ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

فواید ماری جوانا برای مغز | بیدار شدن چشم سوم!

فواید ماری جوانا برای مغز چیست؟ ماری جوانا یکی از مواد مخدری به حساب می آید که امروزه در بسیاری از نقاط جهان، توسط سنین نوجوانی و جوانی چه در پسران و چه در دختران مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی از کشور ها، به دلیل مصرف زیاد این ماده توسط مردم آن کشور، دولت مصرف آن را قانونی کرده و همین امر موجب شده است که پژوهشگران بررسی کنند به چه دلیل ماری جوانا به این اندازه در بین افراد مصرف کننده، محبوبیت و مقبولیت دارد. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا در وهله اول یک ماده مخدره طبیعی به شمار می رود. از آن جایی که ریشه این ماده به دانه های شاهدانه بر می گردد، و همچنین برگ خشک شده این ماده است که قابل مصرف بوده و ایجاد سرخوشی کاذب برای افراد می کند، به همین دلیل جزو مواد مخدره طبیعی به شمار می رود. یکی از مواردی که لاعث شده است ماری جوانا در بین افراد محبوبیت خاصی داشته باشد، این ذهنیت است که ماری جوانا باعث ایجاد اعتیاد نمی شود. در ادامه این مقاله در این مورد حرف خواهیم زد که آیا ماری جوانا حقیقتا اعتیاد آور هست یا نه.

‌یکی از مطالبی که می بایست در مورد ماری جوانا مطرح شود، این است که ماری جوانا بر خلاف مواد مخدر دیگر که اعتیاد جسمانی دارند و جسم فرد را تحت تاثیر خود قرار می دهند، در واقع این عمل را انجام نمی دهد، بلکه همه کاری که ماری جوانا انجام می دهد، میزان فعل و انفعالات شیمیایی است که در مغز انسان انجام خواهد داد. به همین دلیل است که ماری جوانا یک ماده شادی آور محسوب می شود، زیرا توانایی این را دارد که در کمترین زمان پس از مصرف به انسان حالتی شاد و سرخوشی غیر قابل باوری را همراه با خنده های فراوان هدیه می دهد.

 

عوارض ماری جوانا

مصرف ماری جوانا خارج از تاثیرات عیزیکی و روانی برای فرد نیست، بلکه این تاثیرات به اندازه ای قوی هستند که فرد را حتی می توانند در صورت مصرف اولیه به کام مسمویت های شدید بکشاند. بدن همچنان به مصرف این ماده عادت ندارد و فرد مصرف کننده تمایل دارد که سرخوشی و احساس ارزشمندی بیشتری را کسب کند. به همین دلیل بدن توانایی حل این میزان را در خود نداشته و باعث ایجاد حالات بسیار مخربی خواهد شد.

1-عدم تمرکز

مصرف ماری جوانا می تواند تمرکز فکری افراد را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل است که افرادی که مصرف ماری جوانا روی می آورند، توانایی تمرکز افکار و همچنین توانایی و سرعت واکنش نشان دادن به محیط در مواقع خطر ساز را از دست می دهند. افراد مصرف کننده ماری جوانا از جایی به بعد نمی توانند بر تصمیم گیری های خود کنترل داشته باشند و در حقیقت قدرت تفکر منطقی را از دست خواهند داد. به همین دلیل است که در بسیاری از مواقع، با مصرف ماری جوانا، می توانند مهارت تمرکز بر افکار خود را بیشتر کرده و بر موضوعی با تمرکز بیشتر و همچنین به گونه ای منطقی تر عمل می کنند.

2-توهم زایی

از جمله آثار دیگر مصرف ماری جوانا، می توان به ایجاد توهم های دیداری و شنیداری اشاره کرد. اگر بخواهیم در این مورد مثالی بزنیم، باید بگویم فردی که این ماده مخدره را مصرف می کند، به نحوی جهان اطراف خویش را به گونه قابل ملاحظه با تغییرات زیادی می بیند. فرد در هنگام عبور از یک جدول بسیار کوچک با طول و عرض کم، توهم این را دارد که در لبه پرتگاهی گرفتار شده و حال باید بتواند خود را از این لبه پرتگاه نجات دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع مواد توهم زا کلیک کنید.

