ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

معنی blood sugar در آزمایش خون

معنی BLOOD SUGAR در آزمایش خون چیست و چگونه نشان داده می شود؟ نام دیگر BLOOD SUGAR چیست؟‌ چه عواملی باعث افزایش یا کاهش آن می شود؟ این ها سوالاتی هستند که ممکن است ذهن شما را درگیر کند که در مقاله معنی BLOOD SUGAR در آزمایش خون، سعی داریم تا شما را بیشتر با این اصطلاح آشنا کنیم.

گیف معنی blood sugar در آزمایش خون


BLOOD SUGAR که نام دیگر آن قند خون و گلوکز می باشد، از طریق مشکلات و سوخت و ساز بدن تولید می شود و اگر در سطح نرمال نباشد، ممکن است با مسائلی مانند دیابت مواجه شوید. هر مواد غذایی سرشار از پروتئین، فیبر، چربی، قند و ... است که اگر از هر کدام به میزان متناسب مصرف نشود و اگر مصرف بیش از حد داشته باشید، ممکن است با بیماری هایی نظیر قند خون بالا و دیابت مواجه شوید. در ادامه مبحث معنی BLOOD SUGAR در آزمایش خون، به بررسی بیشتر این موارد و جزئیات آن می پردازیم.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

قند خون چیست؟

آزمایش قند خون چه تاریخچه ای دارد؟

آزمایش گلوکز چیست؟

چگونه آزمایش قند خون اجرا می شود؟

هدف از آزمایش قند خون چیست؟

آزمایش ادرار دقیق تر است یا آزمایش قند خون؟

قبل از آزمایش، چه نکاتی لازم است تا رعایت شود؟

عوارض آزمایش گلوکز خون چیست؟

سطح نرمال قند خون چیست؟

چگونه قند خون بالا می رود؟

درمان قند خون

اینفوگرافیک معنی blood sugar در آزمایش خون

اینفوگرافیک معنی blood sugar در آزمایش خون

قند خون چیست؟
قند خون چیست؟

یکی از منابع اصلی تامین انرژی در تمام موجودات، از طریق گلوکز تامین می شود. اما زمانی که از رژیم غذایی نامتناسب استفاده می کنید، باعث می شود تا بیش از حد مورد نیاز مواد قندی دریافت کنید که اگر کنترل نشود، ممکن است با چالش هایی مواجه شوید و به برخی از اندام های بدنی آسیب هایی وارد شود. علت این امر این است که بدن نمی تواند این حجم از مواد را تجزیه کند و تبدیل به چربی و قند می شود و با مسائلی مانند چاقی و قند خون بالا یا دیابت مواجه شوید.

آزمایش قند خون چه تاریخچه ای دارد؟

آزمایش قند خون برای اولین بار در سال ۱۹۲۵ انجام شد و در ابتدا متخصصان موفق شدند با استفاده از ۸ قطره ادرار، اولین آزمایش قند خون را در دنیا به سرانجام برسانند. روش کار آن ها به این صورت بود که ۸ قطره ادرار را در ۶ سی سی محلول بنیدکت ترکیب کردند و در مرحله ی بعد به مدت ۵ دقیقه در ظرف آب جوش قرار دادند. زمانی که این محلول در درون آب جوش قرار می گرفت، رنگ ادرار تغییر می کرد و آن ها از طریق تغییر رنگ می توانستند به وجود میزان قند در خون پی ببرند. سپس در سال ۱۹۴۰ به جای استفاده از نمونه ادرار از طریق نمونه برداری خون توانستند سطح گلوکز خون را شناسایی کنند که تا به امروز از این روش برای آزمایش قند خون استفاده می شود.

آزمایش گلوکز چیست؟

به صورت کلی آزمایش قند خون به دو صورت نمونه برداری از طریق ادرار و نمونه برداری از طریق خون انجام می شود و به دو روش ناشتا و تصادفی انجام می شود. آزمایش قند خون یا گلوکز برای انواع دیابت نوع یک و نوع دو به علاوه دیابت بارداری و تعیین وضعیت هیپوگلیسمی تجویز می شود. همان طور که گفتیم، دیابت نوعی بیماری است که در آن سطح قند خون بالا می رود و این مقدار قند خون از طریق انسولین تنظیم می شود. بیماری هیپوگلیسمی نیز زمانی رخ می دهد که سطح گلوکز خون بیش از حد پایین باشد.

