ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آسیب پذیر بودن | افراد آسیب پذیر چه ویژگی هایی دارند؟

آسیب پذیر بودن معنای گسترده ای دارد. مفهوم آسیب پذیری در نقطه مقابل محکم و شکست ناپذیر بودن قرار دارد. آسیب پذیر بودن را می توان به جسم، روان، جامعه در برابر خطرات متفاوتی نسبت داد. این خطرات نیز گسترده هستند، به طوری که گاهی اسیب پذیری دربرابر گرایشات و علاقه مندی ها است، مانند آسیب پذیری کودکان در برابر گرایش به سیگار. در این مقاله روش هایی برای مقابله با آسیب پذیری ارائه خواهد شد. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

معنای آسیب پذیری چیست؟

آیا نگران آسیب پذیر بودن هستید؟ "آسیب پذیری" از کلمه لاتین vulnerare (مجروح شدن) گرفته شده است. این پتانسیل آسیب جسمی و یا روانی را توصیف می کند. عموماً افراد آسیب پذیری را نقطه ضعف و نقطه مقابل تاب آوری می دانند.  در اعماق وجود همه ی انسان ها ذاتا در معرض آسیب جسمی و روانی هستند. آسیب پذیری روانی اصلی احساسات قدیمی از شرم، احساس گناه و ترس است. علاوه بر این افراد با ترس از تصمیم گیری اشتباه، اعتماد به فرد اشتباه، انتخاب شغل غلط یا ناکافی بودن در محل کار و خانه و درنتیجه شکست موجه هستند.

هیچ چیز فلسفی یا انتزاعی در مورد چنین اضطراب های وجودی وجود ندارد این درواقع همان بخشی از انسان است که نشان دهنده متناهی بودن در دنیایی عظیم از ناشناخته ها، خطرات بسیار است.  به طور متناقضی این احساس عمیق ناتوانی است که انسان را به سمت دیگران سوق می دهد، به سمت خدا و به مسیر توسعه ی پتانسیل های هر فرد برای دنبال کردن چیزی ارزشمند که در نتیجه ی ایمان، روابط و معنا که سه رکن ثابت سلامت روان است سوق می دهد. برنه براوون آسیب پذیری را به عنوان یک شمشیر دو لبه می بیند. او معتقد است که آسیب پذیری فرد را در معرض خطر آسیب های جسمی یا روانی قرار دهد اما از سویی دیگر آسیب می تواند دروازه ای برای انعطاف پذیری، خلاقیت و تحول شخصی باشد.
افراد آسیب پذیر

1-مفاهیم مختلف آسیب پذیری

مفهوم آسیب پذیری گسترده است زیرا این اصطلاح را می توان در زمینه های مختلف استفاده کرد. در کلی‌ترین معنای آن، آسیب‌پذیری ممکن است به وضعیت طبیعی کودکان، حیوانات جوان و دیگرانی اشاره داشته باشد که نمی‌توانند از خود مراقبت کنند. این آسیب پذیری اغلب با گذشت زمان برطرف می شود. همه افراد سطحی از آسیب پذیری را در برابر بلایا یا انواع دیگر تروما تجربه می کنند.

2-آسیب پذیری و ریسک پذیری

مفاهیم ریسک و آسیب پذیری تا حدودی همپوشانی دارند و گاهی اوقات این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می شوند.  ریسک به طور خاص به احتمال وقوع رویدادهای مضر یا منفی در یک دوره زمانی معین، در یک گروه خاص اشاره دارد. بنابراین آسیب‌پذیری توسط برخی به عنوان عواملی توصیف می‌شود که خطر را افزایش می‌دهند. بسیاری بر این باورند که آسیب پذیری ثابت نیست و ممکن است از طریق مهارت انعطاف پذیری و سایر ویژگی های مثبت غلبه شود و منجر به کاهش سطح ریسک شود. در ادامه روش هایی برای مقابله با آسیب پذیری ارائه می شود.

در این زمینه، آسیب‌پذیری را می‌توان به‌عنوان ظرفیت کاهش‌یافته برای یک فرد برای اجتناب، مقابله یا بهبودی از تأثیر یک خطر یا رویداد آسیب‌زا درک کرد. برخی از افرادی که یک تروما را تجربه می کنند می توانند به طور موثر بدون تجربه عواقب منفی با آن کنار بیایند، اما برخی دیگر ممکن است بیشتر در معرض اثرات طولانی مدت مانند استرس پس از سانحه و سایر مشکلات سلامت روان باشند. عواملی مانند سن، وضعیت اقتصادی، تبعیض جنسیتی، عضویت در یک گروه به حاشیه رانده شده و عدم حمایت همگی ممکن است آسیب پذیری فرد را افزایش دهند. قرار گرفتن قبلی در معرض رویدادهای آسیب زا عامل دیگری است که می تواند خطر را افزایش دهد. کسانی که سابقه تروما دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به PTSD هستند.

