ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مصرف همزمان قهوه و متادون | هشدار مصرف همزمان را جدی بگیرید!

مصرف همزمان قهوه و متادون چه عوارضی دارد؟ قهوه این روزها به یکی از نوشیدنی های پرطرفدار در جهان تبدیل شده و طرفداران زیادی پیدا کرده است. مردم معمولاً قهوه را برای افزایش نشاط، تقویت حافظه، هوشیاری و بهبود خلق و خو و بالا بردن انرژی استفاده می کنند. همچنین قهوه برای بهبود بعضی بیماری ها نیز کاربرد دارد. اما سوال اینجاست که آیا قهوه با خواصی که دارد می تواند با متادون مصرف شود و یا برای ترک اعتیاد مفید باشد. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

مروری بر معرفی متادون

از اوایل دهه ۱۸۸۰ میلادی، پژوهش‌های مداوم و طولانی مدتی برای کشف داروهای ضد تب و ضد درد آغاز شده بود و متادون محصول این تلاش های پژوهشی می باشد. محققان آزمایشگاه داروسازی کشور آلمان برای اولین بار متادون را ساختند و در سال ۱۹۴۱ آن را ثبت کردند. متادون به راحتی از دستگاه گوارش جذب شده و میزان جذب آن در استفاده از اشکال دارویی مختلف اندکی فرق می کند. متادون در مصرف خوراکی جذب بالا بین ۷۹ تا ۹۵ درصد دارد هر چند تفاوت های بین فردی زیادی دیده می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان نگهدارنده با متاودن کلیک کنید.

غلظت های حداکثری پلاسمایی و در نتیجه حداکثر کنترل علائم محرومیت و مهار تنفسی ۲ تا ۴ ساعت بعد از دریافت دوز خوراکی اتفاق می‌افتد. متادون معمولاً در کبد متابولیزه می شود اما احتمال دارد آنزیم های روده ای هم نقشی در متابولیسم متادون داشته باشند. متادون همچنین در عرق و بزاق ترشح می گردد. تنوع وسیع بین فردی در فارماکوکینتیک متادون وجود دارد اما به طور کلی سطح خونی متادون ۳ تا ۴ ساعت بعد از خوردن دوز خوراکی بالا رفته و سپس شروع به کاهش می کند. شروع تاثیرات تقریبا نیم ساعت بعد از درد رخ می‌دهد.

نیمه عمر دوز اولیه ۱۲ تا ۱۸ ساعت با میانگین ۱۰ ساعت می باشد. با استفاده مداوم نیمه عمر متادون به ۱۳ تا ۴۸ ساعت با میانگین ۲۴ ساعت بیشتر می شود. متادون بعد از ۴ تا ۵ نیمه عمر و تقریباً سه تا ۱۰ روز در بدن به سطح پایه می رسد به طوری که میزان حذف دارو و دریافت آن به تعادل میرسد. هنگامی که تثبیت رخ می دهد تغییرات سطح غلظت خونی نسبتا کم بوده و سرکوب نشانه ترک به خوبی رخ می‌دهد. هرچند نوسانات غلظت متادون در بعضی افراد می‌تواند منجر به تجربه علائم ترک اعتیاد در بخش انتهایی فاصله زمانی بین دوزها شود.

کاربرد متادون

متادون به صورت قرص، آمپول و شربت استفاده می شود. این ماده صنعتی قادر است اشتیاق افراد به مواد مخدر مختلفی همچون تریاک یا هروئین را تا ۲۴ ساعت کنترل کند. افراد از لحاظ جسمانی به همان اندازه به متادون وابسته هستند که به هروئین یا هر دو ماده دیگر. از متادون به عنوان یک داروی نگهدارنده جهت مهار اعتیاد به مواد مخدر استفاده می شود. خیلی از افرادی که داروی متادون به آن ها تجویز می گردد کسانی هستند که به ماده مخدر غیرقانونی هم چون تریاک هروئین وابستگی پیدا کردند.

