ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

استراحت بین درس خواندن

وقفه های کوتاه و استراحت بین درس خواندن برای بهره وری بیشتر شما در امر تحصیل و آموزش بسیار مفید است. ممکن است فکر کنید که راز بازدهی بیشتر در درس خواندن این است که خود را به سمت کار و تلاش بیشتر فشار دهید و استراحت را به زمانی موکول کنید که تمام موارد موجود در لیست کارهایتان را انجام داده باشید. اما حقیقت این است که هشت تا 10 ساعت مطالعه ی مداوم واقع بینانه نیست. و بنابراین، اگر واقعاً می خواهید در طول روز بازدهی بیشتری از مطالعه ی خود داشته باشید بهتر است چند وعده استراحت در برنامه ی روزانه ی خود قرار دهید. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره تحصیلی مشورت بخواهید.

تماس با مشاور

 

فواید استراحت بین درس خواندن

ممکن است غیر منطقی به نظر برسد اما استراحت اثر بخش بخشی ضروری از سازنده بودن تلاش های شما در مسیر آموزش و یادگیری است. اما چرا زمان‌ بندی برای استراحت‌ های منظم این قدر برای بهره‌وری شما مفید است و چگونه می‌توانید از استراحت‌ها در طول روز برای انجام کارهای بیشتر با بازدهی بهتر استفاده کنید؟

1-افزایش تمرکز

آیا تا به حال متوجه شده اید که هر چه بیشتر روی یک موضوع مهم و پر چالش کار می کنید تمرکز خود را از دست می دهید؟ بله شما تنها نیستید. تحقیقات نشان داد که توجه و تمرکز افراد، زمانی که یک کار را برای مدت طولانی انجام می دهند کاهش می یابد و با کاهش میزان تمرکز و توجه شما، توانایی شما برای یادگیری کاهش می یابد. اما این مطالعه هم چنین نشان داد که استراحت های کوتاه در میان درس خواندن به شما امکان می دهد مهارت تمرکز و توجه خود را در طول زمان بهتر حفظ کنید. به عنوان مثال، فرض کنید یک جلسه دو ساعته با همکارانتان برنامه ریزی شده است. اگر سعی کنید تمام این دو ساعت را بدون وقفه پشت سر بگذارید، پس از مدت زمان کوتاهی تمرکز شما روی جلسه کمتر می‌شود و متوجه می شوید نسبت به دقایق آغازین جلسه تمرکز کمتری رو موضوعات مختلف مورد بحث در جلسه دارید. اما برنامه‌ریزی چند استراحت در طول جلسه (به عنوان مثال، تنفس پنج دقیقه‌ای هر 30 دقیقه) به شما امکان می‌دهد تمرکز و توجه بهتری را در طول دو ساعت حفظ کنید و در نتیجه جلسه شما سازنده‌ تر خواهد بود.برای آشنایی با آداب درس خواندن کلیک کنید. زمانی که روی یک درس یا موضوع مهم و سخت کار می کنید، حفظ تمرکز تنها زمانی سخت تر می شود که روی آن موضوع بیشتر از حد توان خود کار کنید. بنابراین، اگر درسی دارید که بخش زیادی از زمان شما را می گیرد، حتماً استراحت های منظمی را برنامه ریزی کنید و به خودتان فضای لازم برای متمرکز ماندن بدهید.
استراحت بین درس خواندن

