ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کاندوم | هر آنچه که باید درباره کاندوم بدانید

استفاده از کاندوم یکی از اصول برقراری رابطه جنسی محافظت شده است. روابط زناشویی لذت بخش یکی از اصول مهم در روابط زوجین است. اما این رابطه زمانی مؤثر واقع می‌شود که محافظت شده باشد و نتیجه‌ی آن لذت جنسی در هر دو زن و شوهر باشد. کاندوم یکی از ابزارهای پیشگیری از بارداری است که موجب جلوگیری از انتقال بیماری‌های مقاربتی نیز می‌شود. وسیله پیشگیری هم برای زنان و هم مردان مورد استفاده قرار می گیرند و انواع گوناگونی دارند که می‌توانید با توجه به نیاز جنسی و حساسیت خود از آن‌ها استفاده کنید. در ادامه اطلاعات جامعی را در این رابطه ارائه داده‌ایم. همچنین می‌توانید برای حل این مساله با یک متخصص مشورت کرده و از مشاوره جنسی استفاده کنید.

شماره تماس مشاوره روانشناسی

کاندوم

کاندوم یک ابزار بهداشت جنسی و پوششی قابل انعطاف و فیزیکی است که در هنگام نزدیکی جنسی توسط مرد استفاده می‌شود تا از تماس مستقیم اسپرم‌های مردانه با واژن زن جلوگیری ‌کند.کاندوم‌ها به طور کلی در دو نوع زنانه و مردانه وجود دارند. این کاندوم‌ها به روش متفاوتی استفاده می‌شوند اما هدف هردوی آن‌ها جلوگیری از تماس مستقیم آلت تناسلی مردانه با واژن زن است. کاندوم‌های زنانه تنها یک نوع دارند اما کاندوم‌های مردانه در انواع مختلف ساخته شده اند. 

مزایای استفاده از پوشش محافظ

استفاده از کاندوم مزایای بسیار زیادی دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 1. نداشتن عوارض جانبی:نسبت به تمام قرص‌ها و محلول‌های مورد استفاده در زمینه پیشگیری، کمترین عارضه را داشته و حتی می‌توان با خرید مناسب و استفاده صحیح، این عوارض را به صفر رساند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض قرص‌های ضد بارداری کلیک کنید.
 2. افزایش لذت جنسی:انواع مختلف کاندوم این قابلیت را دارند که لذت جنسی را افزایش دهند. بعضی از آن‌ها انقدر نازک هستند که وجود آن را احساس نمی‌کنید. ضخامت زیاد بعضی از آن‌ها نیز میزان تحریک را افزایش می‌دهد. 
 3. تهیه و دسترسی راحت:برای خرید کاندوم، لازم نیست که مثل قرص‌ها و داروهای ضد بارداری، نسخه پزشک را به همراه داشته باشید. همچنین به راحتی می‌توانید آن را ازداروخانه‌ها، فروشگاه‌ها و سوپر مارکت‌ها تهیه کنید.
 4. عدم تغییرات هورمونی:بسیاری از داروهای جلوگیری از بارداری بر روی هورمون بانوان تاثیر گذاشته و زمان قاعدگی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. ولی پوشش محافظ این گونه نیست و هیچ تغییری در بدن شما رخ نمی‌دهد.
 5. پیشگیری از سرطان دهانه رحم :از ورود ویروس «اچ پی وی» که باعث سرطان رحم می‌شود، جلوگیری می‌کند.
 6. کمک به درمان زودانزالی:برخی از انواع کاندوم‌ها، طول رابطه جنسی را افزایش داده و به درمان زودانزالی کمک می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه زودانزالی کلیک کنید.

معایب استفاده از کاندوم

 • ایمنی کاندوم صد در صد نیست و ممکن است با خطا مواجه شود.
 • نیاز به رضایت شریک جنسی دارد و اونیز باید برای استفاده راضی باشد.
 • مانند قرص تاثیر بلند مدت ندارد و هر دفعه باید از آن استفاده شود. در صورت فراموشی و استفاده در وسط رابطه جنسی، هیچ تاثیری نخواهد داشت. 
 • ممکن است جنس آن باعث حساسیت شود. 
 • برای استفاده از آن (مخصوصا نوع زنانه) به تمرین نیاز دارید. 
 • ممکن است پاره شده و بارداری اتفاق بیفتد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بارداری کلیک کنید.

