ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

چطور جواب دندان شکن بدهیم | راه های حاضرجوابی مودبانه!!

امروزه در بسیاری از مواقع نیاز داریم در موقعیت هایی بدون ایجاد تنش، در برابر بسیاری از سوالاتی که از ما پرسیده می شود، جواب هایی با مضمون جواب دندان شکن بدهیم. این نوع جواب ها البته می بایست به نوعی مودبانه باشند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم شما را با تکنیک های حاضر جوابی از نوع مودبانه آشنا کنیم تا در مواقع مورد نیاز بتوانید از این تکنیک ها بهترین استفاده را کنید.  برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

حاضر جوابی چیست؟

حاضرجوابی به نوعی ابزاری است که به ما کمک می‌کند تا در ارتباط با دیگران قدرتمندتر باشیم. حاضر جوابی اسلحه‌ ای برای حمله به دیگران نیست که بگوییم بد و بی ادبانه است. قرار نیست ما با حاضرجوابی دیگران را تخریب کنیم. قرار نیست از حاضر جوابی در دعوا و نزاع استفاده کنیم. در واقع با حاضر جوابی سعی می کنیم از خط قرمز های خود دفاع کنیم. حاضرجوابی یک سپر است و به ما کمک می‌کند تا در مقابل توهین و فحاشی و حمله کلامی دیگران از خودمان دفاع کنیم. ناگفته نماند حاضر جوابی باید در جهت صحیح و سازنده انجام شود در غیر این صورت، نوع رفتارها و پایان گفتگو خدشه دار خواهد شد.

آیا حاضر جوابی خوب است؟

اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید، این است که حاضر جوابی همیشه هم بد نیست و گاهی می‌توانیم با استفاده از آن، خیلی از مسائل را به نفع خودمان تغییر دهیم و یا حتی در بسیاری از اوقات از خودمان دفاع کنیم.  چرا می‌گویم حاضر جوابی همیشه بد نیست؟ تصور کنید فردی شما را به انجام کار بدی متهم می‌کند، شما را بیخود و بی جهت مسخره می‌کند، به شما حرفی می‌زند که کاملا به ناحق است و یا حتی حق خودتان یا فرد دیگری را ضایع می‌کند. خب طبیعتاً شما در این مواقع برای دفاع از خودتان و یا دیگران نیاز به یک فن بیان قوی و مهارت حاضر جوابی دارید.  همچنین درمورد آموزش فن بیان بخوانید.

حاضر جوابی و موفقیت

قبل از هر مذاکره ای چه رسمی مانند کسب و کار چه غیر رسمی مثل خانواده و در بین دوستان، باید از صحبت های خود مطمئن باشید و بدانید عبارات و لغات صحیح کدام اند. اگر کسی در جمع دوستان، خانواده و محل کار و هرجای دیگری با دیگران ارتباط موثر برقرار‌ نکند؛ وقتی حق او را پایمال کنند، حرفی ‌نزند و از خود دفاع نکند، توانایی‌های خودش را بیان نکند و هیچوقت نظر خود را بیان نکند. واقعا بعید است بتواند موفق شود. چنین فردی خودش را از موقعیت هایی که ممکن است سرنوشت او را تغییر دهند، محروم می کند.

در ضمن اگر نتوانید از خود در مقابل حملات کلامی و دخالت ها و سوالات نامربوط اطرافیان دفاع کنید به مرور دیگر کسی روی شما حسابی باز نخواهد کرد و همین موضوع باعث از دست دادن اعتماد به نفس شما می شود. اکنون فردی را تصور می کنیم که در موقعیت‌های مختلف ابراز وجود می‌کند و توانایی‌هایش را بروز می‌دهد؛ هرگاه احساس کند نظر او کاربردی است، با احترام و قدرت نظرش را بیان می‌کند؛ اگر کسی بخواهد حق چنین فردی را پایمال کند با صحبت های خود جلوگیری کند. آیا میزان موفقیت این فرد بیشتر نخواهد بود؟ مطمئنا بیشتر است.

 حاضر جوابی

حاضر جوابی همان پررویی است؟

برای اینکه موقعیت و شرایط خودمان را به افرد موفق نزدیک‌تر و شبیه‌تر کنیم نیاز داریم تا کلامی اثرگذار داشته باشیم که یکی از ابزارهای قدرتمند آن مهارتی است به نام حاضر جوابی. به یاد داشته باشید که حاضر جوابی با به اصطلاح پرو بودن کاملا متفاوت است که اگر جای این دوتا مورد را عوض کنید یقینا موقعیت های زیادی را از دست می دهید و همین موضوع سبب میشود ارتباطاتتان دچار مشکل و ضعف شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت های ارتباطی کلیک کنید.