2-بهبود عملکرد مغز با استراحت بین درس خواندن

بهره وری صرفا به معنای انجام کارها نیست و روش صحیح درس خواندن به معنای مطالعه ی هرچه بیشتر یا خود را در فشار و تنگنا قرار دادن نیست بلکه بازدهی و نتیجه ای که شما از درس خواندن خود می گیرید مهم است و اگر می خواهید بازدهی بالایی از درس خواندن خود داشته باشید، باید در مواقع نیاز استراحت کنید. استراحت کردن با عملکرد بهتر مغز و افزایش توان یادگیری و به خاطر سپاری اطلاعات جدید مرتبط است و جالب است بدانید برای بهبود عملکرد مغزی و افزایش توان یادگیری شما مجبور نیستید ساعت های متوالی پشت میز بنشینید و بی وقفه مطالعه کنید. بلکه دقیقا برعکس آنچه که شما فکر می کنید، برای افزایش توان یادگیری مغز شما نیاز به استراحت های کوتاه مدت دارد تا بتواند مطالب جدید را در خود جمع بندی و تثبیت کند. استراحت های کوتاه می تواند به سادگی بلند شدن از روی میز برای انجام حرکات کششی یا استراحت سریع برای خوردن یک فنجان قهوه باشد اما تأثیر مثبتی را در نحوه ی عملکرد نیمکره های مغز شما بر جای می گذارد که این موضوع به نوبه ی خود باعث بهبود عملکرد آن می‌شود. بنابراین، می‌خواهید نه تنها مطالب بیشتری را مطالعه کنید، بلکه می‌خواهید در سطح بالاتر با بازدهی بیشتر نیز کار کنید؟ مطمئن شوید که در طول روز به طور منظم و کوتاه بین درس خواندن استراحت می کنید.

3-افزایش خلاقیت در حل مسائل

هنگامی که با یک مسئله ی دشوار روبرو می شوید که پس از فکر کردن بسیار تصور می کنید آن مسئله غیر قابل حل است، ممکن است وسوسه شوید که به خودتان فشار بیاورید تا بیشتر روی آن کار کنید تا زمانی که آن را واقعا بفهمید و راه حلی پیدا کنید. اما مشکلات پیچیده به راه‌حل‌های خلاقانه نیاز دارند و بهترین راه برای استفاده از خلاقیت شما برای یافتن این راه‌حل‌ها این است که به خودتان مدت کوتاهی استراحت دهید.برای آشنایی با فواید استراحت مغز کلیک کنید. یک مطالعه ی روانپزشکی در سال 2017 نشان داد که جابجایی بین وظایف (به عنوان مثال، استراحت از مطالعه و تمرکز روی چیز دیگری) تثبیت شناختی را کاهش می‌دهد و تفکر واگرا و همگرای مغز را تقویت می‌کند. بدین صورت عناصر حیاتی در خلاقیت تقویت می شوند. اساساً، هنگامی که از یک کار سخت استراحت می‌کنید، مغز شما روی آن کار تمرکز نمی‌کند و در پس زمینه ی ذهنتان خلاقانه‌ تر فکر می‌کند. بنابراین، وقتی به همان مسئله برمی‌گردید، نگاه کردن به آن به شیوه‌ای جدید و تفکر خلاق آسان‌تر می‌شود و یافتن راه‌حل جدید و نوآورانه در این صورت به سادگی و خود به خود اتفاق می افتد.

4-کاهش استرس

زمانی که کاملاً استرس دارید و تحت فشار هستید درس خواندن و یادگیری با بازدهی خوب بسیار سخت است. بنابراین، اگر می خواهید بهره وری را افزایش دهید، باید راه هایی برای کاهش استرس بیابید. راهی عالی برای کاهش استرس در هنگام درس خواندن برای امتحانات یا آزمون های مهم استراحت کردن کوتاه و برنامه ریزی شده است. تحقیقات روانشناسان نشان می‌دهد که استراحت های برنامه ریزی شده می‌تواند به کاهش استرس در مطالعه و در شرایط اماده شدن برای امتحانات کمک کند و هر چه استرس کمتری در هنگام مطالعه داشته باشید، یادگیری مطالب و تثبیت ان ها در ذهن آسان‌تر است. بنابراین، با استراحت در طول روز، می توانید استرس خود را بهتر مدیریت کنید و بهره وری خود را در این فرآیند افزایش دهید.  

پیشنهاداتی برای استراحت بین درس خواندن

برای بهره وری بیشتر لازم نیست تمام روز، هر روز مطالعه کنید و در واقع استراحت کردن در واقع بخش اساسی بهره وری است. و اکنون که می‌دانید استراحت‌ها چگونه به بهره‌وری کمک می‌کنند - و چگونه از استراحت‌های خود برای بهره‌وری بیشتر استفاده کنید - تمام کاری که باید انجام دهید باقی مانده است؟ مطمئن شوید که برای استراحت در طول روز برنامه ریزی کرده اید - و در نتیجه بهره وری خود را به شدت افزایش دهید. آیا برای بهره وری بیشتر در درس خواندن آماده هستید ؟ در ادامه ی مقاله چند راه برای استفاده حداکثری از زمان استراحت برای درمان خستگی ذهن امده است.

