ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

همسایه بد و همسایه آزاری | برخورد صحیح با همسایه آزاری و همسایه بد

با افزایش جمعیت و علاقه مردم به زندگی‌های آپارتمانی، مشکلات و مسائلی از جمله همسایه آزاری افزایش پیدا کرده است. در واقع هر کدام از ما از وجود همسایه بد در اطراف خود بهره می‌بریم که آرامش ما را صلب می‌کند و حقوق همسایگی را زیر پا می‌گذارد. آنچه که اهمیت بسیاری دارد شیوه برخورد صحیح و اصولی با این افراد است که معمولا به درستی انجام نمی‌شود و با افزایش مشکلات همراه است. در صورتی که شما بتوانید ارتباطی موفق و موثر با همسایه بد خود برقرار کنید و در کنار آن از مهارت‌های رفتار قاطعانه، جرات مندی و مهارت‌های ارتباطی بهره مند شوید، مطمئنا به نتیجه مطلوب خواهید رسید. سعی کنید از هرگونه رفتارهای هیجانی و احساسی در مقابل فردی که همسایه آزاری می‌کند، پرهیز کنید چراکه می‌تواند مشکلات شما را دوچندان کند. در ادامه به توضیحات بیشتری درباره این موضوع خواهیم پرداخت پس همراه ما باشید.

 

تماس با مشاور

                                            

امان از همسایه آزاری

از نظر بسیاری از مردم خانه محل استراحت و آرامش است و برای خیلی‌ها خانه، محل شر و شور و خوش گذرانی است. هرکدام حق این را دارند که در خانه خود آن طور که می‌خواهند زندگی کنند. اما رعایت حقوق، وظایف متقابل و رعایت هنجارهای زندگی شهری و آپارتمانی، واجب‌ترین مسئله است. در روایات، حکایت‌ها و مثل‌های قدیمی همیشه از دست همسایه بد شکایت شده و آن را جزء سنگین ترین بارها و سخت‌ترین مشکلات می‌دانند. با این حال باید توجه داشته باشید باید به حقوق یکدیگر بتوانیم احترام بگذاریم و در صورتی که مسئله‌ای ما را آزار می‌دهد بیان کنیم. در این راه یادگیری مهارت‌های ارتباطی کمک خواهد کرد تا ارتباط موفق با دیگران برقرار کنیم و صحبت نتیجه بخشی داشته باشیم. برای آگاهی بیشتر درباره مهارت های ارتباطی کلیک کنید.

ویژگی همسایه بد

یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که چه اقداماتی می‌تواند شما را به همسایه خوب تبدیل کند و چه رفتارهایی ممکن است از شما به عنوان یک همسایه بد یاد شود. آیا شما همسایه های خوبی دارید؟ مهم تر از همه، آیا شما همسایه خوبی هستید؟ از هر چهار نفر سه نفر می گویند که فکر می کنند همسایه خوبی دارند اما احتمالاً می خواهید این روابط را در بهترین حالت نگه دارید. خوشبختانه فهرستی از رفتارهایی وجود دارد که می تواند شما را به یک همسایه خوب و یا بد تبدیل کند که با آگاهی از آن ها می توانید خوب بمانید و اگر بد هستید تغییر کنید. در نظرسنجی اخیر از 1000 نفر در سراسر ایالات متحده پرسیده شد که در مورد همسایگان خود چه احساسی دارند و از آن ها خواسته شد تا بهترین ویژگی هایی را که یک همسایه می تواند داشته باشد علاوه بر بدترین آن ها، رتبه بندی کنند.

به گفته 67 درصد از پاسخ دهندگان، بدترین خصوصیتی که یک همسایه می تواند داشته باشد، بی احترامی به دارایی دیگری است. پر سر و صدا بودن در رتبه دوم و غیرقابل اعتماد بودن در رتبه سوم قرار گرفت. فضول بودن، نامرتب بودن و غیر دوستانه بودن نیز از نشانه های همسایه بد طبقه بندی شده است. اساساً، اگر کارهای روزانه‌تان آرامش محله‌تان را به هم بزند، مردم اطرافتان فکر می کنند همسایه بدی هستید—و ممکن است نتوانید روی دعوت به مهمانی بلوک بعدی حساب کنید.

با این حال، همسایه خوب بودن به چیزی بیش از انجام ندادن این کارها نیاز دارد. بر اساس این نظرسنجی، 59 درصد از مردم فکر می کنند بهترین همسایه ها قابل اعتماد هستند. ساکت بودن، صمیمی بودن و محترمانه بودن نیز جزو ویژگی های همسایه خوب شناخته شده است. اما برای اینکه همسایه خوبی باشید، لازم نیست با همسایگان خود دوست باشید. فقط 14 درصد از مردم گفته اند که دوست خوب بودن برای همسایه خوب بودن ضروری است.

تعامل یا جنگ؟

هر کس نظری متفاوت درباره نحوه برخورد با همسایه بد دارد. اما به طور کلی، 4 مرحله اصولی برای مقابله با همسایه بد تدوین شده است.

صبوری و رفتار درست در مقابل همسایه بد

ابتدا سعی کنید رفتار اشتباه را تحمل کنید. با رفتار متضاد سالم، اشتباهات همسایه را به او نشان دهید. اگر همسایه پر سروصدایی دارید، یک بار که مهمانی داشتید یا سروصدا کردید از او بابت این صداها عذر خواهی کنید تا غیر مستقیم به رفتار اشتباه خود پی ببرد.

اعتراض با احترام 

اگر در این مرحله موفق نشدید، با نوشتن یک نامه یا اعتراض و درخواست محترمانه، از او بخواهید که رعایت کند. منظور از اعتراض کردن دعوا نیست، شما می‌توانید در یک چهارچوب مسالمت آمیز خواسته خود را بیان کنید.

