ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترس کودک از صدای جاروبرقی، دلایل و روش های مدیریت آن

ترس کودک از صدای جاروبرقی عادی است. بسیاری از کودکان از صداهای بلند نظیر صدای جارو برقی می ترسند. این ترس به دلیل سیستم عصبی نابالغ کودکان است که به تدریج از میزان ترس آنها کاسته می شود. برای مدیریت ترس کودک از صدای جاروبرقی روش های متعددی در این مقاله بیان خواهد شد. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی تلفنی مشورت بخواهید.
 

تماس با مشاور

ترس کودک از صدای جاور برقی

کودک شما هنوز در مورد دنیای اطراف خود یاد می گیرد و گاهی اوقات آن دنیا می تواند مکانی بسیار ترسناک باشد. اشیایی که سر و صدای زیادی ایجاد می کنند مانند جاروبرقی ممکن است باعث ترس در کودک شما شود. پس چرا نوزادان و کودکان نوپا از جاروبرقی می ترسند؟  آیا طبیعی است؟ این یک ترس بسیار رایج در کودکان است.
حتی من در کودکی از خلاء می ترسیدم، بنابراین می دانم که چقدر می تواند ترسناک باشد. برای آشنایی با انواع ترس های کودکان در سنین مختلف کلیک کنید. نوزادان سیستم عصبی بسیار نابالغی دارند، به این معنی که آنها نمی توانند ورودی های حسی خاصی را کنترل کنند. صداهای بلند از جاروبرقی ممکن است باعث ترس آنها شود زیرا برای سیستم عصبی آنها طاقت فرسا است.
ترسیدن کودک از صدای جاروبرقی

1-دلیل ترس کودک از صدای جاروبرقی

نوزادان نه ماه اول خود را در رحم سپری می کنند. محیطی آرام و عایق که در آن تمام سر و صدای بیرون دنیا با صدای مداوم ضربان قلب و جریان خون مادر خفه می شود. پس از تولد، نوزادان با سیلابی از مناظر، بوها، احساسات و صداهای جدید غرق می شوند. همه این اطلاعات حسی جدید کمی طول می کشد تا به آنها عادت کنند، و موقعیت های تحریک کننده اضافی ممکن است برای کودک بسیار زیاد باشد. جاروبرقی ها قطعاً در دسته «تحریک کننده اضافی» قرار می گیرند.
آنها پر سر و صدا هستند، آنها بزرگ و پر زرق و برق هستند، و برای مکیدن وسایل به اطراف حرکت می کنند. جاروبرقی ها معمولاً در حدود 70-80 دسی بل (معیاری برای شدت صدا) کار می کنند. در مقایسه، مکالمه خانگی معمولاً تنها 50 دسی بل یا بیشتر است. از آنجایی که دسی بل در مقیاس نمایی اندازه گیری می شود، صدای جاروبرقی تقریباً 4 تا 8 برابر بیشتر از محیط خانه است که نوزادان به آن عادت دارند.
هنگامی که جاروبرقی را بر می‌گردانید، افزایش سطح سر و صدا به مغز کودک شما پر از اطلاعات صوتی زیادی می‌شود که نمی‌توان پردازش کرد و باعث می‌شود کودک شما احساس غم و ترس کند. نوزادان هنوز سیستم عصبی نابالغی دارند، بنابراین دلیل ترسیدن نوزادان این است که هر گونه صدا یا احساس اضافی می تواند به سرعت بر آنها غلبه کند.
همانطور که کودک شما بزرگتر می شود، نسبت به میزان حجم جاروبرقی حساسیت کمتری خواهد داشت، اما ممکن است به دلایل دیگر از جاروبرقی بترسد. کودکان نوپا معمولاً متوجه شده اند که جاروبرقی مواد را از روی زمین می مکد، بنابراین ممکن است نگران باشند که خود یا اسباب بازی هایشان به داخل دستگاه مکیده شود.

2-چرا جاروبرقی می تواند برخی از نوزادان را آرام کند؟

از طرف دیگر برخی از نوزادان صدای جاروبرقی را دوست دارند. آنها را آرام می کند و حتی می تواند به خوابیدن آنها کمک کند. کارشناسان معتقدند این صدا یادآور صداهای داخل رحم است.صدای جاروبرقی همه صداهای دیگر را خفه می کند. این به گوش آنها هیچ چیز قابل توجهی برای تمرکز نمی دهد و هر گونه تحریک دیگری را از بین می برد. برای آشنایی با روش های آرام کردن نوزاد کلیک کنید.

3-آیا جاروبرقی اطراف کودکم اشکالی ندارد؟

صداهای بلند می تواند باعث از دست دادن شنوایی شود، به ویژه در کودکان خردسال که بدن و ذهن آنها هنوز در حال رشد است.حتی اگر جارو برقی می تواند بلند باشد، اکثر دانشمندان موافقند که اگر کودک شما بیش از 8 ساعت در یک زمان به یک جاروبرقی گوش نمی دهد، صدای جاروبرقی نباید آسیبی به نوزاد وارد کند. اما جاروبرقی به دلایلی غیر از صدایی که ایجاد می کند می تواند برای نوزادان خطرناک باشد.
جاروبرقی ها قطعات بزرگی از ماشین آلات هستند، به خصوص زمانی که با یک نوزاد کوچک مقایسه می شوند. جاروبرقی ها همچنین دارای قطعاتی هستند که می توانند خیلی سریع بچرخند، و طناب هایی که ممکن است کودک شما در آنها گره بخورد. برای کاهش خطر تصادف خطرناک، بهتر است کودک خود را در گهواره، روی صندلی بلند یا در کالسکه کودک در حین جاروبرقی ایمن نگه دارید. برای آشنایی با روش های درمان فوبی کودکان کلیک کنید.
 

ترس کودک از صدای جاروبرقی و اوتیسم

برخی از والدین ممکن است نگران باشند که ترس فرزندشان از مکش نشانه اولیه اوتیسم است.در حالی که کودکان اوتیستیک ممکن است از جاروبرقی می‌ترسند، بسیاری از نوزادان اوتیستیک نیز وجود دارند که از جاروبرقی خوششان نمی‌آید. برای اکثر کودکان، ترس آنها از مکش فقط یک واکنش رایج دوران کودکی به یک محرک بلند است و زمانی که در زمان معین از آن بیشتر می شود، رشد می کنند. کودکان اوتیستیک معمولاً ترس‌های غیرمعمولی دارند که به‌شدت به شکل فوبیا (ترس از توالت، آسانسور، مخلوط‌کن، برف پاک‌کن، آب و هوا و غیره) ظاهر می‌شود که در طول زمان ادامه می‌یابد.

آیا ترس کودک از صدای جاروبرقی نشانه اوتیسم است؟

حساسیت شدید به صداهای بلند یکی از علائم شایع اوتیسم است. برای یک کودک اوتیستیک، صداهای بلند فقط آزاردهنده نیستند. ممکن است دردناک یا غیر قابل تحمل به نظر برسند. حتی صداهای معمولی نیز می توانند به سرعت طاقت فرسا شوند: صدای کسی که در حال جویدن است، یک مرکز خرید شلوغ، یا حتی جاروب

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*