ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خشم مسری | روش هایی برای جلوگیری از سرایت خشم

آیا می دانستید خشم مسری است؟ شاید برایتان جالب باشد که علاوه بر مسری بودن بسیاری از ویروس ها، هیجانات و عواطف هم به انسانها سرایت میکنند. هیجان خشم مانند خنده کاملا مسری است و می تواند انسان های دیگر را هم درگیر کند. اگر تاکنون در موقعیت هایی حضور داشته که فردی خشمگین بوده متوجه شده اید که دیگران هم تحت تاثیر عصبانیت او واکنش‌های شدید نشان می‌دهند. برای آشنایی بیشتر از با مفهوم خشم مسری از مشاوره تلفنی فردی مشورت بخواهید

تماس با مشاور

.  

تعریف خشم

تعریف خشم دشوار است چراکه زمان علت و نحوه واکنش به آن متفاوت هستند. هیجان هایی که معمولاً با خشم همراه هستند عبارتند از خشونت عصبانیت خصومت کینه‌توزی غضب تنفر تحریک حسادت رنجش غرض تحقیر و ناراحتی. نکته مهم شناخت این مسئله است که هنگام خشم برای شما دردسرساز می‌شود و زندگیتان را به طور جدی به خطر می‌اندازد. خشم احساسی است که به صورت بدنی و هیجانی بیان می شود.
احساس خشم واکنش طبیعی انسان نسبت به موقعیت هایی است که فرد دچار ناکامی شده است. این احساس می‌تواند از یک احساس خفیف نامطلوب تا یک احساس شدید عصبانیت را شامل شود. این را بدانید که خشم احساس طبیعی و لازم است ولی وقتی شدت آن بیش از حد باشد و به دفعات اتفاق بیفتد و نحوه ابراز آن مناسب با شرایط نباشد می‌تواند زمینه مشکلات زیادی را فراهم کند.
خشم هیجان شایعه است که اغلب اوقات نسبت به دوستان و افراد که نتوانستند انتظارات و خواسته هایتان را برآورده سازند تجربه می کنید. انگیزه خشم دست یافتن به خواسته‌ها است. واکنش دیگران نسبت به خشم منفی است. هر چند گاهی بعد از خشم احساس رضایت به وجود می آید اما در بلند مدت افراد به اهداف خود نمی‌رسند. برای آشنایی با انواع و مراحل خشم کلیک کنید.

مضرات خشم

با توجه به این که خشم واکنشی قابل پیش بینی نسبت به بدرفتاری اطرافیان است. قابل درک است که برخی اوقات همه شما خشمگین می شوید. وقتی از چیزهایی که شما را آشفته می‌کند عصبانی می‌شوید دلیلی ندارد که خودتان را تحقیر کنید. برای مقابله با خشم از سبک مقابل های سرکوبگر استفاده نکنید و آن قدر احساسات خود را انکار نکنید که نتوانید کاری در مورد آن انجام دهید.
مضرات جسمی خشم شامل استرس و تنش و ناراحتی های جسمی همراه با خشم است. مضرات اجتماعی خشم شامل احساس درماندگی تنهایی و انزوا است. خشم قسمتی از ساز و کار بقای انسان است. انسانها هم مانند حیوانات هنگام مواجهه یا فرار می‌کنند یا حمله.
احساس خشم سوخت این حمله می باشد اما می‌تواند اثر معکوسی هم داشته باشد و منجر به مرگ زود هنگام شود. خشم زیاد می تواند سبب سکته قلبی به جا گذاشتن آسیب‌های منجر به از کار افتادگی و تاثیر رفتارهای خطرناک جنسی شود. این به نوعی یک شمشیر دولبه است.
 