اعتراض جدی به رفتار همسایه بد

اگر باز هم گوش شنوایی وجود نداشت، با دیگر همسایه‌ها، مدیر ساختمان و صاحب خانه (درصورت مستاجر بودن) هماهنگ کنید و در جلسه ساختمان یا به طور جمعی اعتراض خود را به گوش او برسانید.

شکایت جدی

در کمال تعجب اگر باز هم رفتار غلط ادامه داشت، مراتب شکایت قانونی خود را توسط پلیس انجام داده و از طریق قانونی، حق آسایش و امنیت خود را طلب کنید.

نکته: همه این مراحل در صورتی است که خود شما در رفتار همسایگی، نکته منفی و آزار دهنده‌ای برای دیگران ندارید. به خود نگاه کنید، اگر هیچ مشکلی نبود، سپس می‌توانید حق اعتراض داشته باشید.

در نهایت اگر از هیچ کدام، نتیجه‌ای نگرفتید، بپذیرید که پذیرش ظلم بدتر از ظلم است. تلاش کنید تا محل زندگی خود را تغییر دهید چراکه آرامش شما از همه چیز مهم‌تر است. برای آگاهی بیشتر در زمینه آرامش کلیک کنید.

کدام رفتار ها همسایه آزاری محسوب می گردد؟

پیش از آن که همسایه خود را به بد بودن متهم کنید، باید اطمینان حاصل کنید که او حقوق شما را زیر پا می‌گذارد. بر هم خوردن آسایش شما نمی‌تواند دلیلی کافی برای بد بودن همسایه باشد. برخی از نشانه‌های همسایه بد و همسایه آزاری به شرح زیر می‌باشد، البته می‌تواند این موضوع در هر فرهنگ یا حتی محله متفاوت باشد.

  1. سر و صدای غیر منطقی و آزار دهنده مثل صدای موسیقی، بازی، مهمانی و...
  2. سوءاستفاده از امکانات مشاع مثل پارکینگ، حیاط، آسانسور و ...
  3. عدم رعایت زمان و مکان بیرون گذاشتن زباله
  4. آشپزی‌های نامتعارف، بوی آتش و دود در آپارتمان‌های نامناسب
  5. اعتیاد یکی از همسایگان، بوی نامطبوع و رفتار پرخاشگرانه ناشی از آن (برای اطلاع از نشانه های اعتیاد کلیک کنید)
  6. پارک خودرو در محل نامناسب و سد معبر توسط وسایل
  7. رفت و آمدهای افراد نامناسب، ناامن و هنجار شکن
  8. نداشتن عفت کلام و عدم رعایت مناسبات روابط زناشویی

سر و صدای کودکان، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های همسایگی است، به نظر ما تا جایی که ممکن است صدای کودکان را تحمل کنید، کودک نیاز به بازی و شر و شور دارد، اما اگر بیش از حد یا در ساعات نامتعارف بود باید اعتراض خود را ابراز کنید. اگر هر کدام از موارد ذکر شده شما را آزار دادند، رودبایستی نکرده و موضوع را حل نشده رها نکنید. برای اطلاع بیشتر در زمینه رودربایستی کلیک کنید.

در مقابل همسایه بد پیشگیری بهتر از درمان است

1- لازم است که فرهنگ همسایگی و آپارتمان نشینی را یاد بگیرید. قوانین و هنجارها را رعایت کرده و به آن‌ها احترام بگذارید. تا جایی که ممکن است از بروز تنش و درگیری جلوگیری کنید.

2- خودتان را جای همسایه‌ها بگذارید. آنگونه رفتار کنید که دوست دارید دیگران با شما رفتارکنند.

3- سعی کنید تعامل کنید، برنامه خواب و زندگی همه انسان‌ها با هم متفاوت است.

4- هرگز مقابله به مثل نکنید. همه چیز بدتر می‌شود.

5- مهمان‌ها و بچه‌های خود را کنترل کنید.

6- تا آنجا که امکان دارد از اسکان در آپارتمان‌های بی کیفیت و بدون عایق بندی مناسب پرهیز کنید.

7- در خانه‌های ویلایی، به حریم خصوصی دیگران مثل پشت بام و حیاط احترام بگذارید.

8- اگر به شما اثبات شده که حق با شماست، کوتاه نیایید و رفتار معیوب دیگران را با عدم حق خواهی خود تایید نکنید.

9- در نهایت، همه باید رعایت کنند. حقوق قانونی همه محترم است اما هنجارهای عمومی یک ساختمان گاهی فراتر از قوانین حقوقی است و باید آن‌ها را پذیرفت.

سوالات متداول

به شدت بخاطر همسایه آزاری اذیت می‌شوم ولی از آنجایی که نمی‌توانم اعتراض خود را بیان کنم با مشکلات بسیاری مواجه می‌شوم چکار کنم؟  

بسیاری از افراد به علل مختلفی از جمله رودربایسیتی، عدم توانایی در ارتباط موفق و موثر، منزوری بودن و عدم داشتن رفتار قاطعانه قادر نخواهند بود که در برابر هرگونه ظلم و زورگویی ایستادگی کنند. اما توجه داشته باشید که شما در صورتی که نتوانید از حق خود دفاع کنید با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنید. محیط خانه و مواجهه با همسایه بد یکی از صدها محیطی است که در طول زندگی در آن قرار می‌گیرید. پس بهتر است با مراجعه به روانشناس و کمک گرفتن از آن به حل این مشکل خود کمک کرده و تاثیرات آن را در تمام جنبه‌های زندگیتان مشاهده کنید. برای اطلاع بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*