اشتباهات رایج استفاده از کاندوم

هنگام خرید کاندوم لازم است به تاریخ انقضا و سایز آن دقت شود. نوع و جنس آن برای جلوگیری از ایجاد حساسیت پوستی بسیار مهم است. همچنین لازم است به نکات زیر دقت شود.

 • درآوردن کاندوم قبل از اتمام رابطه جنسی
 • استفاده از پوشش محافظی که می‌لعزد یا سر می‌خورد.
 • عدم هواگیری کاندوم که باعث پاره شدن آن می‌شود.
 • عدم رضایت دو طرف برای استفاده از کاندوم
 • استفاده از پوشش محافظ در لحظات آخر که هیچ تاثیری ندارد.
 • بررسی نکردن آن قبل از استفاده
   

دلایل استفاده از پوشش محافظ

کاندوم به ابزار پیشگیری از بارداری معروف است اما افراد به دلایل مختلفی در رابطه‌های جنسی خود از کاندوم استفاده می‌کنند. برخی از مهم‌ترین دلایل استفاده از پوشش محافظ به شرح زیر می‌باشد:

1. جلوگیری از بارداری

بسیاری از زوجین به دلایل مختلف قصد بارداری و بچه دار شدن ندارند. استفاده از پوشش محافظ بهترین و راحت ترین روش جلوگیری است که ایمنی آن نیز تا حدود زیادی تائید شده است. همچنین کاندوم نیازی به تجویز پزشک و هزینه بالا ندارد.

2. جلوگیری از بیماری های مقاربتی

 بسیاری از ویروس‌ها و بیماری‌ها از طریق آمیزش جنسی انتقال پیدا کرده و ممکن است شریک جنسی را مبتلا کنند. ویروس اچ آی وی یکی از این ویروس‌هاست که بیشترین راه انتقال آن از راه رابطه جنسی بوده و باعث بروز بیماری ایدز می‌شود. پس بهتر است که از کاندوم برای جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی استفاده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری ایدز کلیک کنید.

3. جلوگیری از حساسیت و زودانزالی

 ممکن است یک خانوم به مایع منی خارج شده از آلت تناسلی مرد حساسیت داشته باشند؛ کاندوم بهترین راه برای جلوگیری از علائم حساسیت است. برخی از انواع پوشش محافظ در درمان زودانزالی و افزایش طول رابطه جنسی مؤثرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تکنیک‌های طولانی کردن رابطه جنسی کلیک کنید.

 

1. کاندوم زنانه

به صورت لوله‌ای نازک با طول 17 سانتی متر است که انعطاف پذیر و نازک بوده و در داخل واژن زن جای می‌گیرد. در طول رابطه جنسی در داخل واژن مانده و از بارداری و ورود ویروس‌ها جلوگیری می‌کند. پوشش محافظ زنانه بهترین روش پیشگیری برای زنانی است که شریک جنسی شان تمایلی به استفاده از کاندوم ندارد.

استفاده از کاندوم زنانه بسیار راحت است اما عادت کردن و استفاده از آن نیازمند زمان و تمرین است. قبل از باز کردن بسته بندی آن، دست‌های خود را حتما بشویید و بسته بندی را با احتیاط باز کنید چرا که خراش و پارگی خاصیت جلوگیری آن را از بین می‌برد. 

نحوه استفاده از کاندوم زنانه

در یک موقعیت مناسب قرار بگیرید؛ مثلا یک پا را روی صندلی گذاشته و یا روی صندلی بشینید و پاها را باز کنید. حلقه داخلی کاندوم را با شست و انگشت اشاره باز کنید به طوری که انگشت اشاره وسط حلقه باشد. با دست دیگرتان لبه‌های واژن را باز کرده و کاندوم را به آرامی، به داخل واژن هدایت کنید.

