ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مخدر نمک حمام | عوارض و نشانه های اعتیاد به مخدر نمک حمام

مخدر نمک حمام نوعی از کاتیون های مصنوعی است. این ماده به شکل کریستال های شبیه نمک است. از نظر ترکیبات شیمیایی شبیه به کوکائین و آمفتامین است. مهم ترین علائم مصرف آن گشاد شدن مردمک چشم ها است. این ماده اعتیاد آور است و عوارض مصرف آن شامل احساس سرخوشی، افزایش فشار خون، روان پریشی و افسردگی است. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره ترک اعتیاد مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

 

نمک حمام چیست؟

کاتینون های مصنوعی که بیشتر به عنوان نمک های حمام شناخته می شوند، محرک های ساخته شده توسط انسان هستند که از نظر شیمیایی با کاتینون، ماده ای که در گیاه خات یافت می شود، مرتبط هستند. خات درختچه‌ای است که در شرق آفریقا و جنوب عربستان رشد می‌کند، جایی که برخی از مردم برگ‌های آن را برای اثرات محرک ملایم می‌جوند. نسخه های ساخت بشر کاتینون می تواند بسیار قوی تر از محصول طبیعی و در برخی موارد بسیار خطرناک باشد. برای آشنایی با انواع مواد مخدر کلیک کنید.

محصولات کاتینون مصنوعی که به عنوان نمک حمام به بازار عرضه می شوند را نباید با محصولاتی مانند نمک اپسوم که مردم در طول حمام استفاده می کنند اشتباه گرفت. این محصولات حمام فاقد موادی هستند که ذهن را تغییر می دهند. کاتینون های مصنوعی معمولاً به شکل پودر کریستال مانند سفید یا قهوه ای هستند و در بسته های پلاستیکی کوچک یا فویل با برچسب "غیر قابل مصرف برای انسان" فروخته می شوند. آن ها را می توان به عنوان نمک حمام، غذای گیاهی، پاک کننده جواهرات یا پاک کننده صفحه نمایش تلفن برچسب زد. برای آشنایی با انواع مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

کاتینون های مصنوعی به گروهی از داروهای متعلق به مواد روانگردان جدید مربوط می شوند. مواد روانگردان غیرقابل تنظیم به لحاظ ذهنی هستند که هیچ استفاده پزشکی و قانونی ندارند. آن ها به سرعت به بازار معرفی می شوند تا از تلاش های اجرای قانون برای رسیدگی به ساخت و فروش آن ها در امان بمانند و مانع از جلوگیری بشوند.

1-نمک حمام چه شکلی است؟

کاتینون های مصنوعی شبیه پودر سفید یا قهوه ای هستند. مفدرون یک پودر ریز است که رنگ آن از سفید تا مایل به سفید تا کمی زرد متغیر است، اما می توان آن را به صورت کپسول یا قرص نیز فشرده کرد. مخدر نمک حمام یک پودر ریز مایل به سفید است. افراد معمولا نمک های حمام را بو می کشند یا تدخین می کنند. اما این داروها را می توان بلعیده و یا دود کرد یا به محلول اضافه کرد و به رگ ها تزریق کرد. تدخین کردن یا تزریق این محصولات با بدترین واکنش های نامطلوب همراه است. مخدر نمک حمام شبیه به ماده مخدر فالکا یا زامبی است.

مصرف‌کنندگان معمولاً دارو را به بینی می‌کشند، اما می‌توان آن را تزریق، دود، بلعیده یا از طریق مقعدی استفاده کرد. دوزهای سمی برای کاتینون های مصنوعی جدیدتر مانند نمک های حمام هنوز تعیین نشده است و دوزها به دلیل ماهیت غیرقانونی دارو می توانند متغیر باشند. خطر زیادی برای مصرف بیش از حد وجود دارد زیرا بسته بندی ممکن است تا 500 میلی گرم باشد.

ماده مخدر جدید نمک حمام

2-طول اثرات ناشی از مصرف مخدر نمک حمام

اثرات یا "بالا بودن" ناشی از استفاده مخدر نمک حمام می تواند چهار تا هشت ساعت طول بکشد، اما بر اساس برخی گزارش ها ممکن است دو روز کامل طول بکشد تا از اثرات این نمک حمام پایین بیایید. عوارض جسمی خطرناکی مانند ضربان قلب سریع و فشار خون بالا می تواند طولانی شود. توهمات و رفتارهای سایکوز یا روان پریشی می توانند طولانی مدت باشند، حتی پس از دفع دارو از بدن.