چگونه آزمایش قند خون اجرا می شود؟

ساده ترین راه برای برداشت نمونه خون، سوراخ کردن نوک انگشت و استفاده از نمونه خونی است. اما ممکن است متخصص بنا به دلایلی انجام آزمایش را از طریق رگ های خونی تجویز کند که در این صورت محل تزریق با مواد ضد عفونی شست و شو داده می شود و بالای محل تزریق، کمربند انعطاف پذیری بسته می شود تا در آن محل، خون بیشتری جریان پیدا کند و نمونه برداری با سرعت بیشتری انجام شود، سپس سوزن وارد رگ می شود و خون مورد نیاز برداشته می شود.

اگر در این مدت احساس درد کردید، هرگز بدن خود را منقبض نکنید. زیرا با این کار علاوه بر این که درد بیشتری را احساس می کنید، عملیات نمونه برداری را با مشکل مواجه می کنید. بعد از خارج شدن سوزن، محل تزریق پانسمان می شود و برای این که از کوفتگی آن جلوگیری شود، لازم است به مدت چند دقیقه آن را فشار بدهید.

یکی دیگر از راه های تست گلوکز خون استفاده از دستگاه های قند خون است که در داروخانه ها یافت می شود و این روش برای چکاپ و تست های خانگی مفید است. زیرا کمتر از یک دقیقه سطح قند خون را مشخص می کند اما برای آزمایش تخصصی از آن استفاده نمی شود.

هدف از آزمایش قند خون چیست؟
هدف از آزمایش قند خون چیست؟

آزمایش قند خون مقدار گلوکز موجود در خون را شناسایی می کند و برای تعیین وضعیت سلامتی فرد از نظر ابتلا به دیابت و پیش دیابت بررسی می شود. همچنین یکی دیگر از هدف های انجام آزمایش قند خون نظارت بر شرایط قند خون بالا (هیپرگلیسمی) یا قند خون پایین (هیپوگلیسمی) می باشد.

آزمایش ادرار دقیق تر است یا آزمایش قند خون؟

همان طور که گفته شد، برای انجام آزمایش قند خون از دو روش آزمایش ادرار و آزمایش خون استفاده می شود. اما آزمایش ادرار نمی تواند معیار قابل اعتمادی برای تفسیر باشد. زیرا از طریق تغییر رنگ ادرار می توان به بالا بودن سطح قند خون پی برد اما نمی توان از این طریق به پایین بودن سطح گلوکز پی برد و این مسئله اهمیت زیادی دارد زیرا پایین بودن بیش از اندازه آن بسیار خطرناک است و بعضی از افراد با آن درگیر هستند که اگر به موقع تشخیص و درمان نشود، آن ها را با مشکلات جسمانی شدیدی مواجه خواهد کرد. اما آزمایش خون برای تشخیص میزان قند خون دقیق تر است و می توان برای تفسیر دقیق از آن استفاده کرد.
در بخش بعدی مطلب معنی BLOOD SUGAR در آزمایش خون، مواردی که باید قبل از آزمایش رعایت شوند را بررسی می کنیم.

قبل از آزمایش، چه نکاتی لازم است تا رعایت شود؟

به صورت کلی انجام آزمایش قند خون به دو صورت ناشتا و تصادفی انجام می شود.
برای این که بتوانید آزمایش قند خون بدهید، لازم است حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید و مجاز به مصرف هیچ نوع مواد غذایی به جز آب نیستید. به همین دلیل، در آن از واژه ی FASTING استفاده می شود که این اصطلاح به معنی این است که فرد برای مدتی ناشتا بوده و از مواد غذایی استفاده نکرده است. در آزمایش قند خون، دو اصطلاح FBS به معنای قند خون ناشتا و FBG به معنای سطح گلوکز خون ناشتا، وجود دارد.

برای این که آزمایش قند خون ناشتا بدهید، می توانید از نوبت صبح استفاده کنید و در این صورت نیازی به ناشتا بودن در طول روز نمی باشد. به صورت کلی آزمایش قند خون ناشتا متداول تر از آزمایش تصادفی است زیرا این آزمایش دقیق تر و تفسیر آن ساده تر است. برای آزمایش قند خون به صورت تصادفی نیازی به ناشتا بودن نیست و می توانید قبل از انجام آزمایش از آب و مواد غذایی استفاده کنید.

