بیشتر از والدین است. گروه همسالان آنها ممکن است به یک پناهگاه امن تبدیل شود. این به نوجوان اجازه می دهد تا ایده های جدید را آزمایش کند. در اوایل نوجوانی، گروه همسالان اغلب از دوستی های غیر عاشقانه تشکیل می شود. اعضای گروه همسالان اغلب سعی می کنند شبیه به هم رفتار کنند، یکسان لباس بپوشند، کدها یا تشریفات مخفی داشته باشند و در فعالیت های مشابه شرکت کنند. همانطور که جوان به اواسط نوجوانی (14 تا 16 سال) و فراتر می رود، گروه همسالان گسترش می یابد و شامل دوستی های عاشقانه می شود.

2-شکل گیری هویت جنسی

در اواسط تا اواخر دوره نوجوانی، جوانان اغلب احساس می کنند که نیاز به ایجاد هویت جنسی خود دارند. آنها باید با بدن و احساسات جنسی خود راحت باشند. نوجوانان یاد می گیرند که پیشرفت های صمیمی یا جنسی را بیان و دریافت کنند. جوانانی که فرصت چنین تجربیاتی را ندارند ممکن است در بزرگسالی با مشکلات بیشتری در روابط صمیمانه روبرو شوند.  

نوجوانی از چه سنی شروع میشود

نوجوانی زمانی در زندگی یک جوان است که از دوران کودکی به بزرگسالی جوان تبدیل می شود و تغییرات رشد جسمی، رفتاری، شناختی، عاطفی و اجتماعی را تجربه می کند. سه مرحله اولیه رشد نوجوانی وجود دارد:

1-نوجوانی از چه سنی شروع میشود| ابتدایی (10 تا 13 سال)

بلوغ در این مرحله شروع می شود. کودکان رشد فیزیکی قابل توجهی را تجربه می کنند و میل جنسی را افزایش می دهند تغییرات بدن مانند رشد موهای زیر بازو و نزدیک اندام تناسلی، رشد سینه در زنان و بزرگ شدن بیضه ها در مردان شروع می شود. این تغییرات می تواند از سن 8 سالگی برای زنان و 9 سالگی برای مردان شروع شود. دختران ممکن است حدود 12 سالگی پریود خود را شروع کنند.  تغییرات بدن می تواند باعث کنجکاوی و اضطراب شود. کودکان ممکن است در این مرحله هویت جنسی خود را زیر سوال ببرند و این می تواند زمان چالش برانگیزی برای کودکان ترنسجندر باشد. نوجوانان در این مرحله تمایل به تفکر ملموس، سیاه و سفید، همه یا هیچ و ظرفیت محدودی برای تفکر انتزاعی دارند. تفکر ممکن است خود محور باشد و کودکان در این سن ممکن است نسبت به ظاهر خود آگاه باشند و از قضاوت شدن توسط همسالان خود نگران باشند. علایق فکری گسترش می یابد و نوجوانان اولیه تفکر اخلاقی عمیق تری را توسعه می دهند همچنین نوجوانان  نیاز بیشتری به حریم خصوصی دارند. آنها چگونگی استقلال کودکان و نوجوانان از خانواده خود را کشف می کنند و ممکن است مرزها را جابجا کنند و در صورت اعمال محدودیت ها به شدت واکنش نشان دهند.

2-نوجوانی از چه سنی شروع میشود | میانی  (14 تا 17 سال)

تغییرات بلوغ برای مردان و زنان ادامه دارد. پسر ها ممکن است جهش رشد داشته باشند و صدایشان نیز تغییر کند. رشد بدنی زنان کند می شود و بیشتر آنها در این زمان دوره های قاعدگی منظمی دارند. علاقه به روابط عاشقانه و جنسی ممکن است شروع شود و نوجوانان ممکن است هویت جنسی خود را زیر سوال ببرند و کشف کنند. خودارضایی ممکن است بخشی از این کاوش جنسی و شناخت بدن آنها باشد. مشاجره با والدین ممکن است با تلاش نوجوانان برای استقلال بیشتر افزایش یابد. زمان کمتری با خانواده و زمان بیشتری با دوستان سپری می شود. نوجوانان بیشتر درگیر خود می شوند، ظاهر مهم است و فشار همسالان می تواند در این مرحله به اوج خود برسد.  مغز به بلوغ خود ادامه می‌دهد و ظرفیت فزاینده‌ای برای تفکر انتزاعی وجود دارد، اگرچه احساسات اغلب باعث تصمیم‌گیری می‌شوند و ممکن است بدون فکر کردن به چیزها بر اساس انگیزه عمل کنند. در این مرحله، کودکان ممکن است شروع به تعیین اهداف بلند مدت کنند و به معنای زندگی و استدلال اخلاقی علاقه مند شوند.