فرد دچار اعتیاد به مواد مخدر لازم است داروی متادون را به طور منظم دریافت کند تا از بروز نشانه‌های ترک پیشگیری شود. برای این کار لازم است از یک پزشک متخصص کمک بگیرد تا در دوز و زمان مشخص این دارو را استفاده کند. علاوه بر این متادون برای کسانی که به مواد مخدر تزریقی معتاد هستند و آلوده به ویروس بیماری ایدز یا هپاتیت سی می باشد تجویز می گردد تا به ادامه روند ترک اعتیاد در آن ها کمک کند و خطر عفونت مسری را از طریق استفاده از سوزن آلوده مشترک کم کند. همچنین مصرف متادون در کم کردن درد افراد مبتلا به درد های شدید و یا همراه با بیماری های علاج ناپذیر به کار می رود.

عوارض متادون

استفاده از متادون تا زمانی طبیعی است که جهت درمان کاربرد داشته باشد. اگر فرد استفاده کننده دچار سوء مصرف شود و به آن اعتیاد پیدا کند بعد از گذشت مدت زمانی از اعتیاد، بدن به این ماده عکس العمل نشان داده و او را درگیر بیماری های مختلف و عوارض این ماده مخدر می کند. تاثیرات استفاده بلند مدت از متادون هم به صورت جسمانی و هم به صورت روحی و روانی است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به متادون کلیک کنید.

عوارض فیزیکی متادون شامل مواردی همچون سرگیجه و آبریزش بیش از حد چشم، آبریزش بینی و عطسه و خمیازه می باشد. متادون همچنین بر روی دستگاه گوارش هم اثراتی به جا می گذارد و فرد را دچار استفراغ و اسهال و حالت تهوع می کند. دیگر عوارض که می‌توانند آشکار شوند شامل عرق، تب با لرزش بدن، بالا رفتن ضربان قلب و فشار خون، درد بیش از حد، حساسیت و درد مفاصل و عضلات هم هستند. همچنین بی خوابی و ترشح آدرنالین و افسردگی هم مشاهده می شود.

عوارض روحی و روانی متادون به علت تاثیر این ماده بر روی گیرنده مخدر در دستگاه اعصاب مرکزی می باشد. تأثیرات روانی این ماده می‌تواند سبب توهم بینایی و شنوایی، پرورش افکار خودکشی و آسیب زدن به دیگران، بیش فعالی، هذیان و جنون، استرس و هیجان و افسردگی باشد. این عوارض در افراد مختلف متفاوت است.

مصرف همزمان قهوه و متادون | موارد منع مصرف متادون

برخی اوقات بعضی از افراد در برنامه ترک با متادون نشانه های غیر منتظره ای را در طول درمان تجربه می کنند. احتمال دارد که دلیل آن دوز متادون تجویز شده باشد. شاید بعد از مصرف متادون فرد عارضه هایی را به صورت بسیار کم یا بسیار زیاد تجربه نماید. این اتفاق مخصوصاً در آغاز درمان رخ می‌دهد. بعضی از این نشانه ها به علت عوارض خود متادون هستند.

این دارو در صورت وجود اسهال شدید همراه با کولیت ناشی از مصرف پنی سیلین ها، اسهال ناشی از مسمومیت و ضعف حاد تنفسی نباید استفاده شود. همچنین هنگامی که می خواهید رانندگی کنید از مصرف متادون خودداری کنید. کسانی که مبتلا به بیماری‌ های انسداد روده، زخم معده، نامنظمی ضربان قلب و مشکلات و بیماری های کلیوی و اختلالات کبدی هستند هم بدون مشورت با یک متخصص و پزشک نباید از متادون استفاده کنند. زنان باردار هم از مصرف خودسرانه متادون لازم است پرهیز کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مصرف متادون در بارداری کلیک کنید.

مصرف همزمان قهوه و متادون | قهوه و اعتیاد

قهوه یکی از نوشیدنی های پر مصرف در جهان است که دارای آنتی اکسیدان میباشد. برخی از افراد برای ترک اعتیاد لازم است از نوشیدنی های مختلف بسیاری استفاده کنند تا فرایند سم زدایی راحت تر صورت بگیرد. یکی از نوشیدنی های کافئین دار که ممکن است به آن رو بیاورند قهوه است. خیلی از افراد در موقع ترک اعتیاد به داروی قطعی برای جلوگیری از دفع انرژی خود از مشروبات غیر الکلی گازدار و انرژی زایی مانند قهوه استفاده می کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به کافئین کلیک کنید.

