ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مرگ در اثر مصرف گل

مرگ در اثر مصرف گل را جدی بگیرید. ماری جوانا یکی از رایج ترین مواد مخدر در جهان است که روزانه میلیون ها نفر آن را مصرف می کنند. در حالی که بسیاری از مردم از ماری جوانا برای مقاصد پزشکی یا تفریحی استفاده می کنند، نگرانی فزاینده ای در مورد خطرات احتمالی مصرف ماری جوانا از جمله احتمال مرگ وجود دارد. این مقاله اثرات ماری جوانا بر بدن، خطرات بالقوه مصرف ماری جوانا، ارتباط بین مصرف ماری جوانا و مسائل مربوط به سلامت روان، موارد مرگ و میر مربوط به مصرف ماری جوانا را بررسی می کند. برای دریافت مشاوره تلفنی ترک اعتیاد کلیک نمایید.

تماس با مشاور

 

آشنایی با اثرات ماری جوانا بر بدن

ماری جوانا که با نام‌های علف هرز، گلدان یا حشیش نیز شناخته می‌شود، یک داروی روان‌گردان مشتق شده از گیاه شاهدانه است که برای اهداف تفریحی یا پزشکی استفاده می‌شود. ماری جوانا حاوی بیش از 100 ترکیب به نام کانابینوئید است که شناخته شده ترین آنها تتراهیدروکانابینول (THC) و کانابیدیول (CBD) است. THC مسئول اثرات مسموم کننده ماری جوانا است، در حالی که CBD دارای خواص ضد التهابی و ضد اضطراب است. برای مطالعه بیشتر در این باره مقاله «کانابیس ها» پیشنهاد می شود.
ماری جوانا یک داروی روانگردان است که می تواند وضعیت روحی و جسمی فرد را تغییر دهد. هنگامی که مصرف شود، می تواند طیف وسیعی از اثرات را بر بدن ایجاد کند، از جمله سرخوشی، آرامش، درک تغییر زمان و مکان، و اختلال حافظه و تمرکز. این اثرات توسط ماده فعال موجود در ماری جوانا، تتراهیدروکانابینول (THC) ایجاد می شود که به گیرنده های خاصی در مغز و سایر قسمت های بدن متصل می شود.

روش های مصرف

ماری‌جوانا را می‌توان به روش‌های مختلفی مصرف کرد، مانند سیگار کشیدن، بخار کردن، خوردن یا مصرف موضعی. اثرات ماری جوانا به عوامل مختلفی مانند مقدار و قدرت دارو، روش مصرف، تحمل و انتظارات مصرف کننده و فیزیولوژی و ژنتیک فردی مصرف کننده بستگی دارد. مطالعه مقاله «ماده مخدر گل و نحوه استفاده از ماریجوانا» پیشنهاد می شود. اثرات ماری جوانا بر بدن بسته به روش مصرف می تواند متفاوت باشد. کشیدن ماری جوانا می تواند منجر به آسیب به ریه ها و سیستم تنفسی شود. علاوه بر این، مصرف ماری جوانا می تواند منجر به افزایش ضربان قلب شود که می تواند برای افرادی که از قبل بیماری قلبی دارند خطرناک باشد.  

اثرات کوتاه مدت ماریجوانا

در حالی که ماری جوانا اغلب به دلیل فواید دارویی آن تبلیغ می شود، خطرات احتمالی مرتبط با استفاده از آن وجود دارد. یکی از مهم ترین خطرات احتمال اعتیاد است. مانند هر ماده مخدر، ماری جوانا می تواند اعتیاد آور باشد و استفاده مکرر می تواند منجر به وابستگی و علائم ترک شود. در این باره مطالعه مقاله «آیا گل اعتیاد آور است؟» توصیه می شود. علاوه بر اعتیاد، مصرف ماری جوانا می تواند اثرات منفی بر سلامت روان داشته باشد. مطالعات نشان داده است که مصرف ماری جوانا می تواند خطر ابتلا به روان پریشی، افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات سلامت روان را افزایش دهد. این امر به ویژه در مورد افرادی که به طور مکرر یا در سنین پایین از ماری جوانا استفاده می کنند صادق است.  

