ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مشاوره خانواده یاسوج | ضرورت مراجعه به مشاور خانواده

مشاوره خانواده یاسوج به صورت تلفنی و حضوری طیف وسیعی از مسائل و چالش‌های موجود در خانواده‌ها را در بر می‌گیرد. در گذشته خانواده‌ها برای حل کردن مشکلات‌شان، با افراد با تجربه و سن بالای خانواده خود و به اصطلاح با ریش سفیدان خانواده مشورت می‌کردند. اما امروزه با توجه به تغییر سبک زندگی و نیازهای متنوع جامعه، خانواده‌ها با مشکلات پیچیده‌تری مواجه هستند و برای حل این مشکلات نیاز به مشاوره با یک متخصص دارند. مشاوره خانواده تلفنی یا حضوری هر دو می‌توانند به شما برای رفع این مشکلات کمک کنند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

روانشناس خانواده چه کسی است؟

بخشی از خانواده ها از همان ابتدای اقدام به تشکیل خانواده نزد یک روانشناس رفته و او را به عنوان مشاور خانوادگی خود انتخاب می کنند. روانشناس خانواده که معمولا از تمامی مسائل و مشکلات خانواده مطلع است به طور کامل در جریان اتفاقاتی که برای تک تک اعضای خانواده می افتد قرار می گیرد. روان شناسانی که با یک خانواده ثابت در ارتباط اند با روحیات و اخلاق فرد به فرد اعضای خانواده آشنایی کامل داشته و این شناخت باعث می شود مشاوره های مورد نیاز را به بهترین نحو ممکن و متناسب با شرایط و ویژگی های همان فرد ارائه دهند.

 

مسائل مورد بحث در مشاوره خانواده یاسوج

مشاوره خانواده یاسوج و مشاوره تلفنی خانواده طیف وسیعی از مسائل را در برمی‌گیرد که علاوه بر کمک در حل اختلافات و مشکلات خانوادگی می‌تواند در بالا بردن مهارت شما در زندگی به عنوان عضوی از خانواده بسیار مؤثر باشد.

از جمله مباحث مطرح در زمینه خانواده می‌توان به مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره دوستی بین دختر و پسر، مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج، مشاوره دوران نامزدی، مشاوره همسرگزینی، مشاوره همسریابی، مشاوره ازدواج، مشاوره عقد و مهریه، مشاوره زندگی مشترک، مشاوره جنسی و زناشویی، مشاوره روابط زناشویی، مشاوره دوران بارداری، مشاوره نوزاد و نوباوه، مشاوره مشکلات یادگیری کودک، مشاوره بازی کودک، مشاوره تربیت کودک، مشاوره نوجوان، مشاوره بلوغ و رشد، مشاوره کودک ، مشاوره جوان، مشاوره طلاق ، مشاوره خیانت ، مشاوره چندهمسری و .... اشاره داشت.

در گذشته مشکلات خانوادگی بدون اینکه به صورت ریشه ای حل شود، صرفا با میانجی گری بزرگتر ها کنار زده می شد. بعضا شاهد بودیم زنان و مردانی که به هیچ عنوان از زندگی زناشویی خود رضایت نداشتند  به دلیل احترام به بزرگتر ها مجددا به زندگی خود ادامه می دادند. اما امروزه این نوع رفتار کاملا مردود است و رویکرد روانشناسی امروز بر حل و فصل کامل تعارضات است. به همین دلیل اهمیت مشاوره در زندگی بیش از گذشته احساس می شود.

 

چه موقع بهره مندی از مشاوره خانواده ضرورت دارد؟

بنا به نظر و تجربیات روان شناسان خانواده برخی از مشکلات، اساسا ارتباط مستقیم و جدی با فرم و شکل خانواده و الگوهای ارتباطی حاکم بر فضای خانوادگی دارد. این پیوند به قدری قدرتمند است که نیاز به درمان از طریق مشورت با مشاوره خانواده و خانواده درمانی را ضروری می سازد. چرا که دور از ذهن نیست اگر مشکلات فردی به ساختار خانواده ای که فرد در آن رشد می کند و طی سالیان دراز با آن ها زندگی می کند مرتبط باشد.

