ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نیاز اساسی زنان | مهمترین نیازهای زنان


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با نیاز اساسی زنان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


نیاز اساسی زنان را چگونه بشناسیم؟ آیا زنان و مردان در نیازهای اساسی خود تفاوتی با یکدیگر دارند؟ بسیاری از اشتباهاتی که زوجین و یا خانواده‌ها در ارتباط با یکدیگر مرتکب می‌شوند، ناشی از عدم شناخت آن‌ها از یکدیگر است. در صورتی که افراد نسبت به هم شناخت بیشتری داشته باشند و نیازهای یکدیگر را بهتر بشناسند احتمال بیشتری وجود دارد که در راستای رفع نیازهای یکدیگر و ایجاد رضایت در روابط تلاش کنند. لازم است برای داشتن یک زندگی مشترک موفق، مهارت های زندگی در افراد افزایش یابد و مشکلات خانوادگی به صورت ریشه ای حل شود. در این زمینه می توان از مشاوران خانواده بهره برد. در طول سال ها راهکارهای متخصصان حوزه روانشناسی و خانواده توانسته است  بسیاری از مشکلات لاینحل خانواده ها را برطرف سازد. بنابراین مشاوره خانواده را می توان یکی از بهترین گزینه ها در پیشبرد اهداف مقدس زندگی زناشویی در نظر داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

نیازهای اساسی زنان

نیازهای روانی زنان و مردان با یکدیگر در برخی موارد چه در پی شکل آموزش پذیری متفاوتی که در معرض آن قرار می گیرند و چه به دلیل تفاوت های شخصیتی و فردی تا حدودی در برخی موارد با یکدیگر متفاوت است که نشات گرفته از تفاوت زن و مرد از حیث تربیتی و جامعه پذیری است. چرا که در جامعه نقش‌های متفاوتی بر دوش آن ها گذاشته می شود و با انتظارات مختلفی نیز مواجه می‌شوند. این عوامل منجر به تجربه نیازهای متفاوت می‌شود. زنان و مردان به طور کلی شباهت های بیشتری با هم دارند تا تفاوت. در واقع تفاوت های موجود بین این دو آنقدر وسیع و متفاوت نیست که بتوان یک حایل و دیوار غیرقابل عبور بین آن ها کشید. اما لازم است برای رسیدن به خوشبختی در زندگی مشترک به نیازهای زنان و مردان به طور اختصاصی به عنوان دو فرد جدا از هم با شیوه های تربیتی متفاوت که منجر به نگاه متفاوت آن ها به زندگی می شود، توجه شود.

اینفوگرافیک نیاز اساسی زنان

اینفوگرافیک نیاز اساسی زنان

1-توجه به عواطف از مهم ترین نیاز های اساسی زنان

چرا عواطف زن ها برای آن ها اهمیت زیادی دارد؟ دلیل این امر این است که عواطف زنان برای آن ها نمادی از امنیت، رضایت مندی و تایید شدن است. برای مثال وقتی مردان عواطف و احساسات خود را به همسر نشان می‌دهند علاوه بر دوست داشتن او به صورت غیر مستقیم به او این پیغام را می‌رسانند که " من مراقب تو هستم و از تو محافظت می‌کنم"، " من به نیازهای تو توجه می‌کنم"و یا " من به تو افتخار می‌کنم". در حقیقت نیازهای عاطفی زنان معنایی فراتر از آنچه که مردان به آن توجه می‌کنند برای خانم‌ها دارد. به همین دلیل است که جزء نیازهای اساسی زنان محسوب می‌شود.

2-نیاز به گفت‌وگو

همان طورکه در مطالب فوق نیز ذکر شد، برآورده شدن هر کدام از نیازهای اساسی زنان برای آن‌ها معانی خاصی دارد که باعث می‌شود آن نیاز برایشان مهم تلقی شود. زنان چه به دلیل رشد بهتر در زمینه کلامی مغز و چه به دلیل شیوه تربیتی مبنی بر تشویق و پاداش گیری بابت برون ریزی بیشتر عواطف از سمت جامعه، نیاز بیشتری به گفت و گو پیدا می کنند. اگرچه تقاوت های فردی بین زنان همیشه وجود داشته و ممکن است برخی از زنان حتی علاقه ای به گفتگوی زیاد درباره مسایل خود نداشته باشند اما به طور کلی اشتیاق برای صحبت با همسر برای برخی زنان معانی متفاوتی مانند ارزشمند شمرده شدن، مهم بودن و قدردانی را به ارمغان می‌آورد.