با به کار گیری مکانیسمی که برای افراد سالم دیگری که در اطراف وی هستند و او و اعمال او را مشاهده می کنند، بسیار جای تعجب دارد که فرد نمی تواند از این جدول با روش همیشگی خود و با استفاده از منطق خود گذر کند، از همین رو دچار توهم های دیداری شده و نمی تواند به طور مناسب در این باره تصمیم گیری کند. این یک مثال بسیار پیش افتاده برای ایجاد توهم در بین این افراد است، این افراد حتی می توانند در مدت زمان های دیگر، توهم های بسیار شدیدی را تجربه کنند، از جمله شنیدن صداهایی که وجود ندارند و همچنین دیدن اشخاصی که در محیط نیستند. به همین دلیل ایجاد توهم یکی دیگر از آثار مصرف ماری جوانا است. همچنین درمورد ترک اعتیاد به مواد توهم زا کلیک کنید.

3-فواید ماری جوانا برای مغز | ایجاد اختلال پارانوئید

اختلال پارانوئید یکی از اختلالات روانی بسیار وحشت ناک محسوب می شود که در آن فردی که به این اختلال مبتلا شده است، به همه اطرافیان خود اعم از همسر، فرزند، مادر، پدر و هرگونه دیگر از افرادی که در حول حیات این فرد زندگی می کنند، در مواقعی بد گمان شده و با ایجاد شک و تردید، زندگی را ابتدا برای خود و سپس برای اطرافیان خویش، دچار اخلال می کند. مصرف ماری جوانا نیز می تواند چنین وضعیتی را در بلند مدت، برای فرد مصرف کننده به ارمغان بیاورد.

فرد با به کار گیری مکانیسم هایی نظیر پرخاشگری و عصبانیت ایجاد توهم و بد گمانی از طرف اشخاص مهم و اطرافیان نزدیک خود، ایشان را از اطراف خود دور خواهد ساخت. به همین دلیل است که این افراد نمی توانند در بلند مدت با اطرافیان خویش رابطه  نزدیکی بر قرار سازند و به همین ترتیب است که با وجود نبود چنین توانایی و حتی ایجاد شک و تردید به این افراد، خود را از آن ها دور کرده و دیگر اجازه همراهی با ایشان را نخواهد داشت.
فواید ماری جوانا برای مغز

4-ایجاد اسکیزوفرنی

مطالعات زیادی نشان داده اند که مصرف ماری جوانا ارتباط مستقیمی با ایجاد اختلال اسکیزوفرنی دارد. به این گونه که ایجاد توهم ها و هذیان های دیداری و شنیداری در افراد مصرف کننده ماری جوانا، به تدریج در بلند مدت تاثیر خود را به نحوی در زندگی فرد بر جای می گذارد، که نمی تواند این توانایی را داشته باشد که حقیقت زندگی را از توهم و هذیان تشخیص دهد. همین امر است که موجب می شود افراد مستعد ایجاد بیماری اسکیزوفرنی شوند.

اختلال اسکیزوفرنی یکی دیگر از اختلالات روان پریشی در بین اختلالات است که البته از شدت فراوانی بهره مند است و در مدت زمان کوتاهی می تواند به نحوی زندگی فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد که دیگر نتواند به هیچ عنوان حتی به انجان فعالیت های روزمره خود برسد. به همین دلیل اکثر افرادی که مبتلا به اسکیزوفرنی هستند و نمی توانند با دارو درمانی و مشاوره درمانی های متنوع، این اختلال را کنترل کنند، می بایست در مراکز اعصاب و روان بستری شده زیرا در هنگام توهم می توانند به اطرافیان خود صدمه بزنند.

5-فواید ماری جوانا برای مغز | روابط جنسی نامناسب

ارتباط جنسی یکی از نیاز های هر فردی در زندگی به شمار می رود که طی آن افراد سعی می کنند تا با ایجاد شرایطی مناسب، این نیاز فیزیولوژیک و روانی خود را به طور صحیح بر قرار کنند. البته باید این تذکر را داد که در هر فرهنگی و در جوامع مختلف میزان آزادی عمل و یا محدود بودن افراد در این شیوه، متفاوت است و به همین دلیل نمی توان گفت از نظر همه فرهنگ ها راه حل درست دقیقا چه راه حلی است.

افرادی که ماری جوانا مصرف می کنند، به هیچ عنوان نمی توانند با به کار گیری مکانیسم های صحیح روابط جنسی ایمنی را هم برای خود و هم برای شریک جنسی خود، به ارمغان آورند. آن ها بیشتر به دنبال توهمات خود از این روابط هستند و با فاصله گرفتن از واقعیت توانایی خود را در ایجاد رابطه جنسی ایمن از دست می دهند.

