ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بهترین تعداد فرزند | روانشناسان چه تعداد فرزند را پیشنهاد می‌کنند؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بهترین تعداد فرزند پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بهترین تعداد فرزند برای خانواده چند نفر است؟ اگر از نسل‌های قبلی بپرسیم خیلی راحت می‌گویند چهار پنج تا بچه خوب است. اجداد ما در خانواده‌هایی بزرگ شدند که داشتن شش یا هفت بچه قد و نیم قد چیزی عادی بوده؛ چرا که آن زمان هر فرزند یک نیروی کار محسوب می‌شده است. تعداد فرزندان عرف مشخصی ندارد و امری نسبی است و به عواملی همچون شرایط خانواده بستگی دارد. از جمله این شرایط می‌توان به وضعیت مالی، موقعیت اجتماعی، سلامت روان و غیره اشاره کرد.
برخی از زوجین ترجیح می‌دهند که تنها یک فرزند داشته باشند در حالی که برخی‌ها با داشتن سه فرزند همچنان دوست دارند که خانه‌شان شلوغ‌تر باشد! جهت تصمیم‌گیری درباره چنین موضوع مهمی و آگاهی از مزایا و معایب آن با توجه به ویژگی های خانوادگی و شرایط زندگی هر فردی، مشاوره خانواده می تواند بهترین گزینه باشد. برای کسب اطلاعات در خصوص جلسات مشاوره خانواده کلیک کنید.

شماره تماس مشاوره روانشناسی


بهترین تعداد فرزند | عوامل تاثیرگذار

قبل از این که زوجین تصمیم به بچه دار شدن بگیرند، بهتر است به برخی نکات توجه کنند تا در تربیت فرزندان موفق، عملکرد خوبی داشته باشند. انتخاب تعداد فرزند در خانواده به عوامل بسیاری بستگی دارد یکی از این عوامل می‌تواند زمان و سن مناسب برای بچه‌دار شدن باشد. برخی دیگر از عوامل مهم در انتخاب تعداد فرزند را در ادامه شرح داده‌ایم.

1. وضعیت مالی خانواده

وضعیت مالی و اقتصادی، شرایط تمامی افراد یک خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. طبیعی است که خانواده باید بتواند تمام نیازهای اولیه و اساسی کودکان خود را همچون مسکن، تغذیه، پوشاک، آموزش، تفریح و غیره را فراهم کند. اگر تعداد فرزندان متناسب با وضعیت مالی باشد تربیت و امکانات بهتری نصیب فرزندان خواهد شد. خانواده‌ای که در تنگنای مالی باشد با تعداد فرزندان بیشتر مشکلات‌ زیادتری خواهد داشت. به این ترتیب تاثیر مشکلات اقتصادی بر خانواده می تواند زمینه ساز مشکلات دیگری شود.

2. سازگاری والدین

والدین باید با همدیگر هماهنگ و سازگار باشند. لازمه تربیت صحیح فرزندان، والدینی است که در سبــک فرزندپروری با هم هماهنگ باشند و از یکدیگر حمایت کنند. در صورتی که زوجین با هم مشکلات جدی داشته باشند، پس از تولد فرزندان مشکلاتشان چند برابر خواهد شد. 

3. بهترین تعداد فرزند | شخصیت والدین

می‌دانیم که نقش سلامت روان در خانواده انکارناپذیر است. والدینی که از نظر روانی شخصیت سالمی داشته باشند می‌توانند فرزندان متعادلی پرورش دهند. همچنین والدین باید ویژگی‌هایی همچون صــبور بودن، بردباری، سلامت روانی، از خود گذشتگی داشته باشند تا بتوانند فرزندانشان را به خوبی تربیت کنند. بهتر است والدین پیش از بچه‌دار شدن مشکلات شخصیتی خود را حل کرده باشند.

انتخاب یک سبک فرزندپروری مناسب نقش اساسی در شکل گیری شخصیت فرزندان و آینده‌ی آن‌ها دارد. والدین می‌توانند با مطالعه و مشورت با متخصص با مهارت‌های تربیتی و سبک‌های فرزندپروری آشنا شوند و با آگاهی کامل به فرزندآوری و تربیــت کودک مبادرت ورزند.

 

بهترین تعداد فرزند | یکی کم است و دو تا بس است

همان طور که گفته شد تعداد مناسب فرزندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از خانواده‌ها حتی یک فرزند را نیز نمی‌توانند به خوبی تربیت کنند و بعضی دیگر  پنج فرزند را نیز به بهترین نحو ممکن بزرگ می‌کنند.