1-عوارض زودهنگام ماریجوانا

ماری جوانا می تواند اثرات کوتاه مدت و بلند مدت بر بدن و ذهن داشته باشد. برخی از این اثرات ممکن است برای برخی شرایط پزشکی مفید باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است مضر یا نامطلوب باشند. در اینجا برخی از اثرات رایج کوتاه مدت و بلند مدت ماری جوانا آورده شده است اثرات کوتاه مدت ماری جوانا معمولاً در عرض چند دقیقه پس از مصرف رخ می دهد و برای چند ساعت باقی می ماند. این اثرات می تواند از فردی به فرد دیگر و از موقعیتی به موقعیت دیگر متفاوت باشد. برخی از اثرات کوتاه مدت رایج ماری جوانا عبارتند از:
  • سرخوشی: ماری جوانا می تواند احساس شادی، آرامش و رفاه ایجاد کند. این اغلب به عنوان "بالا" یا "وزوز" نامیده می شود. برخی از کاربران ممکن است خنده، پرحرفی یا افزایش اجتماعی بودن را نیز تجربه کنند.
  • ادراک تغییر یافته: ماری جوانا می تواند درک زمان، مکان، صدا، رنگ، طعم و لمس را تغییر دهد. برخی از کاربران نیز ممکن است توهمات خفیفی را تجربه کنند. این اثرات می تواند درک موسیقی، هنر، غذا یا طبیعت را افزایش داده یا آن را مختل کند.
  • اختلال عصبی شناختی: ماری جوانا می تواند توانایی تمرکز، تمرکز، به خاطر سپردن، یادگیری و انجام کارهای پیچیده را مختل کند. این می تواند بر عملکرد تحصیلی یا شغلی کاربر تأثیر بگذارد و خطر خطا یا تصادف را افزایش دهد.

2-سایر عوارض

  • اضطراب: ماری جوانا می تواند باعث ایجاد احساس اضطراب و بی قراری، عصبی بودن یا پارانویا در برخی از مصرف کنندگان شود. این می تواند تحت تأثیر دوز، تنظیمات و شخصیت و خلق و خوی کاربر باشد. برخی از کاربران نیز ممکن است حملات پانیک یا علائم روان پریشی مانند هذیان یا توهم را تجربه کنند.
  • اثرات قلبی عروقی: ماری جوانا می تواند باعث ضربان قلب و فشار خون بالا در برخی از مصرف کنندگان شود. این می تواند خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را در افرادی که دارای بیماری های قلبی عروقی قبلی یا عوامل خطر هستند افزایش دهد.
  • اثرات تنفسی: ماری جوانا می تواند ریه ها و گلو را تحریک کند و در برخی از مصرف کنندگان باعث سرفه، خس خس سینه، برونشیت یا بیماری آسم شود. کشیدن ماری جوانا همچنین می تواند مصرف کننده را در معرض مواد سرطان زا و سایر مواد مضر قرار دهد که می تواند خطر ابتلا به سرطان ریه یا سایر بیماری های تنفسی را افزایش دهد.
 اثرات بلند مدت ماریجوانا

اثرات بلند مدت ماری جوانا

اثرات بلند مدت ماری جوانا نسبت به اثرات کوتاه مدت کمتر واضح و بحث برانگیزتر است. عوارض گل یا ماریجوانا در طولانی مدت ممکن است به دفعات، مدت و میزان مصرف ماری جوانا و همچنین سن شروع و سایر عوامل بستگی داشته باشد. برخی از اثرات دراز مدت احتمالی ماری جوانا عبارتند از:

1-اعتیاد

ماری جوانا می تواند در برخی از مصرف کنندگانی که وابستگی جسمی یا روانی به مواد مخدر ایجاد می کنند، اعتیاد ایجاد کند. اعتیاد با رفتارهای اجباری در جستجوی مواد مخدر و مصرف مواد با وجود پیامدهای منفی مشخص می شود. بر اساس گزارش موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر (NIDA)، حدود 9 درصد از بزرگسالان و 17 درصد از افرادی که در نوجوانی شروع به کشیدن ماری جوانا کرده اند، به آن معتاد می شوند.