برای راحتی بیشتر می‌توانید از روان کننده نیز استفاده کنید. انگشت اشاره را داخل کاندوم کرده و تا حد امکان حلقه داخلی را فشار دهید. مراقب باشید کاندوم پیچ نخورد و به درستی در جای خود قرار بگیرد. مراقب باشید که حلقه بیرونی آن در بیرون از واژن قرار بگیرد تا به داخل سر نخورد . بعد از رابطه جنسی و قبل از بلند شدن، آن را از واژنتان خارج کنید.

برای خارج کردن ابتدا حلقه خارجی را به آرامی بچرخانید و آن را بیرون بکشید تا مایع به بیرون نریزد . حتما قبل از ایستادن آن را خارج کنید و داخل کیسه پلاستیکی گذاشته و دور بیندازید.

 

کاندوم محافظ برای مردان

کاندوم مردانه یک غلاف پلاستیکی نازک است و در حالتی که آلت در حالت نعوظ قرار دارد، روی آن کشیده شده و از تماس مستقیم آلت و واژن جلوگیری می‌کند. این پوشش محافظ، انواع مختلفی دارد که علاوه بر کارایی‌های اساسی، ویژگی های دیگری هم دارد. 

1-انواع مختلف کاندوم مردانه

کاندوم ساده: این کاندوم، پوشش محافظ ساده‌ است که به صورت شفاف و نازک دیده می‌شود. اصولا با کیفیت ترین و بهترین نوع آن بوده و برای جلوگیری از بارداری، انتقال بیماری و افزایش لذت بسیار مناسب است.

 • کاندوم تاخیری: این پوشش محافظ آغشته به موادی است که در چند دقیقه اول باعث بی حسی آلت تناسلی شده و با افزایش تایم ارضا شدن به افراد مبتلا به زودانزالی کمک می‌کند. برایکسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان زود انزالی کلیک کنید.
 • کاندوم خاردار: کاندوم‌هایی که برجستگی‌های متناسب و بلندی بر روی آن قرار گرفته است.  تعداد و فواصل این برجستگی‌ها با توجه به مارک آن مختلف است و معمولا برای کسب لذت جنسی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • کاندوم های شیاردار: شیارهای یکسانی با فاصله‎های متناسب بر روی آن قرار دارد که باعث افزایش لذت جنسی می‌شود. همچنین روش‌های دیگری نیز برای افزایش لذت جنسی وجود دارد که در مقاله‌‌ی آموزش سکس شرح داده شده است.
 • کاندوم‌های معطر و طعم دار: همانطور که گفته شد مواد تشکیل دهنده کاندوم‌ها پلاستیک است؛ پس عموما بوی پلاستیک می‌دهند. اما در نوع طعم دار و معطر آن از اسانس‌های مختلفی استفاده شده که دارای بوی مطلوب هستند.
 • کاندوم های سرد و گرم کننده: این کاندوم‌ها فقط در جهت ایجاد هیجان و تنوع استفاده می‌شوند و هیچ تاثیری برای افزایش سایز یا هر چیز دیگری که عموما در تبلیغات آن گفته می‌شود، ندارد.
 • کاندوم روان ساز: در این کاندوم‌ها مواد روان کننده وجود دارد و برای افرادی که خشکی واژن دارند، توصیه می‌شود.

2-نحوه استفاده از کاندوم مردانه

بسته بندی را به آرامی باز کنید تا هیچ آسیبی نبیند. پشت و روی آن را تشخیص دهید؛ برای این کار کافی است چند سانتی متر از آن را به آرامی باز کنید. مطمئن شوید که قسمت سر کاندوم به سمت بیرون باشد. قسمت نگهدارنده کاندوم را گرفته و با دست دیگر آن را روی آلت بکشید. آلت شما باید حتما در حالت نعوظ باشد.

بعد از انزال آلت‌تان را سریعا از واژن شریک جنسی خود بیرون بیاورید. سپس پوشش محافظ را خارج کرده و بالای آن را گره بزنید تا مایع از آن خارج نشود وسپس آن را در سطل زباله بیندازید. پس از رابطه جنسی آلت خود را به خوبی شست و شو دهید.