1-بیرون رفتن از محل مطالعه

اگر می‌خواهید بیشترین بهره‌وری را در مطالعه ی خود داشته باشید، از زمان استراحت خود برای بیرون رفتن از محل مطالعه استفاده کنید. شما می توانید در وقفه های کوتاهی که بین درس خواندن خود ایجاد می کنید برای بیرون رفتن و هوا خوردن در حیاط یا باغچه تان یا حتی آب دادن به گل های خانگی استفاده کنید. حتی می توانید به حیوان خانگی خود سری بزنید و یک ربع را با او بگذرانید. تحقیقات نشان داده است بیرون رفتن از محل مطالعه زمانی که برای امتحانات اماده می شوید و استرس زیادی هم دارید تاثیر به سزایی در افزایش بهره وری مطالعه دارد.

2-چرت زدن کوتاه مدت بهترین استراحت بین درس خواندن

حتی یک چرت 20 دقیقه ای می تواند احساس شادابی و آمادگی برای شروع مجدد مطالعه به شما بدهد. چرت زدن به سلول های مغز شما اجازه می دهد تا افکار ذخیره شده ی شما را پردازش و سازماندهی مجدد کنند. این کار به افزایش قدرت یادگیری مغز می انجامد.  شما اساساً به مغز خود از اطلاعات دریافتی استراحت می دهید، بنابراین می تواند آن چه را که قبلاً وجود دارد پردازش کند.

3-یک زنگ هشدار تنظیم کنید

اگر مدام استراحت کردن را فراموش کردید، یک زنگ هشدار تنظیم کنید. این به شما یادآوری می کند که برنامه ی مطالعه ی خود را به موقع رها کنید و بیش از حد خود را خسته نکنید زیرا در صورت درس خواندن با احساس خستگی مزمن شما چیزی یاد نخواهید گرفت. می‌توانید زنگ دیگری تنظیم کنید تا به شما بگوید چه زمانی دوباره به محل مطالعه ی خود برگردید.
استراحت بین مطالعه


4-قدم زدن

پیاده روی فواید بسیاری برای سلامتی دارد، نه تنها برای بدن، بلکه برای ذهن. لازم نیست پیاده روی تند باشد. تغییر در مناظر و جذب مقداری ویتامین D برای شما معجزه می کند.قدم زدن ارام به مدت بیست دقیقه می تواند ذهن شما را ارام کند فضای خستگی را از شما دور کند و به شما در آرامش ذهن کمک می کند و باعث می شود با انگیزه و انرژی مضاعفی به برنامه ی مطالعه ی خود برگردید.

5-استراحت برای ذهن آگاهی بیشتر

آیا می خواهید با احساس سرزندگی، شادابی و آمادگی برای انجام کارها به محل مطالعه ی خود بازگردید؟ استراحت خود را به مدیتیشن و انجام تمرین های ذهن اگاهی بگذرانید. مدیتیشن با همه چیز مرتبط است، از بهبود تمرکز تا کنترل استرس و افزایش خلاقیت، که همگی باعث افزایش بهره‌وری می‌شوند. فضایی را نیز برای کمی وقت بدون اینترنت ایجاد کنید. اکثر مردم مرور اینترنت را یک فعالیت غیرمولد می دانند. حتی بسیاری از دانش اموزان زمان استراحت کوتاه خود را به چک کردن شبکه های اجتماعی خود اختصاص می دهند و تصور می کنند که این کار انرزی ذهنی زیادی از انان نمی گیرد و بازی کردن با موبایل را به اشتباه نوعی سرگرمی و استراحت برای خود در نظر می گیرند اما، همانطور که مشخص است، استراحت برای گشت و گذار در اینترنت ممکن است خستگی شما را بیشتر کند.