قبل از انجام آزمایش، هر نوع دارو و مکملی که مصرف می کنید را به پزشک خود اطلاع بدهید. زیرا بعضی از داروها روی سطح گلوکز خون تاثیر می گذارد و ممکن است با توجه به درخواست متخصص، مدتی مصرف این داروها را قطع کنید. در ادامه مطلب معنی BLOOD SUGAR در آزمایش خون، به یک سری از این داروها اشاره می شود:
کورتیکواستروئیدها
اپی نفرین (آدرنالین)
داروهای ادرار آور
لیتیوم
قرص های ضد بارداری
داروهای ضد روان پریشی
آسپرین
هورمون درمانی
داروهای ضد افسردگی تری سیکلیک
داروهای سولفینوریا
مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOI)
فنیتوئین
همچنین علاوه بر داروهای ذکر شده؛ مسائلی مانند حمله قلبی، تروما، جراحی و سکته می تواند روی سطح قند خون تاثیر بگذارد و لازم است تا قبل از آزمایش حتما پزشک خود را از این مسئله مطلع کنید.

عوارض آزمایش گلوکز خون چیست؟

آزمایش گلوکز خون همانند سایر آزمایشات خون عوارض جدی ندارد و ممکن است با مسائل جزئی مواجه شوید که در ادامه موضوع معنی BLOOD SUGAR در آزمایش خون، به آن ها اشاره می کنیم:
هماتوم (جمع شدن خون زیر پوست)
پیدا نکردن رگ و ایجاد سوراخ های متعدد روی دست
خونریزی شدید
غش و ضعف
عفونت

سطح نرمال قند خون چیست؟
سطح نرمال قند خون چیست؟

زمانی که بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت ناشتا هستید و سپس آزمایش می دهید، اگر میزان قند خون بیشتر از ۱۰۵ میلی گرم در دسی لیتر باشد، نرمال نیست و هشداری به ما می هد که در رژیم غذایی دقت بیشتری شود. اگر میزان قند خون بالا باشد، ممکن است فرد مستعد دیابت در ده سال آینده باشد. به صورت کلی حداقل قند خون بین ۶۵ تا ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر است و حداکثر قند خون بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ میلی گرم در دسی لیتر می باشد.

اگر میزان قند خون بزرگسالان کمتر از ۶۰ یا بیشتر از ۴۰۰ باشد یا سطح قند خون نوزادان کمتر از ۳۰ یا بیشتر از ۳۰۰ باشد، خطرناک و نگران کننده است و لازم است تا هرچه سریعتر برای درمان اقدام شود. زیرا اگر از پیشرفت آن جلوگیری نشود، ممکن است به تدریج اندام های بدن را درگیر کند و به آن ها آسیب بزند.

همچنین اگر در آزمایش قند خون، سطح آن بالا بود، توصیه می شود تا به مواد غذایی که در چند ساعت گذشته مصرف شده است توجه شود و ممکن است در آن مدت به دلیل مصرف مواد غذایی سرشار از قند، جواب آزمایش دقیق نباشد و به همین خاطر توصیه می شود که بار دیگر آزمایش را تکرار کنید تا بتوانید به صحت جواب آن اطمینان پیدا کنید.

چه عواملی باعث افزایش سطح قند خون می شود؟

مسائل زیادی باعث می شود تا سطح قند خون بالا برود. به همین دلیل، لازم است تا با آن ها آشنا شوید و تا حد ممکن آن ها را کنترل کنید تا بتوانید سلامتی خود را حفظ کنید و حتی اگر دچار قند خون بالا باشید، از پیشرفت آن جلوگیری کنید. عواملی مانند
اضافه وزن
سرطان پانکراس
کهولت سن
داشتن پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدیسم)
داشتن دیابت و قند خون بالا در نزدیکان و بستگان درجه یک که موجب می شود تا شما نیز مستعد دیابت شوید.
کاهش سوخت و ساز بدن
مبتلا بودن به دیابت
التهاب پانکراس‌ (پانکراتیت)
وجود اختلال در سطح انسولین خون
مصرف داروهایی مانند استروئیدها
استرس و اضطراب
و ...
از جمله مواردی هستند که باعث می شوند تا سطح قند خون بالا برود و فرد مبتلا به دیابت شود که لازم است مدتی تحت نظر متخصص باشید. رژیم غذایی متناسب و تغییر سبک زندگی یا انجام فعالیت های بدنی را در برنامه ی روزانه خود قرار دهید تا بتوانید سطح قند خون خود را کنترل کنید.