 

نکاتی در رابطه با استفاده از پوشش محافظ

 1. هیچ وقت نباید زن و مرد به صورت همزمان از ابزار بهداشت جنسی استفاده کنند. چراکه ممکن است که کاندوم پاره شده و بارداری یا انتقال بیماری اتفاق بیفتد.
 2. از کاندوم‌های پوست بره استفاده نکنید؛ به دلیل وجود سوراخ‌های ریز روی آن، امکان انتقال ترشحات رابطه جنسی افزایش می‌یابد. 
 3. بهتر است از پوشش محافظ مردانه استفاده شود؛چراکه درصد جلوگیری از بارداری و انتقال بیماری از راه کاندوم زنانه کمتر است.
 4. از کاندوم پلی اورتان استفاده کنید چرا که اکثر افراد نسبتا به آن حساسیت ندارند. 
 5. قبل از شروع رابطه جنسی، کاندوم را مصرف کنید.
 6. طول الت تماسلی باید با کاندوم پوشانده شود.
 7. پوشش‌های محافظ یکبار مصرف هستند و باید پس از یکبار استفاده، دور انداخته شوند.
 8. قبل از استفاده مطمعن شوید که سوراخ نیست یا احتمال پارگی در آن وجود ندارد.

1-چه چیزی باعث پاره شدن «کاندوم» می‌شود؟

 • تاریخ انقضای گذشته:  وقتی که تاریخ انقضای پوشش محافظ گذشته باشد، خشک و شکننده شده و احتمال پارگی آن افزایش می‌یابد. 
 • کوچک بودن سایز: اگر سایز کاندوم برای آلت تناسلی کوچک باشد، احتمال پارگی آن بالا می‌رود. 
 • محافظت نادرست: آن را در جاهای گرم مرطوب و جلوی نور آفتاب قرار داده‌اید.
 • عدم استفاده از روان کننده: اگر واژن زن یا آلت تناسلی مرد دارای خشکی باشد، کاندوم پاره می‌شود.
 • استفاده از روان کننده‌های روغنی: محصولات روان کننده روغنی، به پوشش محافظ آسیب بسیار زیادی وارد می‌کنند. 
 • استفاده از چند نوع کاندوم: استفاده همزمان کاندوم زنانه و مردانه باعث پاره شدن یکی از آن‌ها می‌شود . حتی اگرمرد هم چند کاندوم را روی هم بکشد، امکان پارگی افزایش می‌یابد.
 • استفاده دوباره از کاندوم: کاندوم‌ها یک بار مصرف هستند ودر صورت استفاده مجدد، پاره می‌شوند. 
 • بی کیفیت بودن کاندوم: کاندوم‌های بی کیفیت و ارزان قیمت، جنس خوبی ندارند و ممکن است به راحتی پاره شوند. 
 • رابطه جنسی طولانی مدت و خشن: کاندوم‌ها اصولا نازک هستند و مقاومت زیادی ندارند. در صورت طولانی شدن رابطه و شدت زیاد آن، احتمالا پاره می‌شود. 
   

2-در صورت پاره شدن پوشش محافظ چه کاری باید انجام داد؟

در صورت پاره شدن کاندوم، بلافاصله رابطه جنسی را تمام کرده و به آرامی آن را از آلت خود خارج کنید. مطمعن شوید که قسمتی از آن درون واژن نمانده و به سرعت کاندوم را عوض کنید. اگر مطمعن نیستید که مایع منی وارد بدنتان شده یا نه، به سرعت واژن را شست و شو داده تا همه اسپرم‌های وارد شده خارج شوند. 

از دستمال استفاده نکنید چون ممکن است که اسپرم‌ها یا ویروس‌ها وارد بدن شوند. همچنین در چنین مواقعی برای اطمینان بیشتر از عدم حاملگی می‌توانید از قرص‌های اورژانسی استفاده نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قرص های اورژانسی کلیک کنید. 

3-حساسیت به کاندوم  

اگر بعد از آمیزش جنسی با استفاده از کاندوم دچار مشکل خارش، سوزش، قرمزی و التهاب و کهیر می‌شوید، یعنی نسبت به آن حساسیت دارید. این حساسیت یا در اثر جنس پوشش محافظ و یا مواد روان کننده آن بروز پیدا می‌کند. کاندوم‌های لاتکسی بیشترین حساسیت را بین افراد دارند. 