این استعداد و ابزار فوق العاده مثل خیلی چیز های دیگر در دنیای اطراف ما نیاز دارد تا در استفاده از آن اعتدال رعایت شود، همیشه باید خصوصیات و اخلاقیات شخص مقابل و رعایت ادب را مدنظر داشته باشیم تا سخن و کلام ما باعث رنجش و آزار دیگران نشود. در واقع هر چه جوابی که می دهید مودبانه و دندان شکن تر باشد، قدرت کلام و تاثیر پذیری کلام شما روی فرد مورد نظربیشتر می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مودبانه صحبت کردن کلیک کنید.

چطور جواب دندان شکن بدهیم |مشخص شدن حد و مرز

در زندگی همه ما گاهی اوقات پیش می آید که کسی به ما توهین کند یا به اصطلاح تیکه های به ما بیندازد و یا اینکه با صحبت های خودشان ما را زیر سوال ببرند و در آن موقعیت ما نتوانیم پاسخی درخور یا به اصطلاح حاضر جوابی دندان شکن ارائه دهیم.در حقیقت تحمل این موقعیت و این لحظه بسیار سخت است چون حس تحقیر شدن به ما دست میدهد و گاهی اوقات آنقدر دچار عصبانیت می شویم که امکان دارد چند روز یا چند هفته فکر ما درگیر آن موقعیت و آن مسئله باشد.

پس از مدتی از گذشت آن ماجرا و عدم حاضر جوابی ما و کلی حرص خوردن، یک جواب مناسب پیدا می کنیم و با خود می گوییم. ای کاش این پاسخ را در آن موقعیت گفته بودم تا با یک حاضر جوابی قاطعانه و دندان شکن، انتقام گرفته و حال دلم بهتر میشد اما واقعیت این است که زمان هیچگاه به عقب بر نخواهد گشت.

توجه داشته باشید که دادن جواب دندان شکن باعث جلوگیری از اتفاقات و حرف های ناراحت کننده از سوی افراد می شود زیرا به طرف مقابل این حس را منتقل می کنید که اجازه ندارد با هر لحن و کلماتی شما را آزار دهد و اینگونه برای دیگران حد و مرز مشخص می کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تعیین حد و مرز در روابط کلیک کنید.

چطور جواب دندان شکن بدهیم

حالا نوبت به این می‌رسد که بگوییم چگونه حاضر جواب باشیم؟ و بهترین تکنیک های حاضر جوابی را با یکدیگر بررسی کنیم و با استفاده از آن ها، این مهارت را در وجود خودمان به طرز فوق العاده ای تقویت کنیم.

1-استفاده از طنز

اولین و شاید بتوان گفت بهترین تکنیک برای حاضر جوابی کردن، استفاده از طنز است. سعی کنید وقتی کسی به شما چیزی گفت که ناراحت شدید یا در اصطلاح تیکه ای انداخت که باید به او جواب می‌دادید، از این تکنیک استفاده کنید. چرا که هم به خوبی می‌توانید بحث را عوض کنید، هم پاسخ طرف مقابل را بدهید و هم دیگران را بخندانید. فرض کنید یک نفر از شما سوالی می‌پرسد با این مضمون که: چرا کنکور نمیدی؟ پس این درست کجا به دردت میخوره؟ برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه موفقیت در کنکور کلیک کنید.

طبیعتا این مسائل مسائلی شخصی هستند و احتمالا دوست نداشته باشیم هم دیگران در جریان آن ها قرار بگیرند و هم درباره آن ها پیگیر باشند. در نتیجه می‌توانید در جواب این افراد، این طور جواب دهید: منتظر دستور شما بودم! اتفاقا خیلی خوب شد که یادآوری کردید! بله حتماً الآن میرم کنکور میدم میام.

2-چطور جواب دندان شکن بدهیم | بکار بردن تیکه کلام های عامیانه

یک سری تیکه کلام ها هستند که در جامعه رواج پیدا کرده اند و احتمالاً شما هم آن ها هم شنیده باشید و هم از آنها استفاده کرده باشید. این تیکه کلام ها، برای حاضر جوابی فوق العاده هستند. البته بیشتر برای حاضر جوابی های دوستانه. مثلا زمانی که کسی از شما انتقادی کرد و خواست به شما بفهماند خودش خوب است، می‌توانید به اون این طور جواب دهید: بابا بروسلیییی! جذاااااب! باشه اصن تو خوبی! تو خدای این کار… برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بهترین پاسخ به انتقاد کلیک کنید.