مشاوره خانواده یاسوج در موارد دیگری از قبیل مرگ عزیزان که اثرات آن همه اعضای خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد نیز مفید واقع می شود. طبق نظرات مشاوران خانواده شکل گیری تنش و بحث های مختلف ناشی از اختلاف نظرها در هر خانواده ای با هر شکل و فرمی اجتناب ناپذیر بوده و طبیعی می باشد.

به عبارتی هر کسی با شدت و ضعف متفاوت اختلافات خانوادگی را تجربه می کند. اختلافاتی که یا زوجین با آن مواجه می شوند و یا بین والدین و فرزندان روی می دهد. بروز اختلافات خانوادگی نشان می دهد که خانواده ها تا چه میزان نیازمند آشنایی با مهارت هایی جهت مدیریت صحیح اختلافات هستند که به کاهش تنش ها بیانجامد. حوزه های تحت پوشش مشاوره خانواده بسیار وسیع می باشد. از این جهت از مشاوره خانواده در ابعاد مختلفی که با روان شناسی خانواده مرتبط باشد می توان استفاده کرد.

 

چه مشکلاتی را می توانیم در مشاوره خانواده یاسوج مطرح کنیم؟

همانطور که گفته شد، مشاوره خانواده یاسوج در بسیاری از زمینه‌ها می‌تواند به شما کمک کند. اما در برخی زمینه‌ها نیاز به مشاوره ضروری بوده و بدون کمک متخصص پیچیدگی مسائل بیشتر می‌شود. از جمله مهم‌ترین شرایطی که لازم به مداخله مشاوره خانواده دارد، به شرح زیر است:

1- مشکلات ارتباطی با همسر

زندگی زناشویی دارای چالش‌های زیادی است. ولی زمانی که به جای آرامش در کنار همسرتان، بیشتر دچار استرس و تنش هستید؛ باید سریعا برای برطرف کردن این مشکل اقدام کنید. بهبود روابط عاطفی زن و شوهر آن هم زمانی که حرمت‌ها از بین رفته و دعواها شدید شده‌اند، دیگر کار آسانی نخواهد بود.

عدم آگاهی از مهارت ارتباط صحیح با همسر موجب سردی، بی علاقی، بی اعتنایی، علاقه نداشتن به گفتگو با همسر، بی میلی جنسی و... می‌گردد. تا جایی که نادیده گرفتن احساسات همسر در این دعواها، در طولانی مدت به سوء استفاده‌های عاطفی و جسمی تبدیل می‌گردد.

2- طلاق عاطفی و دلسرد شدن زوجین نسبت به یکدیگر

زمانی که رابطه زن و شوهر تنها به رابطه دو هم خانه محدود شود، به طوری که هیچ احساسی به یکدیگر نداشته‌باشند، دریافت مشاوره خانواده بسیار ضروری است. نشان ندادن احساسات در زندگی زناشویی به مرور سبب سرد شدن رابطه زناشویی و از بین رفتن صمیمیت بین زوجین می‌گردد.

در بسیاری از جلسات مشاوره روانشناسی شاهد بودیم که دلیل برداشت‌های اشتباه و دور شدن زوجین از یکدیگر، عدم ابراز عشق بود. بیان نکردن احساسات در نهایت باعث سرد شدن هر چه بیشتر زوجین و طلاق عاطفی آن‌ها می‌شود.

3- رفتار‌های منفی همسر در مشاوره خانواده

در زندگی‌های امروزی همه افراد در طول روز تنش‌ها، اضطراب و استرس‌های زیادی را متحمل می‌شوند. هر چقدر هم این تنش‌ها را برای مدتی در خود پنهان کنند، در نهایت در یک موقعیت این ناراحتی‌ها بروز پیدا می‌کنند. احساسات منفی مانند ناراحتی، احساس ناامیدی و ناامنی سبب بروز رفتارهای مضر و گاهی آسیب‌زا در زندگی مشترک می‌شود.