 

آسیب پذیر بودن از نظر روانی

اما مهمترین دیدگاه ومفهوم آسیب پذیری نوع روانی آن است که مدنظر این مقاله است. اصطلاح آسیب‌پذیری می‌تواند برای اشاره به خطر ابتلا به یک وضعیت سلامتی یا نگرانی در مورد سلامت روان استفاده شود. برای مثال، فردی با سابقه خانوادگی افسردگی ممکن است بیشتر از فردی که سابقه خانوادگی افسردگی نداشته باشد، به افسردگی مبتلا شود. عواملی که آسیب‌پذیری را در این زمینه افزایش می‌دهند، ممکن است شامل وضعیت اقتصادی-اجتماعی پایین، وجود یک وضعیت سلامت مزمن، قرار گرفتن در معرض یا آواره شدن در اثر جنگ یا درگیری، و تعلق به یک گروه اقلیت باشد.

1-آسیب پذیربودن بیولوژیکی سلامت روان

افراد همچنین ممکن است آسیب پذیری بیولوژیکی نسبت به یک مسئله سلامت روان داشته باشند. اختلال دوقطبی، افسردگی، اسکیزوفرنی و اضطراب همگی دارای یک جزء بیولوژیکی هستند که ممکن است افراد را در معرض خطر بیشتری قرار دهد. در کنار موارد گفته شده ابعاد روانی شامل احساس بسیار حساس نسبت به ارزیابی منفی و احساس ترس از طرد شدن یا استثمار شدن نیز می شود که می تواند ما را در برابر استرس در دنیای اجتماعی بسیار آسیب پذیر کند.

2-ارزیابی منفی از خود

خودپنداره ضعیف و باورهای ناکارآمد نیز می تواند فرد را از نظر روانی آسیب پذیر کند.  برای مثال عزت نفس پایین فرد را در برابر افسردگی آسیب پذیر می کند. به طور مشابه واکنش‌های شناختی ناسازگار به استرس بین‌فردی، همانطور که توسط مقیاس آسیب‌پذیری روان‌شناختی (PVS) اندازه‌گیری می‌شود می‌تواند بر رفتار مقابله‌ای و سلامت روانی و جسمانی تأثیر منفی بگذارد.

 

آسیب پذیر بودن از نظر عاطفی

یکی از تعریف‌های آسیب‌پذیری، عدم اطمینان فیزیکی، ریسک و قرار گرفتن در معرض عاطفی است. آسیب پذیری چیزی نیست که به طور سنتی در جامعه با آن برخورد می شود. آسیب پذیری عاطفی یا رابطه ای چیزی است که بسیاری به طور فعال از آن اجتناب می کنند. در حالت واقع بینانه آسیب پذیری عاطفی و رابطه ای بسیار دشوار تر است.

انسان همواره در خطر آسیب دیدن، طرد شدن، احساس حماقت یا انتقاد از خود است درنتیجه به نظر می رسد باید به دنبال چاره ای برای جلوگیری از آسیب پذیر بودن باشیم. اما وجه مثبت ماجرا این است که آسیب پذیری زادگاه عشق، همدلی، تعلق، شادی، شجاعت و خلاقیت است. اجتناب از آسیب‌پذیری به این معناست که فرصت عشق واقعی و ارتباط با دیگران را از خود سلب کنید.

برای احساس همدلی واقعی با دیگران، باید به خودتان اجازه دهید که خود نیز درد را تجربه کنید تا با دیگران ارتباطی واقعی برقرار کنید. نمی توان همدلی موثر را جعل کرد اعتماد برای آسیب پذیری بسیار مهم است. برنه براون یک پروفسور، سخنران و نویسنده برجسته در زمینه آسیب‌پذیری است. او آشکارا و به شیوه ای بسیار مرتبط در مورد اهمیت و پاداش دادن به خودمان برای احساس آسیب پذیری عاطفی صحبت می کند.

 آسیب پذیربودن

مقابله با آسیب پذیر بودن

اگرچه اصطلاح آسیب پذیری اغلب بار معنایی منفی دارد، حوزه روانشناسی به طور فزاینده ای ارزش آسیب پذیر بودن را تشخیص می دهد. بر اساس اگزیستانسیالیسم، آسیب پذیری بخشی از شرایط انسان است. در حالی که آسیب پذیر بودن نشان دهنده احتمال آسیب دیدگی است، همچنین نشان می دهد که فرد توانایی بیشتری برای داشتن یک زندگی واقعی دارد. اخیراً تحقیقات تجربی فزاینده ای در مورد روانشناسی مثبت شرم انجام شده است.

زمینه‌هایی برای خوش‌بینی وجود دارد که تحقیقات آینده طیف گسترده‌ای از عوامل را شناسایی خواهد کرد که می‌توانند آسیب‌پذیری اجتماعی و روانی را به تاب‌آوری و رفاه تبدیل کنند. در تحلیل نهایی اینکه آیا آسیب‌پذیری مانع راه انسان یا به او کمک می‌کند بستگی به این دارد که چگونه با احساس دردناک آسیب‌پذیر بودن کنار بیاید.