2-اختلالات سلامت روان

ماری جوانا می تواند به طرق مختلف بر سلامت روان برخی از مصرف کنندگان تأثیر بگذارد. مصرف ماری جوانا با افسردگی، اضطراب، اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی، افکار خودکشی و روان پریشی مرتبط است. با این حال، مشخص نیست که آیا ماری جوانا باعث این شرایط می شود یا آنها را بدتر می کند یا اینکه آیا رابطه دو طرفه بین آنها وجود دارد. بین مصرف ماری جوانا و مسائل مربوط به سلامت روان ارتباط وجود دارد. مطالعات نشان داده است که افرادی که از ماری جوانا استفاده می کنند بیشتر احتمال دارد علائم روان پریشی مانند اختلالات هذیانی را تجربه کنند. علاوه بر این، مصرف ماری جوانا با افزایش خطر ابتلا به افسردگی و اضطراب مرتبط است. ماهیت دقیق ارتباط بین مصرف ماری جوانا و مسائل مربوط به سلامت روان هنوز به طور کامل درک نشده است. با این حال، اعتقاد بر این است که اثرات روانگردان THC بر روی مغز ممکن است نقش داشته باشد. THC می تواند سیستم پاداش مغز را تغییر دهد، که ممکن است منجر به تغییرات در خلق و خو و رفتار شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید مقاله «تاثیر ماریجوانا بر مغز» را مطالعه نمایید.

3-کندی رشد مغز

ماری جوانا می تواند بر رشد مغز نوجوانانی که به طور منظم از آن استفاده می کنند، تأثیر بگذارد. مصرف ماری جوانا در دوران نوجوانی با کاهش ضریب هوشی، عملکرد تحصیلی ضعیف، رضایت کمتر از زندگی، اختلالات یادگیری و تفکر و کاهش حجم مغز همراه بوده است. این اثرات ممکن است غیرقابل برگشت باشند یا تا بزرگسالی باقی بمانند.  

مرگ در اثر مصرف گل

در حالی که مرگ ناشی از مصرف ماری جوانا نسبتاً نادر است، مواردی وجود داشته است که افراد در نتیجه مصرف ماری جوانا جان خود را از دست داده اند. در بیشتر موارد، این مرگ و میرها در نتیجه عوارض مربوط به مصرف خوراکی ها مانند مصرف بیش از حد یا بلع تصادفی است. یکی از موارد پرمخاطب مرگ مربوط به مصرف ماری جوانا مربوط به یک دانشجوی 19 ساله بود که پس از مصرف یک کلوچه حاوی ماریجوانا جان خود را از دست داد. در حالی که علت دقیق مرگ او مشخص نیست، اعتقاد بر این است که حس بالا بودن شدید ناشی از خوردن ماریجوانا ممکن است در مرگ او نقش داشته باشد. مطالعه مقاله «پیامدها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر» می تواند سودمند باشد.

تاثیر قانونی سازی بر مرگ در اثر مصرف گل

قانونی شدن ماری جوانا در بسیاری از کشورها منجر به افزایش در دسترس بودن و مصرف ماری جوانا شده است. در حالی که قانونی شدن مزایای زیادی دارد، از جمله افزایش درآمد مالیاتی و کاهش نرخ زندانی شدن برای جرایم غیرخشونت آمیز مواد مخدر، همچنین منجر به افزایش مرگ و میر ناشی از ماری جوانا شده است. برخی از کارشناسان معتقدند افزایش مرگ و میر ناشی از مصرف ماری جوانا به دلیل فقدان مقررات و نظارت در این صنعت است. از آنجایی که ماری جوانا هنوز در سطح فدرال غیرقانونی است، هیچ الزام تست استاندارد یا برچسب گذاری برای محصولات ماری جوانا وجود ندارد. این می تواند منجر به ناهماهنگی در قدرت و دوز شود که می تواند برای مصرف کنندگان خطرناک باشد.  
جلوگیری از مرگ بر اثر ماریجوانا

جلوگیری از مرگ در اثر مصرف گل

بهترین راه برای جلوگیری از مرگ ناشی از مصرف ماری جوانا، آموزش مردم در مورد خطرات ناشی از مصرف آن است. این شامل ارائه اطلاعات در مورد احتمال اعتیاد، اثرات منفی بر سلامت روان، و احتمال مصرف بیش از حد و مصرف تصادفی است. مطالعه مقاله «علل گرایش به ماریجوانا یا گل» توصیه می شود. علاوه بر این، تنظیم و استانداردسازی صنعت ماری جوانا برای اطمینان از دسترسی مصرف کنندگان به محصولات ایمن و قابل اعتماد مهم است. این شامل اجرای الزامات برچسب‌گذاری، پروتکل‌های آزمایش و محدودیت‌های قدرت است.