طبق همین شکل جامعه پذیری و یادگیری اصول ارتباطی، زنان هنگامیکه عواطف و احساسات منفی را تجربه می‌کنند با فراوانی بیشتری نسبت به مردان نیاز دارند تا طی فرایند گفتگو، افکار منفی خود را مرتب کنند و احساسات خود را با افراد دیگر به اشتراک بگذارند. چرا که این کار برای آن ها نوعی تکنیک توقف فکر منفی محسوب شده و به این وسیله از شر احساسات و هیجانات منفی خود رها می شوند. برون ریزی و صحبت کردن درباره تنش های ذهنی به طور کلی یک عادت و نیاز انسانی بوده که فارغ از جنسیت مهم و مفید شمرده می شود. اما زنان بابت صحبت کردن درباره مسایل تشویق بیشتر و قضاوت منفی کمتری می گیرند.

3- قدرت مالی

از نظر تکاملی در طول تاریخ زنان به واسطه شیوه های زندگی حاکم بر آن که مردان تنها نان آور خانوده محسوب می شدند و زنان در خانه مراقبت ها و حمایت های عاطفی را بر دوش می گرفت، همواره به دنبال مردی بوده اند که بتواند  قدرت بیشتر و توانایی بهتری برای حفظ بقای جان فرزندان که وابسته به شکار کردن بود داشته باشد. این امر از آن جهت اهمیت دارد که نوع انسان چه مرد و چه زن در طول تاریخ همیشه به دنبال ادامه نسل خود بوده است. به همین دلیل زنان از همان ابتدا مردانی را انتخاب می‌کردند که از همه لحاظ قدرت بیشتری داشته باشند. در طول زمان با پیچیده تر شدن جوامع بشری که زنان خود وارد عرصه های کاری و شغلی و درآمدزایی شده اند، این نیاز کمرنگ تر اما هنوز به قوت خود باقی است که قدرت مالی مرد به یکی از معیارهای انتخاب همسر برای زنان باقی مانده است. این امر به صورت غیر مستقیم این پیام را می‌رساند که مرد می‌تواند حمایت بیشتری از او و فرزندان در شرایط بحرانی به عمل بیاورد. اگرچه امروزه در جوامع مدرن این مسئله به اندازه قبل اهمیت ندارد اما هنوز برای زنان ارزشمند محسوب می‌شود.

4- نیاز به تعهد

تعریف زنان از تعهد می تواند با تعریف مردان متفاوت باشد. زنان به خیانت‌ عاطفی مردان نیز به اندازه خیانت‌های جنسی آن ها اهمیت می‌دهند. مردان هنگام مواجه شدن با خیانت جنسی واکنش‌های شدیدتر نشان می‌دهند. اما برای زنان خیانت‌های عاطفی نیز به همان اندازه اهمیت دارد. زنان در رابطه زناشویی با ظرافت بیشتر و ظرفیت های بیشتر فردی به همه چیز توجه می‌کنند و از این رو نیاز دارند رابطه آن‌ها از همه جهات وفادارانه و متعهدانه باشد. با رعایت این موضوعات می‌توانید یکی از نیازهای اساسی زنان که از اهمیت بالایی نیزبرخوردار است را مورد توجه قرار دهید.

5- نیاز به حفظ هویت مستقل و استقلال فردی نیاز اساسی زنان

بسیاری از زنان تنها در سایه نقش‌های جنسیتی خود تعریف می‌شوند، آن‌ها دائما به عنوان یک همسر، مادر و خواهر و غیره به دیگران معرفی می‌شوند. در حالیکه این نقش‌ها بخشی از یک کلیت بسیار پررنگ و با اهمیتی از زندگی یک زن  به عنوان یک هویت مستقل را تشکیل می‌دهد. بنابراین زنان نیاز دارند که جدای از همه این نقش های اجتماعی و کلیشه ای، هویت مستقل خود را حفظ  و با توجه به توانمندی های خود مورد ارزیابی قرار بگیرند. زنانی که می‌توانند در کنار نقش‌های جنسیتی خود هویت مستقل خویش را نیز حفظ کنند بیشتر در جهت خودشکوفایی و توسعه فــردی در کنار رشد خانوادگی تلاش می‌کنند و به آن دست می‌یابند.

سخن آخر

شناخت زنان و نیازهای اساسی آن ها شاید در وهله اول بسیار پیچیده به نظر آید. اما باید یک راز کلی را که در مورد تمام زنان صدق می کند را به خاطر سپرد. زن دنیای عاطفه و احساس است، پس هر آنچه که ریشه در عواطف و احــساسات و مهربانی دارد برای زنان جزء نیازهای اساسی محسوب می شود. برای داشتن زندگی آرام و لذت بخش داشتن اطلاعات اندک در خصوص روانشناسی رفتار می تواند بسیار مفید باشد. شما می توانید برای مشاوره های تخصصی روانشناسی در خصوص مشکلات زناشویی و سایر موارد به مرکز مشاوره حامی هنر زندگی مراجعه و یا به سهولت با تماس تلفنی مشاوره های تخصصی خود را دریافت نمایید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*