ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آنتی هیستامین | موارد استفاده

آنتی هیستامین ها گروهی از داروها می‌باشند که برای درمان حالت‌های آلرژیک و حساسیت‌ها در مدت‌ زمان کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرند و شکل قرص، قطره، شربت و آمپول در بازار وجود دارند. افراد معمولاً از آنتی هیستامین به‌عنوان یک داروی ارزان و در دسترس که نیاز به نسخه پزشک ندارد استفاده می‌کنند. با این حال بهتر است این کار را زیر نظر یک پزشک انجام دهید تا تأثیر بهتری بر روی بیماری شما داشته باشد. آنتی هیستامین‌ها تداخلات دارویی یا عوارض جانبی چندان شایعی ندارند اما بهتر است با داروهای خواب‌آور یا مسکن‌های قوی مورد استفاده قرار نگیرد. همچنین افرادی که بیماری‌های کلیه و کبد یا مشکلات متابولیکی دارند، توصیه می‌شود که از آنتی هیستامین‌ها استفاده نکنند. در ادامه به بررسی کامل این دارو خواهیم پرداخت در صورتی که سوالی درباره آنتی هیستامین‌ها داشتید می‌توانید از مشاوره تلفنی بهره ببرید. تماس با مشاور


آنتی هیستامین چیست؟

حالت‌های آلرژیک یا حساسیت‌ها می‌توانند به اشکال مختلفی نظیر آبریزش بینی و چشم، احساس سرفه و عطسه، ایجاد التهابات یا راش پوستی و به هر شکل دیگری در بدن فرد ایجاد شوند. این شرایط بیانگر آن است که میزان هیستامین در خون شما بالا رفته است. هیستامین یک ماده شیمیایی است که می‌تواند وارد گیرنده برخی از سلول‌های بدن شده و این حالت‌های آلرژیک را برای شما ایجاد کند.

آنتی هیستامین‌ها همان‌طور که از نامشان پیداست گروهی از داروها هستند که فعالیتی مخالف هیستامین دارند. به عبارتی آنتی هیستامین‌ها با مسدود کردن گیرنده‌های سلولی که هیستامین بر روی آن‌ها فعالیت می‌کند مانع فعالیت هیستامین شده و میزان آن را در خون فرد کاهش می‌دهند.

 

آنتی هیستامین برای درمان چه بیماری‌هایی استفاده می‌شود؟

از آنتی هیستامین برای درمان بیماری‌های مختلفی استفاده می‌شود که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

درمان حالت‌های شدید آلرژی

برای تسکین علائم مرتبط با حساسیت، تب یونجه یا رینیت آلرژیک فصلی، از آنتی هیستامین استفاده می‌شود. این علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد.

  • عطسه
  • احساس خارش در چشم، بینی یا گلو
  • آبریزش بینی

درمان مشکلات پوستی

برای کاهش شدت خارش در زمینهٔ بثورات پوستی از نوع گزنه مانند کهیرهای پوستی و همین طور التهابات پوستی که به دلیل نیش حشرات ایجاد می‌شود از آنتی هیستامین‌ها استفاده می‌شود. در درمان بیماری‌هایی نظیر زونا یا آبله‌مرغان نیز، علی‌رغم اینکه بیماری به دلیلی غیر از آلرژی ایجادشده است، برای رفع التهابات پوستی از آنتی هیستامین‌ها استفاده می‌گردد.

بیماری صبحگاهی و تسکین درد

آنتی هیستامین‌ها در کاهش احساس تهوع و استفراغ  که در خانم‌های باردار دیده می‌شود و به بیماری صبحگاهی معروف است، موفق عمل می‌کنند. بااین‌حال توصیه می‌شود که در دوران بارداری و شیردهی مصرف دارو تحت نظارت پزشک صورت بگیرد. این مسئله به این خاطر است که ممکن است مصرف دارو بر رشد جنین تأثیر بگذارد. البته تا امروز چنین مواردی گزارش نشده است. همچنین از اثرات ضد درد و آرام‌بخش آنتی هیستامین‌ها در انواع بیماری‌ها استفاده می‌شود.

 

آنتی هیستامین‌ها چگونه اثر می‌کنند؟

هیستامین، یک ماده شیمیایی طبیعی درون بدن است که توسط سلول‌های مختلفی ساخته می‌شود. هیستامین به لحاظ عملکرد، فعالیت‌های بسیاری را در بدن انجام می‌دهد. یکی از کارهای هیستامین، همکاری با سیستم ایمنی بدن آن هم زمانی است که بدن شما با محیط خارجی ارتباط برقرار می‌کند. برای مثال مقداری از هیستامین در بینی، گلو و ریه‌ها و پوست شما وجود دارد که به همراه سیستم دفاعی بدنتان از شما در برابر آلودگی‌های محیطی مراقبت می‌کند.

همچنین در درون معده هیستامین به‌وسیله سلول‌هایی ساخته می‌شود که کمک می‌کنند تا اسید معده برای هضم غذا ترشح شود. سیستم ایمنی بدن، خون و مخاط بینی و دهان شما را برای اینکه عامل بیگانه‌ای در آن نفوذ نکرده باشد همواره مورد بررسی قرار می‌دهد و حساسیت‌های آلرژیک زمانی ایجاد می‌شوند که سیستم ایمنی یک حساسیت مضاعف نسبت به بعضی پدیده‌ها نشان ‌دهد.

برای مثال در افرادی که حساسیت آلرژیک بالایی دارند وجود گرده گل در بینی، گلو و یا چشم‌های آن‌ها به‌عنوان یک عامل شروع‌کننده برای ترشح بیش‌ازحد نرمال هیستامین می‌باشد. این ترشح بیش‌ازحد هیستامین باعث می‌شود که فرد نشانه‌هایی مانند خارش و آبریزش از چشم یا سرفه و عطسه را تجربه کند.

آنتی هیستامین فعالیت خ

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*