ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت بی ‌حوصلگی | دلایل و درمان بی حوصلگی در زنان و مردان

بسیاری از افراد در مورد علت بی ‌حوصلگی و روش‌های درمان بی حوصلگی از روانشناسان سؤال می‌پرسند. در واقع کسالت و بی‌حوصلگی می‌تواند یکی از علائم اصلی مشکلات مرتبط با سلامت روان باشد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به افسردگی اشاره کرد. تلاش برای رفع احساس بی‌حوصلگی به افراد کمک می‌کند تا از ابتلا به اختلالات روانی پیشگیری کرده و سطح رضایت از زندگی خود را بهبود بخشند. در این راه لازم است که ابتدا راهکارهای عمومی برای درمان بی حوصلگی خود را در پیش بگیرید و در صورتی که به نتیجه دلخواه نرسیدید با انجام مشاوره افسردگی به بهبود وضعیت خود کمک کنید. ما در ادامه به طور جامع‌تری در مورد علت بی حوصلگی و روش‌های درمان آن صحبت کرده‌ایم پس تا انتها با ما همراه باشید.

تماس با مشاور

                                            

بی‌حوصلگی و کسالت به چه معناست و چه دلایلی دارد؟

بی‌حوصلگی و کسالت احساس رایجی است که همه افراد در طول عمر خود به طور طبیعی آن را تجربه می‌کنند. این احساس در واقع به معنای لذت نبردن از وضعیت موجود و بی‌علاقگی نسبت به انجام فعالیت‌هاست. بی‌حوصلگی می‌تواند در موقعیت‌های مختلف و به دلایل گوناگونی به سراغ شما بیاید. برای مثال ممکن است زمانی که بسیار پرانرژی و سرحال هستید در وضعیتی قرار بگیرید که نتوانید انرژی خود را تخلیه نمایید و همین امر باعث شود که نسبت به موقعیتی که در آن قرار دارید حس بی‌حوصلگی و کسالت را تجربه کنید. در مقابل ممکن است زمانی که از نظر روحی خلق پایینی را تجربه می‌کنید و غمگین هستید نیز به طور کل دچار بی‌حوصلگی شوید و هیچ فعالیت خاصی نتواند احساس لذت کافی را در شما ایجاد نماید.

همچنین کودکان و نوجوانان نیز بیش از سایر افراد این مسئله را تجربه می‌کنند چراکه آن‌ها انرژی بیشتری دارند و وجود روحیاتی نظیر ماجراجویی و کنجکاوی در آن‌ها باعث می‌شود که هنگام قرار گرفتن در موقعیت‌های جدی و رسمی دائماً از بی‌حوصلگی شکایت کنند که این مسئله در اکثر موارد طبیعی به نظر می‌رسد. به طور کلی نیافتن مجرای مناسب برای تخلیه انرژی خود، غمگینی، دچار بودن به مشکلات خلقی نظیر افسردگی و وجود مشکلاتی در تمرکز به عنوان علل بی‌حوصلگی شناخته می‌شوند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه علائم افسردگی کلیک کنید.

علائم بی حوصلگی چیست؟

بی حوصلگی با یک احساس پوچی و همچنین احساس ناامیدی از آن پوچی مشخص می شود. زمانی که حوصله تان سر می رود، ممکن است دامنه توجه محدودی داشته باشید و نسبت به اتفاقات اطرافتان بی علاقگی نشان دهید. همچنین ممکن است احساس بی تفاوتی، خستگی، عصبی بودن یا پریشان حالی کنید. در برخی موارد، بی حوصلگی می تواند تمرکز را چالش برانگیزتر کرده و باعث شود که شما احساس استرس یا حواس پرتی زیادی کنید.

علامت اصلی که در واقع زیربنای بی‌حوصلگی و کسالت را تشکیل می‌دهد همان احساس پوچی و بی‌معنایی موقعیت موجود است. وقتی فرد دچار احساس پوچی می‌شود معنایی در انجام فعالیت‌های پیرامون خود نمی‌بیند و در نتیجه تلاش می‌کند تا بیکار بنشیند و دست به انجام هیچ کاری نزند. همین امر منجر به احساس ناکامی هرچه بیشتر می‌شود و می‌تواند میزان نارضایتی فرد را بیشتر و بیشتر ‌کند. از جمله دیگر علائم بی‌حوصلگی می‌توان به بهم ریختن چرخه خواب و بروز مشکلاتی در تغذیه، احساس بی‌انگیزگی و سپردن کنترل زندگی به دست عوامل بیرونی اشاره کرد. 

علت بی حوصلگی

افراد کسالت را متفاوت تشخیص می دهند و تجربه می کنند. در برخی موارد، خستگی ممکن است به دلیل موارد زیر رخ دهد: استراحت یا تغذیه ناکافی، سطوح پایین تحریک ذهنی، عدم انتخاب یا کنترل بر فعالیت های روزانه، عدم وجود علایق تفریحی متنوع و درک نادرست از گذران زمان.