آیا خشم مسری است؟

حتما برایتان پیش آمده که در جمع هایی قرار گرفته باشید که یک فردی می‌خندد و ناگهان یکی بعد از دیگری همه افراد به خنده او می خندند و این اتفاق می تواند در هر جایی رخ دهد. این هیجان می تواند در مورد سایر هیجان ها هم صادق باشد مستند زمانی که شما از کنار یک مراسم خاکسپاری عبور می کنید و ممکن است هیچ کدام از این افراد را نشناسید اما با گریه و فریاد آنها شما هم تحت تاثیر احساسات تان قرار می‌گیرید و ناخودآگاه شاید اشک تان سرازیر می شود.
آنچه که لازم است بدانید این نکته مهم است که هیجانات کاملاً قابل انتقال و سرایت به افراد هستند. به همین دلیل است که رفتی در کنار افراد شاد قرار می گیرید ممکن است غم ها و پست هایتان را فراموش کنید و برعکس هنگامی که با افراد عصبانی و ناراحت مواجه میشوید دیگر دنیا برایتان رنگی ندارد و احساسات خشم و ناراحتی آنها شما را هم درگیر خودش میکند.
اکنون که این مطلب را متوجه شده اید از این به بعد حواستان باشد که در هر جایی به دیگران چه احساساتی را انتقال می دهید و چه احساساتی را هم از دیگران می گیرید.  شاید لازم باشد که ارتباط خود را با افراد تندخو و مضطرب و کسانی که دائم از زمین و زمان شکایت می کنند محدود کنید.
آیا خشم مسری است؟

1-مسری بودن احساسات

تحقیقات عصب شناسی بین‌فردی هم نشان داده که انسان ها از نظر زیستی برای جذب احساسات یکدیگر آمادگی درونی دارند. آنچه از این تحقیقات حمایت کرده است مبحث نورون های آینه ای در مغز انسان ها است. نورون های آینه ای به این صورت هستند که با دیدن رفتارها و احساسات فرد دیگری فعال می شوند و باعث تقلید آن عواطف و رفتارها می‌شوند چیزی که گاهی به عنوان همدلی یاد می شود.
سرایت هیجانی امری کاملاً ناخودآگاه است و منجر به تقلید ماه از حالات چهره لحن صدا و زبان بدن دیگران می شود. این اتفاقات دوران کودکی در انسان آغاز می شود و با دیدن افراد در برخورد چهره به چهره یا هنگام تماشای تلویزیون اینترنت و خواندن کتاب هم رخ می دهد.

2-خشم مسری خوب یا بد؟

حقیقت این است که انتقال هیجانی در زمینه هیجانات مثبت نه‌تنها لازمه انسان است بلکه در بسیاری از اوقات می تواند باعث ایجاد هدف و انگیزه قوی در فرد شود. مثلاً فرض کنید که کسی که در یک رشته ورزشی کار می کند و برنده شدن سایر ورزشکاران در همان رشته خاص خودش را می‌بیند همان احساسات در او فعال می‌شود و باعث انگیزه بیشتر برای تمرین می شود یا دانش آموزی که با دیدن موفقیت دیگران در کنکور و هیجانات مثبتی که تجربه می کند خودش هم حس امید در او بیدار میشود و سرعت پیثشرفتش چند برابر می‌شود.
برعکس این اتفاق هم صادق است وقتی که منفی اندیش بودن یک همکار در محیط کاری باعث بدبینی سایر همکاران می شود و به راحتی کل مجموعه تحت تاثیر قرار می گیرند. بدانید که خشم ترس و اضطراب سریعتر از شادی در فضای مجازی و رسانه های اجتماعی منتشر می شوند. بنابراین برخی اوقات اینگونه احساسات مسری می توانند شما را نسبت به تهدیدات آگاه کنند.

3-عوامل تاثیر گذار بر خشم مسری

عوامل متعددی می توانند بر انتقال خشم انسانها تاثیر گذار باشند. مطالعات نشان می دهد که زنان به دلیل داشتن لیمبیک بزرگتر بیشتر تحت تاثیر عواطف و احساسات هستند و بنابراین سرایت هیجانی در آنها بیشتر از مردها است. این موضوع در همه احساسات وجود دارد به جز خشم که سرایت هیجانی آن در مردها بیشتر از زنهاست.
مطالعات مختلف برروی افراد زیادی نشان داده است که انتقال خشم می تواند باعث اختلالات شناختی و اختلالات خواب و مشکلات سلامتی شود. تحقیقاتی بر روی هزاران کارگر بزرگسال در ایتالیا نشانگر این بود که غلیان احساسات خشم منجر به بی خوابی یا بدخوابی آنها شده بود و این تأثیر برای کسانی که استرس بیشتری داشتند شدید تر بود.
یکی از نمونه‌های بارز انتقال خشم را در مشارکت های گروهی می توان دید .در این گروه ها  افراد مجبورهستند به موضوع خاصی اعتقاد داشته باشند و در مورد آن تعصب نشان بدهند. این گرایش را می‌توان در دنیای امروز به وضوح لمس کرد.
 