3-نوجوانی از چه سنی شروع میشود | پایانی (18 تا 21 سال و بالاتر)

این مرحله معمولاً شامل رشد فیزیکی کمتر و پیشرفت های شناختی بیشتری است.اکثر آنها به قد کامل بالغ خود رسیده اند در این مرحله، جوانان می‌توانند به طور منطقی درباره ایده‌ها فکر کنند، کنترل تکانه دارند و می‌توانند رضایت را به تأخیر بیندازند و برای آینده برنامه‌ریزی کنند.آنها احساس هویت و فردیت قوی تری دارند و می توانند ارزش های خود را شناسایی کنند. آنها همچنین افزایش استقلال، ثبات عاطفی، ثبات در دوستی ها و روابط عاشقانه را تجربه می کنند، و همچنین ممکن است یک "رابطه بزرگسال" با والدین برقرار کنند، و آنها را کمتر به عنوان شخصیت های معتبر و بیشتر به عنوان همسالان نگاه می کنند. برای آشنایی با نحوه درست برخورد با روابط عاطفی و تجربه عاشقانه فرزندان کلیک کنید.  

نوجوانی از چه سنی شروع میشود | پیشنهادات

از نگاه دشمن به پدر و مادر خود بپرهیزید. این احتمال وجود دارد که آنها شما را دوست داشته باشند و بهترین علایق شما را در ذهن داشته باشند، حتی اگر لزوماً با روش آنها برای نشان دادن آن موافق نباشید. سعی کنید درک کنید که والدین شما انسان هایی هستند، با ناامنی ها و مشکلات، نیازها و احساسات خود.
 1. با ذهنی باز به صحبت های والدین خود گوش دهید و سعی کنید موقعیت ها را از دید آنها ببینید.
 2. احساسات خود را با والدین خود در میان بگذارید تا آنها شما را بهتر درک کنند.
 3. به مسئولیت های خود در خانه و مدرسه عمل کنید تا والدین شما تمایل بیشتری برای دادن استقلالی که می خواهید و نیاز دارید را به شما بدهند.
 4. انتقاد سازنده  خود را از خانواده، مدرسه و دولت با پیشنهادهایی برای بهبود، تقویت کنید.
 5. به همان اندازه که با والدین دوستانتان رفتار می کنید، نسبت به والدین خود مودب و با ملاحظه رفتار کنید.
 نوجوانی

حمایت والدین از فرزندان در نوجوانی

کودکان و والدین آنها اغلب با تغییر پویایی روابط خانوادگی در دوران نوجوانی دست و پنجه نرم می کنند. اما والدین هنوز در طول این مدت یک پشتیبان حیاتی هستند. در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید:
 • به کودک خود کمک کنید تا تغییرات بدنش را پیش بینی کند. درباره بلوغ بیاموزید و آنچه را که پیش رو دارید توضیح دهید. به آنها اطمینان دهید که تغییرات فیزیکی و ظهور تمایلات جنسی بخشی از رشد طبیعی و سالم است. جای سؤالات را بگذارید و به کودکان اجازه دهید با سرعت خودشان از آنها بپرسند. در صورت نیاز با پزشک اطفال خود صحبت کنید!
 • گفتگوهای اولیه را درباره موضوعات مهم دیگر شروع کنید. ارتباط باز در مورد روابط سالم، رابطه جنسی، تمایلات جنسی، رضایت و ایمنی (مانند نحوه جلوگیری از بیماری های مقاربتی و بارداری و مصرف مواد) حفظ کنید. شروع این مکالمات در اوایل نوجوانی به ایجاد چارچوب خوبی برای بحث های بعدی کمک می کند.
 • مکالمات با فرزندتان را مثبت نگه دارید. به نقاط قوت اشاره کنید. موفقیت ها را جشن بگیرید.

نوجوانی از چه سنی شروع میشود | سایر حمایت های والدین

 • حامی باشید و با انتظارات بالا (اما معقول) محدودیت های واضحی تعیین کنید. برای مثال، انتظارات معقول و شفاف را در مورد مقررات منع رفت و آمد، مشارکت در مدرسه، استفاده از رسانه و رفتار بیان کنید. در عین حال، به تدریج فرصت‌ها را برای استقلال بیشتر در طول زمان گسترش دهید، زیرا فرزندتان مسئولیت را بر عهده می‌گیرد. نشان داده شده است که جوانان با والدینی که این تعادل را هدف قرار می دهند، میزان افسردگی و مصرف مواد مخدر کمتری دارند.
 • در مورد رفتارهای پرخطر (مانند فعالیت جنسی و مصرف مواد) و پیامدهای آن بحث کنید. حتما خودتان یک مثال مثبت بزنید. این می تواند به نوجوانان کمک کند تا تصمیم گیری را زودتر از موعد بررسی کرده یا تمرین کنند و برای زمانی که موقعیت ها پیش می آید آماده شوند.
 • به استقلال و فردیت احترام بگذارید. همه اینها بخشی از حرکت به سوی اوایل بزرگسالی است. همیشه به فرزندتان یادآوری کنید که در صورت نیاز در آنجا هستید تا به او کمک کنید. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*