ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت بوی بد دهان کودک و راهکا

یکی از مشکلات جدی که بعضی از خانواده‌ها با آن درگیر هستند، بوی بد دهان کودک است که در بسیاری از مواقع تبدیل به یک چالش بزرگ می‌شود و زمانی که دیگران این موضوع را به آن‌ها تذکر می‌دهند، مشکل دوچندان می‌گردد. تذکر این مسئله موجب شرمساری و ناراحتی زیادی خواهد شد و حتی خود کودک را نیز با مشکلات روحی و روانی متعددی مواجه می‌کند. عوامل مختلفی از جمله عفونت، باکتری‌های سطح زبان و بیماری‌های دهان و دندان می‌تواند در این موضوع نقش داشته باشند. از آن جایی که کودکان به دلیل سن کم نمی‌توانند به حل و درمان مشکل خود بپردازند، نقش والدین و مراقبین اصلی کودک بسیار پر رنگ است. در نظر داشته باشید که این مسئله می تواند در اعتماد به نفس و ارتباطات کودک اثر منفی داشته باشد. در چنین شرایطی می توان علاوه بر درمان این عارضه، از طریق مشورت با مشاوران کودک راهکارهای مناسبی برای افزایش اعتماد به نفس کودکان آموخت. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.

 تماس با مشاور

بوی بد دهان کودک یا هالیتوزیس چیست؟

بد بو بودن دهان کودکان به حالتی گفته می‌شود که کودک نفس بدبویی داشته و این شرایط ثابت است و حتی با مسواک زدن نیز از بین نمی‌رود. یکی از مسائلی که باعث تشدید وضعیت بوی بد دهان در کودک می‌شود، این است که آن‌ها توجه چندانی به مسواک زدن ندارند. کودکان کوچکتر نیز، توانایی این کار را نداشته و مسواک زدن برای آن‌ها، برعهده مراقبینشان است. توجه داشته باشید که والدین و مراقبین اصلی کودک در کاهش و بهبود این وضعیت نقش موثری دارند و باید بتوانند به خوبی از کودک خود مراقبت کنند. باید در نظر داشت که تامین سلامت جزء نیــازهای اولیه و اساسی کودکان است که نباید در مورد آن سهل انگاری صورت گیرد.

 

اینفوگرافیک علت بوی بد دهان کودک

اینفوگرافیک علت بوی بد دهان کودک

دلایل بوی بد دهان کودک

اگر فرزندتان برای مدت طولانی دهانش بوی بدی می‌دهد، بهتر است با یک متخصص دهان و دندان مشورت کنید. بااین‌حال برخی دلایل شایع برای بوی بد دهان شامل موارد زیر هستند.

عفونت

ایجاد چرک و عفونت از مشکلات رایج در دوران کودکی است. یکی از نشانه‌های عفونت نیز، وجود بوی بد دهان می‌باشد. این عفونت می‌تواند در تمامی بخش‌های مسیر تنفس کودک وجود داشته باشد. چنانچه سینوس‌ها دچار عفونت شده باشند، علائمی نظیر سرما خوردگی در کودکان مانند سوزش، آب ریزش بینی و گلودرد در کودک ایجاد می‌شود. در این شرایط با افزایش ترشحات پشت حلق، محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها ایجادشده و با تجمع باکتری‌ها، دهان کودک بوی بدی خواهد داشت.

یکی دیگر از مشکلات مربوط به عفونت، عفونت لوزه‌ها در کودکان است. اگر احساس می‌کنید که لوزه‌های کودکتان دارای التهاب یا ورم شده است و یا لکه‌های سفیدرنگی بر روی لوزه‌ها مشاهده می‌کنید؛ بدانید که بوی بد دهان کودک به دلیل تجمع باکتری در لوزه‌ها است. برای درمان عفونت‌ها، نیاز است که کودک زیر نظر پزشک متخصص به مصرف آنتی‌بیوتیک اقدام کند. برای کسب اطلاعات در خصوص مــصرف آنتی بیوتیک در کودکان کلیک کنید.

بیماری‌های دهان و دندان از علل بوی بد دهان کودک

وجود یک زخم در دهان کودک، دندان پوسیده و یا حتی مسواک نزدن مرتب، باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود. تا قبل از ایجاد چنین مشکلاتی برای کودکتان، می‌توانید با انجام کارهایی نظیر چکاپ‌های مرتب، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، از بروز آن‌ها پیشگیری کنید. اما در صورت ابتلا به چنین وضعیتی، باید برای معالجه به متخصصین دهان و دندان مراجعه نمایید. امروزه استفاده از زغــال فعال برای دندان رواج یافته است. پیشنهاد می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مزایا و معایب آن مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

خشک شدن دهان

ترشحات بزاق، از عوامل کنترل ایمنی در بدن هر فرد است. بزاق برای کنترل عفونت محیط دهان و دندان و همچنین جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها، نقش به سزایی دارد. درنتیجه خشکی دهان و کاهش میزان بزاق، باعث بروز مشکلات مختلفی در محیط دهان و دندان خواهد شد. اگر کودکتان با دهان نفس می‌کشد و یا کمتر آب می‌خورد، احتمالاً بزاق دهان وی خشک خواهد شد و به دنبال آن بوی بدی در دهانش ایجاد می‌شود. باید توجه داشت که مــراقبت از دندان شیری همانند دندان های دایمی ضرورت دارد.