6-عدم استفاده از شبکه های اجتماعی

یک مطالعه نشان داد که «مرور شبکه های اجتماعی در زمان استراحت» در واقع ظرفیت ذهنی فرد را برای یادگیری کم می‌کند و تمرکز را نیز به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. فقط مطمئن شوید که مرور شبکه های اجتماعی خود را تحت کنترل نگه دارید؛ گشت و گذار در اینترنت برای چند دقیقه می تواند ظرفیت ذهنی را بازیابی کند و به شما کمک کند تا با احساس شادابی به وظیفه خود بازگردید - اما صرف ساعت ها در روز بدون فکر در پیمایش رسانه های اجتماعی به بهره وری شما کمک نمی کند. بلکه آن را کاهش می دهد. در این رابطه مطالعه مقاله موفقیت در کنکور سراسری پیشنهاد می شود.  

مدت هر استراحت بین درس خواندن

همان طور که در بالا ذکر شد، استراحت های طولانی تر می تواند بر بهره وری شما تأثیر منفی بگذارد. پنج دقیقه تا 30 دقیقه استراحت یک انتخاب ایده آل است. این یک راه عالی برای آرامش است، هم چنین بیست دقیقه استراحت پس از یک ساعت درس خواندن نیز می تواند گزینه ی مناسبی باشد. در استراحت بین دروس ما چند نوع الگو داریم می توانید طبق شناختی که از خودتان دارید هر کدام از الگوهای استراحت بین مطالعه را که با ان راحت تر هستید انتخاب کنید:
  1. افرادی که سریع خسته می‌شوند می‌توانند بعد از هر 30 دقیقه مطالعه، به‌اندازه 5 دقیقه استراحت کنند.
  2. الگوی 60 به 10 : یعنی به ازای هر 60 دقیقه مطالعه، 10 دقیقه استراحت می‌کنید.
  3. الگوی 120 دقیقه به 15 دقیقه: یعنی به ازای هر 2 ساعت مطالعه، یک ربع را به استراحت اختصاص می‌دهید.
  4. بعد از 3-4 ساعت مطالعه، نیم ساعت تا 45 دقیقه را به‌جز استراحت‌های عادی می‌توانید به ناهار و نماز اختصاص دهید.
  5. پس از هر 4-5 ساعت مطالعه بعد از ناهار می‌توانید 45 دقیقه تا 1 ساعت را به خوردن عصرانه، حمام رفتن، دیدن فیلم، رفتن به اینترنت یا هر کار دلخواه دیگری اختصاص دهید.
  6. بعد از 3-4 ساعت بعدی هم می‌توانید 45 دقیقه تا 1 ساعت را به رفتن برای شام اختصاص دهید.
با این الگوهایی که ذکر شد چیزی حدود 10 ساعت مطالعه مفید خواهید داشت که اگر در استراحت‌ها صرفه‌جویی کنید می‌توانید ساعت مطالعه‌ تان را تا 12 ساعت هم ارتقا دهید. تنظیم ساعات مطالعه و استراحت هنگام برنامه ریزی برای کنکور بسیار مهم است.  

سخن آخر

سخت کار کردن می تواند از نظر احساسی و ذهنی خسته کننده باشد. این می تواند منجر به فرسودگی تحصیلی شود که بر نمرات شما و هم چنین زندگی شخصی شما تأثیر منفی خواهد گذاشت. برای انجام کاری که شما را خوشحال می کند، وقت بگذارید. در طول روز استراحت کنید. چه پیاده‌روی، گوش دادن به موسیقی ، تماشای فیلم - هر چیزی که حواس‌پرتی کوتاهی ایجاد کند از هر چیزی که شما را تحت فشار قرار می‌دهد، برای افزایش شادی شما ضروری است. فقط مطمئن شوید که این یک حواس پرتی سالم است! با ایجاد وقفه های مطالعه ی سالم، از برنامه ی درسی و کار معمول خود فاصله بگیرید. شما باید ذهن خود را تازه کنید و برای روزی که استراحت های کوتاه را در نظر می گیرید آماده شوید. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی مشورت بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*