3-آیا نمک حمام اعتیاد آور است؟

گزارش شده است که نمک های حمام دارای پتانسیل اعتیادآور قوی و همچنین توانایی القای تحمل هستند یعنی به تدریج برای به دست آوردن احساس بهتر مقدار مصرف بیشتری مورد نیاز است. گزارش‌ها به هوس‌های شدید مشابه آنچه که مصرف‌کنندگان آمفتامین و متامفتامین تجربه می‌کنند اشاره می‌کنند. علائم ترک می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • لرزش
 • مشکلات خواب
 • پارانویا

از آنجایی که این عوامل خریداری شده در خیابان یا آنلاین ممکن است با سایر مواد ناشناخته و بالقوه اعتیادآور بریده شوند، میزان واقعی سمیت و اعتیاد ممکن است حتی بیشتر باشد. غربالگری های معمول ادرار و داروهای خون معمولاً برای مواد روانگردان نمک حمام آزمایش نمی شود. با این حال، آزمایش‌هایی برای غربالگری کاتینون‌های مصنوعی و متیلن دی‌اکسی‌ پیرووالرون در دسترس هستند، اگرچه قابلیت اطمینان آزمایش‌های آنلاین ناشناخته است. درمان اعتیاد به نمک های حمام ممکن است شامل ترکیبی از درمان شناختی-رفتاری و برنامه های انگیزشی باشد.

اثرات مخدر نمک حمام چیست؟

افزایش ضربان قلب، فشار خون و درد قفسه سینه برخی دیگر از اثرات سلامتی کاتیونون های مصنوعی هستند. افرادی که هذیان را تجربه می کنند اغلب از کم آبی بدن، تجزیه بافت ماهیچه های اسکلتی و نارسایی کلیه رنج می برند. بدترین پیامدها با بینی کشیدن یا تزریق سوزن همراه است. مسمومیت ناشی از کاتینون های مصنوعی منجر به مرگ شده است. نمک های حمام به دلیل تولید "بالا" مشابه مت آمفتامین مورد توجه قرار می گیرند. اثرات مورد نظر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

عوارض جانبی حاد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ضربان قلب سریع
 • درد قفسه سینه
 • فشار خون بالا
 • هایپرترمی (بالا رفتن دمای بدن)
 • تعریق بیش از حد (دیافورز)
 • گشاد شدن مردمک چشم (میدریاز)
 • انقباض عروق
 • کاهش اشتها
 • اسپاسم یا لرزش عضلانی
 • تشنج

1-عوارض جدی تر

دوزهای بالاتر می تواند منجر به اثرات رفتاری و روانی جدی مانند حملات پانیک شدید یا روان پریشی(توهم، هذیان) بینجامد. در برخی مواد پارانویا(بی اعتمادی شدید) نیز پس از مصرف دیده شده است. تحریک، گیجی، بی خوابی(ناتوانی در خوابیدن)، تحریک پذیری و رفتار خشونت آمیز نیز جزء عوارض مصرف نمک حمام است.

در یک سری از موارد، شایع ترین علائم و نشانه های مسمومیت، اضطراب و بی قراری، تاکی کاردی، هذیان یا توهم بود. اثرات سمپاتومیمتیک مشابه اثرات مت آمفتامین، اکستازی و کوکائین است. ممکن است تجزیه بافت عضلانی اسکلتی (رابدومیولیز) رخ دهد که منجر به نارسایی کلیه شود. مرگ های تصادفی به دلیل مصرف بیش از حد و خودکشی های ناشی از نمک حمام گزارش شده است.

2-تاثیر مخدر نمک حمام بر مغز

هنوز چیزهای زیادی در مورد چگونگی تأثیر کاتینون های مصنوعی بر مغز انسان ناشناخته است. کاتیون های مصنوعی از نظر شیمیایی شبیه به داروهایی مانند آمفتامین ها، کوکائین و متیلنیدوکسی پریوالورون هستند. یک مطالعه نشان داد که متیلنیدوکسی پریوالورون یک کاتینون مصنوعی رایج، روی مغز به شیوه ای مشابه کوکائین تأثیر می گذارد اما حداقل 10 برابر قوی تر است. متیلنیدوکسی پریوالورون رایج ترین کاتینون مصنوعی است که در خون و ادرار بیماران بستری در بخش های اورژانس پس از مصرف نمک حمام یافت می شود. کاتینون های مصنوعی می توانند اثراتی ایجاد کنند که عبارتند از:

 • پارانوئید - بی اعتمادی شدید و غیر منطقی به دیگران
 • توهم - تجربه احساسات و تصاویری که واقعی به نظر می رسند اما واقعی نیستند
 • افزایش دوستی
 • افزایش میل جنسی
 • موارد وحشت زدگی
 • هذیان هیجان زده - بی قراری شدید و رفتار خشونت آمیز

3-مصرف بیش از حد مخدر نمک حمام

فعالیت دارویی متیلنیدوکسی پریوالورون و مواد شیمیایی مرتبط ممکن است منجر به عوارض جانبی جدی و بالقوه کشنده شود. این دارو سیستم بازجذب نوراپی نفرین-دوپامین (شامل انتقال دهنده های عصبی در مغز) را مهار می کند و منجر به تحریک سیستم عصبی مرکزی می شود.