لاتکس‌های طبیعی با استفاده از پروتئین‌ها به وجود می‌آیند و در صورت حساسیت، سیستم ایمنی بدن نسبت به این پروتئین واکنش نشان داده و باعث التهاب و خارش می‌شود . اگر به موادی همچون گوجه فرنگی، موز و بلوط حسایت دارید، احتمال حساسیت به لاتکس نیز وجود دارد. کاندوم‌ها انواع مختلفی دارند و در صورت حساسیت به یک نوع آن، می‌توانید نوع دیگر را جایگزین کنید. همچنین روش‌های دیگری نیز برای پیشگیری وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پیشگیری از بارداری کلیک کنید.

 

چگونه در مورد استفاده از کاندوم با همسرم صحبت کنم؟

اگر یکی از طرفین رابطه برای استفاده از کاندوم رضایت نداشته باشد، در تمام طول آمیزش جنسی از این قضیه ناراحت بوده و دچار استرس و فشار روانی می‌شود. همین موضوع مانع لذت بردن وعدم رضایت در رابطه جنسی می‌شود.

استفاده از برخی کاندوم‌ها برای خانم‌ها قابل تحمل نیست و باعث حساسیت، ناراحتی جسمی، فشار روانی و کاهش لذت می‌شود. برخی از خانم‌ها تمایلی به رابطه جنسی طولانی مدت ندارند و کاندوم‌های تاخیری باعث ناراحتی و نارضایتی‌شان می‌گردد. در این صورت ممکن است ارضا و ارگاسم نیز اتفاق نیفتد.

در بسیاری از موارد یکی از زوجین (مخصوصا آقایان) تمایلی به استفاده از کاندوم نداشته و معمولا دلایل خاص خود را نیز دارند. در این صورت قبل از رابطه جنسی با همسرتان صحبت کرده و دلایلتان برای استفاده از آن را به طور کامل توضیح دهید. اگر همسرتان با کاندوم احساس راحتی ندارد، به او بگویید که کاندوم در سایزها و طعم‌های بسیار مختلف وجود دارد. 

در نهایت اینکه اگر هیچکدام راضی نشدید، به دنبال روش جایگزین بگردید. رابطه جنسی تنها به معنی دخول نیست و با عشق بازی هم می‌توانید به اوج لذت جنسی برسید. 

 

دیگر روش های کنترل بارداری 

قبل از اینکه روشی را انتخاب کنید، باید در مورد کنترل بارداری با شریک زندگی خود و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. روش های پیشگیری از بارداری تنها در صورتی موثر هستند که از آنها به درستی استفاده کنید. مطمئن شوید که نحوه استفاده از روشی را که انتخاب می کنید، درک می کنید.

روش های پیشگیری از بارداری عبارتند از:

 •  روش‌های بازدارنده: روش‌های بازدارنده مانع از ورود اسپرم به داخل رحم می‌شوند. هر بار که رابطه جنسی دارید از یک روش مانع استفاده می کنید.
 •  داروها و دستگاه های هورمونی: در این روش ها از هورمون ها برای جلوگیری از تخمک گذاری یا تغییر شرایط در رحم و دهانه رحم استفاده می شود. برخی از داروهای هورمونی وجود دارند که نیاز به مصرف روزانه دارند (کوتاه اثر) و برخی دیگر که پزشک شما در بازو یا رحم شما قرار می دهد (طولانی اثر).
 • عقیم سازی: جراحی برای جلوگیری دائمی از بارداری، عقیم سازی است. روش های عقیم سازی مردانه و زنانه وجود دارد.
 •  آگاهی از باروری: آگاهی از باروری از روش های طبیعی برای جلوگیری از بارداری استفاده می کند. به این امر تنظیم خانواده طبیعی نیز گفته می شود.
 •  قرص اورژانسی: در صورت عدم موفقیت در کنترل بارداری، پیشگیری از بارداری اضطراری از بارداری محافظت می کند. شما می توانید به این موضوع مانند آخرین تکنیک محافظت از بارداری خود در برابر بارداری فکر کنید.
 • پرهیز: خودداری از آمیزش جنسی برای جلوگیری از بارداری.


انواع مختلفی از پیشگیری از بارداری وجود دارد و هر شکل کمی متفاوت عمل می کند. برخی از انواع دیگر در پیشگیری از بارداری بهتر عمل می کنند.برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*