مزاحمت اجسام خارجی و آلودگی هوا

قرار گرفتن هر مانعی در مسیر تنفس کودک، می‌تواند باعث ایجاد بوی بد دهان شود. اجزاء ریز اسباب‌بازی‌ها، دستمال‌کاغذی و یا هر شی‌ء دیگری، ممکن است در بینی کودکتان گیر کرده باشد. اگر به چنین موضوعی در کودک خود شک کرده‌اید، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید. معاینه مسیر تنفس توسط پزشک و خارج کردن اشیا احتمالی، باعث می‌شود که هم بوی بد دهان از بین برود و هم از بروز مشکلات جدی‌تری مانند عفونت جلوگیری شود. حتی آلودگی هوا نیز می تواند موجب مشکلات تنفسی شده و عفونت ایجاد نماید. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله راه های مقابله با آلودگی هوا را مطالعه فرمایید.

باکتری‌های سطح زبان از علل بوی بد دهان کودک

سطح زبان یکی از مهم‌ترین مکان‌ها برای تجمع باکتری‌هاست. به همین خاطر نظافت زبان در هر نوبت مسواک زدن، به‌اندازه نظافت دندان‌ها مهم است

برای اطلاع بیشتر در زمینه مسواک زدن کودک کلیک کنید.

مصرف داروها

مصرف آنتی بیوتیک و یا داروهای اعصاب و روان مانند داروهای ضــد افسردگی برای یک بازه زمانی نسبتا طولانی، باعث ایجاد خشکی دهان، مزه تلخ در دهان و بوی بد خواهد شد.

 

تشخیص بوی بد دهان کودک توسط پزشک

دقیق‌ترین راه تشخیص بوی بد دهان، استفاده از دستگاه هالیمتر است که یک لوله انعطاف‌پذیر می‌باشد. لوله را وارد دهان یا بینی فرد می‌کنند و کودک برای 10 ثانیه نفسش را نگه می‌دارد. میزان گاز سولفید هیدروژن توسط هالیمتر اندازه‌گیری شده و اگر میزان آن، بالاتر از 75 باشد، بوی بد دهان تشخیص گذاری می‌شود.

یک راه دیگر تشخیص بوی بد دهان، این است که پزشک در فاصله 12 سانتیمتر از کودک قرار می‌گیرد و از او می‌خواهد که بازدم انجام دهد. سپس شدت بوی بد، بر اساس نظر پزشک نمره‌ای بین 1 تا 5 می‌گیرد.

 

روش‌های درمان بوی بد دهان کودک

رعایت مسائل بهداشتی

بر مسواک زدن کودکان نظارت داشته باشید. اگر کودکتان سنش کمتر از این است که خودش مسواک بزند، سعی کنید این کار را برای آن‌ها انجام دهید و یا به او آموزش دهید که خود این کار را انجام دهد. مسواک زدن می‌بایست پس از هر وعده غذایی و شب‌ها پیش از خواب انجام شود.

اگر کودکتان عادت دارد، انگشت یا هر چیز دیگری را وارد دهانش کند، سعی کنید این عادت را در او از بین ببرید. وارد کردن هر جسم خارجی به دهان خطرات بسیاری برای کودک خواهد داشت که ساده‌ترین آن‌ها، کج شدن دندان و یکی از دشوارترین پیامدها نیز بلعیده شدن اشیا است. از طرفی این اشیا می‌توانند باعث انتقال عفونت به دهان کودک شده و بوی بدی را ایجاد کنند.برای اطلاع بیشتر در زمینه آمــوزش به کودکان کلیک کنید.

تغذیه مناسب از راهکارهای درمان بوی بد دهان کودک

همان‌طور که گفته شد، نوشیدن آب کافی باعث ترشح بزاق و رفع بسیاری از مشکلات دهان و دندان می‌شود. مصرف تنقلات و مواد شیرین، ممکن است باعث به وجود آمدن پوسیدگی‌ها و مشکلات دندانی بشود. به همین خاطر توصیه می‌گردد که با مصرف مواد غذایی و تغــذیه سالم، از بروز این مشکلات جلوگیری شود.

معاینات پزشکی

اگر به وجود میکروب و یا هر عامل دیگری در بوی بد دهان کودکتان شک دارید، بهتر است از یک پزشک کمک بگیرید. همچنین انجام معاینه‌های دوره‌ای مرتب، باعث کاهش مشکلات مربوط به دهان و دندان می‌شود.

 

کلام آخر

گاها مشاهده شده است که کودکان به خاطر اینکه دیگران به آن‌ها نگویند دهانت بوی بدی می‌دهد از حضور در جمع خودداری می‌کنند و به خاطر کناره گیری از جمع دوستان و حتی خانواده با خشم و عصبانیت درونی مواجه می‌شوند. در پی این اتفاق کودکان دچار مشکلات روحی و روانی از جمله کمــرویی کودکان خواهند شد که در این راه لازم است والدین در کنار مراجعه به دکتر متخصص، از مشاوره کودک نیز بهره مند شوند تا به کاهش مشکلات کودک خود کمک کنند.

مشاوران حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه یاریگر شما باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی این مرکز کلیک کنید.

 

سؤالات متداول

بوی بد دهان در کودکان چه دلایلی دارد؟

بروز عفونت در گلو یا سینوس‌ها، خشکی دهان، دندان‌های خراب و بی‌توجهی به مسواک زدن، باعث بروز بوی بد دهان می‌شود.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*