 

اعتیاد به ماری جوانا

متاسفانه یکی دیگر از نگرش های بسیار اشتباهی که در بین افراد مصرف کننده به مواد مخدر هست، این نگرش است که ماری جوانا نمی تواند اعتیاد آور باشد. به همین دلیل افراد زیادی هستند که از ماری جوانا استفاده می کنند به این امید که ماده مخدری است که ایجاد اعتیاد نمی کند. باید این نکته بیان شود که در وجود ماری جوانا ماده ای است به نام تی اچ سی یافت می شود. این ماده به نحوی در مغز عمل می کند که عرد از نظر روانی پس از تنها یک مرتبه مصرف ماری جوانا، به قدری وابسته به این ماده می شود که نمی تواند آن را کنار بگذارد. به گونه تی اچ سی می تواند بر روی مغز و روان انسان تاثیر بگذارد که فرد با تمایل خودش به مصرف دوباره این ماده روی می آورد.

طی پژوهش های به عمل آمده در مورد مصرف ماده مخدر ماری جوانا و همچنین ایجاد و اثرات تی اچ سی در آن، پژوشگران به این نتیجه رسیده اند که این ماده اعتیاد روانی را دارا است که به مراتب از مورفین هم بیشتر است. البته این اعتیاد به هیچ عنوان جسمانی و فیزیکی نیست. فرد پس از مصرف نکردن اصلا نمی گوید که بدن درد دارد یا آبریزش بینی و حالات خماری، اما اظهار می دارد که برای خندیدن و شاد بودن دوباره مجبور است که به مراتب ماری جوانا مصرف کند. پس می توانیم بگوییم که ماری جوانا می تواند اعتیاد آور باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک ماریجوانا کلیک کنید.

 

فواید ماری جوانا بر مغز

پیش از آن که بخواهیم در مورد فواید ماری جوانا بر مغز صحبت کنیم، ابتدا باید بگوییم که ماری جوانا طی هیچ تحقیقی به اثبات نرسیده است که برای مغز فایده ای دارد و این مطلبی که بیان می شود، صرفا از جمله تعریفاتی است که خود افراد مصرف کننده از تجربه های مصرف خود می گویند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

یکی از مهم ترین تعریفاتی که همیشه از افراد مصرف کننده ماری جوانا به گوشمان می خورد، این است که این ماده می تواند با به کار گیری موانیسم هایی در مغز به نحوی چشم سوم انسان را بیدار کند. با بیدار شدن چشم سوم، فرد قادر است مواردی را مشاهده کند که در مواقع عادی قادر به مشاهده آن ها نیست، همچنین می تواند صدا ها و اصواتی را بشنود که در حالت عادی این توانایی را ندارد. به همین دلیل اظهار می دارند که می توانند چشم سوم خویش را فعال کنند.
ماری جوانا و چشم سوم

بیدار شدن چشم سوم

البته در دنیای علم که همچنان طی بررسی های این چنینی چیزی از این تعریف و ایجاد و یا بیدار شدن چشم سوم خبری به گوش نمی رسد، مشاهده و یا شنیدن صداهایی که بقیه نمی شوند را می توان همان ایجاد توهم و هذیان ها بر داشت که بسیاری از افرادی که اختلال اسکیزوفرنی دارند هم به این توهمات و هذیان ها مبتلا هستند. به همین دلیل است که ماری جوانا می تواند آمار ابتلا به اسکیزوفرنی را افزایش دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض گل یا ماریجوانا کلیک کنید.

با این وجود می توانیم نتیجه بگیریم که مصرف ماری جوانا نمی تواند فایده ای برای مغز داشته باشد. البته همچنان تجربیات افراد مصرف کننده هم می توانند اهمیت داشته باشند. به نحوی که خودشان تعریف می کنند با مصرف این ماده می توانند به گونه ای مطالبی را بنویسند که هرگز در هنگام حالت عادی چنین توانایی ندارند، همچنین می توانند با به کار گیری این مکانیسم تخیلات و خلاقیت خود را افزایش داده و در عرصه های هنری آثار قابل توجهی را خلق می کنند.

 

سخن آخر درمورد فواید ماری جوانا برای مغز

در این مقاله در مورد ماری جوانا و فواید این ماده سخنانی را بیان کردیم. به این گونه توانستیم مشاهده کنیم که مصرف ماری جوانا نمی تواند آثار مطلوبی چه بر روی مغز، چه بر روی روان و چه بر روی جسم افراد بر جای بگذارد. به همین دلیل است که توصیه می شود افرادی که همچنان به مصرف ماری جوانا روی نیاورده اند، به هیچ عنوان خواستار روی آوردن به آن نباشند. و افرادی که به اعتیاد مصرف ماری جوانا مبتلا شده اند نیز می باید راه حلی برای ترک آن پیدا کنند. با مراجعه به متخصصان در این باره می توانید خود را از بند آن رها کنید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*