چه زمانی بی حوصلگی نیازمند درمان است؟

در حالی که هیچ درمان پزشکی خاصی برای علت بی حوصلگی وجود ندارد، اگر شما دچار کسالت باشید راه حل های زیادی برای مدیریت آن وجود دارد. بی‌حوصلگی و کسالت برای هرکسی در زندگی به طور معمول در موقعیت‌های گوناگون تجربه می‌شود. این امر مسئله‌ای طبیعی است که به طور خود به خود بهبود می‌یابد. اما برخی افراد به طور افراطی و مکرر با این موضوع روبه‌رو می‌شوند و می‌توان گفت که این مشکل الگوی اصلی زندگی آن‌ها را تشکیل می‌دهد. از آنجایی که بی‌حوصلگی تمایل فرد برای شرکت در فعالیت‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ زندگی کسالت‌بار اغلب به کاهش عملکرد فرد در ابعاد مختلف زندگی نظیر شغل، تحصیل و روابط بین فردی می‌انجامد. متخصصان سلامت روان این وضعیت را به عنوان نشانه‌ای از وجود یک اختلال روانی نظیر افسردگی در نظر می‌گیرند که به مداخلات حرفه‌ای نیازمند است.

پیوستن به یک باشگاه می تواند راه خوبی برای خنثی کردن خستگی شما باشد. کلوپ های مطالعه، گروه های سرگرمی یا گروه های ورزشی همگی مکان های خوبی برای شروع هستند. شرکت در یک گروه اجتماعی که فعالیت ها یا گردش ها را سازماندهی می کند، یکی دیگر از گزینه های عالی است.

برای اطلاع بیشتر در زمینه درمان افسردگی کلیک کنید.

 

علت بی ‌حوصلگی و درمان آن

درمان خاص و واحدی برای رفع علت بی حوصلگی وجود ندارد چراکه این موضوع می‌تواند از علل و عوامل گوناگونی نشات بگیرد و از همین رو درمان نیز متناسب با این علل متفاوت خواهد بود. برای مثال ممکن است که شما فرد تنوع طلبی بوده و هیجان خواهی زیادی در زندگی داشته باشید همین امر باعث می‌شود که قرار گرفتن در موقعیت‌های تکراری شما را بی‌حوصله کند. در این شرایط روانشناسان با دادن بینش بیشتر در مورد صفات شخصیتی غالب در وجود شما کمک می‌کنند تا بتوانید عادات و سرگرمی‌های جدیدی را در زندگی خود خلق نمایید و از یکنواختی زندگی بکاهید.

اما اگر بی‌حوصلگی شما به وضعیتی افراطی و بیمارگون تبدیل شده باشد و از افسردگی ناشی شود، درمان افسردگی در اولویت قرار می‌گیرد. درمان‌های شناختی-رفتاری با ارزیابی افکار زیربنایی ایجاد کننده مشکلات روانی و ارائه تمرین‌های رفتاری به فرد کمک می‌کنند تا بتواند اصلاحاتی در زندگی خود به وجود بیاورد که در پی آن احساسات خوشایند بیشتری را تجربه کند و در نهایت بی‌حوصلگی کم‌تر و نشاط بیشتری تجربه شود.

برای اینکه بتوانید بهترین روش درمانی را برای بهبود احساس کسالت و رفع علت بی حوصلگی تجربه نمایید لازم است که ابتدا برای ارزیابی دقیق وضعیت خود به یک روانشناس مراجعه نمایید و در صورت لزوم جلسات روان‌درمانی را پیگیری کنید.

جلوگیری از بی حوصلگی

در اینجا چند نکته ساده وجود دارد که می توانید از آن ها برای جلوگیری از بروز علت بی حوصلگی و خستگی استفاده کنید: شرایطی را که در آن شما یا فرزندتان خسته شده اید را یادداشت کنید. به زمان روز، مکان و فعالیت های قبل از خستگی توجه کنید تا بتوانید از آن شرایط اجتناب کنید یا برای کسالت احتمالی در آینده آماده شوید.

با افزودن یک عنصر منحصر به فرد، کارهای روتین را جالب تر کنید. به عنوان مثال، کارهای زمان بندی را شروع کنید تا ببینید با چه سرعتی می توانید آن ها را انجام دهید. چندین کار تکراری را ترکیب کنید تا بتوان آن ها را با هم انجام داد. کارهای بزرگ تر را به کارهای کوچک تر تقسیم کنید و در نقاط عطف کلیدی برای استراحت یا پاداش برنامه ریزی کنید.