این دست تیکه کلام ها در فضای مجازی بسیار فراوان است و حتی می‌توانید از کتاب های طنز و عامیانه و یا صحبت های دیگران، آن ها را استخراج کنید. فقط مجدداً تأکید میشود که در جاهای رسمی و فضاهای سنگین از این تیکه کلام ها استفاده نکنید.

3-تایید نکردن

بعضی از افراد را که وقتی به آنها چیزی میگوییم سریع در مقابل ما گارد می‌گیرند و می‌‎خواهند به ما ثابت کنند که حرف ما درست نیست؟ خب نتیجه در این جور مواقع چه می‌شود؟ احتمالا شما بیش از پیش به حرف خود پی می‌برید و آن شخص فقط حرف شما را تأیید کرده است. البته این تکنیک شاید اولین راهکاری باشد که به ذهن هر کس می‌رسد اما مطمئن باشید که بدترین راهکار نیز هست. به طور مثال: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مشخصات افراد زودرنج و نازک دل کلیک کنید.

شما به کسی می‌گویید که کمی زود رنج است و زود ناراحت می‌شود. او بلافاصله با ناراحتی پاسخ می‌دهد: نه من خیلی هم با جنبه هستم و اصلا ناراحت نمی‌شوم. این طور نیست. حرف تو اشتباه است و… . خب این طور کاملا مشخص می‌شود که او فردی زود رنج است و حرف شما کاملا هم درست بوده. پس سعی کنید به هیچ وجه از این راه استفاده نکنید.

4-چطور جواب دندان شکن بدهیم | پیش دستی کردن در حاضرجوابی

اگر در ظاهر یا صحبت خود، نقاط ضعفی دارید که از طریق خودآگاهی فکر میکنید به صورت صددرصد باعث بروز بحث و چالش می شود، به طور مثال دماغ خیلی بزرگی دارید یا در هنگام صحبت کردن بعضی از حرف ها را عجیب بیان می کنید، می توانید از همین موضوع استفاده کنید و آن ها را به نقاط قوت خود تبدیل کنید. به طور مثال اسم من حسن است و کچل هستم، هنگام روبه رو شدن با افراد تازه می توانم از داستان حسن کچل برای معرفی خودم استفاده کنم.

 چطور جواب دندان شکن بدهیم

حاضر جوابی های دندان شکن برای ظاهر

در این مواقع باید با کلام خود برای خودمان یه سپر دفاعی درست کنیم و جواب مناسب را بدهیم. اما شاید ندانیم در این موقعیت چه جوابی میشود داد و ذهنمان قفل می‌کند. در ادامه برای هر موقعیت چند تا جواب برایتان آماده کرده‌ایم که کمک میکند در این شرایط به خوبی حاضر شوید.

  • چقدر پیر شدی: یه شیر همیشه شیره. ما ذاتا زود بزرگ می شیم. موی سپید را فلکم رایگان نداد،  این رشته را به نقد جوانی خریده ام. هر تار مو سفید یک گیگ تجربه پشتش خوابیده. خوبه دیگه نیاز به مِش کردن ندارم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه جواب توهین کلیک کنید.
  • چقدر قدت کوتاهه: کجاشو دیدی نصفم زیر زمینه. خدا از قد من زده گذاشته روی زبون تو. خوبیش اینه به آدم ها از بالا به پایین نگاه نمی کنم. تو بچگی به اندازه کافی پاستیل نخوردم و کش نیومد. هواپیمای جنگی هم از هواپیمای مسافربری کوتاه تره اما سریعه و پرقدرت.کوته قدی به از کوته نظری. میزان قد آدم ها دست خودشون نیست اما میزان شعورش چرا. آدم باید دیدش بلند باشه نه قدش.خدارو شکر کوتاهی به قدم زده نه به شعورم. قد منم مثل شعور تو کوتاه.

چطور جواب دندان شکن بدهیم | حاضر جوابی‌های شخصیتی

یکی از تحقیر‌ آمیزترین توهین‌هایی است که شخصیت ما را زیر سوال می‌برد که حاضر جوابی‌ های دندان شکن اگر اینجا استفاده نشود پس کجا به کار آیند؟ لیست زیر برای شما بسیار مفید خواهد بود.