1-درک احساسات خود

احساسات خود را مخدوش نکنید خودآگاه شوید و احساسات خود را بررسی کنید. سوالاتی بپرسید تا با احساس و تفکر خود در یک لحظه خاص ارتباط برقرار کنید. نوشتن، تمرین‌های افزایش مهارت تمرکز حواس و مراقبه، صحبت با یک دوست یا درمانگر مورد اعتماد راه‌هایی هستند که می‌توانید به این هدف برسید. آسیب پذیری شجاعت می خواهد. آسیب پذیری چیزی جز ضعف است. این قدرت و شجاعت واقعی می خواهد تا به خود اجازه آسیب پذیری بدهید.

2-مواجهه با ترس ها برای کاهش آسیب پذیر بودن

این که ظاهر شوید با ترس روبرو شوید و به جلو حرکت کنید. ترس و انتقاد همیشه به شکلی وجود دارد بهتر است این میان ترس از انتقاد را به جهتی ببرید که خودتان آگاهانه به دل آن می زنید. مهم نیست که چه کاری انجام می دهید هر روز برای انجام کاری که قرار بود انجام دهید حاضر شوید و اجازه ندهید این موانع شما را متوقف کنند.هرچه بیشتر در مقابل این نیروهای منفی بایستید، شجاعت و انعطاف‌پذیری خود را بیشتر می‌کنید و برای آن قوی‌تر عمل می‌کنید.

3-به دنبال تعالی باشید نه کمال

کمال گرایی در مورد رشد، پیشرفت یا موفقیت شخصی نیست بلکه در مورد ترس و اجتناب است. شما اگر کمال گرا باشید و به دنبال بی نقص ترین حالت ممکن مسلما با  شکست روبه رو خواهید شد و ترس از شکست باعث اجتناب شما از موقعیت ها می شود. به جای کمال گرایی به دنبال بهترین نسخه از خودتان با وجود نقص‌هایتان باشید. این دیدگاه سالم و فراگیر است و در مقابل کمال گرایی معیوب به رشد شخصی واقعی منجر می شود.

4-برای مقابله با آسیب پذیر بودن، خودت باش

نیروهای ترس، ناامنی و شک هرگز از بین نخواهند رفت، مهم نیست که چقدر سعی کنید از آن ها اجتناب کنید، پنهان شوید یا سعی کنید آن ها را دفن کنید. در عوض، با شجاعت و اعتماد به نفس واقعی خود با آن ها روبرو شوید و بدانید که آنچه لازم است برای غلبه بر هر چیزی که در مقابل شماست دارید. جرأت داشته باشید در تمام شکوه و عظمت خود خودتان باشید. نقاط قوت، مهارت ها، زیبایی و همچنین نقص ها و ناامنی هایتان.

با انجام این کار، می توانید به قدرت واقعی روح پی ببرید. مهم نیست که دیگران درمورد شما چطور فکر می کنند. شما مجموعه ای از صفات مثبت ومنفی هستید که اگر به خودواقعی تان اجازه ی ظهور و بروز بدهید اگر خودتان را همان طور که هستید بپذیرید خیلی ساده می توانید با خصوصیات منفی خود به مرور کنار آمده و به سمت مثبت بودن درحرکت باشید. در این رابطه مطالعه مقاله خودشناسی پیشنهاد می شود.

5-از هر کسی بازخورد نگیرید

ایجاد یک رابطه سالم با آسیب پذیری به این معنی است که شما باید حتما مرزهایی هم داشته باشید و به این فکر کنید که چه زمانی و کجا و با چه کسی آسیب پذیری را تمرین کنید. شما باید بدانید پیش چه کسی تجربه های آسیب پذیرانه ی تان که منجر به شرم در شما شده است را درمیان می گذارید چرا که اگر با شخص نامناسبی درحال درد ودل باشید او می تواند احساسات بد را در شما به طرز عجیبی افزایش دهد.

 

آسیب پذیر بودن | سخن آخر

مردم تا حد زیادی با آسیب پذیری دست و پنجه نرم می کنند اما گاهی اوقات آسیب پذیر بودن واقعا می تواند ترسناک باشد. کسانی که در گذشته آسیب قابل توجهی را تجربه کرده اند اغلب خود را در برابر هر گونه احساس آسیب پذیری در تلاش برای جلوگیری از آسیب دیدن دوباره تقویت کرده اند. آن ها لایه های محافظتی ایجاد کرده اند تا خود را از نظر احساسی ایمن نگه دارند. اما حقیقت این است که چنین کناره گیری بیشتر به شما آسیب می زند.

شما باید راه های مواجهه با رفتارهای تهاجمی مرد، راه های مدیریت احساساتی نظیر شرم و خجالت را در خود بیاموزید و بتوانید شجاعانه در دل جامعه از آسیب پذیری خود جلوگیری کنید. دراین باره کتاب های سه جلدی زندگی با تمام وجود ، موهبت کامل نبودن و زندگی شجاعانه از برنه براوون پیشنهاد می شود.برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*