فهرستی از فعالیت‌ها ایجاد کنید تا در هنگام بروز خستگی، آن‌ها را امتحان کنید. اگر عضوی از خانواده مانند شما کسی است که احساس بی حوصلگی می کند، سعی کنید این لیست را با هم ایجاد کنید. محل خاصی را در نظر بگیرید که در آن شما یا فرزندتان بتوانید فعالیت هایی را که مخصوصاً برای مبارزه با کسالت در نظر گرفته شده اند ذخیره کرده و انجام دهید. آماده باشید که وقتی کودکتان حوصله اش سر می رود، وقت بگذارید و با او کار کنید تا فعالیتی را تنظیم کنید.

علت بی ‌حوصلگی | راهکارهای عمومی برای درمان بی حوصلگی

اگر بی‌حوصلگی وضعیت بیمارگونی نباشد با استفاده از برخی راهکارهای عمومی می‌توان به بهبود آن کمک کرد. ما در ادامه به چند توصیه در این زمینه اشاره کرده‌ایم.

کمی خلاقیت به خرج دهید

ریشه بسیاری از بی‌حوصلگی‌ها روزمرگی و درگیری در یکنواختی زندگی است. خلاقیت کلیدی است که می‌تواند بسیاری از ما را از این یک نواختی نجات دهد و تجربیات نوینی را در اختیار ما قرار دهد. برای اینکه بتوانید روحیه خلاقانه خود را به کار بگیرید پرداختن به انواع فعالیت‌های هنری نظیر موسیقی، نقاشی و نوشتن خیال‌پردازی‌های روزمره می‌تواند گزینه‌های مناسبی باشد.

دست به عمل بزنید

بی‌حوصلگی انسان را در دامی اسیر می‌کند که باعث می‌شود شروع فعالیت‌ها بسیار سخت باشد. اما اغلب افراد اگر بتوانند بر این موضوع غلبه کنند و انجام کاری را شروع کنند به‌سرعت تغییر روحیه خود را احساس کرده و می‌فهمند که چقدر از میزان بی‌حوصلگی آن‌ها کاسته شده است. در همین راستا بکوشید فعالیت‌های ساده‌ای نظیر پیاده روی، یا انجام ورزش‌های بسیار ساده‌ای را شروع کنید. هرگونه فعالیتی که بتواند احساس نشاط شما را افزایش دهد به مرور از تکرار احساس بی‌حوصلگی در زندگی شما خواهد کاست.

برای شناخت بیشتر در زمینه عوامل تحریک کننده افسردگی کلیک کنید.

علت بی ‌حوصلگی و درمان آن | به بهداشت خواب خود توجه کنید

افرادی که دچار مشکلات اختلالات خواب هستند اغلب در طول روز احساس خستگی زیادی می‌کنند و کسالت و بی‌حوصلگی بیش از دیگران به سراغ آن‌ها می‌آید. از همین رو تلاش کنید تا ریتم خواب منظمی داشته باشید و در صورتی که به اختلال خواب خاصی نظیر بی‌خوابی یا کابوس‌های شبانه دچار هستید به یک روانشناس برای بهبود مشکل خود مراجعه کنید.

از فعالیت‌های آرامش بخش کمک بگیرید

هرچقدر در طول روز احساس آرامش و رضایت روانی شما بیشتر باشد خستگی و بی‌حوصلگی کمتر شما را درگیر خود می‌سازد. برای اینکه بتوانید استرس‌های روزمره خود را مدیریت کنید و سلامت روان خود را ارتقا ببخشید، کمک گرفتن از ورزش‌هایی نظیر یوگا و استفاده از تکنیک‌های روانشناسی نظیر ریلکسیشن و فنون ذهن آگاهی تا حد بسیاری می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. 

برای اطلاع بیشتر در زمینه افسردگی در کودکان کلیک کنید.

 

سؤالات متداول

- احساس بی‌حوصلگی زیاد در کودکان نیز می‌تواند علامتی از افسردگی باشد؟

بله. کودکان معمولاً در صورتی از بی‌حوصلگی شکایت می‌کنند که فضای کافی برای ابراز هیجاناتشان وجود نداشته باشد یا در موقعیتی قرار بگیرند که امکان بازی و سرگرمی در آن امکان پذیر نباشد. کودکانی که حتی در موقعیت‌های هیجان انگیز و سرگرم کننده نیز از محیط لذت نمی‌برند و نمی‌توانند احساسات مثبتی را همانند سایر همسالان خود تجربه کنند احتمالا دچار مشکلاتی در سلامت روان خود هستند که از جمله رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به افسردگی دوران کودکی اشاره کرد. برای درمان این وضعیت لازم است که به یک روانشناس متخصص در حیطه کودک و نوجوان مراجعه کنید. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی راهنمایی بخواهید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*