روش های مقابله با خشم مسری

یکی از هیجان های رایج خشم است که واکنشی رایج نسبت به ناکامی و بد رفتاری است. امروزه ابلاغ خشم در هر محیطی کار مقبول و پسندیده ای نیست. بنابر این لازم است مهارت های کنترل خشم را یاد بگیرید.

1-از لحاظ هیجانی خلاق بودن

از خلاقیت خود برای پیدا کردن شیوه مقابله ای خوب استفاده کنید. هنگامی که عصبانی هستید این واقعیت را بپذیرید که خشمگین هستید و تصمیم بگیرید که چه کاری می توانید در ارتباط با آن انجام بدهید. از روش جراتمندانه استفاده کنید. این خشم نیست که باعث می‌شود به شیوه ای خاص عمل کنید ولی این شما هستید که عصبانی می‌شوید و تصمیم میگیرید که یا به شیوه اجتماعی پسند و یا به شیوه غیر اجتماعی واکنش نشان دهید. نباید به بهانه عصبانیت دست به اعمال پرخاشگرانه بزنید چرا که شیوه‌های نامعقول برای اجتناب از مسئولیت است. برای اشنایی با راه های کنترل عصبانیت در مردان کلیک کنید.

2-بررسی منطقی بودن ارزیابی های اولیه خود

مشخص کنید مسئله مورد نظر ارزش ناراحت شدن را دارد یا خیر. در اینجا انتظار دارید کارها طبق نظر شما پیش رود و دیگران با شما خوب رفتار کنند. هرگز ناکام نشوید و گرنه خشمگین می‌شوید. مهارت مقابله ای درست شناخت خواسته‌های غیرمنطقی خود و تغییر دادن آنها به خواسته‌های واقع بینانه تر است. مثلاً بگویید" چون قرار نیست دنیا بر اساس خواسته‌ها و آرزوها اداره شود بنابراین برای مقابله با ناکامی باید مهارت‌های مقابله‌ای اثربخشی را یاد بگیرم".

3-تکنیک های آرام سازی خود برای مقابله با خشم مسری

هنگامی که عصبانی هستید قبل از اینکه پاسخی بدهید بهتر است تا ۱۰ شماره بشمارید. این کار فرصت می‌دهد تا با استفاده از مهارت های مسئله گشایی بهترین راه حل را انتخاب کنید. با استفاده از روش آرام و عمیق در مدتی کوتاه خود را آرام کنید. عصبانیت و فریاد کشیدن یک حالت انتخابی است نه نتیجه خشم. با مرور ذهنی نحوه واکنش خود در موقعیت ها را حساسیت زدایی کنید واین تمرین را تکرار کنید. برای درک بهتر تکنیک های آرام سازی خود را مطالعه نمایید.

4-شناخت و اهمیت دادن به تخلیه انرژی

هنگامی که خشمگین هستید تخلیه انرژی از طریق پرداختن به فعالیت‌های جسمی یا خلاق تاثیرگذار است. در صورت عدم تخلیه امکان بروز اختلال خشم انفجاری است. در وضعیت ذهنی آرام می توانید انگیزه بروز خشم خود را حل کنید. مرحله اول رها ساختن تنش از سیستم و مرحله دوم مسئله گشایی است. همیشه این دو را با هم به کار ببرید.

5-باور کردن خود به عنوان مقابل کننده

درباره خوب یا بد بودن هیجان خشم فکر نکنید. به جای آن توجه خود را به مراقبت از خویشتن و ارضای نیازهای خود بدون صدمه زدن به دیگران متمرکز سازید. خود را به عنوان فردی مقابل کننده در نظر بگیرید که می داند از چه راهبردهایی برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده کند از حقوق خود دفاع کند و جرات مند باشد.

6-خشم مسری  | غلبه بر بی جراتی

بی جراتی یعنی ترسو و منفعل بودن یعنی اهمیت ندادن و محترم نشمردن نیازها و خواسته‌های خود و پذیرش خواسته های دیگران حتی اگر به ضرر او باشد. این افراد فکر می‌کنند برای اینکه با ادب و مفید باشند نیاز است تسلیم خواسته‌های دیگران شوند. گاهی جرات ورزی با پرخاشگری اشتباه گرفته می‌شود. باید بیاموزید انتقاداتی را که در نتیجه امتناع از پذیرفتن در خواسته های دیگران می بینید تحمل کنید.