هرچند می دانید که این نوشیدنی ها خطر کمتری نسبت به نوشیدنی های الکلی و غیر مجاز دارد اما مصرف بیش از حد کافئین هم می تواند مناسب نباشد و سبب اعتیادی گردد که تا چندین روز ادامه داشته باشد و حتی دردهای جسمانی و سردرد را هم ایجاد کند.

مصرف متادون و قهوه

فواید قهوه در حین ترک اعتیاد

قهوه دارای بعضی از مواد شیمیایی می باشد که از ایجاد سرطان سینه جلوگیری می کند. مصرف قهوه به علت کافئین آن به مقدار کم فشار خون را بالا می برد. نوشیدن قهوه در طول روز برای خانم ها احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را کم می کند. تحقیقات و بررسی ها نشان گر این است که افرادی که هر روز بیشتر از ۴ فنجان قهوه می نوشند ۲۰ درصد کمتر از دیگران دچار افسردگی و احساسات غم و اندوه می شوند. علت آن خیلی واضح است. به این دلیل که مصرف کافئین بر سیستم عصبی مغزی تاثیرگذار است و مقدار دوپامین آن را افزایش می دهد.

همچین خانم هایی که قهوه ترک می نوشند کمتر در معرض بیماری های قلبی هستند و احتمال ابتلا به بیماری های بعد از یائسگی هم کمتر می شود. مطالعات نشان داده که نوشیدن قهوه به مدت ۱۸ تا ۲۴ سال با ۲۰ درصد کاهش خطر مرگ و میر در مردها و ۲۶ درصد در زن ها همراه می باشد. علاوه بر این قهوه می تواند خطر ابتلا به سرطان آندومتر را در خانم ها کم کند. این را بدانید که نوشیدن یک فنجان قهوه یک ساعت قبل از تمرین ورزشی می تواند عملکرد شما را ۱۱ تا ۱۲ درصد افزایش دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش انرژی بدن در طول روز کلیک کنید.

قهوه اسپرسو دارای منیزیم و پتاسیم می باشد که به بدن انسان کمک می کند از انسولین استفاده کند و به این ترتیب میزان قند خون کم شود. اسپرسو همچنین می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان و سرطان پوست را کاهش دهد. تحقیقات دیگری بیانگر آن است که نوشیدن دو فنجان قهوه اسپرسو در طول روز می تواند حافظه بلند مدت را تقویت کرده و یکی از مهم ترین خواص این نوع قهوه کم کردن خستگی و ترس و افزایش تمرکز است.

آیا برای ترک اعتیاد باید از قهوه پرهیز کرد؟

هرچند قهوه به عنوان یک نوشیدنی کافئین دار در طول روند درمان می تواند برای برخی ها کمک کننده باشد اما شواهدی وجود دارد که خلاف آن را نشان می‌دهد.

1-مصرف همزمان قهوه و متادون | تاخیر در بهبودی و افزایش رفتار پرخطر

در کنار این که قهوه خاصیت دارد اما این را بدانید که عوارض جانبی استفاده از قهوه می تواند روند بهبودی فرد را با مشکلاتی مواجه کند. معمولا کسانی که در حال بهبود پیدا کردن از مواد مخدر و مشروبات الکلی میباشند غالباً در مورد این مسئله که استفاده از قهوه سبب بیشتر شدن کم خوابی، خستگی و عدم کنترل استرس می شود مقاومت می کنند.