  • سلام بلد نیستی؟: خدا هم سلام رو واجب نکرده که شما واجب میدونی. خواستم شما سلام بدی تا ثواب بیشتر برای شما باشه. خواستم شما ثواب بیشتری ببری تا شاید گناهان زبون درازت رو بشوره و ببره (با لحن شوخی و خنده). بلدم اما هرچی رو که بلدی نباید هرجایی استفاده کنی. فکر می کردم فقط من بلد نیستم اما الان متوجه شدم با هم همدردیم. برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.
  • چقدر ساده لوحی تو: اشرف مخلوقات آدمه نه روباه. قرار نیست که همه مثل شما خاشخاشی باشند. بعضی ها هم مثل من ساده اند. فکر می کردم همه مثل خودم صادق و یکرنگند. هنوز با دنیای شما آشنا نشدم. ساده لوحی من از روی صداقته، بی ادبی شما از کجاست؟ ادعای ادبت مثل دلار بالا میره اما شعورت مثل ریال پایین میاد. اگر ساده لوح نبودم که با شما هم کلام نمی شدم. ساده لوحی اینه که همین رفت رو هم باور کنم.
  • همش میخوابی: ارزون ترین لذت فعلا همین خوابه. اونم تو میخواهی از ما بگیری؟ هر وقت بیدار شدم بهت می گم. آدم هایی رو که دوست دارم فقط توی خواب میبینم… اسب رو جو، طناب رو تاب، مرد رو خواب نگه می‌داره… خواب مومن هم عبادته عزیز من. آذوقم رو جمع کردم و دیگه کاری ندارم. چون داخل خواب هام تو نیستی و آرامش دارم. خوابیدن رو به سرک کشیدن و فضولی توی زندگی دیگران ترجیح میدم. می‌خوابم که خواب تو رو ببینم. به هرحال یکی کمبود خواب داره یکی کمبود فهم. توی خواب با آدم های بهتری طرفم. تو نگران من نباش. وقتی خواب هم هستم دارم پول در میارم.

حاضر جوابی های دندان شکن برای مسائل خصوصی

در این دوره و زمانه این افراد زیاد شده‌اند که درباره شغل، رشته و دانشگاه دیگران نظر می‌دهند و البته بیشتر تحقیر می‌کنند. جواب‌های زیر به شدت کوبنده است و به احتمال زیاد دهان آن‌ها را ببندد:

  • اینهمه درس خوندی چی شدی؟: به کجا رسیدم؟ به جایی که خیلی ها آرزوشو دارند. اصلا تو که نخواندی به کجا رسیدی؟ حداقلش فهمیدم که فضولی کردن کار خیلی بدیه. سوالات مثل این میمونه که یه آدم چاق به یه ورزشکار بگه این همه ورزش کردی به کجا رسیدی. یه باسواد بیکار باشم بهتر از اینه که یه بی سواد بیکار باشم. همون چیزی که تو نشدی. بدانم و بمیرم بهتر از اینه که ندانم و بمیرم. درس خواندن فقط یک پله از نردبان موفقیته نه خود نردبان. آره متاسفانه باعث شد بیشتر بفهمم و تحمل آدمهایی مثل تو برام سخت‌تر شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه پررو بودن کلیک کنید.
  • چرا ازدواج نمیکنی؟: برای اینکه شوکه اش کنی و احساس کنه جا مونده می تونی بگی: مگه نیومده بوده؟ یا مثلا به صورت سوری از مادرت بپرسید: مامان مگه فلانی رو دعوت نکرده بودیم؟ اگر خیلی عجله داری برای کادو دادن الان می تونم ازت قبول کنماااا، مگه جای شما رو تنگ کردم (با لحن خنده)، با تو چیکار کردم که میخواهی از شرم راحت بشی (با لحن خنده) قشنگ معلومه دو سه سالی هست که دلت لک زده برای عروسیا. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه فضولی و کنجکاوی دیگران کلیک کنید.
  • کی بچه‌دار میشین؟: سیسمونی رو شما بدید. منتظر لک لک ها هستیم ببینیم کی اینطرفی میان، منتظریم تحریم ها برداشته بشه و مواد اولیه برسه.

سخن آخر درمورد چطور جواب دندان شکن بدهیم

در این مقاله قصد بر این بود تا شما را با تکنیک های حاضر جوابی آشنا کنیم و همین طور نمونه هایی از جواب های دندان شکن در امور مختلف را بیان کردیم. به همین ترتیب این نکته باید ذکر شود که ابتدا هر فردی باید با سنجیدن موقعیت و بیان این نوع جواب های دندان شکن با افرادی که منتظر این جواب ها هستند، کاری نکنند تا دلخکری پیش بیاید و به عنوان افرادی بی ادب شناخته شوند. به همین دلیل در انتخاب نوع جواب ها در مواقع گوناگون بسیار سنجیده عمل کنید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*