مراقبت از بیماران مبتلا به مصرف بیش از حد و تحریک روانی حرکتی حاد ممکن است مستلزم پذیرش در بخش مراقبت‌های ویژه، استفاده از آرام‌بخش‌های داخل وریدی مانند بنزودیازپین‌ها، داروهای ضد روان پریشی و یا مهارکننده‌ها یا سایر اقدامات برای محافظت از بیمار و ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی از آسیب باشد.

هیدراتاسیون، مراقبت های قلبی و ناهنجاری های الکترولیتی مانند هیپوناترمی باید مورد توجه قرار گیرد. رابدومیولیز (تخریب فیبرهای عضلانی و آزاد شدن میوگلوبین، پروتئینی در جریان خون که ممکن است منجر به آسیب کلیه شود) نیز ممکن است رخ دهد. مراقبت های حمایتی و علامتی در موارد مصرف بیش از حد تجویز می شود زیرا پادزهر شناخته شده ای وجود ندارد.

درمان سوء مصرف نمک حمام و اعتیاد

درمان حرفه‌ای برای اعتیاد به نمک حمام شامل درمان اعتیاد و در عین حال ایجاد پایه‌ای برای بهبودی طولانی‌مدت است. مراحل درمان وابستگی به نمک حمام شامل سم زدایی، درمان بستری و بهبودی مداوم است. پروتکل درمانی برای افرادی که از نمک حمام سوء استفاده کرده اند از پروتکل عمومی مرتبط با سایر اختلالات مصرف مواد پیروی می کند. به طور کلی، این افراد با اختلال مصرف مواد محرک یا سایر اشکال خاص اختلال مصرف مواد تشخیص داده می شوند. پروتکل درمانی شامل موارد زیر است.

1-ارزیابی اولیه

ارزیابی کاملی از وضعیت مراجع باید در شروع درمان انجام شود، شامل یک کار فیزیکی کامل، ارزیابی روانپزشکی و ارزیابی شرایط زندگی فرد. ارزیابی کمک می کند تا تمام زمینه هایی که باید مورد توجه قرار گیرند شناسایی شوند. مقدار مصرف نمک حمام در هر بار و طول مدت اعتیاد یکی از فاکتورهای مهمی است که ارزیابی آن برای ترک مهم است. تشخیص بیماری های جسمی و روانی فرد معتاد به مخدر نمک حمام می تواند به درمان سریع تر و راحت تر او کمک کند. درصورتی که فرد به مواد دیگری نیز اعتیاد دارد لازم است که با پزشک در میان بگذارد. برای آشنایی با روش های ترک اعتیاد کلیک کنید.

2-سم زدایی از مخدر نمک حمام

کسانی که برای اعتیاد به نمک حمام شروع به توانبخشی می کنند ممکن است نیاز به سم زدایی داشته باشند. این مرحله شامل مدیریت ایمن علائم ترک است زیرا دارو از بدن خارج می شود. فعالیت های سم زدایی معمولاً شامل موارد زیر است:

 • کمک به علائم ترک، خماری و حالات آن
 • درمان دارویی برای هوس، درد و ناراحتی
 • تغذیه برای حمایت از سم زدایی سالم
 • نظارت پزشکی

3-دارو درمانی

هیچ دارویی وجود ندارد که به طور خاص برای درمان سندرم ترک مرتبط با سوء مصرف نمک حمام طراحی شده باشد. با این حال، پیشنهاد شده است که بنزودیازپین ها در رفع هوس، اضطراب و هرگونه فعالیت تشنجی احتمالی که ممکن است رخ دهد مفید باشد. سایر داروها را می توان برای مدیریت علائم خاصی که رخ می دهد استفاده کرد. به دلیل احتمال ابتلای فرد به تشنج یا سایر شرایط بالقوه جدی، یک برنامه مدیریت ترک بستری توصیه می شود.

مخدر نمک حمام

4-روان درمانی برای ترک مخدر نمک حمام

حتی اگر برای افراد بسیار مهم است که در یک برنامه مدیریت ترک به کمک پزشک ثبت نام کنند، صرفاً تکمیل یک برنامه سم زدایی پزشکی کافی نخواهد بود. افراد باید در برنامه‌های درمانی طولانی‌مدت که شامل درمان و حمایت اجتماعی است، شرکت کنند. افرادی که به سادگی سم زدایی برای ترک را بدون درگیر شدن در درمان اختلال مصرف مواد انجام می دهند، اغلب محکوم به عود هستند. درمان معمولاً شامل نوعی از درمان شناختی رفتاری است که می تواند در جلسات فردی، جلسات گروهی یا ترکیبی از هر دو ارائه شود. درمان ستون فقرات هر برنامه بهبودی است.

