ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بی بی چک | زودترین زمانی که تست بی بی چک نشان می‌دهد؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بی بی چک پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بی بی چک چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟ بیبی چک نوعی تست بارداری است که بانوان می‌توانند به طور سرپایی و در خانه آن را انجام دهند و به این ترتیب در مورد حاملگی خود مطلع شوند. بی‌ بی چک که در واقع نوعی آزمایش ادراری است از طریق تغییرات سطح هورمونی ادرار می‌تواند به شما نشان دهد که باردار هستید یا خیر. البته با این که احتمال خطا در این آزمایش کم است اما وجود دارد و لازم است برای اطمینان بیشتر آزمایش خون نیز انجام گیرد. در ادامه به بررسی بیشتر این آزمایش و نتایج مثبت و منفی آن خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تست های بارداری کلیک کنید.

تماس با مشاور

بی بی چک چیست؟

بی بی چک نوعی تست بارداری است که به سهولت و در خانه قابل انجام است. این تست نوعی نوار درجه بندی شده است و کافی است که در ادرار زن قرار بگیرد. اگر زن حامله باشد هورمون HCG در او افزایش می‌یابد و به میزان زیادی در ادرار وجود خواهد داشت. در این صورت قرار گرفتن بی بی چک در ادرار باعث می‌شود که دو خط روی نوار آن ظاهر شود. در حالی که اگر شما باردار نباشید و هورمون HCG در ادرارتان وجود نداشته باشد تنها یک خط روی نوار بی بی چک نمایان می‌شود و از عدم بارداری خبر می‌دهد. برای آگاهی بیشتر در زمینه راه های پیشگیری از بارداری کلیک کنید.

 

نحوه استفاده از بی بی چک

استفاده از آن‌ها اغلب بسیار آسان است در نتیجه کافی است اندکی زمان بگذارید و دستور العمل مربوط به آن را مطالعه نمایید. به طور کلی در این تست باید بتوانید مقداری از ادرار خود را جمع آوری کنید و نوار یا همان چوب بیبی چک را درون آن قرار دهید.

در دستورالعمل نگاه کنید که باید چقدر منتظر نتیجه بمانید. اغلب چیزی در حدود 5 دقیقه پس از قرار گرفتن نوار در ادرار نتیجه قابل رؤیت خواهد بود. همان طور که گفته شد اگر تنها یک خط روی تست نمایان شود از عدم بارداری و اگر دو خط ظاهر شود می‌توانید از بارداری خود مطلع شوید.

برای شناخت بیشتر در زمینه احتمال حاملگی کلیک کنید.

 

دلایل منفی شدن بی بی چک

دریافت یک تست منفی کاذب در شرایطی به شرح زیر بیشتر خواهد بود: اول اینکه تست را خیلی زود انجام دهید. بلافاصله پس از عقب افتادن قاعدگی، اگر تست بارداری خانگی را انجام دهید، تشخیص HCG برای آزمایش سخت‌تر می‌شود. برای دقیق ترین نتایج، یک هفته پس از قاعدگی از دست رفته، آزمایش را تکرار کنید. اگر نمی توانید آنقدر صبر کنید، از پزشک خود بخواهید آزمایش خون تجویز کند.
دوم اینکه نتایج آزمایش را خیلی زود بررسی کنید: بهتر این است به آزمون زمان بدهید تا اثرگذاری درست را طی کند. تنظیم تایمر را مطابق دستورالعمل بسته در نظر بگیرید. از ادرار رقیق شده استفاده کنید. برای دقیق ترین نتایج، آزمایش را اول صبح انجام دهید. زمانی که ادرار شما در غلیظ ترین سطح خود است. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه بارداری کلیک کنید.

نکات مهم در حین استفاده از بی بی چک

هنگام استفاده و پس از آن توجه به برخی نکات ضرورت دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

- اگر دو خط روی نوار ظاهر شد و شما مثبت بودن حاملگی را تجربه کردید لازم است که به پزشک نیز مراجعه کنید و با انجام آزمایش خون در این باره مطمئن شوید. پزشک به شما کمک می‌کند تا سن حاملگی خود را بشناسید و بدانید که باید چه اقدامات پزشکی را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهید.

- نتایج می‌توانند خطا داشته باشند. مشاهده منفی کاذب یا همان نمایش عدم حاملگی هنگام استفاده از آن‌ها بعضاً دیده می‌شود. در نتیجه اگر در این باره مشکوک هستید بهتر است پس از گذشت چند روز مجدداً آن را تکرار نمایید. اگر با وجود منفی شدن تست همچنان قاعدگی اتفاق نمی‌افتد بهتر است به پزشک زنان مراجعه کنید و برای اطمینان یافتن از حاملگی آزمایش خون بدهید تا از نتیجه قطعی با خبر شوید.

- ممکن است که هنگام ظهور دو خط در بی بی چک یکی از آن‌ها کم رنگ‌تر از دیگری باشد. این مسئله معمولاً به میزان هورمون بتا در ادرار مربوط است. اغلب این دو خط حتی اگر کم رنگ باشند از بارداری خبر می‌دهند.