اما به طور کلی می‌توان گفت که در جامعه امروز، داشتن حداقل دو فرزند خوب و مطلوب است. چرا که فرزندان با یکدیگر بزرگ می‌شوند و تا حدی نیاز‌های یکدیگر را بر طرف می‌کنند. در این شرایط فرزندان می‌توانند با هم تعاملات اجتماعی را بیاموزند و برای ارتباطات بیشتر لزوماً نیازی به ارتباط با سایر خانواده‌ها نیست. البته در این شرایط بحث خصوصیات فرزندان اول و آخر نیز مطرح می‌شود و در تعامل خواهران و برادران با یکدیگر تأثیر می‌گذارد. پیشنهاد می‌کنیم برای درک بهتر این مسئله مقاله‌های خصوصیات فرزند اول و ویژگی های فرزندان آخر را مطالعه کنید.

 

مشکلات تک فرزندی

امروزه بسیاری از خانواده‌ها به دلایل مختلف ترجیح می‌دهند که تنها یک فرزند داشته باشند. به طور کلی تــک فرزندی مشکل و اشتباه تلقی نمی‌شود. اما با توجه به شرایط اجتماعی و نیازهای روحی و روانی فرزندان، بهتر است که بچه‌ها برای خود همبازی و دوستی داشته باشند که با هم بزرگ شوند و احساس تنهایی نکنند. معمولا در خانواده‌های سه نفره، فرزندان احساس تنهایی می‌کنند. چرا که به هر حال آن‌ها نیاز دارند بعد از سنین بلوغ از خانواده جدا شده و با همسالان خود وقت بگذارنند. نکته دیگر این که تک فرزندی برای والدین دغدغه، مسئولیت و توجه بیشتری به همراه دارد.

البته این مسأله را در نظر داشته باشید که تک فرزندان هیچگونه مشکل رشدی ندارند و حتی با در نظر گرفتن توجه زیادی که از طرف والدین دریافت می‌کنند، مهارتهای هوشی بیشتری به دست می‌آورند. پس شما با کمی آگاهی درباره روانشناسی کودک می‌توانید فرزندی با سلامت جسمی و روانی کامل پرورش دهید.

 

قبل از تولد فرزندان به نیازهای آنان توجه کنید

پیش از آن که بر تعداد فرزندان خود بیفزایید لازم است نیازهای آنان را قبل از تولد در نظر بگیرید. وجود یک بچه بیش فعال و احتمال ابتلای فرزندان بعدی و سختی های تربیت کودکان بیش فعال، ترتیب تولد کودکان، حضور دیگر اعضای فامیل در محیط خانواده و... از جمله مسائلی هستند که بر تعداد فرزندان خانواده و نیازهای آنان تأثیر می‌گذارند. بهتر است والدین پیش از بچه دار شدن به این نکته توجه کنند که تا چه حد می‌توانند نیازهای فرزند خود را برآورده سازند.

باید ببینید فرزند جدید در خانواده چه موقعیتی خواهد داشت. گاه تعداد فرزندان آنقدر زیاد است که پدر و مادر نمی‌توانند وقت کافی برای بچه‌های آخر بگذارند و این منجر به کمبود محبت و عاطفه در فرزندان می‌شود. لازم است شرایط و نیازهای فرزند جدید به لحاظ موقعیت در خانواده، ارتباط او با والدین و سایر خواهرها و برادرها به خوبی بررسی و پیش‌بینی شود. پیشنهاد می‌کنیم در این رابطه مقاله آموزش پدر و مادر را مطالعه فرمایید.

 

بهترین تعداد فرزند | تصمیم‌گیرنده نهایی

تعداد مناسب فرزندان به سبک زندگی پدر و مادر مربوط است و هیچکس نمی‌تواند والدین را به تک فرزندی یا چند فرزندی وادار کند. این انتخاب در نهایت به عهده والدین است. اما بهتر است که والدین قبل از تصمیم‌گیری احساسی، دقت و توجه کافی داشته باشند و علاوه بر مسائل مالی به جنبه اجتماعی و عاطفی فرزندان نیز فکر کنند. والدین می‌توانند از طریق صحبت با خانواده‌های مختلف و یا دریافت مشاوره کودک ، از مزایا و معایب تک فرزندی و چند فرزندی مطلع شوند و با توجه به آن تصمیم نهایی را بگیرند. 

سخن پایانی
تربیت صحیح یک انسان، سخت ترین کار در جهان است. زیرا با تربیت نادرست که می تواند ناشی از عدم آگاهی باشد، مشکلات روانی و شخصیتی یک فرد آغاز شده و می تواند فرد، خانواده، جامعه و دنیایی را با اختلالات بسیار مواجه سازد. بنابراین لازم است والدین برای تصمیم گیری در خصوص فرزندآوری، توانایی روانی و عاطفی خود را علاوه بر توانمندی مالی در نظر داشته باشند.
مشاوره با متخصصان حوزه روانشناسی یکی از موثرترین روش ها برای خــودشناسی و کسب آگاهی در رابطه با توانایی فردی والدین است. این امر می تواند در اخذ تصمیم درست به آن ها کمک کند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*