علاوه بر حمایت همتایان، تشویق و حمایت دوستان و خانواده به طور باورنکردنی برای بهبودی طولانی مدت مفید است. گروه‌های حمایت اجتماعی مانند گروه‌های 12 مرحله‌ای، می‌توانند تا حد زیادی به کسانی که در حال بهبود هستند کمک کنند تا شبکه‌های پشتیبانی را تشکیل دهند.

5-درمان بستری

مشتریانی که درمان بستری را شروع کرده اند از طریق اکثر درمان های سم زدایی پیشرفت کرده اند. در طول این مرحله از درمان، بیماران همچنان به مدیریت هدایت شده علائم خود ادامه می‌دهند و در عین حال شروع به اتخاذ مهارت‌هایی برای بهبودی طولانی‌مدت می‌کنند. خدمات مسکونی شامل:

نگاهی بر اعتیاد و روش های پیگشیری از آن

اعتیاد یک وضعیت پیچیده است که با استفاده اجباری از یک ماده یا درگیر شدن در یک رفتار با وجود پیامدهای منفی مشخص می شود. اغلب با ایجاد تحمل (نیاز به مقدار بیشتری از ماده برای اثر مشابه) و علائم ترک در صورت کاهش یا قطع مصرف همراه است. اعتیاد می تواند عواقب شدید جسمی، روانی و اجتماعی داشته باشد.

عوامل موثر در پیشگیری از اعتیاد عبارتند از:

1. آموزش و آگاهی: ارائه اطلاعات دقیق و جامع در مورد خطرات و پیامدهای مصرف مواد و رفتارهای اعتیاد آور بسیار مهم است. آموزش افراد به ویژه جوانان، در مورد آسیب های احتمالی و ایجاد مکانیسم های مقابله ای سالم می تواند به جلوگیری از شروع رفتارهای اعتیادآور کمک کند.

2. حمایت اجتماعی: شبکه های حمایت اجتماعی سالم مانند خانواده، دوستان و جامعه نقش بسزایی در پیشگیری از اعتیاد دارند. روابط قوی و احساس تعلق می تواند عوامل محافظتی در برابر سوء مصرف مواد و رفتارهای اعتیادآور باشد. تشویق و تأثیرات مثبت همسالان و تقویت روابط سالم می تواند خطر اعتیاد را کاهش دهد.

3. مداخله زودهنگام: شناخت و رسیدگی به عوامل خطر و علائم هشدار دهنده در مراحل اولیه می تواند در پیشگیری از اعتیاد موثر باشد. شناسایی و رسیدگی به شرایط زمینه‌ای سلامت روان، ارائه مشاوره یا درمان و اجرای برنامه‌های مداخله زودهنگام می‌تواند به افراد کمک کند تا استراتژی‌های مقابله سالم‌تری را کسب کنند و از تشدید رفتارهای اعتیادآور جلوگیری کنند.

4. توسعه مهارت های زندگی: تجهیز افراد به مهارت های زندگی موثر، مانند حل مسئله، تصمیم گیری، مدیریت استرس، و تنظیم هیجانی، می تواند توانایی آن ها را برای گذر از چالش ها و مقابله با عوامل استرس زا بدون توسل به مصرف مواد یا رفتارهای اعتیاد آور افزایش دهد.

5. پرداختن به عوامل زمینه‌ای: شناخت و رسیدگی به عوامل زمینه‌ای که به اعتیاد کمک می‌کنند، مانند تروما، اختلالات سلامت روان، یا نابرابری‌های اجتماعی-اقتصادی، برای پیشگیری بسیار مهم است. ارائه درمان و حمایت مناسب برای این عوامل زمینه‌ای می‌تواند خطر اعتیاد را کاهش دهد.

تلاش‌های پیشگیری باید رویکردی جامع و چند وجهی داشته باشد و به عوامل فردی، خانوادگی، ارتباطی و اجتماعی بپردازد. همکاری بین متخصصان مراقبت های بهداشتی، مربیان، سیاست گذاران و سازمان های اجتماعی کلید اجرای استراتژی های پیشگیری موثر است.

سخن آخر

غلبه بر اعتیاد به نمک حمام امکان پذیر است. با مراقبت متخصص ما، دهکده ریکاوری می تواند یک دوره درمانی را ایجاد کند تا شما را در مسیر بهبودی قرار دهد. اعتیاد به نمک حمام تنها یکی از بسیاری از اختلالاتی است که می توانیم به شما در درمان آن کمک کنیم. امروز با مشاوره روانشناسی تماس بگیرید تا بتوانند به شما در شروع کار کمک کنند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*