 

نتیجه منفی کاذب

برخی مواقع بارداری اتفاق افتاده است اما نتیجه تست بی بی چک به صورت کاذب منفی می گردد. برخی مواقع نوع بی بی چک و میزان حساسیت آن در منفی شدن کاذب تست تاثیر دارد. هم چنین این که چه زمانی و در چه موقعیتی تست را انجام دهید هم بسیار مهم است. ناشتا انجام دادن تست تاثیر بسیار مهمی در درستی نتیجه آن می گذارد. مصرف برخی دارو ها نیز در منفی شدن کاذب تست بارداری تاثیر گذار است. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه منفی کاذب در تست بارداری کلیک کنید.

نتیجه مثبت کاذب

اگرچه نادر است، اما زمانی که شما واقعاً باردار نیستید، ممکن است از یک تست بارداری خانگی نتیجه مثبت بگیرید که به عنوان مثبت کاذب شناخته می شود. اگر بلافاصله پس از تخمک بارور شده به دیواره رحم (بارداری بیوشیمیایی) دچار سقط جنین شده باشید یا خیلی زود پس از مصرف یک داروی باروری حاوی HCG آزمایش بارداری بدهید، احتمال دریافت نتیجه مثبت کاذب افزایش می یابد. حاملگی خارج از رحم، منوپوز یا مشکلات تخمدان‌ها نیز ممکن است نتایج آزمایش را گمراه‌کننده کند.

تداخل داروها با نتایج تست

آیا داروها می توانند با نتایج آزمایش تداخل داشته باشند؟ داروهای باروری یا سایر داروهایی که حاوی HCG هستند ممکن است با نتایج تست بارداری خانگی تداخل داشته باشند. با این حال، بیشتر داروها، از جمله آنتی بیوتیک ها و قرص های ضد بارداری، بر دقت تست های بارداری خانگی تاثیری ندارند.

اگر پس از انجام چند بار تست همچنان نتیجه منفی بود چه باید کرد؟

در صورتی که چند بار آزمایش را انجام داده اید و همواره نتیجه منفی را نشان می دهد، می توان نتیجه گرفت که بارداری اتفاق نیفتاده است. به تاخیر افتادن پریود همواره در اثر بارداری نیست و استرس های شدید یا مشکلات هورمونی هم می تواند دلیل آن باشد. در این شرایط توصیه می شود که به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید تا وضعیت شما را بررسی کرده و در صورت نیاز آزمایش های دقیق تری برای تست بارداری انجام دهد.

تست خون بارداری

به طور کلی بی بی چک روش دقیقی برای مشخص کردن بارداری نیست و با توجه به محدودیت های خاص آن لازم است که بعد از مثبت شدن بی بی چک از آزمایش خون نیز استفاده نمایید. محدودیت زمانی و کمبود حساسیت بی بی چک ها باعث می شود که در برخی مواقع تشخیص به درستی صورت نگیرد و مشکلاتی به وجود آید. مثلا در زمان هایی که مادر به انجام آزمایش ایکس نیاز دارد و به بارداری خود مشکوک است، نمی توان تنها به نتیجه بی بی چک اعتماد کرد و لازم است که مستقیما آزمایش خون را انجام دهد تا سریعا از این مساله اطمینان حاصل نماید. دقت اندازه گیری آزمایش خون بسیار بیش تر از تست بی بی چک است و حتی در صورت بارداری در مراحل اولیه هم آن را تشخیص می دهد.

سخن آخر

در صورتی که نگرانی هایی در رابطه با بارداری خود دارید، لازم است که حتما با یک فرد متخصص مشورت نمایید. در صورتی که به هر دلیلی به پزشک دسترسی ندارید، می توانید از خدمات مشاوره تلفنی مرکز حامی هنر زندگی استفاده نمایید. مرکز حامی هنر زندگی با گردآوری کادری مجرب و متخصص این امکان را برای شما مهیا کرده تا در هر کجا که هستید به صورت تلفنی با متخصصان صحبت نمایید و در زمینه مسائل خود با آنان مشورت نمایید. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سؤالات متداول

- بهترین زمان برای استفاده از بی بی چک و تشخیص حاملگی چه زمانی است؟

معمولاً متخصصان توصیه می‌کنند که بهتر است یک روز پس از قطع قاعدگی استفاده کنید. اگر این آزمایش را در هنگام صبح انجام دهید به احتمال بیشتری نتیجه درست را مشاهده می‌کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بارداری در زمان پریود کلیک کنید.

- چرا انجام تست بی بی چک در هنگام صبح نتایج دقیق‌تری دارد؟

هورمون HCG در هنگام صبح در ادرار به بالاترین سطح غلظت خود می‌رسد. در نتیجه احتمال نشان دادن بارداری و صحت نتایج در این زمان بیشتر خواهد بود.

- آیا بی بی چک دقت یکسانی با آزمایش خون دارد؟

خیر. آزمایش خون دقیق‌ترین روش برای تشخیص حاملگی است. در برخی موارد بی بی چک‌ها نتایج را به صورت منفی کاذب نشان می‌دهند. در واقع احتمال عدم نمایش بارداری هرچند به میزان کم در بی بی چک‌ها وجود دارد. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*