در برخی از افراد، اعتیاد به قهوه احتمال دارد فرد را در معرض خطر عود بیماری قرار دهد. در حالی که قهوه می تواند سبب افزایش روحیه، بالا رفتن انرژی و موارد این چنینی می شود استفاده بیش از اندازه آن مشکلات زیادی را برای تفکر و تمرکز انسان ایجاد می کند. هرچند تاثیرات استفاده از قهوه احتمال دارد از یک فرد با فرد دیگر فرق کند اما در مجموع عارضه های جانبی ناخوشایند زیادی دارد که می توان به مواردی همچون خستگی، فشار خون بالا، استرس و کم خوابی اشاره کرد.

2-وابستگی بیشتر به مواد مخدر و کاهش وزن بیشتر

در خیلی از موارد فشار ناشی از ترک مواد بر روی فرد آنقدر بالا می رود که شخص با مصرف دائم و مکرر قهوه و نوشیدنی های انرژی زا صدمات زیادی را به سلامتی خود وارد می کند. بعد از مدتی این نوشیدنی ها قادر نیستند میزان کافئین و کدئین مورد نیاز شخص را فراهم کند و همین امر باعث رجوع دوباره به سمت مواد مخدر می گردد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

خیلی از کسانی که اقدام به ترک مواد میکنند در زمان اعتیاد دچار سوء تغذیه و کمبود مواد غذایی می گردند. ضعف و بی حالی و نداشتن انرژی لازم از جمله ویژگی کسانی مواردی هستند که وابستگی زیادی به مواد مخدر دارند. در دوران ترک مواد استفاده کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه غذاهای مفید برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

دستور مصرف قهوه در همان آغاز زمان ترک ممنوع می شود. مصرف قهوه باعث می شود تا میزان مصرف مواد غذایی از بین برود و کاهش وزن بیشتری رخ دهد. کاهش قند خون ناشی از استفاده قهوه باعث گرایش بیشتر افراد به مواد می شود و مصرف قهوه در کنار شکر سبب کم شدن ایمنی بدن و ایجاد زمینه های بیشتر برای ابتلا به انواع بیماری ها می شود.

مصرف همزمان قهوه و متادون

بهترین جایگزین های قهوه در زمان ترک

قهوه می تواند انرژی های سالمی را در افراد در حین ترک فراهم کند اما اگر فردی نسبت به مصرف قهوه رفتارهای پرخطر و غیرقابل کنترل آشکار کند جایگزین کردن قهوه با بعضی از نوشیدنی ها لازم خواهد بود. برخی از نوشیدنی هایی که می تواند به شما کمک کند تا دوران بی قراری ترک مواد مخدر را کم کنید شامل موارد زیر می‌شود:

  • عصاره نارگیل: این نوشیدنی یکی از مغذی ترین و آرامبخش ترین نوشیدنی هایی می باشد که جهت بالا بردن انرژی و نشاط افراد مفید است.
  • سرکه سیب: تخمیر سیب و ایجاد سرکه یکی از از کارهایی است که باعث ایجاد مواد مغذی و انرژی زا برای افراد بعد از مصرف می گردد. برای دریافت مشاوره تغذیه کلیک کنید.
  • لیمو ترش تازه: لیمو ترش تازه یکی از سم زداهای قوی محسوب می‌شود که در کنار آنتی اکسیدان های فعال خاصیت پاکسازی خون از مواد سمی ناشی از ترک مواد مخدر را دارا می باشد.
  • دمنوش نعناع: این دمنوش باعث افزایش سیستم ایمنی بدن و ایجاد آرامش و نشاط در حین ترک مواد می شود.

 

سخن آخر درمورد مصرف همزمان قهوه و متادون

متادون یکی از موادی مخدری محسوب می شود که برخی از افراد برای ترک مواد از آن استفاده می کنند در حالی که خود اعتیاد آور است. برخی از افراد از قهوه برای ترک اعتیاد استفاده می کنند در حالی که جایگزین های زیادی برای ترک اعتیاد وجود دارد. اعتیاد به هر نوع ماده مخدری در کنار آثار جسمانی، عوارض روحی و روانی هم دارد. از این رو نیاز به یک روانشناس و متخصص با تجربه دارد تا فرد راحت تر بتوانند مواد را کنار بگذارد. برای دریافت مشاوره روانشناسی در زمینه مصرف همزمان قهوه و متادون کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*