7-شناخت حدود پرخاشگری و جراتمندی

افراد پرخاشگر سعی می کنند خواسته های خود را از طریق تسلط توهین و تحقیر دیگران برآورده کنند و فقط به فکر خود هستند. در بلندمدت پرخاشگری شما را از دیگران بیگانه ساخته و به صورت افرادی بدگمان و متخاصم در می‌آورد. جرات ورزی یعنی دفاع از حقوق خود و بیان افکار و احساسات به شیوه مستقیم صادقانه و مناسب.
افراد جرأت مند به شیره مدبرانه با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند اما نمی‌گذارند کسی از آنها امتیاز بگیرد. جرات ورزی به انسان احساس خودکارآمدی و کنترل درونی می بخشد اعتماد به نفس و عزت نفس را تقویت می‌کند و بهترین روش برای دست یافتن به روابط بین فردی رضایت بخش است.

8-مطلع ساخت دیگران از احساسات

مطلع ساختن دیگران از احساساتی که نسبت به آنها دارید و بیان احساسات خود به حرمت نفس و احترامی که دیگران برای شما قائل هستند خواهد افزود. همدلی مهارتی برای تقویت مهارت ارتباط موثر با دیگران است. می توانید با خواسته کسی مخالفت کنید اما همراه با اینکه او را درک کنید و احترام بگذارید. زمانی که با دیگران همدلی می کنید به احتمال قوی اعمال شما مدبرانه خواهد بود. اگر دیگران شما را وادار به انجام کاری کنند محکم بایستید و به نحوی واکنش نشان دهید که احترام آنها را جلب کنید.

9-مذاکره کننده خوبی بودن

مساله مهارتی است که نیازمند درک نیازهای دیگران است. لزومی ندارد که با خواسته های دیگران مخالف یا موافقت کنید اما باید به آنها نشان دهید که خواسته هایشان را درک می کنید. برای اینکه دو طرف به خواسته‌های خود برسند ممکن است هر کدام از بخشی از خواسته های خود چشم‌پوشی کنند و اگر هنگام مذاکره احساسات شدیدی در شما ایجاد شد آنها را بشناسید و از خواسته‌های انعطاف ناپذیر و مطلق اجتناب کنید و با نشان دادن همدلی فضای مذاکرات را صمیمانه کنید. آموزش مهارت های مذاکره به شما در این مورد کمک می کند.
خشم مسری

10-به جای جذب خشم دیگران حس مثبت خودتان را انتقال دهید

هنگامی که فردی خشمگین است مراقب باشید و به خودتان بگویید که این احساس به شما تعلق ندارد و مال دیگری است. بدن انسان طوری طراحی شده که بتواند از هرگونه تهدیدی آگاه شود تا بتواند در زمان مناسب از خودش دفاع کند. اما اگر در مقابل این گونه حالات تدافعی واکنش نشان دهید احتمال دارد که آتش خشم را بیشتر شعله ور سازید.
خودتان را آرام کنید تا بتوانید به حالت عادی بازگردید. وقتی خودتان بتوانید آرام شوید آن می توانید با فرد خشمگین همدردی کنید و احساسات کنید. این را بدانید که احساسات مثبت شما هم می توانید برای او قابل انتقال باشد. پس شما با یک تیر دو نشان زده اید هم خودتان را آرام کرده‌اید و هم حس خوبی را به فرد مقابل داده اید.

11-پی بردن به ارزش گذشت

گذشت به معنای از یاد بردن خطای افراد نیست. هرگاه انسان کسی را که به او بی‌حرمتی کرده می بخشد از خشمگین شدن می‌رهاند و به امور روزمره خود می‌پردازد. کسی که می بخشد برگ برنده همیشه در دست او است. چون از موضع قدرت و با اعتماد به نفس از خطای افراد چشم پوشی می‌کند. قدرت خودکارآمدی و حفظ کنترل شما را در موقعیت های ناخوشایند بالا می‌برد.

خشم مسری  | سخن آخر

خشم خشی از غریزه هر انسانی است و در همه افراد وجود دارد. شما در هر مکانی ممکن است با افرادی خشمگین روبه‌رو شوید و این شرایط غیرقابل پیش بینی است اما این که بتوانید خودتان را کنترل کنید و خشم دیگران باعث عصبانیت چندین برابر شما نشود مهارتی است آموختنی که لازم است هر فردی آن را یاد بگیرد. اگر شما هم احساس می کنید با عصبانیت فردی، حالتان بدتر می شود و ممکن است شدیدتر از آن فرد رفتار کنید توصیه می شود که حتماً با یک روانشناس با تجربه مسائل تان را در میان بگذارید. برای دریافت مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*