همچنین یکی از عواملی که باعث افزایش قند خون می شود، استرس و اضطراب است که بسیار مخرب است و در بلند مدت علاوه بر آسیب روانی، آسیب جسمانی نیز دارد و به همین سبب، توصیه می شود که اگر در شرایط استرس زا هستنید، حتما با متخصص روانشناس در ارتباط باشید تا بتوانید به خوبی این مسئله را مدیریت کنید و از پیشرفت آن جلوگیری کنید.

چه عواملی باعث کاهش سطح قند خون می شود؟

همان طور که مسائلی وجود دارد که موجب می شود تا سطح قند خون بالا برود، عواملی نیز وجود دارند که باعث پایین آمدن بیش از اندازه سطح قند خون می شود. البته این مسئله چندان متداول نیست اما در افرادی این مسئله مشاهده شده است.
این عوامل عبارتند از:
بیماری های کلیوی
روزه داری
سوء تغذیه
استعمال مواد مخدر و الکل
استفاده بیش از اندازه از انسولین
کم کاری غده هیپوفیز (هیپو پیتوتاریسم)
کم کاری غده تیروئید (هیپو تیروئیدیسم)
بیماری آدیسون (سطح هورمون کورتیزول، پایین قرار می گیرد.)
انسولینوما (تومور پانکراسی)
برای اینک ه بتوانید سطح قند خون خود را به میزان نرمال نگه دارید، لازم است تا مراقبت های لازم را انجام دهید تا میزان قند خون در بدن شما افزایش یا کاهش بیش از حد نداشته باشد و درگیر عوارض جسمانی نشوید.
در بخش بعدی از نوشتار معنی BLOOD SUGAR در آزمایش خون، عوامل افزایش قند خون را بازگو می کنیم.

چگونه قند خون بالا می رود؟
چگونه قند خون بالا می رود؟

هنگامی که در رژیم غذایی خود خوراکی هایی را قرار می دهیم که قند بالایی دارند، باعث می شود تا بدن بیش از مقدار مورد نیاز قند دریافت کن. سوختگی، پاسخ حاد در برابر عفونت، سندروم کوشینگ، نارسایی کلیوی، درمان با دیورتیک و ... به تدریج سبب افزایش قند خون می شود. غده ای در پانکراس وجود دارد که هورمون انسولین را ترشح می کند و هورمون انسولین با تاثیر گذاری بر قند خون، سطح آن را کاهش می دهد. سپس لوزالمعده که نام دیگر آن پانکراس می باشد، می تواند با ترشح انسولین میزان قند خون در بدن را کنترل کند.

اگر انسولین توانایی و عملکرد خود را از دست بدهد یا به اندازه ی لازم ترشح نشود، باعث می شود که فرد با بیماری هایی نظیر دیابت مواجه شود. به همین خاطر توصیه می شود تا به صورت منظم، چکاپ های لازم را انجام دهید تا در صورت وجود مشکل، سریعتر آگاه شوید و برای درمان اقدام کنید. اگر دیرتر برای درمان اقدام کنید، به تدریج اندام های بیشتری درگیر می شود و برای درمان، به فرایند طولانی تر و پیچیده تری نیاز است.

عوارض قند خون پایین

اگر سطح قند خون شما پایین تر از حد نرمال باشد، ممکن است با مسائلی مانند تشنج یا کما مواجه شوید که این شرایط به شدت خطرناک است و می توانید از طریق کنترل قند خون این مسئله را کنترل کنید و درگیر آن نشوید. اگر متوجه شدید که میزان قند خون شما پایین تر از حد نرمال است، فورا با متخصص در میان بگذارید و برای درمان اقدام کنید.

سطح نرمال قند خون

به صورت کلی سطح نرمال قند خون شامل مقادیری می شود که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:
بند ناف : ۴۵ تا ۹۶ میلی ‌گرم در دسی‌لیتر
نوزاد نارس : ۲۰ تا ۶۰ میلی گرم در دسی لیتر
نوزاد: ۳۰ تا ۶۰ میلی گرم در دسی لیتر
اطفال زیر ۲ سال : ۶۰ تا ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر
کودکان بالای دو سال و بزرگسالان : ۷۰ تا ۱۱۰ میلی گرم در دسی لیتر
لازم به ذکر است که مقادیر طبیعی پس از ۵۰ سالگی افزایش می یابد.