آموزش برای جلوگیری از مرگ در اثر مصرف گل

مرگ ناشی از مصرف ماری جوانا یک اتفاق نادر است، اما با افزایش مواد مخدر این یک نگرانی رو به رشد است. به طور گسترده در دسترس و پذیرفته شده است. آموزش مردم در مورد خطرات بالقوه مرتبط با مصرف ماری جوانا، از جمله اعتیاد، اثرات منفی بر سلامت روان، و احتمال مصرف بیش از حد و بلع تصادفی، مهم است. در این رابطه مقاله «اوردوز ماری جوانا و خطرات ناشی از آن» توصیه می شود. با تنظیم و استاندارد سازی صنعت ماری جوانا و ارائه آموزش و منابع به مصرف کنندگان، می توانیم برای جلوگیری از مرگ ناشی از مصرف ماری جوانا تلاش کنیم و اطمینان حاصل کنیم که افراد قادر به تصمیم گیری آگاهانه در مورد سلامت و رفاه خود هستند.  

چگونه ماری جوانا را ترک کنیم؟

ترک ماری جوانا می تواند دشوار باشد، به ویژه برای مصرف کنندگان طولانی مدت یا سنگین که تحمل یا وابستگی به مواد مخدر ایجاد کرده اند. ترک ماری جوانا ممکن است علائم ترک مانند تحریک پذیری، اضطراب، بی خوابی، کاهش اشتها، بی قراری، سردرد، حالت تهوع و هوس ایجاد کند. این علائم می تواند برای چند روز تا چند هفته یا بیشتر طول بکشد. برای ترک موفقیت آمیز ماری جوانا، ممکن است نیاز باشد:

1.اهداف را تعیین کنید

برای ترک ماری جوانا برنامه ریزی کنید و به آن پایبند باشید. تاریخ خروج را تعیین کنید و آن را در تقویم علامت بزنید. دلایل ترک و فواید ترک را بنویسید. پیشرفت خود را دنبال کنید و برای دستاوردها به خود پاداش دهید. در مورد یک رویکرد تصمیم بگیرید. روشی را انتخاب کنید که با نیازها و ترجیحات فرد مطابقت داشته باشد. برخی از افراد ممکن است ترجیح دهند که به طور ناگهانی ترک کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است ترجیح دهند به تدریج آن را کاهش دهند. برخی از افراد ممکن است از مشاوره برای مقابله با علائم ترک یا هوس کمک کنند. مطالعه مقاله «بهترین روش ترک اعتیاد» خالی از لطف نیست.

2.آماده باشید

چالش ها و مشکلاتی را که ممکن است هنگام ترک ماری جوانا ایجاد شود، پیش بینی کنید. برای مقابله موثر با آنها برنامه ریزی داشته باشید. به عنوان مثال، تنقلات یا نوشیدنی های سالم برای مبارزه با کاهش اشتها یا حالت تهوع میل کنید. تکنیک های آرام سازی یا عوامل حواس پرتی را برای کنترل اضطراب یا کسالت آماده کنید. دوستان یا اعضای خانواده خود را برای تشویق یا مشاوره آماده کنید.

3.حواس پرتی

خود را مشغول نگه دارید. زمان خود را با فعالیت های مثبت و سازنده ای که شامل ماری جوانا نیست پر کنید. به طور منظم ورزش کنید تا روحیه و انرژی خود را تقویت کنید. یادگیری مهارت ها یا سرگرمی های جدید برای تحریک ذهن میتواند مفید باشد. داوطلب شوید یا به یک باشگاه بپیوندید تا با افراد جدید ملاقات کنید. وقت خود را با عزیزانی بگذرانید که از تصمیم فرد برای ترک حمایت می کنند. مطالعه مقاله «نقش خانواده در ترک اعتیاد به مواد اعتیاد آور» میتواند کمک کننده باشد. محیط خود را تغییر دهید. از مکان ها، چیزها و افرادی که باعث تحریک یا وسوسه استفاده از ماری جوانا می شوند اجتناب کنید. از شر هر وسیله مربوط به استفاده ماری جوانا خلاص شوید. سرگرمی‌ها یا فعالیت‌های جدیدی را پیدا کنید که شامل ماری جوانا نمی‌شود.

4.کمک بخواهید

ترک ماری جوانا به تنهایی می تواند سخت باشد. از منابع حرفه ای مانند پزشکان کمک بگیرید. اگر شما یا شخصی که می شناسید با اعتیاد به ماری جوانا یا مسائل مربوط به سلامت روان مرتبط با مصرف ماری جوانا دست و پنجه نرم می کنید، از یک متخصص مراقبت های بهداشتی یا مشاوره روانشناسی واجد شرایط کمک بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*