برخی از رفتارهای بد همسر ریشه در اختلالات شخصیت و ناشی از تربیت والدین اوست که در شخصیت او تثبیت شده است. یک فرد متخصص در زمینه خانواده به زوجین کمک می‌کند تا بتوانند احساسات منفی خود را شناسایی کرده و نحوه برخورد با این احساسات را بیاموزند. مشاور با آموزش مهارت‌های  رفتار با همسر و مهارت‌های همسرداری به شما کمک می‌کند تا خود به حل مشکلات موجود بپردازید و مهارت حل مسئله را نیز در شما تقویت می‌کند.

4- رفع چالش‌های زندگی زناشویی

عدم تفاهم زوجین به مشکلات زناشویی دامن می‌زند. در جلسات مشاوره شاهد بودیم که بسیاری از زوج‌ها بیان می‌کنند «ما می‌دانیم که چه مشکلاتی داریم ولی نمی‌دانیم که چگونه این مشکلات را برطرف کنیم». دلیل این عدم توانایی نبود تفاهم در زندگی مشترک زوجین است. در چنین شرایطی حضور یک شخص سوم متخصص برای کمک به حل مشکلات و پیشگیری از اختلافات زناشویی بسیار تاثیرگذار است.

5- زمانی که فکر می‌کنید طلاق آخرین گزینه است

در زمان‌های اختلاف و دعوای بین زوجین، کمی فاصله میان آن ها می‌تواند مفید باشد. با این حال، وقتی این مدت طولانی و مدام شود، حتما از یک متخصص روانشناس کمک بگیرید.

دور از هم زندگی کردن و به خانه نرفتن اختلافات زوجین را حل نمی‌کند. این طرز برخورد برای حل مشکلات خانوادگی تنها سبب تقویت این فکر می‌شود که دور بودن از همسر مفید است و سبب تمایل زوجین به تصمیم برای طلاق می‌شود. اما این موضوع معمولا نادیده گرفته می‌شود.

6- ادامه زندگی به خاطر فرزندان، آبرو و...

زمانی که احساس می‌کنید تنها به خاطر فرزندان، آبرو، حرف‌های خانواده، همسایه‌ها و... به زندگی مشترک خود با همسرتان ادامه می‌دهید؛ حتما از یک مشاوره خانواده باید کمک بگیرید. چرا که ادامۀ چنین زندگی تنها به سلامت روان شما و فرزندتان آسیب می‌رساند. زن و شوهر باید به زندگی مشترک‌شان به عنوان یک رابطه سالم و مثبت نگاه کنند تا بتوانند یک بستر مناسب برای تربیت فرزند فراهم سازند.

فرزندان بسیار باهوش هستند، مهم نیست والدین چقدر و چگونه اختلافات میان خود را در حضور فرزند کتمان کنند. همه فرزندان رابطه سرد میان والدین‌شان را متوجه می‌شوند.

7. چالش‌های مرتبط با تربیت فرزندان

تربیت فرزند مسئله بسیار مهمی است که نیاز به کسب آگاهی و افزایش اطلاعات دارد. بسیاری از والدین، به خصوص آن‌هایی که تازه بچه‌دار شده‌اند نمی‌دانند چگونه فرزندان خود را تربیت کنند و ارتباط مؤثری با آن‌ها داشته باشند. در بسیاری از موارد شاهد بوده‌ایم که پدر و مادر در تربیت فرزندان خود به تفاهم نمی‌رسند و هر کدام روشی متفاوت را برای تربیت به کار می‌گیرند. دوگانگی در تربیت فرزند، آسیب‌های زیادی به او وارد می‌کند. والدین می‌توانند برای جلوگیری از این دوگانگی و انتخاب بهترین سبک فرزندپروری از مشاوران خانواده کمک بگیرند.

8. رابطه والدین و فرزندان نوجوان

شما می‌توانید نواقص ارتباطی خود را با فرزندان و یا والدین مطرح کنید. بسیاری از والدین به دنبال راه‌هایی هستند تا روابط خود را با فرزندان نوجوان بهبود ببخشند و رفتار صحیح با نوجوان را بدانند. از جمله مشکلاتی که خانواده‌ها با آن مواجه هستند مربوط  به روابط نامشروع فرزندان و یا انحرافات اجتماعی و رفتاری آن‌ها است.

اگر در خانواده رابطه خوبی با پدر و مادر خود ندارید و یا احساس کمبود محبت و توج

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*