کنترل قند خون

برای کنترل قند خون لازم است تا به صورت روزانه از طریق دستگاه های تست قند خون به نام گلوکومتر یا گلوکز سنج، وضعیت خود را بررسی کنید و اگر بالاتر یا پایین تر از حد نرمال بود، اقدامات لازم را انجام دهید. می توان از طریق تزریق انسولین به صورت روزانه میزان قند خون را تنظیم کرد و هر چند ماه طبق دستور متخصص برای چکاپ کلی آزمایش خون بدهید تا بتوانید از وضعیت خود اطمینان حاصل کنید. به صورت کلی قند خون در افراد سالم، پیش دیابت و دیابتی متفاوت است که در ادامه به تفسیر آن می پردازیم:
قند خون در فرد سالم: FBS<100 . PPG<140
قند خون در مرحله پیش دیابت:. PPG: 140-199 FBS: 100-125
قند خون در بیمار دیابت: FBS>126 . PPG>200

درمان قند خون
درمان قند خون

در ابتدا زمانی که با علائمی غیر عادی مواجه می شوید، به متخصص مراجعه می کنید و طبق دستورات وی آزمایشاتی را می دهید تا از وضعیت بدنی شما مطلع شود و راهکارهای لازم را ارائه دهد. البته اگر بالای ۴۵ سال سن داشته باشید، دچار اضافه وزن باشید یا فشار خون بالایی داشته باشید، احتمال این که پزشک درخواست آزمایش بدهد، بیشتر است. سپس بعد از انجام معاینه در صورتی که قند خون بالاتر یا پایین تر از حد نرمال داشته باشید، پزشک با استفاده از داروهای خاص و رژیم غذایی متناسب سعی در تنظیم قند خون می کند و از پیشرفت آن جلوگیری می کند.

به همین خاطر توصیه می شود اگر متوجه علائمی غیر طبیعی شدید، فورا به متخصص مراجعه کنید. زیرا اگر برای درمان اقدام نکنید، به تدریج این مسئله شدت بیشتری پیدا می کند و اندام های مختلف بدن مانند کلیه و چشم ها را درگیر می کند. اما اگر به موقع برای درمان اقدام کنید، می توانید به خوبی این مسئله را مدیریت کنید و از طریق فعالیت های بدنی، داروهای مفید و رژیم غذایی متناسب، قند خون خود را تنظیم کنید.

سوالات متداول

دیابت چه علائمی دارد؟

پاسخ: اختلال در دید
اختلال در نعوظ و مسائل جنسی
احساس گرسنگی و تشنگی
ضعف و خستگی
تکرر ادرار
خشکی پوست

دیابت ملیتوس چیست؟

پاسخ: این نوع دیابت که نام دیگر آن دیابت قندی است، به بیماری هایی اشاره دارد که بر استفاده بدن از گلوکز تاثیر می گذارد. مانند دیابت نوع یک، دیابت نوع دو و دیابت بارداری. علت دیابت بر اساس نوع آن متفاوت است، اما به صورت کلی هر نوع دیابت می تواند منجر به قند اضافی در خون شود.

آزمایش تحمل گلوکز چیست؟

پاسخ: این نوع آزمایش با نام آزمایش تلرانس گلوکز نیز معروف است. برای تشخیص دیابت باداری و دیابت نوع دو استفاده می شود. روش انجام این آزمایش با آزمایش های دیگر متفاوت است و بدین صورت است که در چند مرحله انجام می شود و در مرحله ی اول، فرد باید ناشتا باشد. در مرحله ی بعد، نوشیدنی شیرین با مقدار مشخصی گلوکز مصرف می کند و سپس بعد از گذشت یک تا سه ساعت، مجددا آزمایش می دهد.

چه عواملی منجر به افزایش قند خون می شود؟

پاسخ: آکرومگالی، کبد چرب غیر الکلی، سرطان و التهاب لوزالمعده، رژیم غذایی نامتناسب، سندروم کوشینگ و ... از جمله مسائلی هستند که باعث افزایش قند خون می شوند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*